Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
9.891
Поени од реакции
10.249
Колку работи кај Ковидов се со plot twist.

Цело време зборуваат дека карантините предизвикувале ментални болести, ама 34% од тие што ќе го поминат имаат невролошки или психолошки проблеми и шест месеци после прележување.

 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
9.031
Колку работи кај Ковидов се со plot twist.

Цело време зборуваат дека карантините предизвикувале ментални болести, ама 34% од тие што ќе го поминат имаат невролошки или психолошки проблеми и шест месеци после прележување.

Па се сведува на исто..Тие 34% биле во карантин...

Во меѓувреме:
@EmmaCvetcheКриво ми е што се вакцинирав во Ниш и ме нема на скриншот кај Венко
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.053
Поени од реакции
13.317

How about да се затвориме 4 дена за Велигден, а за Бајрам до 11 саат, м? Може?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.040
Поени од реакции
52.990
Уште една позната личност си замина денес, ќе објават во текот на денов. Ептен ми е криво, затоа што го спонзорираше фудбалскиот клуб во маало...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
9.031
Уште една позната личност си замина денес, ќе објават во текот на денов. Ептен ми е криво, затоа што го спонзорираше фудбалскиот клуб во маало...
Не е убаво вака... refersh на time.mk не тераш да правиме...
Кој и да е, тажно е...само лоши вести слушаме никако нешто убаво да дојде до нас...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.040
Поени од реакции
52.990
Не е убаво вака... refersh на time.mk не тераш да правиме...
Кој и да е, тажно е...само лоши вести слушаме никако нешто убаво да дојде до нас...
Зврлевски...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.559
Поени од реакции
1.809
Ова мора да се реши некако.
На пример со носење во "работнички логори". Сите што не сакаат да се вакцинираат, затвори ги додека не сменат мислење.

А во меѓувреме, наредни периоди ќе се сервираат разни оправдувања, те народот виновен, те младите, те маските, па прикаските за нови мутации:

@Ron Burgundy Ронче, види овие "научнициве" што кажуваат... објасни им дека според твоите факти вакцината штити од мутации, штом се вакцинираш, 100% си заштитен и нека не паламудат.

Знаеме дека нема шанси 5-6 милијарди да се вакцинираат за 1година, што поради немање, што поради намерно замајување на народот:

Кога на 29.01.2021 им беше кажано дека доаѓа британскиот сој, тогаш им беше пак рано.
Повеќе од очигледна е страгијата на нашите здравствени власти да не го сопираат заразувањето, туку преку негово форсирање да ја зголемуваат прележаноста (прокуженоста) и така бројките спонтано да се намалат.

Знаат дека никој ништо не им може, па можат да си го дозволат луксузот на неодговорно и непромислено однесување.
Затоа остануваат само опциите, маски, изолација и целосни карантини неколку пати годишно, да се израмнува кривата :anco:.
Притоа карантините и полициските часови ќе се носат со закаснување (не дека во другите држави имаше корист). Кога ќе дојде пикот, би требало целосни затварања, наместо логички претходно да се, за кога по природен пат ќе почне да се намалуваат бројките, народ да се залажува дека поради затварањата било.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
735
Поени од реакции
818
Џасинда Арден vs Копитото на Вашата Земја
И Арден и Копитото Ваше неписмено доаѓаат на власт во 2017 година. Таа е од ноември 2017та на Нов Зеланд, тој Црепот е од јуни 2017та на Вашата Земја.
Арден и покрај тоа што во 2017 година прави Влада едвај со 46 пратеници плус сите останати од малите опозициски партии, лани е реизрбрана за Премиерка, сама освојувајќи 64 од 120 пратеници. Вашето Говедо е реизбран со 'магија' и има парламент кој нема кворум за работа, седи дома и лапа кеш од народот за патни трошоци.
Арден и покрај тоа што не вети во програмата, успеа да ја зголеми минималната плата во Нов Зеланд 5 пати (500%), од 2,6$ на 14$ на час. Дополнително донесе и Закон за младите што се од 16 до 18 години, кои работат за џепарац или се на пракса, да бидат платени минимум 12.8$ на час. Од друга страна Вашиот Цреп донесе одлука за зголемување од +2000 денари во џебот на газдите олигарси по вработен и сме со официјална минимална плата од 1$ на час, со тоа што секој од нас познава многу кои се платени и по 0.5$ на час.
Арден во 2018 година донесе 10 годишен план за немање сиромашно дете во Нов Зеланд до 2028 година и мислам добро и оди, а само 2021 сме, а и пандемија е. Вашиот Гад има друг план.
Прва мерка на Арден на власт беше одлука за бесплатно високо образование, додека пак на Фашистот на Вашата Земја, трет ден на власт, тој веќе далечен јуни 2017та, беше да се стават печати на 2 концесии за марихуана, а сосема случајно излезе дека тие први 2 концесии беа на некои си таму непознати брат или прв братучед од негова фамилија.
Арден доаѓа на власт и на тогаш пресно новодонесениот Закон за даноци на десницата му вели, ова нема да може вака и го носи во тоалет како би се искористил за тоалетна хартија. Потоа носи нов закон за Данок на добивка од 40% за бизнисмените, олигарсите и за оние на кои сега им рипнале убаво платите, т.е. оние кои сега заработуваат над 180.000$ годишно. Најголем процент од новиот Данок на Арден беше пренасочен исклучиво во здравството и образованието. Тоа не толку голем и добар данок како во Шведска, Данска, слично, но сепак е нешто во споредба со ова нашево Копито кое вети скалест данок, го проба 1 месец, виде дека со него всушност си зема од џеб и става во буџет (наместо обратно) и го укинаааа, оти секое милионче од Биг Мајк и на бело и на црно е слатко милионче и што има државата да му се меша во тие милиони. Напротив, фирмите на нашиот милионер (на Трајчето, на Вицето), беа меѓу првите што се пријавија за државна помош како погодени од кризата.
Арден лани во март меѓу првите носи одлука да се затвори за влез и излез Нов Зеланд на минимум 14 дена. Тогаш бројките во Нов Зеланд беа поголеми од Македонија. Нов Зеланд остана затворен подолг период, па поради тоа дрски бизнисмени од Нов Зеланд одма ја тужеа на сите судови Арден и нормално го загубија случајот.
Резултат од мерките на Арден, до денес со нејзините мерки имаме вкупно 2.507 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 26 смртни случаи на над 5 милиони население.
Од друга страна, Копитото неписмено на Вашата Земја одлично се справува со кризата, пофален е за тоа од ЕУ, му дадоа еден подолг како награда за тоа и резултат на тие негови мерки денес имаме 134.134 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 3.905 смртни случаи на под 2 милиони населени, со најава дека тек ќе имаме страшни пикови.
Во Нов Зеланд Арден не дозволи да има симулација за масовна вакцинација по 6 хомосапиенси на час, не, таму од јануари си има објавена листа, за точно прецизно кој во која ризична група припаѓа и како првите 3 од 5 милиони (најризичните) ќе се извакцинираат по датуми до јуни. Останатите 2 милиони, младите од јули па натака.
Кај нас Копитото набави масовно 24.000 вакцини и досега веќе имаме 3 најави последните 8 дена за почеток на МАСОВНАТА вакцинација, но како што велат старите - 10 пати симулирај, еднаш не прави ништо.
Арден е само втората Премиерка во свет која користела трудничко за време на мандатот, а ова Црепов на Вашата Земја да беше на трудничко овие 5 години, сигурен сум ќе бевме барем околу 700 пати во подобра позиција буквално на секое поле.
Читам за Арден и нејзината улога и постигнување на поле социјала, сиромаштија, права на жената и детето и глуп ко што сум земав да ја споредувам со нацистот Царовска,... ахххх мамицата ваша проклета и вашите фирми и милион "невладини"!!
Арден минатата година прогласи и вонредна климатска состојба во Нов Зеланд поради глобалното затоплување од 1,5 степени и му прогласи војна на светско ниво на јаглерод диоксидот. Донесоа декларација и таа стигна и до ОН и се повеќе земји официјално се приклучуваат за заедничка борба. Нашето Копито, во земја која за разлика од Нов Зеланд има јаглерод диоксид, замислете да има мозок и да... баталете, пред 2 недели возеше метларка.
...
Да не должам, наместо да си гледам Саутемптон - Барнли, јас...
Арден е мормон, ова телево е редок вид на МОРОН.
Арден не е аболицирана од претседател за криминал.
Арден не се вози со министерот за здравство со мотори за време на пандемија во земја која министерот за здравство вели дека нема потреба од никакви мерки повеќе оти вирусот бил веќе насекаде,... и се уште МОНСТРУМОТ си нема поднесено оставка и не е во затвор.
Баталете, ќе ми требаат 10 дена минимум да допишам...
Јосиф Џолев
ПРЕВЗЕМЕН СТАТУС
(Секој проблем си има решение само што овдека народот го научија и го утепаа во поим за свесно размислување и сета младина онаа што требаше да биде мотор за промени одамна е заминатата неповрат)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
842
Поени од реакции
1.292
Џасинда Арден vs Копитото на Вашата Земја
И Арден и Копитото Ваше неписмено доаѓаат на власт во 2017 година. Таа е од ноември 2017та на Нов Зеланд, тој Црепот е од јуни 2017та на Вашата Земја.
Арден и покрај тоа што во 2017 година прави Влада едвај со 46 пратеници плус сите останати од малите опозициски партии, лани е реизрбрана за Премиерка, сама освојувајќи 64 од 120 пратеници. Вашето Говедо е реизбран со 'магија' и има парламент кој нема кворум за работа, седи дома и лапа кеш од народот за патни трошоци.
Арден и покрај тоа што не вети во програмата, успеа да ја зголеми минималната плата во Нов Зеланд 5 пати (500%), од 2,6$ на 14$ на час. Дополнително донесе и Закон за младите што се од 16 до 18 години, кои работат за џепарац или се на пракса, да бидат платени минимум 12.8$ на час. Од друга страна Вашиот Цреп донесе одлука за зголемување од +2000 денари во џебот на газдите олигарси по вработен и сме со официјална минимална плата од 1$ на час, со тоа што секој од нас познава многу кои се платени и по 0.5$ на час.
Арден во 2018 година донесе 10 годишен план за немање сиромашно дете во Нов Зеланд до 2028 година и мислам добро и оди, а само 2021 сме, а и пандемија е. Вашиот Гад има друг план.
Прва мерка на Арден на власт беше одлука за бесплатно високо образование, додека пак на Фашистот на Вашата Земја, трет ден на власт, тој веќе далечен јуни 2017та, беше да се стават печати на 2 концесии за марихуана, а сосема случајно излезе дека тие први 2 концесии беа на некои си таму непознати брат или прв братучед од негова фамилија.
Арден доаѓа на власт и на тогаш пресно новодонесениот Закон за даноци на десницата му вели, ова нема да може вака и го носи во тоалет како би се искористил за тоалетна хартија. Потоа носи нов закон за Данок на добивка од 40% за бизнисмените, олигарсите и за оние на кои сега им рипнале убаво платите, т.е. оние кои сега заработуваат над 180.000$ годишно. Најголем процент од новиот Данок на Арден беше пренасочен исклучиво во здравството и образованието. Тоа не толку голем и добар данок како во Шведска, Данска, слично, но сепак е нешто во споредба со ова нашево Копито кое вети скалест данок, го проба 1 месец, виде дека со него всушност си зема од џеб и става во буџет (наместо обратно) и го укинаааа, оти секое милионче од Биг Мајк и на бело и на црно е слатко милионче и што има државата да му се меша во тие милиони. Напротив, фирмите на нашиот милионер (на Трајчето, на Вицето), беа меѓу првите што се пријавија за државна помош како погодени од кризата.
Арден лани во март меѓу првите носи одлука да се затвори за влез и излез Нов Зеланд на минимум 14 дена. Тогаш бројките во Нов Зеланд беа поголеми од Македонија. Нов Зеланд остана затворен подолг период, па поради тоа дрски бизнисмени од Нов Зеланд одма ја тужеа на сите судови Арден и нормално го загубија случајот.
Резултат од мерките на Арден, до денес со нејзините мерки имаме вкупно 2.507 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 26 смртни случаи на над 5 милиони население.
Од друга страна, Копитото неписмено на Вашата Земја одлично се справува со кризата, пофален е за тоа од ЕУ, му дадоа еден подолг како награда за тоа и резултат на тие негови мерки денес имаме 134.134 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 3.905 смртни случаи на под 2 милиони населени, со најава дека тек ќе имаме страшни пикови.
Во Нов Зеланд Арден не дозволи да има симулација за масовна вакцинација по 6 хомосапиенси на час, не, таму од јануари си има објавена листа, за точно прецизно кој во која ризична група припаѓа и како првите 3 од 5 милиони (најризичните) ќе се извакцинираат по датуми до јуни. Останатите 2 милиони, младите од јули па натака.
Кај нас Копитото набави масовно 24.000 вакцини и досега веќе имаме 3 најави последните 8 дена за почеток на МАСОВНАТА вакцинација, но како што велат старите - 10 пати симулирај, еднаш не прави ништо.
Арден е само втората Премиерка во свет која користела трудничко за време на мандатот, а ова Црепов на Вашата Земја да беше на трудничко овие 5 години, сигурен сум ќе бевме барем околу 700 пати во подобра позиција буквално на секое поле.
Читам за Арден и нејзината улога и постигнување на поле социјала, сиромаштија, права на жената и детето и глуп ко што сум земав да ја споредувам со нацистот Царовска,... ахххх мамицата ваша проклета и вашите фирми и милион "невладини"!!
Арден минатата година прогласи и вонредна климатска состојба во Нов Зеланд поради глобалното затоплување од 1,5 степени и му прогласи војна на светско ниво на јаглерод диоксидот. Донесоа декларација и таа стигна и до ОН и се повеќе земји официјално се приклучуваат за заедничка борба. Нашето Копито, во земја која за разлика од Нов Зеланд има јаглерод диоксид, замислете да има мозок и да... баталете, пред 2 недели возеше метларка.
...
Да не должам, наместо да си гледам Саутемптон - Барнли, јас...
Арден е мормон, ова телево е редок вид на МОРОН.
Арден не е аболицирана од претседател за криминал.
Арден не се вози со министерот за здравство со мотори за време на пандемија во земја која министерот за здравство вели дека нема потреба од никакви мерки повеќе оти вирусот бил веќе насекаде,... и се уште МОНСТРУМОТ си нема поднесено оставка и не е во затвор.
Баталете, ќе ми требаат 10 дена минимум да допишам...
Јосиф Џолев
ПРЕВЗЕМЕН СТАТУС
(Секој проблем си има решение само што овдека народот го научија и го утепаа во поим за свесно размислување и сета младина онаа што требаше да биде мотор за промени одамна е заминатата неповрат)
Споредбава е догрувано магаре и тесла с.

Не пишувај овде за вакви фашистички комунисти како Арден ќе налутиш одредена група на членови и борци за слобода на индивидуата и пазарот.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.206
Поени од реакции
9.031

Нормално, Жан Митрев нема лекари за „трошење“... Ама вчера имаше изјава дека е спремен да ги намали услугите во неговата клиника дури до 10%.
Можно ли е да постојат вакви гњиди?
Да не зборам што имаме Закон за управување со кризи со кој по член 33 комотно може да се употребуваат ресурси на јавни претпријатија и трговски друштва...
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.366
Поени од реакции
11.677
Споредбава е догрувано магаре и тесла с.

Не пишувај овде за вакви фашистички комунисти како Арден ќе налутиш одредена група на членови и борци за слобода на индивидуата и пазарот.
Нема ни грам харизма Арден.

Од економски аспект доживеа катастрофа. Имаше и рестрикции за вода, сега зголемување на даноците, а згора на сѐ немаат веќе гас! Тоа ќе биде дополнителен шок за економија по тие штети од нејзините карантини. Но од друга страна имаше и период со преку 100 дена без пријавен случај на Ковид 19! Местоположбата на Нов Зеленд ќе ја занемариме.

Затоа мерките се меч со две острици. :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Џасинда Арден vs Копитото на Вашата Земја
И Арден и Копитото Ваше неписмено доаѓаат на власт во 2017 година. Таа е од ноември 2017та на Нов Зеланд, тој Црепот е од јуни 2017та на Вашата Земја.
Арден и покрај тоа што во 2017 година прави Влада едвај со 46 пратеници плус сите останати од малите опозициски партии, лани е реизрбрана за Премиерка, сама освојувајќи 64 од 120 пратеници. Вашето Говедо е реизбран со 'магија' и има парламент кој нема кворум за работа, седи дома и лапа кеш од народот за патни трошоци.
Арден и покрај тоа што не вети во програмата, успеа да ја зголеми минималната плата во Нов Зеланд 5 пати (500%), од 2,6$ на 14$ на час. Дополнително донесе и Закон за младите што се од 16 до 18 години, кои работат за џепарац или се на пракса, да бидат платени минимум 12.8$ на час. Од друга страна Вашиот Цреп донесе одлука за зголемување од +2000 денари во џебот на газдите олигарси по вработен и сме со официјална минимална плата од 1$ на час, со тоа што секој од нас познава многу кои се платени и по 0.5$ на час.
Арден во 2018 година донесе 10 годишен план за немање сиромашно дете во Нов Зеланд до 2028 година и мислам добро и оди, а само 2021 сме, а и пандемија е. Вашиот Гад има друг план.
Прва мерка на Арден на власт беше одлука за бесплатно високо образование, додека пак на Фашистот на Вашата Земја, трет ден на власт, тој веќе далечен јуни 2017та, беше да се стават печати на 2 концесии за марихуана, а сосема случајно излезе дека тие први 2 концесии беа на некои си таму непознати брат или прв братучед од негова фамилија.
Арден доаѓа на власт и на тогаш пресно новодонесениот Закон за даноци на десницата му вели, ова нема да може вака и го носи во тоалет како би се искористил за тоалетна хартија. Потоа носи нов закон за Данок на добивка од 40% за бизнисмените, олигарсите и за оние на кои сега им рипнале убаво платите, т.е. оние кои сега заработуваат над 180.000$ годишно. Најголем процент од новиот Данок на Арден беше пренасочен исклучиво во здравството и образованието. Тоа не толку голем и добар данок како во Шведска, Данска, слично, но сепак е нешто во споредба со ова нашево Копито кое вети скалест данок, го проба 1 месец, виде дека со него всушност си зема од џеб и става во буџет (наместо обратно) и го укинаааа, оти секое милионче од Биг Мајк и на бело и на црно е слатко милионче и што има државата да му се меша во тие милиони. Напротив, фирмите на нашиот милионер (на Трајчето, на Вицето), беа меѓу првите што се пријавија за државна помош како погодени од кризата.
Арден лани во март меѓу првите носи одлука да се затвори за влез и излез Нов Зеланд на минимум 14 дена. Тогаш бројките во Нов Зеланд беа поголеми од Македонија. Нов Зеланд остана затворен подолг период, па поради тоа дрски бизнисмени од Нов Зеланд одма ја тужеа на сите судови Арден и нормално го загубија случајот.
Резултат од мерките на Арден, до денес со нејзините мерки имаме вкупно 2.507 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 26 смртни случаи на над 5 милиони население.
Од друга страна, Копитото неписмено на Вашата Земја одлично се справува со кризата, пофален е за тоа од ЕУ, му дадоа еден подолг како награда за тоа и резултат на тие негови мерки денес имаме 134.134 вкупно пријавени случаи на Ковид и за жал 3.905 смртни случаи на под 2 милиони населени, со најава дека тек ќе имаме страшни пикови.
Во Нов Зеланд Арден не дозволи да има симулација за масовна вакцинација по 6 хомосапиенси на час, не, таму од јануари си има објавена листа, за точно прецизно кој во која ризична група припаѓа и како првите 3 од 5 милиони (најризичните) ќе се извакцинираат по датуми до јуни. Останатите 2 милиони, младите од јули па натака.
Кај нас Копитото набави масовно 24.000 вакцини и досега веќе имаме 3 најави последните 8 дена за почеток на МАСОВНАТА вакцинација, но како што велат старите - 10 пати симулирај, еднаш не прави ништо.
Арден е само втората Премиерка во свет која користела трудничко за време на мандатот, а ова Црепов на Вашата Земја да беше на трудничко овие 5 години, сигурен сум ќе бевме барем околу 700 пати во подобра позиција буквално на секое поле.
Читам за Арден и нејзината улога и постигнување на поле социјала, сиромаштија, права на жената и детето и глуп ко што сум земав да ја споредувам со нацистот Царовска,... ахххх мамицата ваша проклета и вашите фирми и милион "невладини"!!
Арден минатата година прогласи и вонредна климатска состојба во Нов Зеланд поради глобалното затоплување од 1,5 степени и му прогласи војна на светско ниво на јаглерод диоксидот. Донесоа декларација и таа стигна и до ОН и се повеќе земји официјално се приклучуваат за заедничка борба. Нашето Копито, во земја која за разлика од Нов Зеланд има јаглерод диоксид, замислете да има мозок и да... баталете, пред 2 недели возеше метларка.
...
Да не должам, наместо да си гледам Саутемптон - Барнли, јас...
Арден е мормон, ова телево е редок вид на МОРОН.
Арден не е аболицирана од претседател за криминал.
Арден не се вози со министерот за здравство со мотори за време на пандемија во земја која министерот за здравство вели дека нема потреба од никакви мерки повеќе оти вирусот бил веќе насекаде,... и се уште МОНСТРУМОТ си нема поднесено оставка и не е во затвор.
Баталете, ќе ми требаат 10 дена минимум да допишам...
Јосиф Џолев
ПРЕВЗЕМЕН СТАТУС
(Секој проблем си има решение само што овдека народот го научија и го утепаа во поим за свесно размислување и сета младина онаа што требаше да биде мотор за промени одамна е заминатата неповрат)
Тотално без врска споредба Нов Зеланд вс Македонија и тресење на велико некои глупости. НЗ е далеку помалку социјална држава од бившите комунистички држави(меѓу кои и нашата).
А во поглед на ,,меркиве" кои ги пропагира типов за бесплатно школување, евтино здравство и минимални надоместоци. Све тоа го имаме во поглема мера од нив, ама проблемот е што тоа што левичарите го пропагираат секогаш во пракса е полошо. Видовме со ВБ од крај на ВСВ до Тачер што се случување, видовме со И.Германија, СССР и останати сателити, а видовме и што се случуваше и со Кина пред да го отвори пазарот. За кај нас да не кажувам, буџетот речиси целосно оди во џаболебари-клати врата земај плата, социјални трансфери и за крпење на фондови како тој за ,,бесплатното здравство".
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.213
Поени од реакции
14.148
Читам и јас за Жан Митрев, не пушта ниту еден лекар да работи за државата......ми се повраќа!
Прво....медицинскиот персонал му е вакциниран уште со првата донација што пристигна од Србија.....точно знам, бидејќи две мои блиски роднини се специјалисти во истата клиника.
Исто така знам дека....изговорот демек голем дел од вработените му се на боледување.....не е точно.
Моиве роднини.....велат.....срам ми е да кажам во која клиника работам. Ги разбирам.
Кога можат Систина и Ре-Медика да пуштат некој човек на помош.....може и Жан......но не сака.
Ова е типично воено профитерство.....или би му дошло....имаме војна....еден куп повредени војници....и ти ги враќаш....им велиш дај пари, па ќе те лекуваме.....бидејќи ние практично сме во војна....со Ковид. За воено профитерство се одговара....дебело.
Јас не знам што толку ги тинтраат општо.....приватниве воени профитери.

Па во Грција....Солун и Атина мислам....пред извесно време (за сега не сум во тек) фино лепо им ги национализираа приватните болници......нема трте-мрте, од денес се во државна сопственост и ќе работат за потребите на државата. Законски како оди тоа....не сум правник....но има начини....кризна состојба или како беше и има начин.

Луѓе умираат......а ти да ги дереш.....кај го има тоа, најголема срамота....малце пари има....уште сака, на сметка на животите на својот народ....страшно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
Работата околу лок даун е многу едноставна. Отворено само тоа што е неопходно но се строги мерки. Пример маркети за купување на храна, бензиски, критична инфрастукрутра, банки со работа преку термини исто администрација, школи и градинки дискутабилно. Кладилници и казина не паѓаат под тоа со оглед што многу лесно тие потреби се завршуваат и преку нет. Не знам што тука се дискутира искрени. А и гостилници може да паузираат. Штета секако ќе има прашање е која ќе ја одберете. И на крај, и тоа го покажуваат искуства од други држави: лок даун е прашање на време оти без мерки бројките ќе растат, негде побрзо негде побавно. Неизбежно е затоа подобро што порано оти помалце ќе трае. Нека учат од грешки пример во Германија. Од лок даун лајт до построг лок даун со месеци не сакаат целосен лок даун да направат. Резултат: Бројките пак растат и неизбежен е тотален локдаун. Пример има колку сакате и кои мерки помагаат и кои не.
Ние од позитивни примери не може да учиме од Германија, не па од нивни грешки :icon_lol: Не дека и ние и они не знаеме дека ако седиш дома си најбезбеден, туку проблемот е дека истото е практично невозможно.
Тоа што е наречено критична инфраструктура, се огромен број луѓе кој мора да идат на работа. А факт е дека најголем број луѓе се заразија на работа и вирусот го пренесоа дома. Само енергетскиот сектор е 10 000 луѓе кај нас, кај се телекомуникации, полиција, војска. Потоа додај ги нивните блиски фамилии и тн.
Угостителството е минорен дел во целиот проблем, меѓутоа истиот боде највеќе во очи. Имаш безброј примери во различни земји со построги и полесни мерки, и заклучокот е дека освен ако не е истребен, вирусот doesnt give a fuck.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom