Книги кои би ги препорачале

Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
"Приказна на една мајка" - Аманда Провс
Книга во која се разработува темата на постпородилна депресија. Џесика и нејзиниот сопруг желно го очекуваат доаѓањето на свет на нивното бебе. Бременоста тече во најдобар тек, но кога доаѓа време за породување, Џесика веќе не знае дали сака да биде мајка. Актот на породување се комплицира, но на крај успеваат да останат живи и здрави и таа и бебето Лили. Првото прекорачување преку куќниот праг со бебе во раце значи почеток на пеколот на Џесика...
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Книгите што го проголтаа татко ми - Алфонсо Круж :love:

Краток, но неверојатно добар роман. Секогаш се навраќам..
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Да се пофалам сам ако не :D
Збирка раскази за џуџиња кои си играат со јојо, скокаат на јарец и се бодат со сечило, пар дечко и девојка едниов инвалид со 2 раце, другава со една нога, шо си играат заедно куцкамен, земја Ретардонија во која живеат 300 будали, а 10 нормални се заглавени в санаториум и ја тупат со филозофија и така натака.

23376193_1613375882054324_1195376054168596983_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Приказната на Марија - Стојан Андов
За љубителите на вистинити животни приказни, семејни... малку зачинета со политички, диполматски детали од кариерата на Стојан. ја препорачувам Приказната на Марија од првиот собраниски спикер Стојан Андов, тоа е приказна за неговата жена. Имено таа е почината и пред смртта побарала од него да напише нешто за неа. Книгата го раскажува животот на Марија од рано детсво до смртта, раскажува за животот со Стојан неговите служби. Има и дел за нивните предци мене ме изненади колку е добро напишана навистина интересна приказната на Марија. Се зборува и за нејзините познанства со познати високи функционери за Глигоров, за Јованка Броз...
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Да се пофалам сам ако не :D
Збирка раскази за џуџиња кои си играат со јојо, скокаат на јарец и се бодат со сечило, пар дечко и девојка едниов инвалид со 2 раце, другава со една нога, шо си играат заедно куцкамен, земја Ретардонија во која живеат 300 будали, а 10 нормални се заглавени в санаториум и ја тупат со филозофија и така натака.

Прегледај го приврзокот 180284
Честитки, другар!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
58
Може да ми препорачате некоја комедија, и некоја книга поврзана со патувања.
Благодарам
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Предложете книга за поклон за женско, нешто со посериозна тематика, да не е нешто слично на фифти шејдс оф греј ...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
Предложете книга за поклон за женско, нешто со посериозна тематика, да не е нешто слично на фифти шејдс оф греј ...
Ако си и сопруг, ти ја препорачувам збирката раскази - „Мојот маж“ од Румена Бужаровска, издание на Или Или, ако ти е девојка, нешто со љубовна тематика, ама не некои патетики во стил на Спаркс, или Фифти шејдс, што спомна, туку, да речеме, да речеме... „Вишнова хроника“ од Фросина Пармаковска, исто издание на Или Или. Ако ја сакаш, ама понекогаш те нервира многу, купи и ја „Тунел“ од Ернесто Сабато :D , издание на Табернакул. А ако ти е сестра, или мајка, распрашај се прво што сака, зависно од жанрот, омилените теми, можеме да ти предложиме наслови.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Ако си и сопруг, ти ја препорачувам збирката раскази - „Мојот маж“ од Румена Бужаровска, издание на Или Или, ако ти е девојка, нешто со љубовна тематика, ама не некои патетики во стил на Спаркс, или Фифти шејдс, што спомна, туку, да речеме, да речеме... „Вишнова хроника“ од Фросина Пармаковска, исто издание на Или Или. Ако ја сакаш, ама понекогаш те нервира многу, купи и ја „Тунел“ од Ернесто Сабато :D , издание на Табернакул. А ако ти е сестра, или мајка, распрашај се прво што сака, зависно од жанрот, омилените теми, можеме да ти предложиме наслови.
Па женска ако можам да ја дефинирам така, тазе сме уште пред 3 недели искочивме првпат, така да љубовни не ми личат за добитна комбинација.Од она што го имаме зборено трилер највеќе чита.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Расказите на Рејмонд Карвер. Еден од посилните претставници на американскиот расказ. Ова се раскази за маргиналците, за осамените, за обичниот човек. Стилот на Карвер се труди да го опфати секојдневието, да го претстави соголено какво што и е, без некакви силни сензации, за значењето на преќутеното/тишината што се наоѓа помеѓу дијалозите.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
"Оркански Височини" од Емили Бронте.
Случајно се потсетив на книгава, одамна ми е прочитана и тоа два пати и се уште се сеќавам на содржината. Можам да кажам дека ми е еден од првите посериозни романи кој сум имал прилика да ги читам на возраст можеби несвојствена за ваков тип на литература.
Изданието кое дома го имам е од 2004 година, ако некој се сеќава на проектот на "Дневник" и "Утрински Весник" едицијата на светски литературни класици. Многу добар проект.
Конкретно за книгата. Е еден од бисерите на англиската и светска литература и воедно е единствен роман на Емили Бронте, една од трите сестри Бронте, нејзино ремек дело кое ја прославило низ светот. Малку контроверзен роман за своето време во поглед на содржината поради описите на физичко и психичко насилство каде централна улога завзема невозможната и оспорувана љубовна приказна на двајцата главни протагонисти.
Нема да навлегувам подлабоко, навистина ремек дело кое вреди да се прочита.
 

dragecc

Dr.
Член од
26 ноември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
12
Да се пофалам сам ако не :D
Збирка раскази за џуџиња кои си играат со јојо, скокаат на јарец и се бодат со сечило, пар дечко и девојка едниов инвалид со 2 раце, другава со една нога, шо си играат заедно куцкамен, земја Ретардонија во која живеат 300 будали, а 10 нормални се заглавени в санаториум и ја тупат со филозофија и така натака.

Прегледај го приврзокот 180284
Прекрасно звучи, a must read!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom