Кајгана психолог

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Иначе , да и јас сум минал низ вакви периоди , пред скоро беше ебаго , 4-5 месеца има .. али ок , зимно време често фаќа депресија и те мават грдни мисли .. ко шо се стопли и зголеми денот така и тој период си помина .. така да дај му време , мисли позитивно.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Многу пати сум се чуствувал така, со еден збор кажано без ориентација за животот...
Но... Кога ќе подразмислам си велам, чекај! ЗОШТО!?
Да плачам без причина!? - Ќе излезам надвор, ќе свртам 1 круг низ маало и ќе се присетам на она што треба да го завршам во животот и со позитивни мисли ќе се вратам дома!
Да се фрлам низ прозор!? - Не! Светот е голем, сакам да го прошетам, сакам да направам многу нешта и... и... Ќе ги направам!
Да влегувам од 1 во друга грешка? - Штом 1 грешка е направена, времето неможе да се врати назад, но, ќе внимавам и ќе согледам зошто и како сум ја направил таа грешка и ЌЕ СЕ ОБИДАМ за следниот пат да не се повтори истата/слична грешка.

Мој совет: Излегувај повеќе, дружи се повеќе, не слушај совети од некој што нема поим што ти збори и ако имаш некој на кого можеш да му се довериш - раскажи му ги сите твои проблеми кои те мачат...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ти се дешава сега овој период само, или почесто?
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
nikakva zelba za nisto placenje itn e samo pokazatel deka go nemas vistinskiot covek pored tebe ili luge kako i da e
taka da obidi se da si najdes nekoj soodveten covek za tebe probaj da se druzis so luge koj sto pozitivno vilijaat na tebe i ke vidis deka seto toa custvo ke go snema
ova sto go napisav deluva mn lesno ostvarlivo no voopsto ne e lesno da najdes prav covek ili vistinski prijateli
no koj se obidel uspeal taka da samo furaj si i ne se zamaraj :)

i eve ja vistinskata deMOTIVACIJA za tebe ;)
http://www.navalica.com/помисли/
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
те молам,не се разочарувај,животот е пред тебе
почни да ги читаш „љубовните песни од мојата младост“
ти давам збор овие денови ќе напишам една само за тебе
и ќе имаш и ќе добиеш желба за понатаму каква што не си
имала и биди сигурна еден ќе бидеш и ти среќна.
 
M

Moon Child

Гостин
Што ги предизвикало тие чувства кај тебе? Можеби така би можела да ти помогнам...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Да фрлам некој преку прозор да, а да се фрлам самиот не, премногу сум самобендисан за тој луксуз.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Дали некогаш сте имале фаза кога најрадо се би фрлиле преку прозор , не би се будиле со денови, сакале да бидете сами, плачете без причина и одеднаш од што немате никаква желба за ништо влегувате од една во друга грешка?

Ако има такви пишете Како се справувате со тоа?
Не.
Со проблемите се справувам брзо и ефикасно.
Да сакам да се фрлам низ прозор? Не.
Да не се будам со денови? Да:D
Да се биде сам не е лоша работа проблем е ако не си со сите:D
Плачењето е добро,ги прочистува очите и содржи антидепресиви откога ќе се изнаплачеш секогаш подобро се чуствуваш.
Грешки секој прави,но лошо е кога тие се повторуваат.

Мој совет.
Запрашај се и направи анализа кој или што е проблемот ако го откриеш прашањето значи пола работа е веќе завршена.
После тоа најди одговор на прашањето и готово.(или побарај помош од некој што би можел да го знае одговорот)
Good Luck
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
Пошо ме мрзи На сите посебно да одговарам вака Сега
Работам работа која не ја сакам воопшто
Наскоро во јуни ќе ја прекинам.
А грешката е во тоа што ме наогаат момчиња На кои им се допагам
И жал ми е да ги оставам ќе се смувам со нив :/
Па п.... Му материна треба сама себе да се жалам а не нив.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Заангажирај се со некоја работа,најди си хоби,потроши го времето конструктивно,измори го телото ќе нема место за лоши мисли.
--- надополнето: 13 мај 2012 во 00:59 ---
Пошо ме мрзи На сите посебно да одговарам вака Сега
Работам работа која не ја сакам воопшто
Наскоро во јуни ќе ја прекинам.
А грешката е во тоа што ме наогаат момчиња На кои им се допагам
И жал ми е да ги оставам ќе се смувам со нив :/
Па п.... Му материна треба сама себе да се жалам а не нив.
Хммм....тешко ти е и на тебе.
 
M

Moon Child

Гостин
Пошо ме мрзи На сите посебно да одговарам вака Сега
Работам работа која не ја сакам воопшто
Наскоро во јуни ќе ја прекинам.
А грешката е во тоа што ме наогаат момчиња На кои им се допагам
И жал ми е да ги оставам ќе се смувам со нив :/
Па п.... Му материна треба сама себе да се жалам а не нив.
И поради сето ова ти немаш желба за понатаму?
Јас навистина разбирам дека секој различно се носи со проблемите, некому ситни проблемчиња му тежат премногу, некој може да се справи и со големи проблеми и да продолжи напред во животот, но ова е мачкина кашлица во однос на реален проблем кој навистина може да те тишти во животот.
Седни и размисли, колку е неблагодарно ова спрема оние кои навистина доживеале трагедии во животот од кои немаат воља за понатаму, но сепак стискаат заби и продолжуваат. Наоѓаат некаква цел во животот и сепак, продолжуваат.
Ако ова е тоа што тебе ти ствара суицидални мисли, тогаш што да речеме за деца кои се сираци, за деца кои немаат леб да јадат, што да речеме за оние кои имаат дома родители алкохоличари...? Колку од нив продолжиле по прав пат и покрај се, се решиле за живот и машки се држат до крај?
Мене во најмала рака твоите проблеми ми се смешни. Несакам да пишувам што сум доживеала и што оставило последици на мене, затоа што долга и широка ќе биде, а и несакам приватниот живот да си го ставам на тацна.
Добро размисли, која е твојата цел во животот, освен да се муваш со некои на кои им се допаѓаш, чисто за да не ги растажиш?
Работиш работа која не ја сакаш? Некој никаква работа нема, и неможе да најде, биди благодарна и тоа што го имаш. Во ваква состојба во која живееме мене ми е многу патетично да слушнам некој кој се жали дека не си ја сака работата, затоа што, луѓе со факултети завршени на пазар продаваат. Затоа што некој им се сере врз трудот, а ти седиш и кукаш, како твојата работа не си ја сакаш. И тоа, благодарно ли е? Знам дека има и подобро, ама размисли и колку полоши случаеви од твојот има.
Зошто сами си стварате проблеми и грди мисли? Мислам, досадно ви е во животот, па за да ви биде поитересно паѓате во депресија ради глупости?
 
L

Ligeia

Гостин
Како на пример?
Најголемиот и е attention whoring.Нема да коментирам понатаму на темава и да тролам затоа што безобразлукот не е мој стил,но досега на 3 теми и се објаснуваше на долго и на широко и и се укажуваше на направените грешки во минатото а по отворенава тема гледам дека ништо не променила.Освен тоа има луѓе на кои навистина им е потребна помош и корисен совет на форумов.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Уфффф, во нашево општество тоа е секојдневна појава и нема потреба ни да се праша ДАЛИ некој се чувствува така. Барем повеќето од луѓето што јас ги знам секој ден имаат вакви "фази" и едноставно губат желба за се, а се почесто и јас сум се приклучувам. Не би сакал да навлегувам подлабоко во оваа тема бидејќи имам што да пишувам цели 24 часа ако почнам.

Ќе останам само на ова што го напишав и толку, ве молам не ми реплицирајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom