Кајгана психолог

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Zdravo jas sum nova na forumov, ne sum sigurna dali na vistinsko mesto go ispakjam postov ako treba slobodno postirajte na drugo mesto...
...mojot problem e duseven...imam panicni napadni, strav od patuvanje, strav od sama da sedam doma. Najcesto imam problemi so disenjeto, potenje na dlanki, kocenje na vilica, zesko/ladno, konkretno koga patuvam i do najkratka destinacija ili nepoznata naselba mi se slucuva istoto so trnenje na race, noze so potenje so odzimanje na zdivot a kamoli koga stanuva zbor za podolg pat- togash imam i zamagluvanje na vidot, kocenje na vidot i jazikot i jaki grcevi vo stomakot koi sto nemozam da gi kontroliram iako znam deka mozam da si deluvam sama na sebe, pojako e od mene.ova mi se slucuva vekje 12 godini.
ponekogash od sto ne mozam da izdzam imam i losi misli na samopovreduvanje iako dosega sum go drzela vo kontrola toa.no ponekogash i gubam volja za zivot bidejki ziveam kako vo kutija od kibritce, potocno kako invalid.
dali nekoj imal vakvi slicni problemi i kade bi mozela da se obratam.imam posetuvano dosta prihijatri i imam pieno dosta terapii, sum probala i babski raboti i adeti i nisto do sega ne mi pomognalo, pa zatoa se obrativ na vakvo mesto.
Колку години имаш?
Дали нешто се случило пред 12 години што директно или индиректно е поврзано со твојава ситуација?
Си доживеала некогаш некој голем страм?
Дали имаш семејство (2 родители)?
Социјална комуникација? (не виртуелна)
Љубовна врска? Ако да, сексуален однос?
Сестра, брат? Ако да, колкава разлика сте?
Некоја зависност?
Каква програма гледаш на ТВ?
Каква музика слушаш?
Поседуваш некој талент?
Хоби?
Веруваш во наука?
Во Бог?

Ако не ти е проблем... потруди се да ми одговориш колку што можеш поискрено.. Битно е.
 
Член од
10 април 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Што ти препишаа??

Сизап,рисет,халдол можеби празине...хелекс??
gi imam site tie pieno, sega pijam samo helex po potreba, probuvam sama da izlezam od seto ova..
--- надополнето: 12 април 2012 во 16:38 ---
Што ти препишаа??

Сизап,рисет,халдол можеби празине...хелекс??
Gi imam site tie pieno a sega pijam samo heleks po potreba.probuvam sama da izlezam od seto ova...
--- надополнето: 12 април 2012 во 16:48 ---
Колку години имаш? imam 30 godini
Дали нешто се случило пред 12 години што директно или индиректно е поврзано со твојава ситуација? da pred 15 godini
Си доживеала некогаш некој голем страм? mozebi ne se sekjavam
Дали имаш семејство (2 родители)? da, majka i tatko
Социјална комуникација? (не виртуелна) da
Љубовна врска? Ако да, сексуален однос? ne, momentalno ne
Сестра, брат? Ако да, колкава разлика сте? da brat, 32 godina
Некоја зависност? da od nekoj sto go poznavam da bide non stop so mene za da ne sum sama
Каква програма гледаш на ТВ? vesti, dokumentarci, mozebi po nekoj crtam, komedija
Каква музика слушаш? romanticni baladi
Поседуваш некој талент? za udarni instrumenti i peenje :)
Хоби? vezbam na intrumenti
Веруваш во наука? DA
Во Бог? DA

Ако не ти е проблем... потруди се да ми одговориш колку што можеш поискрено.. Битно е.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Zdravo jas sum nova na forumov, ne sum sigurna dali na vistinsko mesto go ispakjam postov ako treba slobodno postirajte na drugo mesto...
...mojot problem e duseven...imam panicni napadni, strav od patuvanje, strav od sama da sedam doma. Najcesto imam problemi so disenjeto, potenje na dlanki, kocenje na vilica, zesko/ladno, konkretno koga patuvam i do najkratka destinacija ili nepoznata naselba mi se slucuva istoto so trnenje na race, noze so potenje so odzimanje na zdivot a kamoli koga stanuva zbor za podolg pat- togash imam i zamagluvanje na vidot, kocenje na vidot i jazikot i jaki grcevi vo stomakot koi sto nemozam da gi kontroliram iako znam deka mozam da si deluvam sama na sebe, pojako e od mene.ova mi se slucuva vekje 12 godini.
ponekogash od sto ne mozam da izdzam imam i losi misli na samopovreduvanje iako dosega sum go drzela vo kontrola toa.no ponekogash i gubam volja za zivot bidejki ziveam kako vo kutija od kibritce, potocno kako invalid.
dali nekoj imal vakvi slicni problemi i kade bi mozela da se obratam.imam posetuvano dosta prihijatri i imam pieno dosta terapii, sum probala i babski raboti i adeti i nisto do sega ne mi pomognalo, pa zatoa se obrativ na vakvo mesto.
Јас мислам дека коренот на твојот (психички) проблем се родил некаде во твоето далечно минато. Се работи за
момент кога си доживеала некоја состојба (стрес/страв/страм/разочарување.. а можеби и сите заедно), и свесно
или несвесно си го вградила тоа во својата трајна меморија. Во вакви случаи постои можност да се појави
облик на самоетикетирање како причинител на проблемот. (што не е пожелно)
Не го познавам твојот социјален живот, пред се со семејството... но мислам дека тие во тој момент сакајки да
ти помогнат, ненамерно постигнале контра ефект, кој уште повеќе го разгорел огнот. Посетата на психијатри,
доктори, бајачки... е нож со две острици.. Ако не го реши проблемот, тогаш ќе го интензивира.

Имаш 30, а се започнало додека си имала 15. Тоа не е случајност. Тогаш си била во транзиција(пубертет) и тие
промени што настанале тогаш - биле основа за твојот пат низ животниот лавиринт до ден денес.
Тоа што ти се случило некогаш, повеќе не е само минато. Тоа се всадило во твојата психа, живее секој ден во
твоите мисли, непрекинато зрачи страв и несигурност пред секој твој чекор.. недоверба и искушение пред
секоја твоја одлука!
Физичките симптоми се јасен показател за нестабилноста во нервниот систем, што според мене е сериозна
реакција на телото.

Дискутирам цело време за твоето минато, бидејќи мораш виртуелно и делумно-визуелно да се вратиш на моментот
кога започнало сето ова. Мораш да увидиш каде е проблемот, да го анализираш вистинскиот причинител и да се
соочиш со него. Колку и да е тешко, колку и да изгледа невозможно.. мораш да го ослободиш вишокот негативна
енергија која се акумулирала во тебе.
Плус, факт е дека си пред друг чекор во животот. Треба да постаниш жена, мајка.. Твојата состојба би се
одразила на целокупното твое опкружување. Нели мислиш дека е редно еднаш за секогаш да го решиш твојов
проблем? НЕ ти е преку глава? Верувај, луѓе биле во далеку полоша состојба од твојава! - И пак УСПЕАЛЕ!

Мислам дека пред се МОРАШ ДА ВЕРУВАШ дека ИМА ИЗЛЕЗ од сето ова! - Зошто стварно има!
Мора да е отвориш пандорината кутија од твоето минато, и да зборуваш за тоа... СО што е можно повеќе
(различни) особи! Да слушниш и тие што мислат. Биди open-mind!
НЕ доктори, психијатри и бајачки! НЕ ВЕРУВАЈ ВО НИВНИТЕ ЗБОРОВИ! Тажна вистина е (со мал бр. исклучоци) но
тие зависат од бројот на третмани и сесии. Ти зависиш само од самата себе, и сопствената вистина.
Погледни се пред огледало и размисли.. Која си ти?
Ако си помислила до сега, дека нема излез од твојата ситуација, дека све си пробала и ништо не успеало...
ГРЕШИШ.
Ако "све вештачко" си пробала и ништо не успеало, тогаш знај дека ТЕБЕ НИШТО НЕ ТИ Е. Мени го
размислувањето. Биди оптимист. СИ дозволила погрешни луѓе да извршат погрешна сугестија кон твоето "ЈАС"!
Ни јас, ни господ, ни никој не може да ти каже што се подразбира под поимот НОРМАЛЕН. Сите сме НОРМАЛНИ и
НЕНОРМАЛНИ во исто време. Секој е различен! Дури едното око ни е различно од другото.
Сите ние манипулираме на некој начин... Едни со намера, други без, трети од неедуцираност...
ТЕБЕ НЕ ТИ ТРЕБА ДРУГ да ти СОЛИ ПАМЕТ дека нешто не е во ред со тебе... Зошто со тебе све е во ред!
Престани да веруваш во луѓето, никој не те сака повеќе од ти сама себе.

Стоп за документарци, стоп за премногу црни муабети, бегај од негативни луѓе, дружи се со позитивни и упивај
ја нивната енергија. СМЕЈ СЕ!
Не седи пред ПЦ, и не гуглај за работи поврзани со темава! Не полни се со информации.. туку ИСФРЛАЈ ги дезинформациите што се наталожиле во тебе!
Помисли малце и на ова..Не мора да значи дека фамилијата ти е најдобар пријател и најдобра опција! Има
милиони алтернативи. Не мора да значи дека ДОМА си е ДОМА. Можеби баш тоа "ДОМА" има створено лажна
сигурност, и страв од надворешниот свет!
НЕ плаши се од нови ликови во животот твој, БЕГАЈ ОД СТАРИТЕ што те подсеќаат на лошо! И ти имаш живот за
живеење!
Гледај "funny videos" на ЈуТуб.
Друго... ЈАДИ ПОВЕЌЕ.. јади ако можеш по-мрсна храна... Не е лошо и чаша (црвено) вино!
КАКОВ ХЕЛЕКС, какви бензодијазепами... Сакаш да се до-упропастиш?
Мислиш дека проблемите со дишењето и со видот се лично твои? Грешка си... Сите лекови за "смирување" ги
имаат тие појави како контраиндикации. Размисли.
ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ... Почни да пешачиш, и ако имаш кондиција - трчај. Доволно е и 5км во денот. Ако
воспоставиш таква рутина.. САМАТА ќе забележиш дека работите се подобруваат.
Лубовник - НЕ! ... Дечко - ДА!
Механички секс - НЕ! ... Водење љубов - ДА!

Значи...
Јас овде пишувам за да го активирам моторот во тебе. Моторот за борба и успех! Нит те знам, нит имам некаква
корист од ова. САМО САКАМ ДА ТИ УКАЖАМ дека ТИ САМАТА СИ СПОСОБНА ДА ГО РЕШИШ ПРОБЛЕМОВ. Сфати го тоа. Ама
сфати го сериозно!
Овде буквиве многу малку значат, ама некогаш знаат да бидат и цело богатсво. А фактот што самата
побара помош, е одраз на твојата желба и волја да го надминиш сето ова и да свртиш нов лист во животот твој.
Епа не чекај, почни! Работите не се менуваат преку ден! Пишувај овде и исфрли се што ти тежи на душата.. Ако не јас, друг ќе те сослуша и ќе ти даде поддршка.

Поздрав!
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
што кога знаете дека некој е лут на вас...? кога знаете дека можеби нема никогаш да биде се исто.. кога знаете дека можеби и да зборувате три дена со него има работи што не се "поправаат" , Премногу лутина и горчина од двете страни, грешки намерно или ненамерно направени... кога другата страна целата вина ја "префрлила" на вас за тоа што работите излегле од контрола и свесни сте дека не сака да ве сослуша .. станува збор за другарство кое траеше со години, кое што можеби еве тука заврши.. се наоѓам во премногу "напната" ситуација и сакам да ставам крај на ова чуство кое ме изеде деновиве. Си имам отприлика зацртано што треба да направам, тука потребен е муабет .. но ми треба друго мислење...
хелп!
 
С

сашенко

Гостин
што кога знаете дека некој е лут на вас...? кога знаете дека можеби нема никогаш да биде се исто.. кога знаете дека можеби и да зборувате три дена со него има работи што не се "поправаат" , Премногу лутина и горчина од двете страни, грешки намерно или ненамерно направени... кога другата страна целата вина ја "префрлила" на вас за тоа што работите излегле од контрола и свесни сте дека не сака да ве сослуша .. станува збор за другарство кое траеше со години, кое што можеби еве тука заврши.. се наоѓам во премногу "напната" ситуација и сакам да ставам крај на ова чуство кое ме изеде деновиве. Си имам отприлика зацртано што треба да направам, тука потребен е муабет .. но ми треба друго мислење...
хелп!
Let it go, ништо не трае вечно.И воопшто не е битно кој е крив а кој е прав, битно е како се чуствувате вие.Ако вие неможете да продолжите после ова, зарем е битно кој е крив? Кажете си како се чуствувате и ако ова крај, нека биде.Неможеш со сила да останеш пријател со некого само заради тоа што си имате историја.Дури немора и да те ислуша, ислушај ја/го ти и дозволи да каже се што има да каже.Немој само да одиш таму со спремен говор или листа на шо се по ред треба да кажеш.Гледај да си олесниш само, и кажи како се чуствуваш.Па и да е последниот маубет што некогаш ке го правите, ништо страшно.Луѓе доаѓаат и си одат од нашите животи постојано.Само, кога ке заминеш од таму, главата горе.И остани човек.Немој заради едно недоразбирање (без разлика колкаво е) да станеш гад и да почнеш да зборуваш работи кои не ги мислиш.Сепак имало и добри работи кои сте ги поминале заедно, немора непријатели да останете после ова.

А да, може и да се смирите забравив.Можда ви треба само некое време да се помирите со новава ситуација па после ке ви биде послено да седнете и да го направите маубетот.Луѓе сме, не сме роботи.Ни треба време малце да се соземеме од тешки удари.Колку и да е сериозно ова што ви се случило, ако другарството ви е силно, можеби и ке го преживеете ова.Стеј позитив, и имај трпение;)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Тежок период ... Убиство, смрт, операција и ова ми се случува во фамилијата во рок од една недела. Наместо да кубам коси, да плачам и да врескам (како што си знам јас за да ми олесни), јас не чуствувам ништо. Не плачев ни на погребот, ниту пак кога ми се јавија да ми кажат за операцијата... WTF се случува со мене? Се чуствувам празно, како ништо да немам во себе. Но затоа кога ќе почнам да размислувам за изминатиот период, чуствувам гнев и само некој да ме чепне има да го отерам од кај што излегол.
Неможам да спијам, се смеам вештачки и се чуствувам немоќно. Сакам да плачам, знам дека солзите ќе ми помогнат, но .... јбг...
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Тежок период ... Убиство, смрт, операција и ова ми се случува во фамилијата во рок од една недела. Наместо да кубам коси, да плачам и да врескам (како што си знам јас за да ми олесни), јас не чуствувам ништо. Не плачев ни на погребот, ниту пак кога ми се јавија да ми кажат за операцијата... WTF се случува со мене? Се чуствувам празно, како ништо да немам во себе. Но затоа кога ќе почнам да размислувам за изминатиот период, чуствувам гнев и само некој да ме чепне има да го отерам од кај што излегол.
Неможам да спијам, се смеам вештачки и се чуствувам немоќно. Сакам да плачам, знам дека солзите ќе ми помогнат, но .... јбг...
Па плачи. Зборувај со некој близок и истури се. Ако ти доаѓа да вриштиш - вришти. Мавај во перници, се направи за да ти олесни. Се случува тоа, кога се случуваат големи страшни работи да се јави емотивен шок и да не чувствуваш ништо. Ќе излезе тоа кога - тогаш од тебе, ама подобро да е во вистинско време на вистинско место, отколку ненамерно да прснеш во несоодветна ситуација. Само викни некоја добра другарка или друга блиска личност и замоли ги да те ислушаат, само да седат и да бидат тука за тебе. Нека излезе се што те мачи, ќе бидеш подобро.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
934
Тежок период ... Убиство, смрт, операција и ова ми се случува во фамилијата во рок од една недела. Наместо да кубам коси, да плачам и да врескам (како што си знам јас за да ми олесни), јас не чуствувам ништо. Не плачев ни на погребот, ниту пак кога ми се јавија да ми кажат за операцијата... WTF се случува со мене? Се чуствувам празно, како ништо да немам во себе. Но затоа кога ќе почнам да размислувам за изминатиот период, чуствувам гнев и само некој да ме чепне има да го отерам од кај што излегол.
Неможам да спијам, се смеам вештачки и се чуствувам немоќно. Сакам да плачам, знам дека солзите ќе ми помогнат, но .... јбг...
Најпрво, жал ми е за се‘ што ти се случило.

Не секој реагира исто на загуба и во големи кризи, некој се повлекува во себе, не значи и дека оној кој најгласно плаче и кубе коси, дека и најмногу тагува. Исто, за краток период ти се случиле доста лоши нешта, па веројатно сеуште си во своевиден шок и тогаш психата активира низа одбранбени механизми, како би ја поднела полесно болката.

Гневот и инсомнијата се знак дека ти е тешко, можно е да ти се сменуваат фази дури преминеш преку ова, често и крајно спротивставени - од депресивно-апатична до анксиозно-гневна. Исто се знак дека полека се освестуваш од првобитната шокираност. Плачот ќе си дојде веројатно спонтано, нема потреба да си наметнуваш дополнителна вина уште со тоа дека реакцијата не ти е според извесен образец на однесување, па дека нешто не е во ред со тебе. Ти посакувам побргу и полесно да го пребродиш овој мрачен период.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Осаменост, безнадежност, безчувствителност. Без некој кој ќе ти обрне внимание,кој ќе те гушне, кој ќе отргне од суровата реалност. Сеедно ти е дали си жив или мртов, дали ќе испиеш кутија апчиња за спиење или ќе стоиш на работ од балконот, се со едно исто прашање „Што ако утре ме нема?“ - у курац па ништо ако утре ме нема, никој нема да примети дека ме нема. Се осеќам како жив мртовец. Правам глупости, се борам самиот со себе, си докажувам дека сите ограничувања се само во мојата глава. Попусто, имам некое грозно чувство дека само лузните по тело ќе ми останат од тоа докажување на самиот себе, и дека едно од тие „докажувања“ ќе ме однесе до гробишта.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Дали има некој на форумов кој би сакал да ме ислуша?:(
Пробај сама ислушај се. Ке видиш дека тој што зборува и тој што слуша се илузија.........тогаш што да правиме со тој(таа) што посматра? Дали тој може да влијае на нештата?
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Осаменост, безнадежност, безчувствителност. Без некој кој ќе ти обрне внимание,кој ќе те гушне, кој ќе отргне од суровата реалност. Сеедно ти е дали си жив или мртов, дали ќе испиеш кутија апчиња за спиење или ќе стоиш на работ од балконот, се со едно исто прашање „Што ако утре ме нема?“ - у курац па ништо ако утре ме нема, никој нема да примети дека ме нема. Се осеќам како жив мртовец. Правам глупости, се борам самиот со себе, си докажувам дека сите ограничувања се само во мојата глава. Попусто, имам некое грозно чувство дека само лузните по тело ќе ми останат од тоа докажување на самиот себе, и дека едно од тие „докажувања“ ќе ме однесе до гробишта.
Hey you sweet litle child:) .. Чувството на жив мртовец го немаш само ти, кога само би знаел колку живи мртовци шетаат по светов, ти и самиот би се зачудил :) Некои од нив да знаеш какви дела напишале ;) Јас не те познавам, но секогаш на таквите чувства мора да гледаш како на нешто минливо, дури и животот да го гледаш како постојана борба и да немаш преголеми очекувања од лугето. Немој да ги повторуваш тие ‘‘ докажувања‘‘ зашто верувам дека во тебе постои повисока вредност и повисока цел во животот, колку и да ти е нејасна и далечна. Лугето се безчувствителни не очекувај од нив дека ке те разберат, тие се егоисти, саможиви, егоцентрични. Твојов проблем е не е само твој - поради претераната лична корист лугето станале такви (во суштина озлобени), за да се издвои една друга група во која спагаш ти, во која спаѓам јас и уште многу други.. Ти секогаш ке бидиш над нив затоа што ти си ги спознал таквите чувства и ке можеш да го разбереш сличниот на тебе. Тоа е една особина што не можат сите да ја поседуваат затоа што тие многу ретко се преиспитуваат а уште помалку да водат борба со себе си. За оваа тема би можела долго да пишувам, а ти во секое време би можел да ми напишиш во пораки ако го сакаш моето мислење за некоја работа :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom