Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.443
Поени од реакции
2.786
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Сите ќе умреме. Еее корона корона тест тест тест тестс случаеви случаеви случаеви.Неможе ни на раат да се умре више. Предтоа го дрвев вака така заговор ова она било им викав живејте си ко нишо да не било они нее маски дистанца и со недоверба меѓу себе и обвинувања па посакување да цркнеш ако си отишол на кафе или незнам што. Сега истите тие ги глеам као нешо по кафани се тагнуваат со превртени очи ко демек они одлучиле толку више не почитувам преку вакво им дошло.Хахахха дај боже никад да не помине ова да продужат да ве швркаат до крај на живот глава да не може да кренете. Сите ќе умреме.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594

@kano ве претркавме за 1 ден. ;)

Туку за 4-5 недели се очекува ЕУ да ја надмине кризава со недостаток на вакцини. Германската фирма отвори нова фабрика која до крај на годината ќе произведе една милијарда вакцини. Мош нешто ќе убодеме и ние.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Вакви мислења на темава се забранети, најверојатно не си во тек.
Веднаш ќе те прогласат за теоретичар на заговор.
Како брзо се движат ствариве може да ме осудат само за “практичар на заговор“:D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Како брзо се движат ствариве може да ме осудат само за “практичар на заговор“:D
A iskreno od sto stravuvas? Alergicni reakcii moze da ima kaj alergicari ama niv ne im se preporacuva da primat bilo koja vakcina a i nastanuvaat nekolku minuti po primanje a ne posle godini. Isto taka sterilitet ne nastanuva. A toa dali po nekoja godina site sto primile vakcina ke izumrat ili tesko ke zabolat stvarno ne znaeme posto ne mozeme da ja predvidime idninata ama nema nikakvi indicii deka toa ke se desi. Do sega 130 milioni lugje se vakciniraa so razni vakcini pa ne vidov masovni umiranja, zaboluvanja ili neplodnost :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
A iskreno od sto stravuvas? Alergicni reakcii moze da ima kaj alergicari ama niv ne im se preporacuva da primat bilo koja vakcina a i nastanuvaat nekolku minuti po primanje a ne posle godini. Isto taka sterilitet ne nastanuva. A toa dali po nekoja godina site sto primile vakcina ke izumrat ili tesko ke zabolat stvarno ne znaeme posto ne mozeme da ja predvidime idninata ama nema nikakvi indicii deka toa ke se desi. Do sega 130 milioni lugje se vakciniraa so razni vakcini pa ne vidov masovni umiranja, zaboluvanja ili neplodnost :)
Моментот кога сфаќаш дека си толку безвреден, што никој неќи да ти даде вакцина, не пак да те силува да се вакцинираш :D

Тешко дека некој може да замисли колку ниско се чувствуваат ова заговорнициве на вакциниве во моментов.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
A iskreno od sto stravuvas? Alergicni reakcii moze da ima kaj alergicari ama niv ne im se preporacuva da primat bilo koja vakcina a i nastanuvaat nekolku minuti po primanje a ne posle godini. Isto taka sterilitet ne nastanuva. A toa dali po nekoja godina site sto primile vakcina ke izumrat ili tesko ke zabolat stvarno ne znaeme posto ne mozeme da ja predvidime idninata ama nema nikakvi indicii deka toa ke se desi. Do sega 130 milioni lugje se vakciniraa so razni vakcini pa ne vidov masovni umiranja, zaboluvanja ili neplodnost :)
Не видовме ни масовна смртност од Корона кај (по)младата популација. Вкупно 2 милиони луѓе, претежно умираа по старските домови, барем во САД и тоа по грешки на нивните гувернери. Тоа се случи и во некои држави во Европа.

Кај нас досега се пријавиле 50.000 луѓе за вакцинација. Бројката може да е и нешто поголема. Според тебе, дали тоа е висока бројка? Како и кога ќе стигнеме до 1.2-1.3 милиони пријавени со цел да имаме колективен имунитет?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Не видовме ни масовна смртност од Корона кај (по)младата популација. Вкупно 2 милиони луѓе, претежно умираа по старските домови, барем во САД и тоа по грешки на нивните гувернери. Тоа се случи и во некои држави во Европа.

Кај нас досега се пријавиле 50.000 луѓе за вакцинација. Бројката може да е и нешто поголема. Според тебе, дали тоа е висока бројка? Како и кога ќе стигнеме до 1.2-1.3 милиони пријавени со цел да имаме колективен имунитет?
Pokraj smrtnosta raste opasnosta od dolgorocni zdravstveni posledici i za mladite. Inace ako 2 milioni lugje ne e golema brojka ne znam kolku treba da bide. Vo Izrael momentalno ima povekje lugje pod 60 godini na intenzivnite stanici nego nad 60. Efektot na vakcinata e ocigleden. Ne mi e muabetot da nateram nekogo da se vakcinira ama ne treba da se demoniziraat vakcinite. Ne e ideolosko prasanje.

Ja pa mislam deka 50.000 prijaveni i ne e mala brojka dopolnitelno ke raste. Ama i da ne se prijavat pokje, tie neka ja primat drugite ne.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Мала е бројката од причина што нема вакцини. Нека има 500К вакцини па ќе видите колку ќе се пријават.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Pokraj smrtnosta raste opasnosta od dolgorocni zdravstveni posledici i za mladite. Inace ako 2 milioni lugje ne e golema brojka ne znam kolku treba da bide. Vo Izrael momentalno ima povekje lugje pod 60 godini na intenzivnite stanici nego nad 60. Efektot na vakcinata e ocigleden. Ne mi e muabetot da nateram nekogo da se vakcinira ama ne treba da se demoniziraat vakcinite. Ne e ideolosko prasanje.

Ja pa mislam deka 50.000 prijaveni i ne e mala brojka dopolnitelno ke raste. Ama i da ne se prijavat pokje, tie neka ja primat drugite ne.
Колку од тие 2 милиони се луѓе под 50 години? Опасноста дете да почине од Ковид е скоро нула, човек 18-30 е промил.

Не демонизирам, не го ни оспорувам нивниот ефект, туку само сакам да го намалам интензитетот на паниката која се фура од страна на медиумите.
Вакцината е цивилизациска придобивка, но тоа не значи дека секој има потреба од буквално од секоја вакцина. Во живот немам примено вакцина против сезонски, на пример. :)

50 К не е мала, ама бавно темпо додека стигнеме до 1.2-1.3 мил. Еве треба време, некои луѓе немаат пристап до интернет, само таа бројка е најјасен показател дека во ова општество не владее веќе паника кога знаеме многу факти за овој вирус. :)
Автоматски споено мислење:

Мала е бројката од причина што нема вакцини. Нека има 500К вакцини па ќе видите колку ќе се пријават.
Ама пак сега се прават листите на приоритети. Како нема вакцини? Има 4.200! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom