Книги кои би ги препорачале

Член од
20 јануари 2009
Мислења
35
Поени од реакции
4
Паднати ангели-Нора Робертс
Затоа што те љубам-Гијом Мисо
А потоа-Гијом Мисо
Мулен Руж - Пјер Ла Мир
Мене лично ме оставија без зборови.:wub:
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Би ги прочитал уште и
Без збогување - Линвуд Баркли
Евгенија Гранде - Оноре де Балзак
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Г-ѓа Даловеј- Вирџинија Вулф

Книгата е многу тешко да се најде на македонски, а на ангилски ми рекоа дека е многу тешка за читање. како и да е, од Вулф има нешто друго по книжарите, а стилот и е неверојатен. Пишува многу спонтано, баш како што мислите и одат, се префрла од дејство на дејство од лик на лик нагло, но многу спонтано.
Искрено сите кои ја знаеја книгата не ми препорачаа да ја читам, така да најверојатно книгата не е за секој. Јас фасцинирана од Вулф како лик во "Часови" едвај најдов некое издание од 1960та.
Се опишува дејство од еден ден, така да не е воопшто важно дејството туку односот меѓу ликовите. Во книгата многу добро е опишан снобизмот, екстризничните цели и како Г-ѓа Dаловеј го губи својот потенцијал и живост во нив, нешто што е многу карактеристично и за луѓето денес.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
35
Поени од реакции
4
Уште една од мене:pipi:
Шоља чај-Ејми Ефрон
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Гол човек од Игор Џамбазов
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Гијом Мусо - Што би правел јас без тебе

Ја купив во ГТЦ во книжарата на прв спрат, таму ги има книгите од Гијом Мусо. Писателот е феноменален. Од неговите книги најдобра му е "Затоа што те љубам", потоа "Што би правел јас без тебе", па на крај "А потоа".
Книгава раскажува за девојката Габриел, чии најважни личности во животот се татко и и нејзината прва љубов кои ги нема видено одамна. Татко и е крадец, а другиов е инспектор. Се мразат меѓусебно. И одеднаш, тие повторно се појавуваат во животот на Габриел, двајцата во истиот ден.
Многу убава книга. Ја ставам на второ место, после "Затоа што те љубам", бидејќи "Затоа што те љубам" е тешко да ја премине некој друга книга.
Крајот на "Што би правел јас без тебе" е прекрасен.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Да препорачате некоја книга која би можела да влијае врз некој што е срамежлив, на некој начин што би му помогнала да го намали тоа чувство ?
 
V

Viktor g

Гостин
Да препорачате некоја книга која би можела да влијае врз некој што е срамежлив, на некој начин што би му помогнала да го намали тоа чувство ?
Прочитај книги од типот Една минута за себе или Подарок од Спенсер Џонсон ако ги немаш читано прочитај ги
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Гијом Мусо - Што би правел јас без тебе

Ја купив во ГТЦ во книжарата на прв спрат, таму ги има книгите од Гијом Мусо. Писателот е феноменален. Од неговите книги најдобра му е "Затоа што те љубам", потоа "Што би правел јас без тебе", па на крај "А потоа".
Книгава раскажува за девојката Габриел, чии најважни личности во животот се татко и и нејзината прва љубов кои ги нема видено одамна. Татко и е крадец, а другиов е инспектор. Се мразат меѓусебно. И одеднаш, тие повторно се појавуваат во животот на Габриел, двајцата во истиот ден.
Многу убава книга. Ја ставам на второ место, после "Затоа што те љубам", бидејќи "Затоа што те љубам" е тешко да ја премине некој друга книга.
Крајот на "Што би правел јас без тебе" е прекрасен.
Што е финтава со книгиве на Гијом Мисо, во сите ли клучниве ликови во ист ден се појавуваат..:))))))))
Ја прочитав Затоа што те љубам, и имаше ваква појава, а ко што гледам и во другава книга која ја спомна исто така се појавуваат ликовите на ист ден.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Владетелот Никола Макијавели, книга која ги опишува политичките збиднувањата во Венецијанската Република, како треба еден владетел (политичар) да владее, многу работи од денешницата ќе ви се појаснат ако ја прочитате оваа книга
 

Kajgana Shop

На врв Bottom