Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Зошто инжинерите на спортската дивизија на БМВ користеле користени м10 блокови за основа на Ф-1 моторот (самите блокови биле извадени од возила од сериско производство со висока километража) од кој извадиле 1400 кс, кој е генерално сметан за еден од најдобрите мотори во Ф-1 историјата?

Има урбани митови дека инжинерите уринирале врз нив, биле оставени на милост и немилост на времето, песок, земја, кал и што уште не.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Уфффффффф,вечна тема.....Ме чуди зошто модераторот на форумот не ја избрише,бидејки нема крај на постовите.....
Сум пишувал не знам колку пати ама изгледа некои луге не измиле уши оддамна или имаат проблем со тапанчињата......

Кој може да ме убеди дека увезено ауто од ЕУ со поминати 200 000км(тоа е факт и нема сила која може да ме разубеди дека не е така)е подобро од ауто купено од МК со дупло помала км и со сервисна историја(барем делумно додека била во гарантен рок).......

Барем знаеш дека е купена во МК,дека е прв или евентуално втор газда.Барем делумно ке фатиш ред у сервисна историја,или комплет ако ја оддржувал у овластен сервис.....

Сите знаат а се прават идиоти со сила,дека Блгарче и Румун у ЕУ за 50 евра ти прави фалш сервисна историја.Барем сега со модерните колор принтери и златен Фотошоп ке ти испринта што сакаш.....

Огласите се полни со увезени коли,кои се во сууууупер состојба????????Ко нова????????Која нова,бе?????Со 200 000км не може да биде ко нова.Таа била некогаш нова,ама сега е половна.........

Си ги потценивте возилата купени од домашните дилери поради една клима????????(Јас возев Фиат 20 години без клима,па еве сум жив сеуште),лиен бандаж(демека ако има ке лета!!!) и други тракаташки кои ама баш немаат никаква врска со општата состојба на возилото.Само шминка ништо повеке.....

Денес кај сестра ми беа муштерии за нејзиното БМВ кое патем речено е купено ново од салон 1999,и никако не можеа да ги убедат,дури и со давање на клуч од возилото дека има оригинални км и дека слободно можат да појдат кај сервисерот кој ке им ја потврди приказната........

2013 кога го продавав возилото на сопругата,човекот што го купуваше не веруваше дека има само 38000км за 10 години.Сега по 2 години кога се видовме случајно,ми кажа дека за овие две години само се вози и ништо повеке.......

За крај....
Слободно возете си ги половњаците од ЕУ.Само да знете дека ако не бевте вие сервисите ке немаа работа...Браво за вас

А оние кои купиле половно возило купено во МК,секоја чест.....
Друже отекуваш. Вози си го тој Спаркот што си го купил едно брдо пари и не им се замарај.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Јас Фиатот го платив 1600 евра..Ти Мерцедесот колку го плати?
Џабе пријател дебата, ако ти засноваш само на возило со четрири тркала и превоз од А до Б точка. Возилата точно се направени за тоа, се прават да носат профит, ама немој да ми кажуваш што значи Мерцедес Ја пред да идам на работа, влагам у топла кола, ко господин загреана од Вебасто. Ти со Фиатот дур гребеш мраз, одмрзнуваш врати и верглаш. Ја ти зборам за таа разлика, затоа сум платил за Мерцедес и затоа се возам во него. Затоа што некој паметен ставил поголеми копчиња во внатрешноста, а знаеш ли зошто ???. За кога си со ракавици пак да можеш да го уклучиш, а да не го чепнеш другото соседно копче. И уште многу вакви финеси кој ме прават задоволен, дека сум направил вистински избор за семејна кола. Е затоа ќе возам Мерцедес
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Џабе пријател дебата, ако ти засноваш само на возило со четрири тркала и превоз од А до Б точка. Возилата точно се направени за тоа, се прават да носат профит, ама немој да ми кажуваш што значи Мерцедес Ја пред да идам на работа, влагам у топла кола, ко господин загреана од Вебасто. Ти со Фиатот дур гребеш мраз, одмрзнуваш врати и верглаш. Ја ти зборам за таа разлика, затоа сум платил за Мерцедес и затоа се возам во него. Затоа што некој паметен ставил поголеми копчиња во внатрешноста, а знаеш ли зошто ???. За кога си со ракавици пак да можеш да го уклучиш, а да не го чепнеш другото соседно копче. И уште многу вакви финеси кој ме прават задоволен, дека сум направил вистински избор за семејна кола. Е затоа ќе возам Мерцедес
Нема споредба,али финансиите играат голема улога..Ако не дај Боже се поебе комон реилот,турбината,поправката ќе те кошта колку два Фиати..А се тоа за да влезеш во топла кола..Мерцедес е поим за кола,точно..Гаража имам јас,до сега во овие 3 години колку што ја имам колата, НИЕДНАШ не сум гребел мраз..Колку кошта тој твој Мерцедес,не кажа..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.890
Поени од реакции
39.354
Денес кај сестра ми беа муштерии за нејзиното БМВ кое патем речено е купено ново од салон 1999,и никако не можеа да ги убедат,дури и со давање на клуч од возилото дека има оригинални км и дека слободно можат да појдат кај сервисерот кој ке им ја потврди приказната........

2013 кога го продавав возилото на сопругата,човекот што го купуваше не веруваше дека има само 38000км за 10 години.Сега по 2 години кога се видовме случајно,ми кажа дека за овие две години само се вози и ништо повеке.......

За крај....
Слободно возете си ги половњаците од ЕУ.Само да знете дека ако не бевте вие сервисите ке немаа работа...Браво за вас

А оние кои купиле половно возило купено во МК,секоја чест.....
Ќе те прашам само нешто, зошто тоа бмв го продавате со години? 3500 еу колку што видов на огласот пред едно пола година и не е многу за него ако е 140 илјади и ако е у добра состојба пали вози, ама чисто се сомневам дека е исправно и затоа никој не сака да го купи. Сигурно тој што ќе го купи треба да фрли уште еден куп пари за да го среди.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.371
Поени од реакции
7.459
Ќе те прашам само нешто, зошто тоа бмв го продавате со години? 3500 еу колку што видов на огласот пред едно пола година и не е многу за него ако е 140 илјади и ако е у добра состојба пали вози, ама чисто се сомневам дека е исправно и затоа никој не сака да го купи. Сигурно тој што ќе го купи треба да фрли уште еден куп пари за да го среди.
Кој ќе ти продае БМВ со 140 000 за 3500 еу??? o_O

Таа кола е 350 000 - 400 000 минимум
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.371
Поени од реакции
7.459
па и ја тоа викам, го читам лаже само пробува да не убеди у неговите лаги.
Друже, сите коли кои влегуваат во Македонија кои се постари од 8 години и се на 150 000 км. Верувај дека се над 350 000 км.

Јас во Германија се отепав барање кола на 3 години стара со невратена километража и 90% беа на 200 000 км.


Само ваква кола признавам, испипана до детал :icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.890
Поени од реакции
39.354
Друже, сите коли кои влегуваат во Македонија кои се постари од 8 години и се на 150 000 км. Верувај дека се над 350 000 км.

Јас во Германија се отепав барање кола на 3 години стара со невратена километража и 90% беа на 200 000 км.


Само ваква кола признавам, испипана до детал :icon_mrgr:
колата он што вика демек е купена у маккар у скопје 99та
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Колку ја зема Астрата, @Kadaif ?[DOUBLEPOST=1422297877][/DOUBLEPOST]
Ќе те прашам само нешто, зошто тоа бмв го продавате со години? 3500 еу колку што видов на огласот пред едно пола година и не е многу за него ако е 140 илјади и ако е у добра состојба пали вози, ама чисто се сомневам дека е исправно и затоа никој не сака да го купи. Сигурно тој што ќе го купи треба да фрли уште еден куп пари за да го среди.
не дека сакам да го бранам Ево (далеку од тоа), и можеби навистина нешто не е в ред со БМВ-то (мада еднаш еден потенцијален купувач му ги набројуваше мааните овде на форумот, памтам дека на @valvoline му беше смешно такви ситници да се земаат за озбилни проблеми, посебно имајќи ја предвид староста на возилото), ама...

1- 15 години старо
2- бензинец, кај нас бегаат од такви како ѓавол од крст
3- кој вика оти таа била почетната цена? Едноставно немаат луѓето пари, цената паѓа. И кога купуваат нешто, гледаат обавезно да е дизел, или бензинче до илјада кубика.

ПС. еве едно такво во Германија (ги има и поефтини) http://tinyurl.com/mfatgtd
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.890
Поени од реакции
39.354
најверојатно цената ќе да е, гледам и тука и чуден ми е фактот што 318ките се поскапи од 320, али сепак најверојатно пошто е помал мотор, помала потрошувачка, поефтина регистрација па и плински уред да се стави ќе те фати поефтино, затоа може и го одбегнуваат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе те прашам само нешто, зошто тоа бмв го продавате со години? 3500 еу колку што видов на огласот пред едно пола година и не е многу за него ако е 140 илјади и ако е у добра состојба пали вози, ама чисто се сомневам дека е исправно и затоа никој не сака да го купи. Сигурно тој што ќе го купи треба да фрли уште еден куп пари за да го среди.
Многу пари му барат затоа никогаш нема да го продадат.
Релана цена на такво BMW E46 бензинец е 1300 максимум 1500 евра.[DOUBLEPOST=1422299823][/DOUBLEPOST]
Џабе пријател дебата, ако ти засноваш само на возило со четрири тркала и превоз од А до Б точка. Возилата точно се направени за тоа, се прават да носат профит, ама немој да ми кажуваш што значи Мерцедес Ја пред да идам на работа, влагам у топла кола, ко господин загреана од Вебасто. Ти со Фиатот дур гребеш мраз, одмрзнуваш врати и верглаш. Ја ти зборам за таа разлика, затоа сум платил за Мерцедес и затоа се возам во него. Затоа што некој паметен ставил поголеми копчиња во внатрешноста, а знаеш ли зошто ???. За кога си со ракавици пак да можеш да го уклучиш, а да не го чепнеш другото соседно копче. И уште многу вакви финеси кој ме прават задоволен, дека сум направил вистински избор за семејна кола. Е затоа ќе возам Мерцедес
Абе да е нов мерцедес што вреди повеќе од 25-30к евра па да се фалиш.
Ако е за тоа ја на ц петката на даљинско го палам па додека пијам утринско кафе колата се загрева.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Бреееееее,нашиот парламент не ви е рамен...

Што е подобро,да биде 1 класа подоле и со нормална км за наши стандарди,или 1 класа погоре со 1.000.000км?

Според вашето кажување испага дека колата ја купувате за престиж,демек еве бе возам Мечка или БМВ......

Се до размислувањето,нели?

Но никој од вас не е искрен и не кажал колку пати го посетил некој маалски механичар да му ја оправи колата,зошто нема џеб да ја однесе во овластен сервис.......

Се фалите со некои си огромни км,како да сте се пријавиле во Гинисовата книга на рекорди....

Таа кола ако била саглам ке се возела и во Германија и во Италија.10% од колите што се продаваат во ЕУ се продаваат поради некои други причини.90% се знае.Кариерата оди по надлна линија,и се знае плац......

Се фалите со возила кои вредат на наш пазар некои си смешни суми од 3-4000евра.Прво срамота е што воопшто кажувате дека сте ги купиле за таа сума пари,бидејки самите пари кажуваат колку вредат тие возила.
Правите некаква споредба со возилата купени од кај нас,која ама баш нема никаква врска.Јас лично го возев Службено Фиат Добло кое дури сега му го заменија моторот комплет со 360 000км,купено во Аутомобиле СК и оддржувано таму.И сега шо праиме?Нели се увезуваат шкарт возила кај нас??

Факт е дека бензинците кај нас немаат цена,посебно со голема кубикажа и без плин,поради неисплатливоста и неекономичноста.Така да и цената не им е голема.Просто е нели?Ама кој како ке ја разбере....

Еден многу паметен човек кажал,цитирам...Не сум доволно богат да возам стар автомобил.....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бреееееее,нашиот парламент не ви е рамен...

Што е подобро,да биде 1 класа подоле и со нормална км за наши стандарди,или 1 класа погоре со 1.000.000км?

Според вашето кажување испага дека колата ја купувате за престиж,демек еве бе возам Мечка или БМВ......

Се до размислувањето,нели?

Но никој од вас не е искрен и не кажал колку пати го посетил некој маалски механичар да му ја оправи колата,зошто нема џеб да ја однесе во овластен сервис.......

Се фалите со некои си огромни км,како да сте се пријавиле во Гинисовата книга на рекорди....

Таа кола ако била саглам ке се возела и во Германија и во Италија.10% од колите што се продаваат во ЕУ се продаваат поради некои други причини.90% се знае.Кариерата оди по надлна линија,и се знае плац......

Се фалите со возила кои вредат на наш пазар некои си смешни суми од 3-4000евра.Прво срамота е што воопшто кажувате дека сте ги купиле за таа сума пари,бидејки самите пари кажуваат колку вредат тие возила.
Правите некаква споредба со возилата купени од кај нас,која ама баш нема никаква врска.Јас лично го возев Службено Фиат Добло кое дури сега му го заменија моторот комплет со 360 000км,купено во Аутомобиле СК и оддржувано таму.И сега шо праиме?Нели се увезуваат шкарт возила кај нас??

Факт е дека бензинците кај нас немаат цена,посебно со голема кубикажа и без плин,поради неисплатливоста и неекономичноста.Така да и цената не им е голема.Просто е нели?Ама кој како ке ја разбере....

Еден многу паметен човек кажал,цитирам...Не сум доволно богат да возам стар автомобил.....
Не знам каде пишав ценовник 2800-3100 денари кај маалски механичар во гаража за предница на 307ца.
Сам ама не се исплати за 300-700 денари помалку можеш да ја направиш
За истата поправка во овластен сервис ќе ми земат минимум 200-250 евра.

Клошар купува кола за чалам,нормален да му врши работа

А па да лупнеш кеш 15-20к евра за нова кола митсубуши треба да имаш вишок пари или главата да ти диши

И 360к за фиатот малку километража е ама тоа ти е со службена кола на која кој стигне и се качува исто како на курва.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.371
Поени од реакции
7.459
колата он што вика демек е купена у маккар у скопје 99та
Ако му е купена од таму, можеш во маккар да провериш дали километрите се реални.[DOUBLEPOST=1422307902][/DOUBLEPOST]
Еден многу паметен човек кажал,цитирам...Не сум доволно богат да возам стар автомобил.....
Со кои плати очекуваш луѓето да купуваат нови автомобили бе? Кај живееш ти?[DOUBLEPOST=1422308083][/DOUBLEPOST]
ПС. еве едно такво во Германија (ги има и поефтини) http://tinyurl.com/mfatgtd
Нема колава сервисна книшка, километрите не ги гледај уопште, на сликите изгледа океј, али кажува дека има рѓосани делови на каросеријата кои уопште не го секирале.

Прави сметка за што кола се работи, БМВ да рѓоса треба да е малку чукнато ;)
или да е возено нон стоп по снег со сол.

П.с. колата не е на германец туку најверојатно на циган од бугарија, а приватњак продава сам кола бидејќи не може да ја продаде на автоплацевите а итно сака да се отараси од неа. Плацевите даваат гаранција ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom