Кинеските моторчиња

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Мистичен, 17 април 2006.

 1. kiko001

  kiko001

  Член од:
  10 декември 2011
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  19
  Лесни vs Тешки ролни, добра тема за разговор, лесните ролни имаат една позитивна и една негативна страна, исто така и тешките, лесни ролни: со нив скутерот ти е постартен добива повеќе на старт, а пак негативната страна е што губиш од крајната брзина, а пак кај тешките е обратно, скутерот на старт е побавен поспоро развива, али добива на крајна, а пак од друга страна некои муабети кои велат дека ако се искомбинираат од двете врсти 3 тешки и 3 лесни, ќе имаш и крајна и старт, баш ме интересира како би изгледало тоа и како би се однесувал скутерот, ако некој ја има пробано оваа комбинација нека напише за тоа што добил и дали е тоа точно, затоа што некој велат дека тоа не е баш изводливо па сега чекаме некој кој го пробал тоа..
   
 2. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  211
  Не е до ролните само читај повеќе по странски форуми, цел пренос треба да ти е наштелуван како што треба и само со експериментирање ќе дојдеш до посакуваните резултати
   
 3. kiko001

  kiko001

  Член од:
  10 декември 2011
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  19
  Дај постави некој линк од странски форум да видиме што кажуваат експетрите :LOL:
   
 4. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  211
 5. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  330
  Допаѓања:
  171
  Јас се сложувам со ова што го напиша но делумно :)

  Ролните не се за старт туку тие повеќе го регулираат ЗАБРЗУВАЊЕТО (иако и тука има друга долга филозофија, па и ова е донекаде точно :) ). Стартот се регулира најмногу преку федерчињата на ламелата, појаки федерчиња - подобар старт (но нема секој мотор сила да ја разврти ламелата со јаки федери).

  Ролните почнуваат да се движат по каналите на варијаторот, кога ќе почне моторот да се движи и со нив се регулираат (покрај забрзувањето) и вртежите на моторот. Е сега зошто се битни ролните да се погодени оптимално? Секој 2 тактен агрегат со вариоматски пренос има оптимално ниво на резонанца на кое што моторот вади најдобри перформанси (добро забрзување и добра крајна брзина).

  Пример: на 50цц скутер со малоси спорт кит и резонантен ауспух за base kit, моторот влегува во резонанца некаде на 9000 - 9700 вртежи. Затоа е и потребно да се погоди тежината на ролните, цврстината на централната опруга, па некогаш дури и фазата на палењето да се помести да мава 3-4мм (или на околу 18') пред горна мртва точка.

  Ако сакаш малку подобро забрзување (или моторот да живне), можеш да пробаш со 0,3 - 0,5г полесни ролни, но немој да одиш со премногу лесни инаку нема да бидеш задоволен од работата на моторот (само ќе пишти и ќе врти на празно, а брзина никаде :) ).

  Комбинирање на ролни не се добра работа бидејќи може да се искриви радилицата ако не се распоредат правилно, а и не се постигнува ништо со тоа. Тежината на ролните се рачуна вака: варијаторот најчесто има 6 канали. Е сега ако тебе ти требаат ролни од 4г, тоа се вкупно 6*4=24г. Дали ќе ги искомбинираш како 3*8 или 6*4 или (3*3 + 3*5) на крај паќ ќе добиеш 24г или со други зборови - исто гомце :)
   
 6. zlatangel

  zlatangel

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  3
  Хехехе,само вие тешете се дека погрешно ја гледам километражата ама до сега се 46000 километри и без проблем од Охрид си одам до Битола,Кичево итн.А за каишот погрешно си ме разбрал,значи од 25000 до 35000 не е сменат,исто така и ролните,а ламелата малку ми цвичи ама ке издржела ми рекоа.А уље не му менувам зашто ми рекоа дека требало да менувам масло за мотор на секои 2500км:pos:,е па тешете се сега дека ја рачунам последната нула:icon_lol:,кој не верува го поканувам лично да се увери,па и пијалак добива гратис од мене.
   
 7. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Абе ти и до Кина мојш да одиш... пешки. Прашање е колку време ќе ти одземи.
   
 8. Litajko

  Litajko

  Член од:
  9 април 2008
  Мислења:
  790
  Допаѓања:
  357
  Ме интересира дали ако купам скутер од хамачи од Штип имам бесплатен транспорт на скутерот до берово или треба сам да си го возам
   
 9. zlatangel

  zlatangel

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  3
  Aбе и ти изгледа не ги читаш сите постови,па ај не ти кажувам да се помачиш малку и да ги прочиташ па ке најдиш дали одам пешки или малку побрзо или поспоро(сеедно,важно е дека е малку) од твоето моторче(верувам дека имаш некое јапонско или италијанско многу квалитетно штом се вмеша во разговоров:icon_lol:
   
 10. Litajko

  Litajko

  Член од:
  9 април 2008
  Мислења:
  790
  Допаѓања:
  357
  Имам проблем со палењето на скутерот 125 кубика кинез не пали на прва и гасне на ниски обртаи.
   
 11. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  јас никаде не реков дека имам италјанско моторче. Нити јапонско.
  Пошто неможиш да ме сватиш, еве ти на тацна : лудост е да тргниш од Охрид до Битола и да патуваш со просек од 35 км/ч (читај над 2 часа во еден правец), а успат имаш многу добри шанси да те собери некој неписмен возач.
   
  На zlatangel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. i5.

  i5. Форум Џедај

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  201
  Допаѓања:
  90
  Ako moze eden sovet sto e bolje hamachi ili keeway 2taktno 50cc
   
 13. Rabrobil

  Rabrobil Seduce and Destroy

  Член од:
  1 јули 2010
  Мислења:
  863
  Допаѓања:
  250
  Кееway многу нормално
   
 14. newpain01

  newpain01

  Член од:
  28 август 2008
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Дали некој знае каде во МК има KeeWay салони?
   
 15. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.681
  Допаѓања:
  1.641
  кивеј продаваат во динамикс карши сетек, исто така во мотомаркет на водњанска ... значи салон само за кивеј нема
   

Сподели преку: