Кинеските моторчиња

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ke napravam jas palenje bez blokada ne mi e toa problem ama neznam ova dali ima blokada vo nego
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Што би препорачале нешто поквалитетно околу 1200 1300 еврич ?
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
885
Поени од реакции
408
Ако може да ве прашам колку пари се дава за полагање на таа некоја си потврда за малетници за мотор од 50 кубици според вас кој е подобар мотор (двотактен или четиритактен од 50 кубици) кој подолго ке трае и колку се плаќа за регистрација фала однапред
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Е вака. Ме интересира дали овој кивеј http://www.keewaymotor.com/scooter_fact_evo.html ке влечи доволно на угорница со двајца, пример 150 килограми. И доколку не, што може да се направи за да влече?
Ќе влече ама неможе да очекуваш ништо посебно, јас со мојот ф-акт што е 2.2 киловати сум се качувал на водно, двајца вк тежина околу 140 кг
 
М

Мартин`

Гостин
Не најдов соодветна тема па да прашам тука, што пари да му барам (можам да му извадам) на Keeway Matrix во одлична состојба е до сега немал никаков дефект.. не е којзнае колку возен има поминато околу 2800~ километри и е стар околу 2~ години.

Ќе го продавам зошто планирам да зимам поголем не 50-ка ..
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Не најдов соодветна тема па да прашам тука, што пари да му барам (можам да му извадам) на Keeway Matrix во одлична состојба е до сега немал никаков дефект.. не е којзнае колку возен има поминато околу 2800~ километри и е стар околу 2~ години.

Ќе го продавам зошто планирам да зимам поголем не 50-ка ..
cenite na keeway matrix se dvizat priblizno od 550e do kaj 800e...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Што би препорачале нешто поквалитетно околу 1200 1300 еврич ?
Ќе отидеш во Максима, има Сузуки за таа цена, ем не е кинез, ем 125 cc e :)
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
10
Поени од реакции
3
Све останува исто како ова горе напишаното,само да дополнам дека сега се 24500 км поминати,па планирам на 25000 да менам каиш и ролни и ништо друго:wink:
Ова го пишувам за оние скептиците за кинески моторчиња.:vozbud:
35000 km i ne smenati kais i rolni zatoa sto nemalo potreba i denes 10 minutna operacija za stelovanje ventili zatoa sto edna nedela ne palese na prva:(,i edna guma zatoa sto nagaziv na kol straf:mad:,nisto ne e smenato za ovie 10000 km osven maslo za motor:cool:,i seuste odi 75 km na cas:vozbud:,ajde da ve vidam MATRIX-I i deGENERICI i ostanati neKineski motorcinja pofalete se na ovii kilometri.
P.S. se nadevam deka ovaa sezona ke prefrli preku 40000 zatoa sto sega pocnuva sezonata.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
35000 km i ne smenati kais i rolni zatoa sto nemalo potreba i denes 10 minutna operacija za stelovanje ventili zatoa sto edna nedela ne palese na prva:(,i edna guma zatoa sto nagaziv na kol straf:mad:,nisto ne e smenato za ovie 10000 km osven maslo za motor:cool:,i seuste odi 75 km na cas:vozbud:,ajde da ve vidam MATRIX-I i deGENERICI i ostanati neKineski motorcinja pofalete se na ovii kilometri.
P.S. se nadevam deka ovaa sezona ke prefrli preku 40000 zatoa sto sega pocnuva sezonata.
Друже ќе да утињаш ти со километражава да не имаш поминато 3500 km. Зашто нема теоретска шанса каиш да издржи на скутер 35000 km ниту пак ламелата ниту пак ролните. Друго уље ако му мењаваш на 10000 исто така ке ти рикне моторот. Е сеа моја претпоставка е дека ја рачунаш и последната нула од километражата што ги означува поминатите метри (ти ја рачунаш во километри) и е со црвена боја.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Друже ќе да утињаш ти со километражава да не имаш поминато 3500 km. Зашто нема теоретска шанса каиш да издржи на скутер 35000 km ниту пак ламелата ниту пак ролните. Друго уље ако му мењаваш на 10000 исто така ке ти рикне моторот. Е сеа моја претпоставка е дека ја рачунаш и последната нула од километражата што ги означува поминатите метри (ти ја рачунаш во километри) и е со црвена боја.
Се проаѓа по толку, само редовно одржување и ке истера и 100.000. Знам доста луѓе со кинези со јаки цифри по километражи. А дека каишот ке издржи толку километри мало морген. Ламелата може да истера ако вози заедно со точаци по тротоари :)
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Кинезарија ти е најбоље... Купив едно Lingben 50 кубика на пола април на старо со 12000 поминати, човекот ништо не му сменил, цвилеше све живо и диво, пластиката на штафовите беше уште, ниеднаш не отворен се чудеше мајсторот. За 50 евра му стаив лесни ролни нови каишница варијатор штелувања мембрана за карбуратор и си иде 60 на саат без проблем, графирано е 60 (коа ги сменив деловите идеше и 62 на право) а од битпазар према континентал дигна сигурно 70 (стрелката маваше у пластиката више). За 200 денари бензин поминувам 110 километри.

Е сеа вака. Пошто му ставив лесни ролни, на повисоки обртаи развива брзина и снага, па приметив дека уљето почесто треба да се мења и побрзо грее и поише троши малце. Пластичињата на варијаторот ги ебав одма, али 150 денари се.

Со 2 мотори сум приметил дека откако се извадени граничниците демек на сервис не идат... Во двата случаеви беше мембраната од карбураторот за 300 денари на автопазар муабет, која намерно е скината фабрички за да не иде над 45 на саат што е законска регулатива во цел свет скоро.

Рамот му се покажа некако сумљив, лупнав некоја дупка малце појако и задното тркало и предното ми бегаат у исто време (задното у лево а предното у десно, педерски ко дупла пееседмица), али сум си задоволен.

Коа би ми дале да зеам некој Бенели двотактна ламја што троши 4 кила бензин или кинеско 4 тактно што јаде 2 кила... Фала богу.

Јадат луѓево доста бурек за кинезиве на ново се ебаваат одма. Земи некоја кинезарија на старо со здрави маски (најскапи се) и нашибај и италијански делови квалитетни, ете ти добро моторче за ич пари.

И дајте некоја дебата, лесни VS. тешки ролни, колку грама ролни за моторчињава е најотптимално ово оно, или некое линкче.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Да не продава некој документи за Keeway или познавате некој да продава или некое моторче удрено искршено партали само документи да има ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom