Кајгана психолог

H

-HRO

Гостин
Дали некогаш сте имале фаза кога најрадо се би фрлиле преку прозор , не би се будиле со денови, сакале да бидете сами, плачете без причина и одеднаш од што немате никаква желба за ништо влегувате од една во друга грешка?

Ако има такви пишете Како се справувате со тоа?
Некои од нас имаат такви ситуации, без оглед дали машко или женско...
Сум имал денови кога сум помислувал дека сум тотално сам и дека каде и да сум се завртел немало никој кој се интересира за мене...па сум сакал и да не се разбудам...
Кога реално ги согледував тие работи, сфатив дека всушност во оваа наша држава и овој суров 21 век, секој си го гледа својот интерес, и на никој не му е гајле дали ти страдаш или имаш некоја мака.
Зборот другарство е минато. Сеуште се пронаоѓа по некој добар другар, ама тоа е веќе огромен раритет...
Штом го нема вистинското другарство, немаш кон кого да се обратиш.
Кога немаш кон кого да се обратиш, сфаќаш дека сам треба да одлучуваш за себе.
Тоа е првиот приемен испит за навлегување во вистинскиот живот.
Тоа е моментот кога човекот како индивидуа треба да застане гордо на своите нозе со крената глава и од себе да изгради моќна и одлично подготвена личност на психички план.
Па си реков, глупаку еден додека друг се весели надвор, ти киснеш и ја тормозиш и мачиш главата со глупави ствари.
Застани цврсто и биди силен, покажи му на светот дека си силна личност (Стивен Сигал стил) :D

Шала на страна, да бидеш сам е нормално, ама не комплетно сам.
Убаво е да се изолираш на некој период и да посветиш време на самиот/ата себе, каде што нема да контактираш со ниеден пријател, но притоа тоа време да ти биде проследено со низа занимливи и интересни работи кои ќе ти причинуваат задоволство и со кои ќе го пополниш времето...
Пешачење, трчање и рекреација, спорт, гледање филмови, читање некој интересен роман, одење на планина со семејството, пикник во природа, возење велосипед, шопинг, гласно слушање музика, разговор со пен-френд од странство итн...
Па и дечко да си фатиш нема да биде лошо. И самата викаш дека има дечковци кои те свиѓаат.
Зошто да повредуваш некој од нив? Зошто да се повредуваш и самата истовремено?
Доколку ти се допаѓа некој, дај му шанса, нека ти пружи поддршка, зближи се со него, тоа е најдобар начин да ги тргнеш црните мисли од главата.
Друго е кога некој ќе ти каже ТЕ САКАМ и ќе те фати за раката....сфаќаш дека имаш поддршка и имаш дополнителна причина за да живееш. А ако нема дечко, тука е и семејството кое секогаш стои зад тебе...

Мој совет, размисли подобро и согледај ги работите како што треба пред да донесеш било каква одлука...
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Најголемиот и е attention whoring.Нема да коментирам понатаму на темава и да тролам затоа што безобразлукот не е мој стил,но досега на 3 теми и се објаснуваше на долго и на широко и и се укажуваше на направените грешки во минатото а по отворенава тема гледам дека ништо не променила.Освен тоа има луѓе на кои навистина им е потребна помош и корисен совет на форумов.
Потполно се согласувам со ова, и само да додадам. Наместо да отвараш бош теми, кои знаеш дека се веќе не дупли, туку стодупли, и кои знаеш дека ќе ги избришат (бидејќи ова е типично тролање) земи прави нешто корисно. Вака индиректно правиш штета на некој на кому навистина ќе му биде потребна помош. Односно, кога некој друг ќе сака да си ги каже маките, нема да биде сфатен сериозно, нели, поучени од претходните трол-примери. Плус, им отвараш дополнителна работа на модераторите, кои и онака имаат премногу обврски околу темите за убиствата.

Сакала да се фрли низ прозор бидејќи многу момчиња ја замарале, а таа кутрата, принудена да се мува со нив :facepalm:
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Пред да помислиш да се фрлиш од прозор , земи весник и на претпоследната страница погледни колку луге сакаат да се на твое место .
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Барајќи интересно јас гревови правам.
Гревови према што/кој?
Ако мислиш на секс и гревовите спрема религијата, тогаш немапотреба да се грижиш, зошто религијата е измислена работа од човекот, фантазија во која се опишани ангели, светци богови и демони.
Не се секирај не грешиш спрема никој ако мислиш на тоа, пошто тој некој што ти мислиш дека мугрешиш уствари не постои, имагинација во нашите глави е, толку.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.830
nekoi pijat za da zaboravat vo sranjeto koe se nasle
nekoi jadat poradi toa
nekoi placat radi toa
nekoi ednostavno ne mislat na toa i k.r gi boli
nekoi vrsat samo ubistva
nekoi se zatvaraat vo sebe
sekoj e razlicen i posebno se spravuva so toa no....ako gleame taka pola mk treba da se ubie ....
no e e se taka crno toa spored mene se periodi sto sekoj gi dozivuva megutoa ne treba tolku tesko da mu paga i da se zatvara zosto uvek ima nekoi koi se vo polosa situacija od tebe .....
--- надополнето: 13 мај 2012 во 01:56 ---
nekoi pijat za da zaboravat vo sranjeto koe se nasle
nekoi jadat poradi toa
nekoi placat radi toa
nekoi ednostavno ne mislat na toa i k.r gi boli
nekoi vrsat samo ubistva
nekoi se zatvaraat vo sebe
sekoj e razlicen i posebno se spravuva so toa no....ako gleame taka pola mk treba da se ubie ....
no e e se taka crno toa spored mene se periodi sto sekoj gi dozivuva megutoa ne treba tolku tesko da mu paga i da se zatvara zosto uvek ima nekoi koi se vo polosa situacija od tebe .....
jas licno sportuvam neso i pametot mi e tamu i kompletno zaboravam na toa ....
i posleka zaminuvaat losite misli...
--- надополнето: 13 мај 2012 во 01:58 ---
Сакам да типувам бе , коцкар сум :pipi:
najcesto od toa tipuvanje zpagam u takvi sranja:mad:
sve mesteni:mad:
 
P

puppete dolly

Гостин
И јас сум била во депресија околу пола година.Не излегував од дома можеби 3 месеци.Знам дека звучи глупаво што седев дома,но и ми помогна да сватам кој луѓе ми сметаат и не ми требаат,ми помогна да си воспоставам некој ред,и мрачните емоции сами по себе ги снема..Некогаш е корисно да си сам за да си ја слушниш душата и да го слушниш она што искрено самиот на себе сакаш да си го кажиш.Подобар психолог од ти самиот нема.Не викам дека не треба да се прави муабет со пријател,но сите имаат различни ставови и мислења кон животот,кон постапките,затоа ти си таа која најдобро се познава и треба да стане цврста.Исто така би ти препорачала доколку имаш можност едно 10 дена отпатувај со друштво некаде и кулирај,не се замарај со никој,само шетај.Мене многу ми помогна патувањето во Италија 10 дена.Како лошите мисли,постапки да ги оставив таму и ги заменив со нови работи и места кои ги видов.Али не е битно местото,битна е промената.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Не сум се депримирал никогаш на некој си фатален период.
Имат моменти кога сакам да се качам на стол и да се фрлам главачки на ламинат. Али за нешто поегзибиционо не ни размислувам.
Еве еден од моментите кога се депримирам.
Image (27).jpg
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Пред да донесеш било каква одлука во твојот живот, размисли дали свесно и одговорно го правиш тоа.
Кога човек реагира импулсивно најчесто подоцна се кае за своите "гревови".
Секогаш пред да се смуваш со некој, пред да се вработиш или пред да дадеш отказ, секогаш пред било што и да сакаш да направиш запрашај се дали свесно и одговорно пристапуваш.
Ако одговорот е да, тогаш сама треба да си свесна за последиците и со одговорност да се соочиш со истите, а доколку не си во состојба свесно да донесеш одлука побарај помош, ама пази истата да ја прифатиш, а не само да ти влегува од едно уво, а од другото да излегува. Имај на ум дека некои од лугето на кои им значиш и ти нудат помош им нанесуваш болка повторно и повторно кога ги занемаруваш нивните совети што во никој случај не е одговорно од твоја страна.
Мој совет- ПОРАСНИ. Самиот твој ник кажува колку уживаш во улогата на жртва ако ти одговара таа улога тогаш уживај во твојата моментална состојба, ако не ти одговара престани да се гледаш себе си на тој начин.
Запамти дека за твојот живот ти си нај одговорна и никој друг.
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
У последно време сите се у депресија... и ко да уживаат у тоа... па ако нешто во твојот живот ти пречи СМЕНИ ГО !!! не само се жали и збори за тоа... луѓево ко да сакаат да ја шират мизеријата околу себе... Секој треба да се грижи за самиот себе, ако сакаш нешто во животот да биде поинаку, да не се осеќаш депресивно, излези надвор, со друштво види се, прошетај, не седи дома и пишувај по форуми колку ти е мизерно, тоа нема да ти помогне поинаку да се чувствуваш....
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Оди купи си кофа сладолед и јади, еднаш на една серија го видов тоа.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Пошо ме мрзи На сите посебно да одговарам вака Сега
Работам работа која не ја сакам воопшто
Наскоро во јуни ќе ја прекинам.
А грешката е во тоа што ме наогаат момчиња На кои им се допагам
И жал ми е да ги оставам ќе се смувам со нив :/
Па п.... Му материна треба сама себе да се жалам а не нив.
Ова е...*се воздржува првпат*
Тебе ептен ти треба...*се воздржува вторпат*
Оди слободно да се...*се воздржува трет пат*

Јас овие причини воопшто не ги гледам за сериозни да се отвори цела една тема. За тебе можеби и навистина се сериозни, но сепак во име на онаа објективност која ја имаме овде и начинот на кој ги мериме овие проблеми, твоите излегуваат детски и крајно несериозни.
Нема да ти ја заклучам темата, но ќе ја спојам со Кајгана психолог. Нареден пат немој за вакви глупости цела тема да отвараш. Или отвори ја во Општи муабети, Љубов и секс...
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
проблем ми е тоа што секогаш се најдува некојшто се прави по паметен,го наметнува неговото мислење на другите и и ако јас сум во право излегува сите да се против мене . што да сторам :(
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
проблем ми е тоа што секогаш се најдува некојшто се прави по паметен,го наметнува неговото мислење на другите и и ако јас сум во право излегува сите да се против мене . што да сторам :(
Биди суров и изнеси докази дека е така! само оштро...
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Биди суров и изнеси докази дека е така! само оштро...
znaci znam pred vreme sto ke bidi.ednostavno me nervira toa idiotsko odnesuvanje.se trudam da ne bidi napnato.ali kazuva i dr fakti nekoj po negovo i si gi filova ednostavno IDIOT
--- надополнето: 14 мај 2012 во 21:16 ---
i mi treba mislenje vo vrska so toa.sto ako ne ste opkruzeni so lugje sto ne vi znacat nisto tuku od sto moras-ednostavno nema so koj drug da se druzis.A nemame isti interesi ni vo muzika(metal) ni vo svakanjata na zivotot..nekako se ednonasocni,me smetaat za kao frik a vsusnost voopsto ne se razbiraat vo nisto.smesno e sto toa sto sum go kazuval-mislal po dooolgo vreme tie pocnuvaat da go svakaat i se sekako NAJDOBRI . pomos... sakam da bidam so lugje sto mozam da se razberam ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom