Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

D

D_NazGUL

Гостин
Превземено од Кајгана

Значи кога се однесува за коли - на бабо Швабо му верувам 100%. Секогаш кога читам ваква тема ми иде она вицот:
Прашал некој човек автомеханичар: Мајтсторе повеќе се разбираш од мене, дај посоветувајме што кола да си купам. Механичаров му враќа: Види вака, во модели многу не се разбирам, ама едно знам - отвори хаубата и ако пишува нешто wasser - ЗЕМАЈ.

Шала на страна, според тоа што вака од нога го прегледав гледам дека освен Порше, источњациве котираат многу високо т.е. Тојота, хјундаи, Субару, Хонда. ТУВ годишно врти минимум 7.000.000 коли така да бројкиве се за верување.

Прашањето ми е дали би се воделе по ваква некоја статистика при купување на старо возило или не?

Еве јас на пример и покрај оваквата статистика сепак би идел на нешто германско (VW) и тоа дизел. Голема улога ми играат пи купувањето на стара кола цената на деловите и колку квалитетни сервиси има кај нас во Македонија. За германциве знам барем 4 добри сервиси (без Порше салонот) бидејки возев Кеди и ги прошетав сите и знам дека работат квалитетно.

п.с. еве малку побарав на нет па ја најдов и целата листа
 
Член од
10 август 2010
Мислења
323
Поени од реакции
138
Превземено од Кајгана

Значи кога се однесува за коли - на бабо Швабо му верувам 100%. Секогаш кога читам ваква тема ми иде она вицот:
Прашал некој човек автомеханичар: Мајтсторе повеќе се разбираш од мене, дај посоветувајме што кола да си купам. Механичаров му враќа: Види вака, во модели многу не се разбирам, ама едно знам - отвори хаубата и ако пишува нешто wasser - ЗЕМАЈ.

Шала на страна, според тоа што вака од нога го прегледав гледам дека освен Порше, источњациве котираат многу високо т.е. Тојота, хјундаи, Субару, Хонда. ТУВ годишно врти минимум 7.000.000 коли така да бројкиве се за верување.

Прашањето ми е дали би се воделе по ваква некоја статистика при купување на старо возило или не?

Еве јас на пример и покрај оваквата статистика сепак би идел на нешто германско (VW) и тоа дизел. Голема улога ми играат пи купувањето на стара кола цената на деловите и колку квалитетни сервиси има кај нас во Македонија. За германциве знам барем 4 добри сервиси (без Порше салонот) бидејки возев Кеди и ги прошетав сите и знам дека работат квалитетно.

п.с. еве малку побарав на нет па ја најдов и целата листа
Najpametno VW
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
76
Жена може и од село, ама кола строго од Германија!
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Пред се Германско,ама најдобро да се види таму на лице место (сам да си ја завршиш работата).
Најпаметно BMW. Па после следат: VW, Audi, Mercedes, Opel......
Како тоа најпаметно бмв?Какво бмв?Не можеш да генерализираш.Чика куре генерација :icon_lol: бмв та бмв
Со оглед на тоа дека Македонија е мала земја,со мали и одвратни патишта,напаметно е да се размислува на помала половна кола.Со помала потрошувачка(помала зафатнина на мотор),и со добар квалитет.
Што ќе ви е некое си големо бмв или мечка или рено лагуна или некоја грдосија.Прават мерак ДА,али трошат (праам муабет за постарите модели од 90тите) многу,и сакаат пат,сакаат да јадат асфалт.А кај нас нема асфалт за јадење :)
Јас препорачувам голф 3 или 4,или поло
 
На врв Bottom