Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
каков заклучок, малеее шо стори. :tapp::tapp:
Паметен народ, а дозволил да биде со нарушено здравје, е*ате паметните.

@Dumbledore абе ти низок коефициент си имал, плус ти кажав дека ќе си опасен за бебињата и малите деца, затоа подалеку од нив.


Да речеме ти како двапати вакциниран против морбили, ги фатиш, истото ќе го направиш или ќе си седиш дома, бидејќи нели полесно ќе ги поминеш :cautious:
Тој сум. :D

Не знам зошто јас сум во таа група на оние членови кои се против вакцинирањето, реков дека јас нема да се вакцинирам и полемизирањето застана тука. :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.173
Поени од реакции
5.350
Не остана еден нормален во ситуацијата, пазете случка.
Оди другарче да се тестира, ред се чека за тест во Плодност, му се смачи на типот си заминал, му звонат по некој сат му викаат позитивен е резултатот :pos:
И овој прашалници целиот, кој резултат ? Не се тестирав јас :ROFLMAO::popce::pijanco:
Ова е втор случај шо слушам вака, и тоа од блиски луѓе кои ги познавам.
Вакви знам преку 10 мои познаници во Македонија, на 5 души во Бугарија, 2-3ца од Србија и неколку блиски пријатели од Словенија, Германија и Холандија ми ја раскажаа потполно истата прича :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.041
Поени од реакции
14.925
Цел свет им се смешее на русите дека лажеле со вакцината....но еве први започнаа да тестираат Никој на светов не би применил вакцина на своја војска и свој медицински персонал ако не е убеден во исправноста на вакцината
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.926
Поени од реакции
84.213
Престанаа да даваат информации за заразени во Скопје по општини, или бладам? :unsure:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Да не се лажеме нема повеќе изолација, никој не ја почитува, никој не ги проверува дали се дома, ние веќе 5 ден сме, ни решение за изолација ниту ни имаат кажано до кога да седиме, матичната ни рече ако сме со симптоми 14 дена ако сме без 10 дена, брат ми и снами се со лесни симптоми, ние другите ништо. А живееме во заедница, тие се ѓомити во друга соба изолирани ама децата се претеруваат наваму натаму така да ништо.
14 дена седат контактите, позитивните седат 10 - ако немале симптоми, и 20 - ако имале симптоми.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.278
Поени од реакции
21.690
Скоро месец дена немаше тоалетна или тестенини да купиш, квасец па 3 месеци немаше.
И еве ги сега ги држат ресторани и кафичи затворени, а се друго си работи и бројките им се пак над 20 000 на ден..нема фајде од мерките бидејќи
Германецот и кога работат кафичите можиш да го видиш на кафе еднаш месечно, само куча- посо-посо -куча знаат тие.
Germanija uspea da go zapre rastot na brojkite so polesni merki. Skoli gradinki firmi sve raboti. E da nema kafence ili toplo vino na bozikjen pazar ama ke preziveat. Ne dekq Germanija perfektno vrvi ama vo sporedba so sosedite Germanija najdobro stoi.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.356
Поени од реакции
16.964
Слики не можат да се стават тука не можам да ја постирам сликата од тестот.
Вака пишува
Covid 19 Ab тест резултат негативен, референтна вредност 0:1
Па сеа нека објасни некој што значи ова и каков тест е овој.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.785
In order to compensate for such high risks taken by manufacturers, the Advanced Purchase Agreements provide for Member States to indemnify the manufacturer for liabilities incurred under certain conditions. Liability still remains with the companies.

Како што зборувам одамна, се појасни се работиве. Иако транспарентност, но договорот за купување вакцини и вакцинирање сеуште е тајна.;) Ти прво плати, не прашувај за цена, донеси закони за принудно, доброволно вакцинирање... На крајот биле должни да го објават договорот.
Стела Кириакидис објавува дел од ЕС договорот. Фармацијата се задолжува да достави безопасна вакцина, но со оглед на брзата процедура ЕС го презема обештетувањето на евентуалните жртви од вакцинацијата. Нешто многу преговарале околу одговорноста за жртвите на вакцината. Астра Зеника или бившиот Фарбен, нешто неможе да гарантира безопасност на вакцината. Незнам како е за Македонија, претпоставувам дека село Муртино ќе гарантира и преземе одговорност за евентуални последици од вакцината.
Не само тоа, ЕС се задолжува да плати на производителите, без значење дали вакцината уопште ќе дејствува или не.

Разни сомнителни типови тука во форумот, да не прашуваат зашто не се вакцинираме, ете затоа.
Астра Зеника несака да гарантира за вакцината, уствари секој е доброволен учесник во медицински експеримент. Зајо ли ќе плаќа ако после десет години се раѓаат бебиња со деформитет или уопште не се раѓаат?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
И многу ме интересира една економска велесила како Германија колку време ке издржи со локдаун,како ке уцвикаат кога ке ги видат реалните штети од мерките па ке ги укинат зашто не може така до бесконечно и за две недели од укинувањето пак ке им рипнат бројките.Циркуз за сите пари
Скоро месец дена немаше тоалетна или тестенини да купиш, квасец па 3 месеци немаше.
И еве ги сега ги држат ресторани и кафичи затворени, а се друго си работи и бројките им се пак над 20 000 на ден..нема фајде од мерките бидејќи
Германецот и кога работат кафичите можиш да го видиш на кафе еднаш месечно, само куча- посо-посо -куча знаат тие.
:kafence:
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.879
Поени од реакции
7.797
Како гласаа читателите на анкетата на МКД.мк за вакцинирањето против ковид-19 | МКД.мк (mkd.mk)
Таман, пола од 1,800,000 жители ти се 900,000, 2 пратки од по овие 800к вакцини на Филипче и скоцкани сме. :)
Кога ќе дојде ред за вакцинација кај нас, главно ќе биде каква пропаганда ќе победи. Како за неопределен народ кој не знае да носи одлуки сам за себе и чека да види што другите ќе му кажат, ова е сосема нерелевантно.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.539
Поени од реакции
1.778
Ова е во линкот на Бачето

...The necessary safety requirements and specific assessment by the European Medicines Agency as part of the EU market authorisation procedure guarantee that citizens' rights will remain fully protected.

In order to compensate for such high risks taken by manufacturers, the Advanced Purchase Agreements provide for Member States to indemnify the manufacturer for liabilities incurred under certain conditions. Liability still remains with the companies.

Автоматски споено мислење:

Страшно е до кој степен се штитат произведувачите. Ова не е добро за нас, обичните граѓани кои треба да трпиме евентуални последици.
Автоматски споено мислење:

Истражување од Француското здравство:

21 процент од испитаниците се во депресивна состојба на почетокот на ноември. Овој број на крајот на септември бил 11 проценти.

Дури 60 проценти од вработените имаат високо ниво на страв да се вратат на физичките работни места бидејќи мислат дека нема да бидат доволно безбедни.

Французите во глобала се нација која е доста депресивна, дури 40 проценти од популацијата имаат пиено или пијат моментално анти депресивни лекови.

Исто така, бидејќи се растени во многу заштитена средина, психички се по така нежни, ако може така да се опише.

Да оди некој Французин од 25 години нагоре во Македонија да живее, да мора да бара работа и да лепе плакати, би се скинал после само една година.

Да треба да работи на село како во моето, по нивите, би се скинал после летото кога се берат бостанот и грозјето...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.131
Поени од реакции
35.654
Слики не можат да се стават тука не можам да ја постирам сликата од тестот.
Вака пишува
Covid 19 Ab тест резултат негативен, референтна вредност 0:1
Па сеа нека објасни некој што значи ова и каков тест е овој.


... оф оф, сигурно рачно пишано? Covid 19 Ab (antibodies) значи серолошки брз тест за испитување на антитела во крв, слично како тест за бременост една црта нема бременост, две црти има!



така и тука, една црта тестот негативен, две црти позитивен,
овие тестови не за некое посебно дијагностицирање зашто не покажува дали пациентот воопшто бил инфициран, па се создала антитела па го победи вирусот и сега е негативен или пак е негативен оти воопшто не се инфицирал, а и кој знае во која фаза со симптоми, без симптоми се тестира особата па да има било каква антитела која би била детектирана, вакви паушални резултати баш одговара на името „брзи тестови“ ама за каква дијагностика?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.078
Ова е во линкот на Бачето

...The necessary safety requirements and specific assessment by the European Medicines Agency as part of the EU market authorisation procedure guarantee that citizens' rights will remain fully protected.
In order to compensate for such high risks taken by manufacturers, the Advanced Purchase Agreements provide for Member States to indemnify the manufacturer for liabilities incurred under certain conditions. Liability still remains with the companies.

Автоматски споено мислење:

Страшно е до кој степен се штитат произведувачите. Ова не е добро за нас, обичните граѓани кои треба да трпиме евентуални последици.
Понекогаш е добро да си дупката на Европа, па вакциниве ќе дојдат со закаснување од барем два месеци кај нас.

Инаку владите во Европа решија дека е лошо да се оди на колективен имунитет, така да сега мора да тераат со вакцина.

Кај нас и така ќе стасаме до колективен имунитет додека стасаат вакцините.

Инаку јас планирам да се вакцинирам.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.539
Поени од реакции
1.778
Понекогаш е добро да си дупката на Европа, па вакциниве ќе дојдат со закаснување од барем два месеци кај нас.

Инаку владите во Европа решија дека е лошо да се оди на колективен имунитет, така да сега мора да тераат со вакцина.

Кај нас и така ќе стасаме до колективен имунитет додека стасаат вакцините.

Инаку јас планирам да се вакцинирам.
Точно, ќе има време да се види дејството и последиците евентуални.

Овде немаат спомнато колективен имунитет, ни при првиот бран ни сега. Во УК сакаа да го прават ова при првиот бран ако се сеќаваш, меѓутоа се откажаа кога почнаа бројките на мртви да им рипат до небото.

Инаку пратам што се случува на дневно ниво во Франција, УК и Македонија бидејќи во трите имам фамилија. Многу се слични политиките сега при вториот бран во Франција и УК ама во МКД е катастрофа.

Не знам дали ќе се вакцинирам, навистина не ми е сеедно, посебно бидејќи кога бев негде 11 или 12 години примив таму не знам која вакцина беше и од тогаш раат немам видено. Ми се измутира имунитетот и ми направи беља, од тогаш сум по болници и баш ради тоа и завршив во Франција, оти не најдов лек ни во МКД ни во УК... така да ќе видам дали ќе се вакцинирам или не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom