Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.318
Поени од реакции
14.672
Работата околу лок даун е многу едноставна. Отворено само тоа што е неопходно но се строги мерки. Пример маркети за купување на храна, бензиски, критична инфрастукрутра, банки со работа преку термини исто администрација, школи и градинки дискутабилно. Кладилници и казина не паѓаат под тоа со оглед што многу лесно тие потреби се завршуваат и преку нет. Не знам што тука се дискутира искрени. А и гостилници може да паузираат. Штета секако ќе има прашање е која ќе ја одберете. И на крај, и тоа го покажуваат искуства од други држави: лок даун е прашање на време оти без мерки бројките ќе растат, негде побрзо негде побавно. Неизбежно е затоа подобро што порано оти помалце ќе трае. Нека учат од грешки пример во Германија. Од лок даун лајт до построг лок даун со месеци не сакаат целосен лок даун да направат. Резултат: Бројките пак растат и неизбежен е тотален локдаун. Пример има колку сакате и кои мерки помагаат и кои не.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.561
Поени од реакции
10.185
На Владе друга му е поентата ама не се разбирате :)
Убаво вика од кај приходи на казиното и кладилниците за да плаќаат данок ?
Од сиротиот народ кој се навлече на коцка, порано од дрога умираа сега од комари, испозаглавени сите, станови продаваат за да си платат борч кај лихварите.
Дури беа затворени кладилници и казина пркнаа луѓето тро, барем им останаа повеќе за храна пари.

Имаат прилив на пари да исплатат вработени дури се затворени, не се за жалење тие.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
128
Поени од реакции
103
Види вака, гледам тука си пишал се живо да се затвори... или физички си тука со телото а ментално си во њу јорк шо викаше една ороспија на фејсбук, или појма немаш како функционира економијата. Не знам дали си од овие 59 владини ботови шо паразитираат на грб на работното население, али друг пат мисли шо ќе пишиш.
ako ti mislish deka ekonomijata se kladilnici i kafici, tesko deka razbirash nesto...
 
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
ako ti mislish deka ekonomijata se kladilnici i kafici, tesko deka razbirash nesto...
Си пишал дека заработуваш повеќе од пола смена кај двете заедно, добро за тебе.
Ќе ти јавам деновиве колку плата ќе земат 4 другари мои што работат во кладилници, и ќе те известам кај ќе одат да ги потрошат тие пари за да ја стимулираат економијата.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.017
Поени од реакции
3.045
Банките мора да функционираат поради тоа што народот е приморан да зема брутални кредити од страна на банките како би се прехранил
А дневни пазари, пуштања на плати и слично како ќе ги правиш ако не работи банката?

За непрактични полициски часови се сложувам, ама другото que qazzo?
Автоматски споено мислење:

Има и голем број случаи на реинфекција заради бразилскиов. За Чиле ќе видиме како ќе се покаже Синовак вакцината која што "ќе" пристигне и кај нас. Во вакцинацијата досега имаат искористено 1.1 милион дози на фајзер и 10 милиони дози Синовак.
Синовак не е таа послабата од двете кинески ? Мислам имаше 55% заштита, што значи дека секој втор вакциниран ќе добие имунитет, тие другите повеќе среќа следниот пат.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.616
Поени од реакции
5.541
Не сум знаел дека Алкалоид има соработка со Фајзер.

Епа ајде нека напраат вакциниве да доаѓаат преку Алкалоид? Што толку да се чека и одолговлекува?
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
192
Поени од реакции
171
Дали некој знае кога ќе пристигнат Фајзер вакцините кај нас?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.273
А дневни пазари, пуштања на плати и слично како ќе ги правиш ако не работи банката?

За непрактични полициски часови се сложувам, ама другото que qazzo?
Автоматски споено мислење:


Синовак не е таа послабата од двете кинески ? Мислам имаше 55% заштита, што значи дека секој втор вакциниран ќе добие имунитет, тие другите повеќе среќа следниот пат.
Sinovac e најслабата од сите вакцини. Според таа докторката уназад што ја постирав дури е и опасна оти може да предизвика мутации. Ќе видиме како ќе си помини Чиле, ако стварно вакцинирале толку многу луѓе со Sinovac.

За Синофарм вика дека е добра вакцина.

Двете кинески вакцини се со инактивиран вирус.

Кинезиве имаат уште две вакцини, една од Longcom и друга од CanSino. Оваа последнава ваљда ќе биди за овие што работат во кладилници, оти се витален дел од светската економија :D
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.968
Поени од реакции
9.468
Видете што е пропаднат ПР, им извадија партиски соопштенија на СДС дека ќе го вакцинираат нивното членство, по што веста беше демантирана пред 3 дена од Вистинометар, порталот кој со сигурност е воден од Бихачка...

Прегледај го приврзокот 291126


Вечерва Венко Филипче вади ваков твит со 4 слики :pos: Прегледај го приврзокот 291127

Сликите

Прегледај го приврзокот 291128

Прегледај го приврзокот 291129

Прегледај го приврзокот 291130

Прегледај го приврзокот 291132

Самоубиство од заседа :pos::pos::pos:
Ne....navistina organizacijata bese za cista 10-ka....i toa ušte prviot den na samiot početok

Nemam nikakva pricina da go falam Vilipce..naprotiv..no sve beše na mesto
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.213
Поени од реакции
9.050
Ne....navistina organizacijata bese za cista 10-ka....i toa ušte prviot den na samiot početok

Nemam nikakva pricina da go falam Vilipce..naprotiv..no sve beše na mesto
Уште и ова да не го организираа... Имаат конкретни примери во опкружение, нема потреба да измислува топла вода, само да реплицира. Не знам зошто не пробаа да ја набават апликацијата за закажување на вакцини, требаше само да се преведе од српски и сигурно за мали пари ќе ја имаа...
Мада кога ќе ми текне таму има и ставка за вакцинирање на странски државјани, тоа малце смешно ќе изгледаше кај нас :icon_lol:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.605
Поени од реакции
10.335
Sinovac e најслабата од сите вакцини. Според таа докторката уназад што ја постирав дури е и опасна оти може да предизвика мутации. Ќе видиме како ќе си помини Чиле, ако стварно вакцинирале толку многу луѓе со Sinovac.

За Синофарм вика дека е добра вакцина.

Двете кинески вакцини се со инактивиран вирус.
Дај некој подобар ресурс/линк ако имаш. На вообичаените места каде се информирам не ги есапат Кинезите, а интересно е што имаат вакцини со инактивиран вирус додека другиве се со messenger RNA (за производство на протеинот од „ченгелчето“ на вирусот).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.273
Дај некој подобар ресурс/линк ако имаш. На вообичаените места каде се информирам не ги есапат Кинезите, а интересно е што имаат вакцини со инактивиран вирус додека другиве се со messenger RNA (за производство на протеинот од „ченгелчето“ на вирусот).
Ова интервју со Др Лилјана Стевчева, е многу интересно. Го постирав во темава пред 3-4 дена. Таа ги кажа ове работи за кинескиве вакцини. Вика дека Синовак може да предизвика муатции на вирусот, како што ја разбрав заради квалитетот на производството има останато и жив вирус во вакцината.

 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
„На некои клиники се вакцинирани 70 проценти од лекарите, а на некои дури помалку од 20 проценти“, вели Радмило Јанковиќ, кој ги координира болниците за пациенти со Ковид-19, од кои најголеми се оние во Ниш и во Крушевац. Во јужниот дел се вакцинирани околу 2000 медицирани во ковид-системот, што е помалку од половината. Јанковиќ е многу незадоволен, иако мисли дека процентот некаде е уште понизок.Видете, кој куршлус го направи интернетов. Имаат вакцини на претек а ни пола медицински лица не се вакцинираат. А и за заушки нели пред 2-3 години имаше антиваксерска кампања од мамичките на фејзбук. Ова мора да се реши некако.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.213
Поени од реакции
9.050
Голем дел од тие што не се вакцинирани веќе прележаа ковид, па тие скоро сите се заразија... Имаше и многу изјави од лекари кои објаснуваа зошто не се вакцинирани сеуште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom