Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 мај 2019
Мислења
9.316
Поени од реакции
3.314
It’s Easier to Fool People Than It Is to Convince Them That They Have Been Fooled.” – Mark Twain

Кога ќе се види колку сеуште си се надеваат во системот и гласаат, изреката е чиста вистина.:toe:

Можно ли е системот да го лаже народот, којзнае до сега дали тоа се има случено. :misticen:
Премногу се крева паника...така да се е можно.
Инфектолози, интернисти, болничари, хигиеничари, ракувачи, ете овие најмногу страдаат во овој пекол, но оганот во него го разгорува уплашена испаничена раја.
Болниците се празни, работат со 30 потсто пополнети капацитети.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.324
Поени од реакции
1.320
Ааа ефективно е завршена пандемијава, е па добро тогаш.
А од кои бројки ти заклучи дека има пандемија, колкав % е потребен за да се прогласи пандемија....за да прогласиш пандемија си има правила, ама како и вообичено, правилата се за обичен народ да почитува, не за тие што ги носат.

Прошетај до болница, види како е ситуација.
Шетав до септември, празни беа многу оддели, не работеа, иако мораа да функционираат со 100%.
Се надевам ќе опнат пак карантини и полициски часови, е тогаш прошетај до гробишта.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.344
Се надевам ќе опнат пак карантини и полициски часови, е тогаш прошетај до гробишта.
Така е, од умот си умираат луѓето, врска нема ова мртвиов едноклеточен организам.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.281
Поени од реакции
2.259
Ова не е нормално више.41 починат од кој најмладиот само 31 год а другите просек 55 до 60 а кај нас на секој минут гледам реклама за блек фрајдеј.И Господ дигнал раце више од нас :(
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.803
Поени од реакции
14.417
Тек вистинските бројки на починати да ги објавуваат, замислете шо че биди.
aj Skopje GOLEM GRAD, grobista na poveke strani, ama Veles kade site se znaat ne mozes da go sokries toa, a tamu se uste e obicaj da se lepat nekropoli po drva i tabli i banderi pa se se znae i ne moze da sokries,a plus e i edna ulica, i kolonata vo crno ke ja vidis.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
148
Поени од реакции
312
Јас од твојот пост заклучив дека Словенците се глупи и лакоми за пари.
До вчера мислевме дека таму вонземјани(роботи) безгрешници живеат.
Дали и во нивниот здравствен систем излегуваат некои дупки на виделина?
Не е проблемот во здравствениот систем, убедливо најдобар на балканот е. Проблемот е во поединци на позиции кои не ангажираа доволно напор и пари таму кај што треба, него цела година се занимава со воведување диктатура по рецептот на Орбан.
Исто како во Полска што едно време ја користеа короната за да забранат абортус (па резултот им беше масовни протести баш во време кога не е препорачливо групирања). Најголема глупост која некој може да ја направи е да почне да ја злоупотребува ситуацијава за политички интриги. Таквите држави имаат најслаби резултати.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.324
Поени од реакции
1.320
Така е, од умот си умираат луѓето, врска нема ова мртвиов едноклеточен организам.
Не си ни свесен, колкава вистина има во оваа твоја реченица. :гик:
Врска последиците од претходно набројаните работи, нешто си многу ќутлив, (најверојатно слабо за едно и повеќеклеточни организми) ама битно за шегобиец те бива.

Туку оти во пракса различно е, од тоа што овие со дипломи го верглаа:

The screening of the 9,865,404 participants without a history of COVID-19 found no newly confirmed COVID-19 cases, and identified 300 asymptomatic positive cases with a detection rate of 0.303
Значи нема нови случаеви, освен 300 асимптоматски. Од овие 300, ги следеле нивните контакти и резултатот:
A total of 1174 close contacts of the asymptomatic positive cases were traced, and they all tested negative for the COVID-19.
Многу лесно пренослив нели беше ... Бар на еден да се пренел... Џабе асимптоматските ги затварале, џабе ги плашевте дека ќе го пренеле на своите најблиски и ќе се виновни за нивната смрт. :sakasuste:
Добро, може оти овој Кинеска верзија, па слаб квалитетот.

Затоа како и претходно што правеле, само тие со симптоми треба внимателни да се и тоа најголемиот број до 5-от ден од појава.

До 2020, човек без симптоми сите го сметаа за здрав човек, ама ете и докторите претходно да ти биле во заблуда.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.344
Не си ни свесен, колкава вистина има во оваа твоја реченица. :гик:
Врска последиците од претходно набројаните работи, нешто си многу ќутлив, (најверојатно слабо за едно и повеќеклеточни организми) ама битно за шегобиец те бива.

Туку оти во пракса различно е, од тоа што овие со дипломи го верглаа:Значи нема нови случаеви, освен 300 асимптоматски. Од овие 300, ги следеле нивните контакти и резултатот:


Многу лесно пренослив нели беше ... Бар на еден да се пренел... Џабе асимптоматските ги затварале, џабе ги плашевте дека ќе го пренеле на своите најблиски и ќе се виновни за нивната смрт. :sakasuste:
Добро, може оти овој Кинеска верзија, па слаб квалитетот.

Затоа како и претходно што правеле, само тие со симптоми треба внимателни да се и тоа најголемиот број до 5-от ден од појава.

До 2020, човек без симптоми сите го сметаа за здрав човек, ама ете и докторите претходно да ти биле во заблуда.
Уште чекам да ми кажеш од што умреа тие двајцата од Дебар што први го донесоа вирусот во државава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.366
Поени од реакции
10.293
Кој што сака нека каже, ама јас стварно мака си видов од вирусов. Воглавном сум здрав човек, спортист, никад се немам посериозно разболено. Немам ни матичен лекар. Ова што и да беше ме кутна у кревет, првпат у живот. Уште имам болки во зглобовите и лигаментите, и понекад од болки неможам да спијам или се будам у сред сон.

Така да оставете приказни на страна. Чувајте се.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.344
Кој што сака нека каже, ама јас стварно мака си видов од вирусов. Воглавном сум здрав човек, спортист, никад се немам посериозно разболено. Немам ни матичен лекар. Ова што и да беше ме кутна у кревет, првпат у живот. Уште имам болки во зглобовите и лигаментите, и понекад од болки неможам да спијам или се будам у сред сон.

Така да оставете приказни на страна. Чувајте се.
1. Ништо сериозно, сезонски грип
2. Мртов организам е тоа, нема шанси толку штета да ти направи

Бирај си одговор :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.023
Поени од реакции
29.914
Кој што сака нека каже, ама јас стварно мака си видов од вирусов. Воглавном сум здрав човек, спортист, никад се немам посериозно разболено. Немам ни матичен лекар. Ова што и да беше ме кутна у кревет, првпат у живот. Уште имам болки во зглобовите и лигаментите, и понекад од болки неможам да спијам или се будам у сред сон.

Така да оставете приказни на страна. Чувајте се.
И јас уште не можам да се накренам, прво ддимерите ми беа 2000 и тромбоцитите покачени, попримав малку инекции в стомак, тие ги средив, сега триглицеридите и џигерот увис, од многу антибиотици и лекарства. Сега тоа да го средам со капсули и нов режим на искрана и нека се гони у курац проклетата корона.
Башка тоа што гледам матно од левово око (по консултација со очен) ради антибиотиците и потребата џигерот да се регенерира и исчисти кое може да трае и со месеци.
Многу гомно вирус, ептен.
Кога одам уште се задишувам, имела ме фаќа, ама тоа ваљда од лежењето и цела терапија.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
967
Поени од реакции
2.261
И јас уште не можам да се накренам, прво ддимерите ми беа 2000 и тромбоцитите покачени, попримав малку инекции в стомак, тие ги средив, сега триглицеридите и џигерот увис, од многу антибиотици и лекарства. Сега тоа да го средам со капсули и нов режим на искрана и нека се гони у курац проклетата корона.
Башка тоа што гледам матно од левово око (по консултација со очен) ради антибиотиците и потребата џигерот да се регенерира и исчисти кое може да трае и со месеци.
Многу гомно вирус, ептен.
Кога одам уште се задишувам, имела ме фаќа, ама тоа ваљда од лежењето и цела терапија.
Ја немам некои сериозни последице, бар до сга не сам приметија, крвну слику и сви резултати од снимања што направи, ги гледава доктори и никој ништо не ми кажа, наводно све ми било добро ама факт е дека корона е само мал знак колко лошо се хранимо и живимо, бар за мене конкретно збору, еве и ти што збориш чим си имаја проблем сас триглецириди и слично само потврдуе дека наш брз начин на живот и „ура“ до куде не доведуе, една болест како корону или грип да ни остави овакви последице.
Мора повише пажња и време да се посвети на исхрану и здрав живот, физичка активност и такви работе, ја имам 26 године и до сга стварно не сам се замараја около тој што еду и слично ама корона ме дефинитивно врати у реалност.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.625
Поени од реакции
12.461
И јас уште не можам да се накренам, прво ддимерите ми беа 2000 и тромбоцитите покачени, попримав малку инекции в стомак, тие ги средив, сега триглицеридите и џигерот увис, од многу антибиотици и лекарства. Сега тоа да го средам со капсули и нов режим на искрана и нека се гони у курац проклетата корона.
Башка тоа што гледам матно од левово око (по консултација со очен) ради антибиотиците и потребата џигерот да се регенерира и исчисти кое може да трае и со месеци.
Многу гомно вирус, ептен.
Кога одам уште се задишувам, имела ме фаќа, ама тоа ваљда од лежењето и цела терапија.
За црниот дроб имаш и апчиња (liv52, liver care), и обавезно храната среди ја максимално: исфрли шеќер, никако алкохол, зелен чај и кафе можеш, од месо единствено риба по можност побогата со омега 3, многу: брокула/кељ/црвена зелка, зелен чај, јаткасти овошја и блендирај: аронија, малини, капини, цвекло и немаш мака. Во превод се што содржи антиоксиданси, здрави масти и да подобриш циркулација. Овие работи не само за дробот туку ќе ти влијаат и целокупно за подобар имунитет.
Автоматски споено мислење:

П.С ако можеш да си дозволиш од суплементи: astaxanthin и quercetin.
 
На врв Bottom