Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Нема колава сервисна книшка, километрите не ги гледај уопште, на сликите изгледа океј, али кажува дека има рѓосани делови на каросеријата кои уопште не го секирале.

Прави сметка за што кола се работи, БМВ да рѓоса треба да е малку чукнато ;)
или да е возено нон стоп по снег со сол.

П.с. колата не е на германец туку најверојатно на циган од бугарија, а приватњак продава сам кола бидејќи не може да ја продаде на автоплацевите а итно сака да се отараси од неа. Плацевите даваат гаранција ;)
Има и поевтини на авто-плацевите (има и поскапи, за волја на вистината), тој оглас го дадов како пример за нешто во средина: http://suchen.mobile.de/auto/bmw-320.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&lang=en&scopeId=C&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&minFirstRegistrationDate=1998-01-01&maxFirstRegistrationDate=1999-12-31&minMileage=125000&maxMileage=175000&export=ALSO_EXPORT&fuels=PETROL&transmissions=MANUAL_GEAR&ambitCountry=DE
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
П.с. колата не е на германец туку најверојатно на циган од бугарија, а приватњак продава сам кола бидејќи не може да ја продаде на автоплацевите а итно сака да се отараси од неа. Плацевите даваат гаранција ;)
Или не сака провизија да плати на некој дилер
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.371
Поени од реакции
7.459
Или не сака провизија да плати на некој дилер
Dilerite otkupuvaat za razumni ceni. Za krs ne davaat dobri pari, ima kolata nekoj defekt ili maana stom ne ja dal na diler, a provizijata ne e golema. Konkretno za taa kola trosocite na godina bez da poprava na motor se nad 1000 evra. Za provizijata mu e kako da ne. Pff
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Кој ќе ти продае БМВ со 140 000 за 3500 еу??? o_O

Таа кола е 350 000 - 400 000 м
Ако му е купена од таму, можеш во маккар да провериш дали километрите се реални.[DOUBLEPOST=1422307902][/DOUBLEPOST]

Со кои плати очекуваш луѓето да купуваат нови автомобили бе? Кај живееш ти?[DOUBLEPOST=1422308083][/DOUBLEPOST]
Нема колава сервисна книшка, километрите не ги гледај уопште, на сликите изгледа океј, али кажува дека има рѓосани делови на каросеријата кои уопште не го секирале.

Прави сметка за што кола се работи, БМВ да рѓоса треба да е малку чукнато ;)
или да е возено нон стоп по снег со сол.

П.с. колата не е на германец туку најверојатно на циган од бугарија, а приватњак продава сам кола бидејќи не може да ја продаде на автоплацевите а итно сака да се отараси од неа. Плацевите даваат гаранција ;)
Друже Маккар нели го затворија?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Долго ме немаше,гледам не сте се опаметиле ич...Види вака,тоа твое Ауди со 400.000 км,си го платил гарант над 3000 евра..Пунтото вреди 2000-2300 евра максимум..И кое поефтино одржување,кога во СТАРТ јас го плаќам поскапо возилото..Јас веќе во СТАРТ го плаќам поскапо,а бош-пумпите се движат од 80-100 евра,нека не те лаже мајсторот,или и тој сирот незнае..Ти ли мене ќе ми кажуваш за бош-пумпи,кога за 100 евра ја средив комплет,ја однесов до Скопје,и со тие 100 евра механичарот ја извади и ја намести..Ми нудеа Bosch пумпа оригинал германска за 80 евра..Те рачунав за поотракан..
не е со 400.000 туку со 250.000 го земав јас, и да 3400евра ми излезе, ама е 3 класи над тоа пунто, и да е иста цената во деловите, сепак некој вид доаѓа поефтино, оти возам 3 класи над пунто...а за 1000 евра поскапа кола, плус дизел е и доста помалце троши.
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Neznam bash kolku vi se dostapni na evropskiot pazar no na americkiot najdobri koristeni avtomobili se Toyota Corolla, Honda Accord, Toyota Camry, Honda Civic, Nissan Altima, a nivnite luksuzni verzii Lexus, Acura i Infiniti se nenadminlivi. Od site ovie imam prodadeno po nekolku so nad 350,000 km koi nemale nitu edna maana. Kako sum gi kupil na aukcija otisle samo na hemisko i detalno cistenje i direktno na prodazba. Site automatic menjac. Na nekoi moram da im smenam valve cover gasket ili hub berring, kako i novi gumi ili nova farba ali ova e minimalen trosok. Ovie auta teraat do beskraj. Germanskite koli za zal se raspagaat ovde. Neznam dali vo USA sklopuvaat nekoja vtora klasa kvalitet ali 2007 VW Jetta, 2008 VW Passat se raspagaat nad 150,000 km. Audi pomalku. BMW od 2005 navaka site 328 i drugi modeli imaat fabricka mana so vodnata pumpa i celiot sistem za ladenje, tie sto poseduvate vakvi vnimavajte na indikatorite posto ovde lugevo gi pregrevaat i posle cel motor ide vo gubre.

Minatava godina prodadovme nad 300 koristeni avtomobili i skoro i da nemam poplaki od japanskite auta. Isto taka vo taa klasa kvalitet go stavam Ford. Ne site modeli na Ford se pogodeni ali povekjeto teraat bez maka. Ford F-150 e najprodavan kamionet vo USA od pamtivek pa navaka. Sekoj saka da ima eden takov doma.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj nas se kupuvaat pretezno dizeli, zatoa japoncite ne se prodavaat. Benzinci se kupuvaat mali gradski vozila obicno so motor do 1200 kubika.
Inaku kaj nas i vo EU najgolem krs se bas fordovite, nikoj gi nejke.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
не е со 400.000 туку со 250.000 го земав јас, и да 3400евра ми излезе, ама е 3 класи над тоа пунто, и да е иста цената во деловите, сепак некој вид доаѓа поефтино, оти возам 3 класи над пунто...а за 1000 евра поскапа кола, плус дизел е и доста помалце троши.
3 класи баш и не е,али дека е над Пунтото тоа си во право,Пунтото се мери со Голф 3,така некако ќе му дојде..Пунтото ако е бензин,1.2 мотор би трошело околу 7-7.5 литра бензин низ град,Аудито околу 6.5 литри..Тоа Пунто има за 2000-3000 денара поефтина регистрација од твоето Ауди сигурно..Али ова веќе оди во друга насока,споредуваме бензин-дизел..Да не зборуваме за бош-пумпи,турбини и слично..
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
3 класи баш и не е,али дека е над Пунтото тоа си во право,Пунтото се мери со Голф 3,така некако ќе му дојде..Пунтото ако е бензин,1.2 мотор би трошело околу 7-7.5 литра бензин низ град,Аудито околу 6.5 литри..Тоа Пунто има за 2000-3000 денара поефтина регистрација од твоето Ауди сигурно..Али ова веќе оди во друга насока,споредуваме бензин-дизел..Да не зборуваме за бош-пумпи,турбини и слично..
Тоа скапано Пунто има една маана затоа што компјутерот си рика кога ќе му се посака.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Тоа скапано Пунто има една маана затоа што компјутерот си рика кога ќе му се посака.
Нов компјутер за тоа Пунто е 50 евра,и проблемот е решен за навек..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
не е со 400.000 туку со 250.000 го земав јас, и да 3400евра ми излезе, ама е 3 класи над тоа пунто, и да е иста цената во деловите, сепак некој вид доаѓа поефтино, оти возам 3 класи над пунто...а за 1000 евра поскапа кола, плус дизел е и доста помалце троши.
Аudi a4 1999 со 250к.Како па да не,уште и дизел.Додади на секоја година 25-30к и ќе ја добиеш реалната километража,ама таа ја знае само посредникот односно шверцерот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom