Калитеа

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.545
Поени од реакции
995
Член од
12 март 2009
Мислења
15.387
Поени од реакции
10.117
Ако одиш со сопстврен превоз оди во Афитос или Криопиги, затоа што во Калитеа смештајот е многу скап, ќе можеш да идеш на плажа во Калитеа на неколку км или навечер за излегување. А исто така и таверните се многу скапи, една порција школки во Афитос е 7-8 евра, а во Калитеа е 10-14. Гирото сегде е 2,50 само во Калитеа 3 евра. А ако го бараш најубавото место на Касандра тое е Ханиоти.
Да не отварам тема, ме интересира Афитос. Бев еднаш на поминување таму со кола пред речиси 30 години, немаше шанса да се добие соба поред плажата. Сега уплатив 7 дена ама со автобус. Агенцијата обезбедува такси до вилата поред плажа бидејки автобусот не можел да пријде. Прашањето ми е дали има можност да се најде такси за пазарење од Лидл до плажата, какви се цените за кратка релација, има ли можност за наем на велосипед или мотор ?. Бев и пред 20 години со кола на плажата во Афитос, тогаш бев сместен во хотел Аристотел, ама не забележав дали воопшто има долу кај плажата во Афитос продавници за храна ?
 
C

cige

Гостин
Да не отварам тема, ме интересира Афитос. Бев еднаш на поминување таму со кола пред речиси 30 години, немаше шанса да се добие соба поред плажата. Сега уплатив 7 дена ама со автобус. Агенцијата обезбедува такси до вилата поред плажа бидејки автобусот не можел да пријде. Прашањето ми е дали има можност да се најде такси за пазарење од Лидл до плажата, какви се цените за кратка релација, има ли можност за наем на велосипед или мотор ?. Бев и пред 20 години со кола на плажата во Афитос, тогаш бев сместен во хотел Аристотел, ама не забележав дали воопшто има долу кај плажата во Афитос продавници за храна ?
http://forum.kajgana.com/threads/Афитос.74329/
 
T

Todd Solondz

Гостин
Незнам брат, јас бев 15 август и слободни апартмани имаше колку ти душа сака. За тој период кога ќе одиш ти не сум бил. Годинава планирам да одам пак тој период во Пефкохори, таму ќе барам смештај.

Крај краева ако не најдеш апартман имаш рејз до Ханиоти за 5 евра(мислам толку беше), ќе си пробаш среќата таму. :D
Od kade i koe vreme trgnuva busot?Poadjame utre za Kalitea bez rezervirano smestuvanje. Ni kazaa nema sansa da najdeme soba vo ovoj period.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.616
Поени од реакции
4.312
Od kade i koe vreme trgnuva busot?Poadjame utre za Kalitea bez rezervirano smestuvanje. Ni kazaa nema sansa da najdeme soba vo ovoj period.
Има табли кога минува автобусот на автобуските постојки кој се наоѓаат лесно на главниот пат.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
475
Поени од реакции
450
Мислење дали ќе може да се најде сместување за продолжениов викенд на лице место? И отприлика како би се движеле цените за овој период, со оглед што е за 2 ноќевања?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
1.886
Мислење дали ќе може да се најде сместување за продолжениов викенд на лице место? И отприлика како би се движеле цените за овој период, со оглед што е за 2 ноќевања?
Има, јас беше минатиот викенд, плаќавме 45 евра од соба/вечер.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
475
Поени од реакции
450
Има, јас беше минатиот викенд, плаќавме 45 евра од соба/вечер.
Има автобуси или комбиња што одат од Калитеа до Афитос или другиве, Полихроно, Ханиоти и колку се плаќа?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.387
Поени од реакции
10.117
полека планирам за јуни... ми наидоа некој понуди за вила Посејдон, на сама плажа, со лежалки нивни... на прв поглед одлично, но имам некој дилеми, па ако бил некој нека каже:
- лежалките со во неколку реда од морето, па од собите на нашите агенции најверојатно се најдалеку, сигурно има финти со броевите на собите и лежалките
- никаде не можам да најдам саглам Аерал виев на вилата, се сомневам дека горе е со плоча, значи тие најгоре апартмани е вршник, неподносливо без клима, а и тие под нив на 3 спрат може да е топло ?? Приземје има ама само 4креветни и без тераса се, на ачик, а Први и втори спрат изгледа е за грци и еу туристи.
-
 
S

silmarillion

Гостин
Колку бе далеку можат да бидат? Вилата е у прв ред одма до првиот хотел кога ќе се спуштиш од удолницата. Ја у хотелот бев лани Маргарита и е врв. Вилата што ја збориш ти е со рамна плоча ако те сместат горе да, вршник е гарант како и секој таков апартман у Грчка. Ако не ти смета угорницата за да се качиш до селото горе, да си одиш у предсезона ич да не ја мислиш.
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Минатата година јас и сопругот со малото бевме у Посејдон, вилата беше преубава ние бевме на 3 кат собите се со клима не беше жешко додека плажата беше преубава и лежалки вклучени у цена. дефинитивно оваа година ке отидеме повторно лани бевме преку Јк Травел мислам тие ја продаваат и оваа година а од пријателка слушнав дека имало и некое попусти
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.387
Поени од реакции
10.117
Вилата е у прв ред одма до првиот хотел кога ќе се спуштиш од удолницата. Ја у хотелот бев лани Маргарита и е врв. Вилата што ја збориш ти е со рамна плоча ако те сместат горе да, вршник е гарант како и секој таков апартман у Грчка. Ако не ти смета угорницата за да се качиш до селото горе, да си одиш у предсезона ич да не ја мислиш.
за мај и така така, ама сакам да одам од 24,6, тогаш е најтопло.. има вили и на другиот крај на плажата, кој не се со рамна плоча туку кров со ќерамиди, но ќе почекам да видам дали ќе излезе некоја понуда во Криопиги во шумата ама поблиску до плажа... не овие што ги нудат на патот горе...
Друго прашање имам за Калитеа, како е со галама во ноќните часови од бич баровите ?
Бев во Афитос во вила Галанис до плажата, имаше еден бич бар на 80метра од вилата, но септември беше и само еднаш ме фати свирка до мислам 03ч, но не беше дискретна, веројатно повеќе беше насочена кон морето...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.976
Поени од реакции
1.080
Мене ми беше многу досадно во Калитеа, лани бев.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.228
Поени од реакции
5.255
Сум бил во 2014 не е лошо бев во студио за двајца имаш сопствено вц имаш свпј балкон имаш мини кујна блиску е до шеталиштето и плажите.Бев преку Та сафари
Јас бев лани таму. Ти пиша Псајдер со што располагаат собите.
Мене не ми се погоди душекот, жиците буквално ми влегуваа во телото.
И во секоја од собите нема клима, а без клима не се дише. Во мојата соба имаше ама не работеше. За среќа ја поправија по 2-3 дена. Инаку се доплаќаше лани на лице место, 5 евра од ден.
Интернетот е достапен до 1 часот по полноќ, точно во 1 таа бабата (домаќинката) го гасеше рутерот. :D
Друга забелешка, постелнините не ни ги сменија цела недела.

Моја препорака ти е таму да си бараш сместување. Има доста апартмани на шеталиштето по 25-30 евра, ако те бива за ценкање ќе најдеш и за 20. :D
Сум бил во 2014 не е лошо бев во студио за двајца имаш сопствено вц имаш свпј балкон имаш мини кујна блиску е до шеталиштето и плажите.Бев преку Та сафари
дали имате слики од вила митос
 
На врв Bottom