Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
9.589
Поени од реакции
15.559
Ова интервју со Др Лилјана Стевчева, е многу интересно. Го постирав во темава пред 3-4 дена. Таа ги кажа ове работи за кинескиве вакцини. Вика дека Синовак може да предизвика муатции на вирусот, како што ја разбрав заради квалитетот на производството има останато и жив вирус во вакцината.

... не дека може да предивикува мутација, туку во производство на самата вакцина да остане некој вирус „слободен“ демек да не биде инаактивиран, што тоа не може да се случи, затоа што самата технологија на изработка на овие класични вакцини се зема сосема мали сегменти од вирусот што се инактивираат, а не цели вируси па истите да се инактивират, па некој ќе останел „слободен“,
инаку пак ќе кажам за новите „вакцини“ што укажува технологија уште пред 10 години дека се применувала платформата на mRNA, се применувала САМО ПРИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ се уште КЛИНИЧКИ СТУДИИ, но не се пуштени и одобрени истите, туку биле во експериментален тек од првиот САРС од 2005 год, така да не може да ги нарече -вакцина, нешто што уште не го помина патот на клинички тестирање и одбрени, а најмалку дека се користило при МЕРС 2014 год како вакцина, туку како експериментална генетска mRNA терапија во борба против вирусот Сарс и Мерс!
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.725
Поени од реакции
17.491
Владата не е банка, но одредени банки прошла година кога се издаваа тие картички наместо да ги праќаат по пошта (како што го правеа мнозинството банки), тие направија единствен начин да ја подигнеш картичката да биде лично, во банката. Јас лично знам како прошла година се будев у 5 сабајле за да се запишам со реден број, име и презиме на лист од банката, за потоа да ми биде поделено бројче и да чекам да влезам внатре заедно со околу 50тина луѓе околу мене.

Епа да им ги пуштеа директно на трансакциска (ако мвеќе можат од Мој ДДВ зошто да не) немаше никаков проблем.Вака им дадоа можност на банките за ажурирање, дополнителни трошоци и слични глупости.
Истото можеше и за помошта за рабитодавците т.е. Вработените.
Дополнително, голем број од корисниците на помош воопшто немаа сметка, а доста беа и блокирани од извршители...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.077
Поени од реакции
11.031
Знам дека секој ден некој го прашува истото, ама не најдов за домашен карантин некои инструкции, времетраење итн. Имам позитивен во семејството, ние останатите што треба да останеме во карантин, што смееме, што не смееме да правиме? Зборам за нешта како одење по лекови, пазарење итн. инт. Може и некое линкче да пуштите ако има некаде а ве мрзи да објаснувате
јас живеам со керката на иста адреса.. таа беше позитивна на 09,02.2021 и доби решение за изолација, а нејзе и стигна решение и за мене бидејќи живееме на иста адреса. Таа беше 14 дена во изолација, тогаш синот ни носеше продукти на врата и исфрлаше смет. Јас не направив брис, но бидејќи имав покачени димери,црп, и друго , нарачав дома да ми земат брис. Бидејќи бев позитивен , ми дојде решение 21 ден АМА од Брисот, не од симптомите, веројатно затоа што сум пензионер па удри изолација... кога ќерката почна да оди на работа, првата наредна сабота бевме со ургентен упат во 8септември да ми направат РТГ и да ме слушнат, само се јавуваш на полиција дека одиш. Исто и подоцна, кога бев подобар и сам возев, бев за испитување крв во Авицена, само се јавуваш во МВР на 112, тие ти кажуваат број каде пак да се најавиш.
За време на Изолација би требало матичната секој ден да ти се јавува, барем додека имаш симптоми.
Кога поминаа 20 дена се јавив во МВР и ми кажаа дека сум избришан од изолација, но пак се јавив на матичната за таа да внесе во системот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.560
Поени од реакции
10.182
Леле Битола секој втор позитивен, на пат кон колективен имунитет.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Да не беше волку распространет вирусот, вакцинава ќе идеше сигурно у канта. Али here we are, и ќе мора да се користи.
Како да не, нема врска. Супер вакцина е АЗ и премал број на случаи со компликации има земено во предвид колку луѓе се вакцинираа. Сета фама е заради интернет хистеријата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
Како да не, нема врска. Супер вакцина е АЗ и премал број на случаи со компликации има земено во предвид колку луѓе се вакцинираа. Сета фама е заради интернет хистеријата.
Затоа во земји кај што не е нож до коска со вирусот не ни помислуваат да ја користат, а останатите земји кој фрлија карти на нејзе пробуваат чаре да и најдат, т.е над 65, те испод 30, зашто се длабоко заглавени во говна.

Пред 2 недели дур нашите експерти и епидемиолози објаснуваа дека е ради политика и Брекзити, пишав на темата дека вакцинава ќе биде забранета и во Британија бидејки бројките се превисоки кај млади луѓе. Во моментот кога ќе имаат адекватна замена вакцинава ќе иде во историјата и ќе ја читаш само на антиваксерски сајтови како пример за вакцина од која стварно се умира.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
Во нормални околности одлуката на Европјаните би била логична и исправна. Ама во нормални околности.

Британциве повеќе беа со ставот, кога ти дава некој топ во војна, не му фаќаш за кусур. :D
Како што кажав, чиста среќа и случајност е у прашање. Никој не може да претпостави дека кај млади здрави луѓе ќе се јават проблемите. А коа ќе ти се јават, веќе што и да напраиш си поебан. Британската агенција и Европската денес имаа координиран извештај, буквално ист заклучок имаат и исто ќе постапеа.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.605
Поени од реакции
5.912
Ме интересира кај се тие луѓе што иронично пишуваа иде поснопица и што прават тие во животот. Некако многу арогантни беа, а испаднаа тешки морони.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.891
Поени од реакции
10.246
Леле Битола секој втор позитивен, на пат кон колективен имунитет.
Држевте, држевте вие, сега мајче ебавте.

Уште не ми е јасно зошто во Прилеп толку јако беше, а во Битола многу слабо напредуваше Коронава, посебно затоа што Прилеп-Битола се многу поврзани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom