Кои предмети ви (беа) се најпроблематични (основно, средно, факултет)?

Најпроблематичен предмет?


  • Вкупно гласачи
    117

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.606
Поени од реакции
33.954
Не ми е јасно како сте можеле да мразите предмети како физичко... :)

Па не не оставаа сите да играме фудбал, некои држеа лекции, ретардирано загревање, купувавме учебници..
I'd rather stayed дотеран ко шо јужуали одев на школо. :D
Пола година не ни идев на физичко, е сега кога треба само да се соблечеш и да играш фудбал или баскет - jaсно.

Да не те цитирам, ама нема веза муабетот кога ми требала математика или географија, тоа е општо знаење, некому му тргнува и така се одлучува за математички факултет, математичка кариера.. сигурно нема да имам никад потреба од хемија пример јас сум се запишал правен, фала курцу нели, ама jaсно ти е дека имам смартфон и нет не функционира irl, неможеш да идеш информатика факс и у средно да викаш не ги учам овие формули, кога ќе дојде време ќе си најдам све на нет. Или кога треба да склопиш програма.

Ако кариерата/животот не ти се ориентирале околу некој предмет, не значи дека се немало потреба. :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не е до професорот, до вас е, само треба главата над книгата подолго да се држи. Мене Математика ми е најтешко, не е до професрот туку до мене е, не сакам да учам, не сакам да се замарам со тоа. Исто и Француски, доста тежок јазик ми е, иако сум правел доста презентации на Француски. Секогаш од овие 2 предмети максимумот на крај година ми бил 3. Географија, уште пред да тргнам 1во одд ги знаев главните градови на европските држави. Историја, Хемија, Биологија и Македонски се гола вода, лесни се доста, но треба да се учи. И Англиски не ми беше најлесно, Физичко и така и така, Музичко океј, ликовно досадно нема до дека, мразам цртање.
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
Уф Право,оти требаше напамет да учам :(ного ми беше тешко,ама му ги фатих цаките на професоро и на крај пак 5добијах со две три дефиниции :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.362
Поени од реакции
58.488
@О|ивер シ
Има ли барем нешто што поминуваше без проблем ? :D
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.497
Поени од реакции
5.030
Мене албанскиот ми беше проблематичен, зошто ја нема кај анкетава???:rolleyes:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.212
Поени од реакции
14.535
Не ми е јасно како сте можеле да мразите предмети како физичко... :)
Ние коа бегавме од некои др часови коа немаше каде да се шлаеме идевме на физичко.
Професорот не оставаше, некој ден ми се фаќаа и по 3 часа физичко :pos::pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.200
Поени од реакции
34.434
Мене албанскиот ми беше проблематичен, зошто ја нема кај анкетава???:rolleyes:
Затоа што разговараме за предметите во македонските училишта, не албанските.
 
W

Werther

Гостин
Зошто разговараме за предметите во македонските училишта, не албанските.
„Зошто“ е прашална форма. „Зашто“ или „затоа што“ ти треба.

Кој ти предаваше македонски тебе пријателе?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.200
Поени од реакции
34.434
„Зошто“ е прашална форма. „Зашто“ или „затоа што“ ти треба.

Кој ти предаваше македонски тебе пријателе ?
Еј, фала. Ама знаеш... Помеѓу зборот и прашалникот не треба да стои празно место.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
Mene licno hemijata otsekogas mi bila problematicna i cuvstvuvav golema averzija kon nea vo tekot na moeto skoluvanje. Premnogu dosadna, premnogu ucenje na pamet, premalku angaziranje uste od 7. oddelenie za da gi naucam i sovladam osnovite, se ova si ostavi trag vo mojot sevkupen vpecatok i uspeh pri druzenjeto so hemijata.

Edinstveno ja sakav samo ednas vo mojot zivot, koga ja gledav "Breaking bad".
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Затоа што разговараме за предметите во македонските училишта, не албанските.
Од проста причина што не видов опција да додадам уште една понуден одговор, ги искористив сите :) Инаку темата е наменета за сите, без оглед на националност, вера. Подобро е ако сите, без оглед на јазикот што го зборуваат напишат што им било тешко за совладување :)
 
2

~2A

Гостин
Физика - Наставничката беше толку строга, што со очи би те изела.
Се испрашуваше кај неа почесто усно, те изнесуваше пред табла како во минатото што правеле и уште со прачка фалеше да те тепа ако згрешиш на некое нејзино прашање. Дури и се исмеваше на тие што не знаа и на некој начин одоколу им се закануваше. До душа заканите и се исполни ја, пред полуматура околу 3-4 дена ние полагавме физика па некако пушти душа со 10тина дефиниции ги пушти "торковците".

Хемија- Гледаше што оценки ќе пиши по Физика, па во зависност од тоа ја формираше и нејзината оценка.

Математика- Наставникот беше сосема океј, ниту правеше проблеми, за 2ка немаше проблем на крајот ја имаш. Само ми беше проблематична што не обрнав внимание толку колку што обрнав внимание во средно.

Највисока оценка по математика што сум ја добил била 3ка #се чувствував како да го освоив светот#.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom