Кинеските моторчиња

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Мистичен, 17 април 2006.

1. kiko001

kiko001

Член од:
    10 декември 2011
    Мислења:
    170
    Допаѓања:
    19
    Лесни vs Тешки ролни, добра тема за разговор, лесните ролни имаат една позитивна и една негативна страна, исто така и тешките, лесни ролни: со нив скутерот ти е постартен добива повеќе на старт, а пак негативната страна е што губиш од крајната брзина, а пак кај тешките е обратно, скутерот на старт е побавен поспоро развива, али добива на крајна, а пак од друга страна некои муабети кои велат дека ако се искомбинираат од двете врсти 3 тешки и 3 лесни, ќе имаш и крајна и старт, баш ме интересира како би изгледало тоа и како би се однесувал скутерот, ако некој ја има пробано оваа комбинација нека напише за тоа што добил и дали е тоа точно, затоа што некој велат дека тоа не е баш изводливо па сега чекаме некој кој го пробал тоа..

2. nikola_bb

nikola_bb

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    1.651
    Допаѓања:
    211
    Не е до ролните само читај повеќе по странски форуми, цел пренос треба да ти е наштелуван како што треба и само со експериментирање ќе дојдеш до посакуваните резултати

3. kiko001

kiko001

Член од:
    10 декември 2011
    Мислења:
    170
    Допаѓања:
    19
    Дај постави некој линк од странски форум да видиме што кажуваат експетрите :LOL:

4. nikola_bb

nikola_bb

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    1.651
    Допаѓања:
    211
  5. Ron0n

Ron0n The Mercedes Guy

Член од:
    16 август 2009
    Мислења:
    330
    Допаѓања:
    171
    Јас се сложувам со ова што го напиша но делумно :)

Ролните не се за старт туку тие повеќе го регулираат ЗАБРЗУВАЊЕТО (иако и тука има друга долга филозофија, па и ова е донекаде точно :) ). Стартот се регулира најмногу преку федерчињата на ламелата, појаки федерчиња - подобар старт (но нема секој мотор сила да ја разврти ламелата со јаки федери).

Ролните почнуваат да се движат по каналите на варијаторот, кога ќе почне моторот да се движи и со нив се регулираат (покрај забрзувањето) и вртежите на моторот. Е сега зошто се битни ролните да се погодени оптимално? Секој 2 тактен агрегат со вариоматски пренос има оптимално ниво на резонанца на кое што моторот вади најдобри перформанси (добро забрзување и добра крајна брзина).

Пример: на 50цц скутер со малоси спорт кит и резонантен ауспух за base kit, моторот влегува во резонанца некаде на 9000 - 9700 вртежи. Затоа е и потребно да се погоди тежината на ролните, цврстината на централната опруга, па некогаш дури и фазата на палењето да се помести да мава 3-4мм (или на околу 18') пред горна мртва точка.

Ако сакаш малку подобро забрзување (или моторот да живне), можеш да пробаш со 0,3 - 0,5г полесни ролни, но немој да одиш со премногу лесни инаку нема да бидеш задоволен од работата на моторот (само ќе пишти и ќе врти на празно, а брзина никаде :) ).

Комбинирање на ролни не се добра работа бидејќи може да се искриви радилицата ако не се распоредат правилно, а и не се постигнува ништо со тоа. Тежината на ролните се рачуна вака: варијаторот најчесто има 6 канали. Е сега ако тебе ти требаат ролни од 4г, тоа се вкупно 6*4=24г. Дали ќе ги искомбинираш како 3*8 или 6*4 или (3*3 + 3*5) на крај паќ ќе добиеш 24г или со други зборови - исто гомце :)

6. zlatangel

zlatangel

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    3
    Хехехе,само вие тешете се дека погрешно ја гледам километражата ама до сега се 46000 километри и без проблем од Охрид си одам до Битола,Кичево итн.А за каишот погрешно си ме разбрал,значи од 25000 до 35000 не е сменат,исто така и ролните,а ламелата малку ми цвичи ама ке издржела ми рекоа.А уље не му менувам зашто ми рекоа дека требало да менувам масло за мотор на секои 2500км:pos:,е па тешете се сега дека ја рачунам последната нула:icon_lol:,кој не верува го поканувам лично да се увери,па и пијалак добива гратис од мене.

7. Dzish

Dzish unlike any other...

Член од:
    15 февруари 2007
    Мислења:
    13.995
    Допаѓања:
    2.660
    Абе ти и до Кина мојш да одиш... пешки. Прашање е колку време ќе ти одземи.

8. Litajko

Litajko

Член од:
    9 април 2008
    Мислења:
    790
    Допаѓања:
    357
    Ме интересира дали ако купам скутер од хамачи од Штип имам бесплатен транспорт на скутерот до берово или треба сам да си го возам

9. zlatangel

zlatangel

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    3
    Aбе и ти изгледа не ги читаш сите постови,па ај не ти кажувам да се помачиш малку и да ги прочиташ па ке најдиш дали одам пешки или малку побрзо или поспоро(сеедно,важно е дека е малку) од твоето моторче(верувам дека имаш некое јапонско или италијанско многу квалитетно штом се вмеша во разговоров:icon_lol:

10. Litajko

Litajko

Член од:
    9 април 2008
    Мислења:
    790
    Допаѓања:
    357
    Имам проблем со палењето на скутерот 125 кубика кинез не пали на прва и гасне на ниски обртаи.

11. Dzish

Dzish unlike any other...

Член од:
    15 февруари 2007
    Мислења:
    13.995
    Допаѓања:
    2.660
    јас никаде не реков дека имам италјанско моторче. Нити јапонско.
    Пошто неможиш да ме сватиш, еве ти на тацна : лудост е да тргниш од Охрид до Битола и да патуваш со просек од 35 км/ч (читај над 2 часа во еден правец), а успат имаш многу добри шанси да те собери некој неписмен возач.

На zlatangel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. i5.

i5. Форум Џедај

Член од:
    12 април 2010
    Мислења:
    201
    Допаѓања:
    90
    Ako moze eden sovet sto e bolje hamachi ili keeway 2taktno 50cc

13. Rabrobil

Rabrobil Seduce and Destroy

Член од:
    1 јули 2010
    Мислења:
    863
    Допаѓања:
    250
    Кееway многу нормално

14. newpain01

newpain01

Член од:
    28 август 2008
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дали некој знае каде во МК има KeeWay салони?

15. Torte Mobile

Torte Mobile Модератор

Член од:
    29 ноември 2007
    Мислења:
    6.681
    Допаѓања:
    1.641
    кивеј продаваат во динамикс карши сетек, исто така во мотомаркет на водњанска ... значи салон само за кивеј нема

Сподели преку: