Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.872
Поени од реакции
3.569
Ја разбравме поентата.. И јас и голем број на членови тука многу пати сме имале дискусии со таков профил. Продолжете со дискусија.
Види секое бришење на спротивно мислење што не ги прекршува правилата не е фер... Да јас ве разбирам можете да го избришете и никој не ви може ништо тоа е ваше право, но од секој поединец тргнува тој 'ланчан авторитет' на што ми можеш бе, кој к.. си ти?

А ние сме добро позната нација кога е во прашање силењето, затоа немој да се чудиш утре кога ќе те дупи некој полицаец или некои Горде и Славица од администрација кога за инат ќе ти кажат 'а где је печат'. Или кога сестрата у болница намерно ќе ја скока твојата соба зашто си и рекол да си ја работи својата работа... Или кога некоја Бугарија ќе те дупи или кога Зајко ќе ти смени име а ти од дома немоќен се фрустираш итн итн...

Да имаш сега право да бришеш мислења и да си пуниш его, но размисли нареден пат и бриши повеќе лични навреди, говор на омраза, оф топик мислења итн... Сепак тоа ти е работа и работи си ја како што треба без да си лечиш лични фрустрации...
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.819
Поени од реакции
5.965
Ја фатив заушки пред 10тина години, тогаш имаше бајаги и вакцинирани(ја :d) и тн. Нема везе, не ми беше поентата тоа. За овие болести има функционална вакцина долг период и истата ја примаа речиси сите, а пак овие болести не се исчезнати. Ради тоа моја процена е дека ќе си циркулира ко грипот но во полесна форма од сега.Не верувам дека ќе биде ставено под контрола со вакцина, туку само ќе ги намали бројките.
Па тоа е уствари контрола. Бројките ќе бидат намалени до тривијални вредности. Здравствениот систем ќе може да функционира во нормала. Образовниот систем исто. Веројатноста дека ќе се заразиш ќе биде занемарлива.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.601
Поени од реакции
6.400
Тука никад не бришеме мислења затоа што се спротиставени и најмногу реакции сме имале баш заради тоа што сме ги оставале. Ако дискусијата треба да биде сведена на пораки преку мемиња со невкусен црн хумор тогаш за кратко време дискусијата ќе се претвори во чек дис аут.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.872
Поени од реакции
3.569
Тука никад не бришеме мислења затоа што се спротиставени и најмногу реакции сме имале баш заради тоа што сме ги оставале. Ако дискусијата треба да биде сведена на пораки преку мемиња со невкусен црн хумор тогаш за кратко време дискусијата ќе се претвори во чек дис аут.
Напротив, кога веќе се дозволува едно меме а второ кое е против одговор се брише, тогаш тоа е бришење на спротивно мислење... И ако мислиш дека реалната ситуација е црн хумор тогаш избриши ја темава...

Сведоци сме што се случува и какви опасни мислења се споделуваат тука, далеку поопасни од реалниот црн хумор кои доприенсуваат ситуацијата да излага вон контрола.

Не очекував дека ќе ја прифатиш мојата сугестија, сепак за Балкан и суета се работи...

Еве јас ја прифаќам твојата и нема да споделувам мемиња, гледај да бидеш принципиелен и не дозволувај ни други да споделуваат иако се работи за тема општа дискусија корона.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.677
Поени од реакции
9.040
:lolzz:
Гледам фешта во Сити Мол.....мора да е весело.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.872
Поени од реакции
3.569
:lolzz:
Гледам фешта во Сити Мол.....мора да е весело.
Е ова е веќе црн хумор што се дешава во Сити Мол
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.708
Поени од реакции
14.754


Еве интересен дијаграм за смртноста на дневно ниво. Белгија веќе има рапиден пад на умрени. Очигледно дека не е до карантинот, зашто и другиве земји имаат слични/исти мерки, туку заради тоа што им помина пикот.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.306
Поени од реакции
8.808
:lolzz:
Гледам фешта во Сити Мол.....мора да е весело.
Го пуштија Филипче да прави демиџ контрол во Прилеп. На Муцето му се испушти да ја обзнани јавно фактичката состојба во градот, кога побара карантин во Прилеп, за после да биде принуден да ретерира со омекната изјава, велејќи оти остава на владата да одлучи што ќе прави. Еве го сега Филипче веднаш дотрча во Прилеп да ја заврши својата валкана политичка агенда, по што човекот деновиве работи на дугме и покрива партиски гомнарии по нарачка. СДС максимално го користат, демек му остана некаков имиџ и кредибилитет со кој што би влијаел на јавното мнение.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.819
Поени од реакции
5.965


Еве интересен дијаграм за смртноста на дневно ниво. Белгија веќе има рапиден пад на умрени. Очигледно дека не е до карантинот, зашто и другиве земји имаат слични/исти мерки, туку заради тоа што им помина пикот.
Погодо што немаше Белгија на почетокот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.937
Поени од реакции
8.777
Со неколку членови наназад имавме дискусија за локдаунот и ситуација во Словенија. Денес некои работи станаа јасни.
1. Локдаунот како што го имаше во Европа далува и е успешен во смалување на бројката на заболени, бројката на хоспитализирани и умрени.
2. Треба ептем ептем да си глупав да не ти успее.
3. Единствена држава на која не и успеа со локдаун да смали бројки туку само да ги стабилизира(сепак се сеуште превисоки) во цела Европа е Словенија, која од сите држави го има најстрогиот можен локдаун во Европа.Наводно ќе почнела да паѓа бројката, но побавно од други места.

Некои словенечки медиуми кои се занимаваат со истражување викаат дека во основа се работи за пренос на работните места, затоа што не им се издаваат одлуки за карантин како основа за боледување на луѓе кои биле тестирани како позитивни или нивни контакт. Исто имало казна, ако некој е во карантин зема само 80% од платата што додатно ги мотивирало луѓето да кријат ризични контакти. Веројатно ова објаснување држи вода.

И на крај поука за Македонија. Без добар систем на тестирање и правовремено праќање во изолација т.е. карантин на позитивните и нивните контакти со 100% плата при боледување општиот локдаун може да заврши со недоволен резултат како во слевенечкито пример. Локдаунот ќе помогне, но треба и други работи за да се смали бројката. Исто како што маските помагаат, но треба и други мерки, не може само со маски да се реши проблемот, треба еден куп мерки и добра координација од страна на држава.
Филипче барем за едно не се изглупира, не направи локдоун, затоа што ќе беше крајно лицемерно некаде да функционира, а некаде не.

И ова не го зборувам само за Албанците, туку и нашиве што се правеа фраери и за нив не постоеше вирусов, па си се збираа цело време и во карантин.

Вака барем сите сме заебани и мора да го поминиме ова.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.677
Поени од реакции
9.040
Словенија во процент на новозаразени е подобра од нас, во број на починати полоша, хоспитализирани тука сме негде.......најди му го крајот.
Ме интересираше.....па направив една компарација
Untitled 1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
181
Поени од реакции
273
Со неколку членови наназад имавме дискусија за локдаунот и ситуација во Словенија. Денес некои работи станаа јасни.
1. Локдаунот како што го имаше во Европа е успешен во смалување на бројката на заболени, бројката на хоспитализирани и умрени.
2. Единствена држава на која не и успеа со локдаун да смали бројки туку само да ги стабилизира(сепак се сеуште превисоки) во цела Европа е Словенија, која од сите држави го има најстрогиот можен локдаун во Европа.Наводно ќе почнела да паѓа бројката, но побавно од други места.

Некои словенечки медиуми кои се занимаваат со истражување викаат дека во основа се работи за пренос на работните места, затоа што не им се издаваат одлуки за карантин како основа за боледување на луѓе кои биле тестирани како позитивни или нивни контакт. Исто имало казна, ако некој е во карантин зема само 80% од платата што додатно ги мотивирало луѓето да кријат ризични контакти. Веројатно ова објаснување држи вода.

И на крај поука за Македонија. Без добар систем на тестирање и правовремено праќање во изолација т.е. карантин на позитивните и нивните контакти со 100% плата при боледување општиот локдаун може да заврши со недоволен резултат како во слевенечкито пример. Локдаунот ќе помогне, но треба и други работи за да се смали бројката. Исто како што маските помагаат, но треба и други мерки, не може само со маски да се реши проблемот, треба еден куп мерки и добра координација од страна на држава.
Јас од твојот пост заклучив дека Словенците се глупи и лакоми за пари.
До вчера мислевме дека таму вонземјани(роботи) безгрешници живеат.
Дали и во нивниот здравствен систем излегуваат некои дупки на виделина?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.315
Поени од реакции
1.304
It’s Easier to Fool People Than It Is to Convince Them That They Have Been Fooled.” – Mark Twain

Кога ќе се види колку сеуште си се надеваат во системот и гласаат, изреката е чиста вистина.


Dr. Michael Yeadon, who “spent over 30 years leading new [allergy and respiratory] medicines research in some of the world’s largest pharmaceutical companies,” and retired from Pfizer with “the most senior research position in this field,” wrote:

There is absolutely no need for vaccines to extinguish the pandemic. I’ve never heard such nonsense talked about vaccines. You do not vaccinate people who aren’t at risk from a disease. You also don’t set about planning to vaccinate millions of fit and healthy people with a vaccine that hasn’t been extensively tested on human subjects.
SAGE made – and continues to make – two fatal errors in its assessment of the SAR-CoV-2 pandemic, rendering its predictions wildly inaccurate, with disastrous results. These errors led SAGE to conclude that the pandemic is still in its early stages, with the vast majority (93%) of the UK population remaining susceptible to infection and that, in the absence of more action, a very high number of deaths will occur.

  • Error 1: Assuming that 100% of the population was susceptible to the virus and that no pre-existing immunity existed.
  • Error 2: The belief that the percentage of the population that has been infected can be determined by surveying what fraction of the population has antibodies.

Comparing the 2020 figures to the corresponding period in 2018, they showed that in 2020, “instead of the expected drastic increase across all causes, there was a significant decrease in deaths due to heart disease. Even more surprising…this sudden decline in deaths is observed for all other causes.”
“All of this points to no evidence that COVID-19 created any excess deaths. Total death numbers are not above normal death numbers. We found no evidence to the contrary,” Dr. Briand concluded.
:toe:

Можно ли е системот да го лаже народот, којзнае до сега дали тоа се има случено. :misticen:
 
На врв Bottom