Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 ноември 2013
Мислења
842
Поени од реакции
1.291
Нема ни грам харизма Арден.

Од економски аспект доживеа катастрофа. Имаше и рестрикции за вода, сега зголемување на даноците, а згора на сѐ немаат веќе гас! Тоа ќе биде дополнителен шок за економија по тие штети од нејзините карантини. Но од друга страна имаше и период со преку 100 дена без пријавен случај на Ковид 19! Местоположбата на Нов Зеленд ќе ја занемариме.

Затоа мерките се меч со две острици. :)
Еве ние не затворивме па пак економијата ни тоне , кај ќе работат конфекциите и останати фабрики кога нема побарувачка од Германија , дури и смешни работи како откупот за печурки цените се смешни во споредба пре-пандемиските години. Дополнително нас цела економија ни е базирана на кафичи и коцкарници.

Моделот на Австралија и Нов Зеланд и др азиски држави излезе нај ефикасен , и вака и така економијата страда ради погоре наведените причини , разликата е во тоа што кај нас без карантини има дупло повеќе умрени од број на заболени од држава со дупло население од нашето.

Не прави споредба со Америка , американците можат да принтаат пари колку сакаат , ни НЗ има моќ ко нив ни пак ние да ги изведеме тие маневри.И не ги гледај берзите секаква допирна точка имаат изгубено од реалнава економија
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.557
Поени од реакции
6.136
Кокошкава глупа се фали со Руски вакцини добиени преку Србија, две држави кои нејзиниот извикан НАТО ги гледа како закана :tapp:


За тоа што млади и здрави дечки од арм имаат предност пред постари лица со болести воопшто не ми се коментира..
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.365
Поени од реакции
11.669
Еве ние не затворивме па пак економијата ни тоне , кај ќе работат конфекциите и останати фабрики кога нема побарувачка од Германија , дури и смешни работи како откупот за печурки цените се смешни во споредба пре-пандемиските години. Дополнително нас цела економија ни е базирана на кафичи и коцкарници.

Моделот на Австралија и Нов Зеланд и др азиски држави излезе нај ефикасен , и вака и така економијата страда ради погоре наведените причини , разликата е во тоа што кај нас без карантини има дупло повеќе умрени од број на заболени од држава со дупло на население од нашето.

Не прави споредба со Америка , американците можат да принтаат пари колку сакаат , ни НЗ има моќ ко нив ни пак ние да ги изведеме тие маневри.
Правам ретроспектива на настаните во НЗ. На долг рок, нема да имаат економска перспектива, пред се поради гасот. Затоа посегнаа по даноците и како баланс зголемување на минималецот (што е многу лошо да се прави на пред економска криза).

Не можеме да издржиме ние толку долги карантини. 30 К во угостителство и уште толку ако има во шијачката индустрија. Тука се и кладилниците кои ќе бидат масакрирани со новиот закон, во случај да помине. Туристичките агенции и дестинации, исто, може да се најдат на сериозен удар. Со исклучок на кладилниците, сите веќе долго време кризираат.

Местоположбата на НЗ игра голема улога, но ќе ја занемариме. Ама ако правиме компарации, ние ќе правиме со кого? Топ 10 сме по смртност по глава на жител на милион жители.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
Кокошкава глупа се фали со Руски вакцини добиени преку Србија, две држави кои нејзиниот извикан НАТО ги гледа како закана :tapp:


За тоа што млади и здрави дечки од арм имаат предност пред постари лица со болести воопшто не ми се коментира..
Кога ќе стаиш со години имаш најмал простор за малверација. Вака коа ги делат по институции и фирми што мислиш кој има поголеми шанси да се докопа до вакцина, чистачката или директорот.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.897
Поени од реакции
3.222
Ама ако правиме компарации, ние ќе правиме со кого? Топ 10 сме по смртност по глава на жител на милион жители.
Топ 10 сме бидејќи сеуште се рачуна дека сме 2 и кусур милиони. Во реалност намалија ја оваа цифра за 35-40% и убедливо ќе водиме во топ 3 на чело по смртност во светот, благодарение на Заев и Филипче
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.365
Поени од реакции
11.669
Топ 10 сме бидејќи сеуште се рачуна дека сме 2 и кусур милиони. Во реалност намалија ја оваа цифра за 35-40% и убедливо ќе водиме во топ 3 на чело по смртност во светот, благодарение на Заев и Филипче
Мексико е шампион- 9% стапка на смртност! Па и уште Мексико е туристичка дестинација за наши функционери!
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.267
Поени од реакции
4.948
Слушнав муабети од Рашко и Николовски дека сега цените за одмор во Бразил и некои Афрички држави биле екстра евтини... Правеле група за уште поевтино да им излезе, кој сака да се пријавел во штабот... Времето на одмор е темпирано со целосен карантин така да ќе се шета додека сите седат дома...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.560
Поени од реакции
10.182
Нема ни грам харизма Арден.

Од економски аспект доживеа катастрофа. Имаше и рестрикции за вода, сега зголемување на даноците, а згора на сѐ немаат веќе гас! Тоа ќе биде дополнителен шок за економија по тие штети од нејзините карантини. Но од друга страна имаше и период со преку 100 дена без пријавен случај на Ковид 19! Местоположбата на Нов Зеленд ќе ја занемариме.

Затоа мерките се меч со две острици. :)
Аааа ќе се караме, Арден ако нема харизма не знам која жена има, за другото не ви се мешам :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
9.031

Дојде време хелсиншки да се бори за нашите права...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.808
Поени од реакции
53.081

How about да се затвориме 4 дена за Велигден, а за Бајрам до 11 саат, м? Може?
нема везе
не се само тие два избора

Можат ко лани да напраат (и сметам дека ќе направат) - послободно за Бајрам и ограничено за Велигден.
Автоматски споено мислење:

Дополнително нас цела економија ни е базирана на кафичи и коцкарници.
и апотеки
(ова уште во предпандемиско време)
 
Последно уредено:

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.283
Поени од реакции
14.602
И фирми можат да работат со одредени мерки. Секој ден тест на вработени (брзи антиген тестови), чистачи на воздух, не натрупани вработени во просторијата, ффп2 маски, растојание....е сега чини пари ама помалку него затварање или заболување на пола фирма. Зборувам за фабрики и производство. Како функционираат во други држави? Ете така.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
735
Поени од реакции
818
Тотално без врска споредба Нов Зеланд вс Македонија и тресење на велико некои глупости. НЗ е далеку помалку социјална држава од бившите комунистички држави(меѓу кои и нашата).
А во поглед на ,,меркиве" кои ги пропагира типов за бесплатно школување, евтино здравство и минимални надоместоци. Све тоа го имаме во поглема мера од нив, ама проблемот е што тоа што левичарите го пропагираат секогаш во пракса е полошо. Видовме со ВБ од крај на ВСВ до Тачер што се случување, видовме со И.Германија, СССР и останати сателити, а видовме и што се случуваше и со Кина пред да го отвори пазарот. За кај нас да не кажувам, буџетот речиси целосно оди во џаболебари-клати врата земај плата, социјални трансфери и за крпење на фондови како тој за ,,бесплатното здравство".
Да сум на власт и воздух ке ти наплатам што го дишеш малку ке ти е.Па потоа прави споредби со Тунгузија и Конго
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.808
Поени од реакции
53.081
Зашто на пунктот за вакцинација натписот е двојазичен, ама на македонски е болд, а албанскиот не е?
Дали можеби ова е дело на српски тајни служби кои преку ова сакаат помалку Албанци да се вакцинираат?
До кога со вакви работи од времето на Милошевиќ?

(и после ќе се буните за тоа што Албанците ни убиваат по едно дете годишно, у просек)
 
Последно уредено:

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
735
Поени од реакции
818
Споредбава е догрувано магаре и тесла с.

Не пишувај овде за вакви фашистички комунисти како Арден ќе налутиш одредена група на членови и борци за слобода на индивидуата и пазарот.
па не е ни чудо што оваа вукојебина не е мрдната сто години споредбава е одлична ама вас што ве научија ЌУТИ МОЖЕ И БЕТЕР и дека со 200 евра можете да преживеете и да ги лапате кредитите како бонитоп бомбони МАЛКУ ВИ Е ЗА ОВОЈ СТОКА НАРОД САМО БУТАЈ И НЕ ВАДИ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom