Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Вирусов е многу непредвидлив.Значи познавам еден лик кој сеуште се бори со вирусов, има тешки сиптоми и е на инфективна.И шо е најчудно сите во неговото семејство се негативни.А има стари родители од кој едниот има хронична болестПо се изгледа вирулентноста е намалена,друга логика не гледам!
Вирусов си има правила, јас тоа цело време го кажувам, ама има ебиветровци кои мислат дека вирусов е дундин дим.

Како пример можеме да земеме Јужна Кореа, прво беше случајот со религиозната група, каде само еден зарази стотина луѓе, потоа беше тој хомосексуалецот, кој во една вечер со посета на 5 барови заразил 100 луѓе.

Вирусов лесно се шири во затворени простории каде луѓето зборуваат, ако не носат маски.

Надвор минимални се шансите за заболување, а пак од предмети скоро ич.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Не ми е јасно зошто уште малку работи знаат околу вирусот. САД, Русија, УК, Кина сигурно имаат оддели за справување во случај на биолошка војна, зарем не ги користат за истражување во оваа ситуација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Еве негово објаснување, да избегнеме обиди за хумор, сепак е сериозна темата.



Проблемот е во тоа што се споделуваат квазипорталчиња, затоа треба да се избегнуваат што е можно повеќе таквите, иако такви се за жал 90 и кусур посто од нив.
не кажува дали ПРИВАТНО се тестирал :icon_mrgr:
А може се тестирал со антитела што кажува на сите Позитивно, што вика оној од Танзанија, дадовме и од Коза и од Папаја матерјал, СЕ беше позитивно...
...А зошто, па веројатно да влијае на свеста на албанските гласачи :cool:
 
C

CoolIris

Гостин
Како и да го вртите муабетов...
За вирусот нема лек и за вирусот нема вакцина. И се додека е тоа така, вирусот е смртоносен и мора да го сфатиме сериозно.

Тоа сериозното, не значи дома да се затвориме и да чекаме да го најдат лекот, да ја создадат вакцината или сам од себе да исчезне вирусот, туку значи дека треба да научиме да живееме со него!

Значи хигиена, самосвеснот и одговорност на највисоко ниво и што е до вас вие сте си ја направиле вашата работа за да превенирате зараза.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
КОЈ ти рече дека моите комшии останаа без работа пошто НЕ верувале дека постои вирус или пошто бараат мерките да се ослободат?
Вака лупаш од ракав постојано или само кога ти е во интерес?
Зошто не ми одговори на прашањата?
Имаш 250 евра за сметки и храна наредните 5-6 месеци да ги издржаваш?
Имаш уште 200евра во кредити да им ги плаќаш?
Или лесно е да се типка на тастатура и да се осудуваат туѓи човечки судбини оти сте вие другите така безгрешни?

Имам уште едно прашање за тебе.
НИКОГАШ во овие 3 месеци од февруари наваму не си прекршил мерка? НИКОГАШ? Не си бил во група поголема од двајца, не си бил на доволно растојание во маркет од друг пред тебе или зад тебе?
Не си бил невнимателен кон твоето опкружување со тоа што не одржуваш лична хигиена со миење раце на секое?
Никогаш немаш прекршено ништо од ова?
До толку ли си безгрешен?
Ако случајно си, тогаш капа долу.
АМА ако не си, тогаш си краен лицемер.

ЈАС ИМАМ. И тоа не ме прави ниту херој, ниту поразличен, ниту несфатен, ниту паметен, ниту глупав. Туку ме прави ЧОВЕК.

А таквите саможиви индивидуи како тебе кои не ги интересира ништо подалеку од сопствениот нос се за посебна анализа.
РАДИ таквите му себа мајчето на ова малце шо е останато од држава, а не таму ради некој јадник кој останал без работа па уште мора да биди осудуван од некој ваков како тебе. Обичен типкач на тастатура.
Кој курац си па тебе да ти објаснувам? Ниту ме интересира што ти правиш. Јас ти кажав кој ќе им ги плати, Албанците и тие што веруваат дека вирусов е изговор за да се монтираат 5г антени. И не знам како ова што за сега пишуваме има врска со она што јас пишав, односно причината ради која верувам дека се олабавуваат мерките, која што е тотално неодговорна.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
Вируленцијата е степен на патогеност на микроорганизмот, односно способност на микроорганизмот да предизвика болест.

И сега вие мене сакате да ми кажете, дека порастот на бројката на заразените оди во прилог на тоа дека вирусот ја намалил својата вирулентност? Хм....важи.

А за тоа дека вирусот е непредвидлив се слагам....затоа и не снајде тоа што не снајде.
Никој тебе ништо не сака да ти каже зашто никој не знае.И ти,а и ние само претпоставуваме.А тој дел дека кај нас со мерки е поризично од една Шведска каде нема никакви мерки е некаква претпоставка дека му е намалена преносливоста
 
C

CoolIris

Гостин
Никој тебе ништо не сака да ти каже зашто никој не знае.И ти,а и ние само претпоставуваме.А тој дел дека кај нас со мерки е поризично од една Шведска каде нема никакви мерки е некаква претпоставка дека му е намалена преносливоста
Знаеш....мене токму тој дел ме загрижува!!!

И дај немојте да не споредувате ниту со Шведска ниту си било која друга европска земја. Ние сме далеку од Европа...светлосни години наназад.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Дечки не ми е јасна една работа...Да ми објасни некој поупатен што значи ова пишаното со оглед дека починатиот е ставен во листата на починати а никаде не пишува дека имал корона.Нели треба да се наведе ако веќе ја има...Малце ми е сомнително поради фактот дека во 24 часа прв тест додека бил жив е негативен па после пост мортум испаднал позитивен а никој од семејството нема добиено решение за изолација или да ги затворат дома итн итн.

PrtScr capture.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.296
Поени од реакции
78.955
„Лицето кое е заразено со ковид 19, Албанец, чувар во нашето претпријатие е од Сарај, бил на ифтарска вечера, па претпоставуваме дека и така се заразил.“


готово, ќе го бркаат директорот на Водовод заради оваа изјава.
какви кретени :lolzz:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
Знаеш....мене токму тој дел ме загрижува!!!

И дај немојте да не споредувате ниту со Шведска ниту си било која друга европска земја. Ние сме далеку од Европа...светлосни години наназад.
Еве сама размисли.Недај боже,си заболела а уште не знаеш и денес со автобус одиш до Ситимол,од таму на гости и на враќање одиш до Веро Џамбо да пазариш за дома продукти.Утредента одиш на пазар по зеленчук и овошје и се враќаш дома повторно со автобус.Ај претпостави колку луѓе треба да си заразила за биде точна твојата претпоставка дека вирулентоста му е зголемена,дека се лесно бил пренослив освен ако не си шетала во космонаутско одело
Автоматски споено мислење:

Ај поедноставно,еден заболен носител у просек со колку незаболени имал контакт и колку од тие што имал контакт заразил?
 
C

CoolIris

Гостин
Дечки не ми е јасна една работа...Да ми објасни некој поупатен што значи ова пишаното со оглед дека починатиот е ставен во листата на починати а никаде не пишува дека имал корона.Нели треба да се наведе ако веќе ја има...Малце ми е сомнително поради фактот дека во 24 часа прв тест додека бил жив е негативен па после пост мортум испаднал позитивен а никој од семејството нема добиено решение за изолација или да ги затворат дома итн итн.

Прегледај го приврзокот 253758
Ова е нешто што го објаснував во другата тема.

За секоја смрт, лекарот наведува основна причина за смрт, непосредна причина за смрт (компликација) и коморбидитет (придружна болест).

Во случајот, непосредна причина за смрт е воспаление на бели дробови (пневмонија).

А основна причина за смрт е кардиореспираторна инсуфисиенција.
Автоматски споено мислење:

Еве сама размисли.Недај боже,си заболела а уште не знаеш и денес со автобус одиш до Ситимол,од таму на гости и на враќање одиш до Веро Џамбо да пазариш за дома продукти.Утредента одиш на пазар по зеленчук и овошје и се враќаш дома повторно со автобус.Ај претпостави колку луѓе треба да си заразила за биде точна твојата претпоставка дека вирулентоста му е зголемена,дека се лесно бил пренослив освен ако не си шетала во космонаутско одело
Автоматски споено мислење:

Ај поедноставно,еден заболен носител у просек со колку незаболени имал контакт и колку од тие што имал контакт заразил?
Во старт ќе те демантирам.
Вирусот се пренесува преку флигеови капки. Овие капки се ослободуваат при зборување, кашлање и кивање. Логично дека при кашлање и кивање, капките се движат со поголема брзина. Токму заради тоа се препорачува растојание од минимум 1.5 метри и носење маска.

Инаку поминав две недели во изолација. Професијата ми е таква што сум изложена на огромен ризик. Маски носам нон стоп. По две наеднаш кога сум на работа и визир. Исто и ракавици. Раце мијам и дезинфицирам нон стоп! Раце уништив од толку многу миење и антибактериски гелови и сапуни.
 
Последно уредено од модератор:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
Ова е нешто што го објаснував во другата тема.

За секоја смрт, лекарот наведува основна причина за смрт, непосредна причина за смрт (компликација) и коморбидитет (придружна болест).

Во случајот, непосредна причина за смрт е воспаление на бели дробови (пневмонија).

А основна причина за смрт е кардиореспираторна инсуфисиенција.
Автоматски споено мислење:


Во старт ќе те демантирам.
Вирусот се пренесува преку флигеови капки. Овие капки се ослободуваат при зборување, кашлање и кивање. Логично дека при кашлање и кивање, капките се движат со поголема брзина. Токму заради тоа се препорачува растојание од минимум 1.5 метри и носење маска.

Инаку поминав две недели во изолација. Професијата ми е таква што сум изложена на огромен ризик. Маски носам нон стоп. По две наеднаш кога сум на работа и визир. Исто и ракавици. Раце мијам и дезинфицирам нон стоп! Раце уништив од толку многу миење и антибактериски гелови и сапуни.
Со колку незаболени имал во просек еден заболен кој не носел маска и не миел раце и колку од нив заразил?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ова е нешто што го објаснував во другата тема.

За секоја смрт, лекарот наведува основна причина за смрт, непосредна причина за смрт (компликација) и коморбидитет (придружна болест).

Во случајот, непосредна причина за смрт е воспаление на бели дробови (пневмонија).

А основна причина за смрт е кардиореспираторна инсуфисиенција.

Автоматски споено мислење:


Во старт ќе те демантирам.
Вирусот се пренесува преку флигеови капки. Овие капки се ослободуваат при зборување, кашлање и кивање. Логично дека при кашлање и кивање, капките се движат со поголема брзина. Токму заради тоа се препорачува растојание од минимум 1.5 метри и носење маска.

Инаку поминав две недели во изолација. Професијата ми е таква што сум изложена на огромен ризик. Маски носам нон стоп. По две наеднаш кога сум на работа и визир. Исто и ракавици. Раце мијам и дезинфицирам нон стоп! Раце уништив од толку многу миење и антибактериски гелови и сапуни.
Тој дел е јасен али треба ли специфично да се наведе короната како причина или короната не се наведува како причина?...Зошто нели пневмонија може да се добие од разно разни вируси...И зошто ако веќе им кажале и тоа само им кажале не им дале ни тест да проверат ни ништо дека вториот тест е позитивен нели треба да затворат се живо и диво по дома да не се искача...Кај овие нема ништо од тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom