Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

C

CoolIris

Гостин
Со колку незаболени имал во просек еден заболен кој не носел маска и не миел раце и колку од нив заразил?
Еден заболен во просек вирусот го пренесува на тројца други (поточно 2.6).
Тие тројца други, на тројца други. Сега се девет.
Овие девет, секој на тројца други. Станаа 27.

Ама како да ти кажам, не значи дека секој еден заболен појавува симптоми и се тестира. Знаеш колкав е бројот на асимптоматски преносители на вирусов?

Друго, верувам дека бројката на заболени е далеку поголема. Верувам дека заболените на домашно лекување, не ги ни рачунаат во вкупната бројка.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Луѓево тука мислат дека нешто се постигнало со тие 2 месеца, а никако некој да дефинира што :D 2 месеци не правеа безосетни, 5г, фолијаши за на крај истата влада што не заклучи да го каже тоа што го зборевме ние у старт.
Секој што мисли дека корона е иста со грип или не постои е по дефиниција фолијаш.
 
C

CoolIris

Гостин
Тој дел е јасен али треба ли специфично да се наведе короната како причина или короната не се наведува како причина?...Зошто нели пневмонија може да се добие од разно разни вируси...И зошто ако веќе им кажале и тоа само им кажале не им дале ни тест да проверат ни ништо дека вториот тест е позитивен нели треба да затворат се живо и диво по дома да не се искача...Кај овие нема ништо од тоа.
Ако им кажале дека е позитивен, погребот треба да се одвива по посебен протокол. За да се вброи меѓу починатите од корона треба како причина и да е наведена...

Инаку те читав. И не ми е јасно и мене. Првиот тест негативен, а потоа после 24 часа, пост мортем позитивен?
Не знам. Да не станува збор за лажно негативен резултат? Или обратно, лажно позитивен....
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Ме интересира chef's cook објави дека неговите имаат генерирани антитела на овој патоген. Дали тестовите на систина се прецизни и веродостојни?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ако им кажале дека е позитивен, погребот треба да се одвива по посебен протокол. За да се вброи меѓу починатите од корона треба како причина и да е наведена...

Инаку те читав. И не ми е јасно и мене. Првиот тест негативен, а потоа после 24 часа, пост мортем позитивен?
Не знам. Да не станува збор за лажно негативен резултат? Или обратно, лажно позитивен....
Како што се чита на умреницата никаде не гледам дека пишува корона....Исто и погребот не бил по посебен протокол.Бутел им го донеле само во сандук така да многу ми е матна мене ситуацијата...Не поради нешто друго...Без разлика човекот умрел што умрел али зошто да го заведат како корона починат и да го стават во бројка а никаде да не фигурира болеста или протоколите што идат со самата болест.

Кај го има тоа само на телефон некој им спомнал дека првиот тест е негативен а после смрт испаднал позитивен.Ни се преставил кој доктор е или што е а и ниту никаков документ што би го поврзале со короната.А на телевизија брзо брзо да се покажат се повеќе умрени од корона а може е само инфаркт.Нешто мириса тука?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ако има 6 фудбалери од Ренова и Шкендија кои се заразени, а кои колку толку под претпоставка се припазувале, тогаш во Тетово има 1000+ асимптоматски носители на вирусот како ништо... Такви што воопшто не се пазат и не пазат на другите... Катарза...
Од кај Шкендија двајцата што испаднале позитивни се од Скопје и Куманово.
Имаше изјава од клубот дека ќе направат пак тестови, бидејќи веќе направените тестови се од Систина.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Кој курац си па тебе да ти објаснувам?
Да не се налути случајно? Или онака се свестуваш само кога некој ќе те пецни на лична основа?
Во принцип, те рчнав со изразот „типкач на тастатура“ и со проблемите на моите комшии НЕ за да ти го менам паметот на стари години и да те натерам да сфатиш дека треба малце емпатија да имате кон останатите луѓе ТУКУ со надеж дека ако ти си го пропуштил тој дел од чоечноста барем да го вметниш кај твоите деца/внуци или пак некој да прочита тука и да сфати дека ОВАА ситуација со седење дома и со МЕРКИ не е нормална и НЕ е решение.
Тој што не можи да го сфати тоа, извини, ама или нема здрав разум или живее со главата закопана во песок.

Ниту те знам лично, ниту ме интересираш, најмалку ми е забавно да ти реплицирам ради реда. Но, дел од вас кои работите од дома треба да сфатите дека НЕ сте само вие на овој свет и дека НЕ може да се самоодржува оваа ситуација до недоглед вака.
Она тенекето изгледа навистина е тенеке бидејќи откако избегна да ми одговори на прашањето (како што избегна и ти да ми одговориш на прашањата) на НЕЌЕЊЕ самиот даде одговор на она што тој се обиде да го објасни т.е. светот е глобално село, државите се поврзани и тоа што во една има мерки а во друга НЕМА не влијае воопшто врз економијата т.е. таа е сјебана. Затоа и мерките не придонесуваат кон понатамошно поправање на ситуацијата ниту во однос на здравствените последици, ниту пак во однос на економските. И тоа е факт.

Јас ти кажав кој ќе им ги плати, Албанците и тие што веруваат дека вирусов е изговор за да се монтираат 5г антени. И не знам како ова што за сега пишуваме има врска со она што јас пишав, односно причината ради која верувам дека се олабавуваат мерките, која што е тотално неодговорна.
Следи ја дискусијата, не одговарај парцијално.

ТЕНЕКЕто брчеше дека швеЦка имала некоја си стратегија дрн дрн дрн како последица на која имало 400 заразени на ден и сега ние ќе сме имале 100 заразени на ден и као демек ситуацијата била тражили сте гледајте.

На тоа А___ одговори дека испаѓа како бил во право откако со некои други тврдеа дека НЕ е до стратегијата (мерките) туку ефикасноста во справувањето со вирусот кај нас со воведени мерки НЕ вродува со плод.

Тоа е така ради менталитет, али и кога би имале 0 заболени како и Словенија, еден ден ќе отвориш граници, ќе ти помини некој тучин шо слегва од немачка да си оди дома за летен одмор во турција, ќе ти влези во рандом бензиска да купи цигари... се накашлал, фаќал пари дрн дрн .... ете ти вирус. АЈ се' од почеток.
На тоа алудира А цело време дека не е до МЕРКИТЕ.

И сега му идиш ти од нигде никаде клизачи дека не испаднал ништо нарочито паметен и дека на заев му требаат избори па сега леле ни ги укинаа мерките и ќе испоцркаме сите. Браво, топла вода измисли. Демек не знајме оти на заев му требаат брзи избори за да измие се' што искака 4 години па ти дојде да го тегниш А за уши и да му кажиш аха добро дечко, седи, во ред е.
И да немаше избори и се' да беше најнормално со воведени мерки ПАК ќе имавме корона и немаше да исчезни за брзо, впрочем во цел свет - а и сам филипче рекоа дека ќе ја има во догледно време (година - две). Мерки и заговор за исти т.е. зголемување на истите НЕМА да вроди со плод.

А АКО така мислиш тогаш ми е жал за тебе. Стварно.
1. Заради тоа што 0 е ефикасноста од спроведување на мерките па еве сме пишиме на форум и не сме испоцркани.
2. Се исмејуваш со мислењето на друг кој мисли различно од тебе дека не е нешто нарочито паметен. Тоа што те прави тебе, попаметен?

Има неколку луѓе си имате проблем кога ќе прочитате мислење спротивно од вашето и сфаќате дека сте НАД тој што го напишал тоа мислење оти кој знае колку сте во право.
Па за да земи човек да продискутира и да размени мислење треба прво малку да ве спушти на земја и да влези во лична расправија и после ако можи да извлечи од вас здраворазумско размислување па да се најди некаде на средина или воопшто да не се согласи.

Во прицнип, дали ти мислиш дали А__ бил во право право или дали Тенеке мисли дека е кизнај колку стар и паметен а другите се зелени во глата НЕ ве прај експерти за корона, уште помалку ве прај стручни епдиемиолози, виролози и слично, а најмалку ве прај емпатични кон туѓото мислење и туѓата благосостојба или мизерија која е поттикната како последица на овој „вирус“ т.е. националното ширење на хистерија од класични хопохондрици со пристап до интернет конекција.
И ТОА ДУРИ Е ВО РЕД, додека не слегувате на лично ниво со муабети од типот „абе ти ли ќе ми кажуваш мене, ова е вака оти на заев му требаат избори т.е. кој те еба и тебе и мислењето твое.

Се надевам сфаќаш, не мора да признаеш. А дали и колку ќе си емпатичен кон другите или саможив, тоа е веќе твој проблем.

Убава ноќ
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ме интересира chef's cook објави дека неговите имаат генерирани антитела на овој патоген. Дали тестовите на систина се прецизни и веродостојни?
Ако му се истите што ги имаа, право ѓубре се, 50% точност. Европска афера беше.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Најдобар показател за вирусов ќе бидне Минесота. За две недели ако немаат барем приближни ситуации како тие во Ломбардија и Вухан значи ковидот ќе излезе дека не е нешто преопасно како сите го претставија. Ама ако исполега на интензивна пола Минеаполис е тогаш ќе бидне весело

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Еве за вирулентноста Италјаниве викаат не е истиот вирус од пред 2 месеци. Дали му е заради туризмот не знам.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Денес би требало да има не помалку од вчера новозаболени. Типувам на повеќе од вчера.
Али ќе видиме.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Денес би требало да има не помалку од вчера новозаболени. Типувам на повеќе од вчера.
Али ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom