Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.639
Како е добиена бројката за вкупно население? По пописот од 2002 ако не се лажам сме над 2 милиони.
Статистиката е направена на 1.7 милиони население, бидејќи мислам дека таа е реалната бројка на население моментално во државава.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Тек вистинските бројки на починати да ги објавуваат, замислете шо че биди.
Викаш кријат починати а
Автоматски споено мислење:

Не можам со вакви глупи статуси значи, ми иди со телефонот в око да се дупнам.
Прво делот кај шо вика дека вирусот не е опасен и умираат само мал дел,и оние кои се со претходни хронични заболувања или оние со слаб имунитет :facepalm: како тоа не е опасен а умираат оние со послаб имунитет (n) па пола население е со слаб имунитет јеботе имунитет жено црна
Значи ок, не е апокалипса, (додуша во Македонија со ова здравсто е)
Ама да се прајме на удрени не го бива.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
И јас уште не можам да се накренам, прво ддимерите ми беа 2000 и тромбоцитите покачени, попримав малку инекции в стомак, тие ги средив, сега триглицеридите и џигерот увис, од многу антибиотици и лекарства. Сега тоа да го средам со капсули и нов режим на искрана и нека се гони у курац проклетата корона.
Башка тоа што гледам матно од левово око (по консултација со очен) ради антибиотиците и потребата џигерот да се регенерира и исчисти кое може да трае и со месеци.
Многу гомно вирус, ептен.
Кога одам уште се задишувам, имела ме фаќа, ама тоа ваљда од лежењето и цела терапија.
И мене ми беше замастен џигерот ,земи си Екстракт од Комбуха една доза од три шишиња јас ги зедов од Бионатурал еве ти и нивна фб страна https://www.facebook.com/bionaturalmk/
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Meanwhile сеуште нема протокол за лекување на државно ниво, па неретко се случува заради некои дебили од доктори да умре и човек кој ,,не би требало,,. А процедурата е да седне некој да преведи од Хрватски на Македонски и да се потпишат докторите. Еј невидена здравствена криза, луѓе умираат како во војна, а тие се куропецаат и свесно дополнително го доуништуваат системот. Кој срам, на што спадна оваа држава.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Зашо антибиотици пиел од чиста мира.
Во најголем број случаи, да.
Да не се лажеме дека знаат матичниве што прават... клаваат превентивно без врска, најчесто.
И сега некој ќе рече „хур дур вирусот често знае да отвори простор и за бактериска инфекција ако не пиел ќе поминел полошо“ и така ќе си се утешиме дека добро било шо се пиеле антибиотиците И многуте лекарства што беа спомнати.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Во најголем број случаи, да.
Да не се лажеме дека знаат матичниве што прават... клаваат превентивно без врска, најчесто.
И сега некој ќе рече „хур дур вирусот често знае да отвори простор и за бактериска инфекција ако не пиел ќе поминел полошо“ и така ќе си се утешиме дека добро било шо се пиеле антибиотиците И многуте лекарства што беа спомнати.
Па има поинаков начин за справување со вирусов?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.459
Поени од реакции
2.462
Секако дека има и многу починати што се нерегистрирани , замислете џамијава кај мене секој ебан ден последниов месец вика по 5пати за умрен човек , најверојатно многу од муслиманиве има што се лечат дома ,, сега која е веројатноста од природна смрт да умираат по 5 души 3 недели по ред секој ден незнам :toe:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Па има поинаков начин за справување со вирусов?
Поинаков има а до точен и правилен многу тешко се доаѓа.
Медицината во голем број случаи не е доволно егзактна наука а комплицираноста на човечкиот организам е причината за тоа и најголемиот проблем.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
без разлика дали имаш лесна клиничка слика или не, ти тупнуваат антибиотик (панцеф или сумамед) и да нема никакви индикации. То стои во препораката од МЗ.
мене докторката ми рече дека не се остава на проценка на матичен туку дека има протокол кои се следи
грчење на градите - ртг
сатурација под 95 - ртг
крвна слика + д димери, црп, лдх итн обавезно да се направи.

то е протоколот.

@Erich Zann ако имал пневмонија и ако била бактериска ќе ти дадат баајѓи антибиотици да пиеш.
а ова со д димери беше проверено на почеток или кога заврши со терапијата?
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Нели имаше еден доктор јавно што кажа дека докториве претеруваат со давање на секакви лекови, и што треба и што не треба?

Нели нема "лек" против коронава, туку само менаџирање на симптомиве?

Нели антибиотик се дава за бактерија, не вирус?

И јас уште не можам да се накренам, прво ддимерите ми беа 2000 и тромбоцитите покачени, попримав малку инекции в стомак, тие ги средив, сега триглицеридите и џигерот увис, од многу антибиотици и лекарства. Сега тоа да го средам со капсули и нов режим на искрана и нека се гони у курац проклетата корона.
Башка тоа што гледам матно од левово око (по консултација со очен) ради антибиотиците и потребата џигерот да се регенерира и исчисти кое може да трае и со месеци.
Многу гомно вирус, ептен.
Кога одам уште се задишувам, имела ме фаќа, ама тоа ваљда од лежењето и цела терапија.
Може да пишеш детално, како ти се одвиваше состојбата, дали беше хоспитализиран, и детално кои лекови ги земаше, во каква доза, и колку време?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Нели имаше еден доктор јавно што кажа дека докториве претеруваат со давање на секакви лекови, и што треба и што не треба?

Нели нема "лек" против коронава, туку само менаџирање на симптомиве?

Нели антибиотик се дава за бактерија, не вирус?


Може да пишеш детално, како ти се одвиваше состојбата, дали беше хоспитализиран, и детално кои лекови ги земаше, во каква доза, и колку време?
Се дава и како превентива од секундарни опортунистички бактериски инфекции при нарушен имун систем доколку е пороценето дека ризикот е оправдан.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.302
Поени од реакции
19.651
без разлика дали имаш лесна клиничка слика или не, ти тупнуваат антибиотик (панцеф или сумамед) и да нема никакви индикации. То стои во препораката од МЗ.
мене докторката ми рече дека не се остава на проценка на матичен туку дека има протокол кои се следи
грчење на градите - ртг
сатурација под 95 - ртг
крвна слика + д димери, црп, лдх итн обавезно да се направи.
Ноуп, матичниот на братучед ми не му дозволува да зима антибиотици. Освен температура ~36/37° нема ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom