Калитеа

Член од
5 август 2008
Мислења
5.937
Поени од реакции
5.202
До сеа не сум бил во Калитеа, па здравје во септември планирам да отидам во Калитеа на одмор.
Некој до сеа што бил да каже впечатоци? Цени по ресторани? Плажите како се? Водата дали е чиста? итн.
За сместување имам најдено добра понуда од Весна Турс за 90 евра превоз и сместување.
А се работи за период од 6ти до 13ти септември.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.972
Поени од реакции
2.823
Важи за најубаво место на краците, плажите се одлични. Водата немам зборови кристално чиста секаде. Исто така важи и за најдобро место за млади има добри журки поготово во Ahoy и Pearl, се малку скапички дискотекиве ама се исплати. Влез ако добро се секавам беше 10 евра со 2 пива конзумација (за перл влез без резервација мислам дека е после 1 навечер, ама ова во шпиц на сезоната) инаку за викенди се полни мн со луѓе од солун.
Незнам колку ќе биде полно во септември ама дефинитивно нема да згрешиш ако одиш да се одмориш и да уживаш во чиста вода и убави плажи. Да не имаш некоја слика од вилата или да знаеш како се вика може да имам и информации какво е таму.[DOUBLEPOST=1407195044][/DOUBLEPOST]заборавив да ти пишам прлично скупичко ми изгледа ова што ти го понудиле за тој перидо можеш да идеш на крф за тие пари па дури и помалку од тоа исто така 7 дена. Јас лани во калитеа во шпицот од 21 јули платив 165 евра за 10 дена сместување со превоз. Ако сакаш може да разбарам некаде имав зачувано веб од 2 вили што ми беа во близина да си прашаш па да испланирап сам одење ако тоа повеќе ти се исплати. Превоз до таму и назад обично го наплаќаат 35 евра да знаеш
 
Последно уредено:

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.006
Поени од реакции
1.086
Супер место,водата е рај како што ја гледаш на слики иста е.Е сеа плажата ти е малку подалеку кај и да си сместен зашто е сосема доле а во тој дела нема вили.Гирото ти е негде 2.90 негде 3.00 али отприлика таа цена е што и не е баш ефтино.Дискотеките се профи али да знаеш 25+ год. се вообичаено.Влез во Pearl е 10 евра како што кажа типот пред мене и немаш конзумација,башка не се во градот туку се подалеку мислам дека 3-4 км ти се одалечени од градот и се иде со такси зима 4 евра што и не е многу реално.И мислам дека работат дискотекиве само за викенди.Пивото ти е 10 евра , коктелите ти се по 17 евра.Лежалките на плажа во шпиц сезона јас кога бев беа 8 евра 2 лежалки со чадор без пијалок мислам не сум сигурен за тоа.Претежно се Грци,не е како другиве места полно со Срби.Имаш Лидл на некој 4-5 км па ти предлагам доколку имаш можност да си купуваш од таму пошто по маркетиве дерат.Се на се добро место за млади,но и како што можев да забележам имаше и фамилијарни луѓе.
 
C

cige

Гостин
Ако одиш со сопстврен превоз оди во Афитос или Криопиги, затоа што во Калитеа смештајот е многу скап, ќе можеш да идеш на плажа во Калитеа на неколку км или навечер за излегување. А исто така и таверните се многу скапи, една порција школки во Афитос е 7-8 евра, а во Калитеа е 10-14. Гирото сегде е 2,50 само во Калитеа 3 евра. А ако го бараш најубавото место на Касандра тое е Ханиоти.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.972
Поени од реакции
2.823
Ауу @Vandal ова мн нови информации ми даде. Јас цените од лани ги напишав не бев годинава таму. Лани лежалките беа по 5 евра 2 со чадор, а на некој плажи имаше ако земеш нешто за пиење па макар и кафе добиваш лежалка. Плажите не се толку далеку колку што ги направи, за 5 минути пешки се стигаше скоро од секаде. Дискотеките се надвор од градот точно ама не значи дека мораш да одиш со такси и на пешачка дистанца се во близина за 15-20 мин се стига, за споредба јас од карпош до центар не зиам такси и таа релација е дури и подолга од калитеа до дискотеките. Лани мислам дека и во перл имаше пиво со влезот ама не сум 100 посто сигурен, ќе ги прашам другариве и ќе пишам. Во ахој сигурно имаше 2 пива да земеш со влезот. Овие 2 дискотеки како и таа ангелс работат само за викенд. Додека пак Аква што е на некој 100 метра подалеку работи секој ден, не се плаќа влез и плаќаш само пиење. Да за јадење е малку скапичко и точно е тоа за гирото дека е од 2,80-3,00 евра. Ама имаше и едно ресторанче до автобуската за низ градчињава кај што стои автобус таму беше дури и поголемо од другите места а цената му беше 2,50 евра. Пазарење во Лидл ако идеш со кола, зашто за било кој друг начин е далеку, евентуално да фатиш такси ама ке треба да пазариш убава количина за да ти се исплати.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
Ако планираш да одиш, оди...... местото е прекрасно, плажите и водата се преубави, ноќниот живот исто така е добар. Воглавно младите се главни туристи во местово. Мене ми се свиѓаше. Е сега цените високи се, не викам не......., ама па каде и да одиш во Грција, скапо е:)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.662
Поени од реакции
2.618
Бев со агенција скоро, цените ти се Гирото е 2.80-3.00 лежалка без пијалок 2.50 евра, инаку за водата нема што да се коментира.
Чекај 90 евра едно ноќевање или како ?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
32.440
Поени од реакции
79.593
Ауу @Vandal ова мн нови информации ми даде. Јас цените од лани ги напишав не бев годинава таму. Лани лежалките беа по 5 евра 2 со чадор, а на некој плажи имаше ако земеш нешто за пиење па макар и кафе добиваш лежалка. Плажите не се толку далеку колку што ги направи, за 5 минути пешки се стигаше скоро од секаде. Дискотеките се надвор од градот точно ама не значи дека мораш да одиш со такси и на пешачка дистанца се во близина за 15-20 мин се стига, за споредба јас од карпош до центар не зиам такси и таа релација е дури и подолга од калитеа до дискотеките. Лани мислам дека и во перл имаше пиво со влезот ама не сум 100 посто сигурен, ќе ги прашам другариве и ќе пишам. Во ахој сигурно имаше 2 пива да земеш со влезот. Овие 2 дискотеки како и таа ангелс работат само за викенд. Додека пак Аква што е на некој 100 метра подалеку работи секој ден, не се плаќа влез и плаќаш само пиење. Да за јадење е малку скапичко и точно е тоа за гирото дека е од 2,80-3,00 евра. Ама имаше и едно ресторанче до автобуската за низ градчињава кај што стои автобус таму беше дури и поголемо од другите места а цената му беше 2,50 евра. Пазарење во Лидл ако идеш со кола, зашто за било кој друг начин е далеку, евентуално да фатиш такси ама ке треба да пазариш убава количина за да ти се исплати.
Ќе стигне за 15-20 минути, ако трча шпринт како ти лани, на пијано. :D :pos:
И за Лидл не го лажи, пешадија маваше и до таму. :D
Шала на страна до Лидл никако пешки, такси или бус, затоа што има 50-60 минути одење. Прл ти е најдобра дискотека таму ама бараат резервации и тешко е да влезеш без резервација. Ахој е исто многу јака дискотека, ама ако има добра журка во Прл слабо народ има таму.

Вандал, грешно си пишал за плажите, а богами и за цените. Лежалките се 5 евра за две лежалки, а плажите се на 5 минути од скоро секое место, еве нека бидат и 10 ако е сместен скроз на почетокот на Калитеа.

Се на се обавезно ти го препорачувам местово, прекрасно е во секој поглед, плажите топ, водата исто, ноќен живот нема утка, најдобар на краците.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.139
Поени од реакции
2.716
Оди на Алмира последната плажа или на таа пред неа таму се све млади.За лежалка не се плаќа ама треба да нарачаш.Кафе и вода ти се 3-3.5 евра.
Гирото како им дојде така ти го наплаќаат.Еднаш 2.80 другиот ден по 3.10 :)
Дискотеките ти се на километар-километар ипол од Калитеа и пешки можеш комотно да отидеш не е далеку.Перл ти е добра ама само со резервација.Ахој можеш да влезеш, 10 евра со конзумација од 2 пива.
Имаш супермаркет Маринопулос на почетокот и уште еден поголем на крајот од градот.Лидл ти е на точно 4 км во правец на Афитос.
Водата е чиста секаде ама најчиста е накај карпите после Калитеа во правец накај Криопиги.
Ако си преку агенција обично седумдневни аранжмани имаат.Септември веќе никој не оди и секоја година веќе последните тури ги даваат бесплатно само превозот да си го платиш.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.006
Поени од реакции
1.086
Брат не сум пишал лошо се вратив од таму пред 10тина дена,за плажите и јас мислев толку 10-15 мин незнам како ме сфативте вие,а за лежалкиве ти гарантирам дека се 8 евра
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.662
Поени од реакции
2.618
Брат не сум пишал лошо се вратив од таму пред 10тина дена,за плажите и јас мислев толку 10-15 мин незнам како ме сфативте вие,а за лежалкиве ти гарантирам дека се 8 евра
Зависи на кој дел, кај што беме ние беа 2.50 една лежалка, пред една недела.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
5.937
Поени од реакции
5.202
Бев со агенција скоро, цените ти се Гирото е 2.80-3.00 лежалка без пијалок 2.50 евра, инаку за водата нема што да се коментира.
Чекај 90 евра едно ноќевање или како ?
90 евра вкупно за 7 дена и плус превоз.

Иначе ви благодарам на сите за корисните информации.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.972
Поени од реакции
2.823
Ќе стигне за 15-20 минути, ако трча шпринт како ти лани, на пијано. :D :pos:
И за Лидл не го лажи, пешадија маваше и до таму. :D
Шала на страна до Лидл никако пешки, такси или бус, затоа што има 50-60 минути одење. Прл ти е најдобра дискотека таму ама бараат резервации и тешко е да влезеш без резервација. Ахој е исто многу јака дискотека, ама ако има добра журка во Прл слабо народ има таму.

Вандал, грешно си пишал за плажите, а богами и за цените. Лежалките се 5 евра за две лежалки, а плажите се на 5 минути од скоро секое место, еве нека бидат и 10 ако е сместен скроз на почетокот на Калитеа.

Се на се обавезно ти го препорачувам местово, прекрасно е во секој поглед, плажите топ, водата исто, ноќен живот нема утка, најдобар на краците.
Ti rekov somnitelen si mi brat, a ti me ubeduvase deka blisku bil lidl. Sto ti veruvav pa i jas budala koa znam deka si slab so matematika :)

Ne go lazi za diskotekite ne bea tolku daleku da zeme da polzi po zemja da se sprema za vojska nema da mu trebaat poveke od 25 min a ne pa ako se trka so mene ili tebe sprintovi. Ti na stikli 15 santima stigase za 20 minuti. Plus pogore vo post mu pisav deka za pearl mu treba rezervacija zasto posle 1-2 taka nesto pustaa da vlezes ako nemas rezervirano.

Lezalkite na sekoja plaza razlicno bea nekade se plakaat nekade se so pijacka ako zemes, taka sto nemoze nikoj da ti potvrdi za cenite ne se karajte za dzabe i lani bese taka.

PS za zabava nemas promasaj kako sto ti kaza stefan, mozes slobodno da go zemes nego ke te nauci kako se igra tablanet 7 veceri (ali tie 3 sto gi iskoci ubavo se otvori momakot) mesto da iskaca i kako se pie 2 litra vino so tablanetot, toa zaso na trezno trpi porazi ko od sala pa so vinovo probuvase da gi zaboravi.[DOUBLEPOST=1407242223][/DOUBLEPOST]
90 евра вкупно за 7 дена и плус превоз.

Иначе ви благодарам на сите за корисните информации.
Samo pak da ti kazam nekako mi e mn skapo toa sto vikas 90 evra za 7 dena vo toj period pa makar i so prevoz da bilo. Znaci vo ekot na sezonata koga e najskapo nie plakavme po 165 evra (prevoz+smestuvanje). Vidi i vo drugi agencii sigurno ke najdes poeftino. Ova mi mirisa deka e vo vila Paradisos ili taka nesto bese. Tamu i nie bevme smeteni, ok e mestoto ne e hotel so 5 dzvezdi ama e pristojno.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
5.937
Поени од реакции
5.202
Ti rekov somnitelen si mi brat, a ti me ubeduvase deka blisku bil lidl. Sto ti veruvav pa i jas budala koa znam deka si slab so matematika :)

Ne go lazi za diskotekite ne bea tolku daleku da zeme da polzi po zemja da se sprema za vojska nema da mu trebaat poveke od 25 min a ne pa ako se trka so mene ili tebe sprintovi. Ti na stikli 15 santima stigase za 20 minuti. Plus pogore vo post mu pisav deka za pearl mu treba rezervacija zasto posle 1-2 taka nesto pustaa da vlezes ako nemas rezervirano.

Lezalkite na sekoja plaza razlicno bea nekade se plakaat nekade se so pijacka ako zemes, taka sto nemoze nikoj da ti potvrdi za cenite ne se karajte za dzabe i lani bese taka.

PS za zabava nemas promasaj kako sto ti kaza stefan, mozes slobodno da go zemes nego ke te nauci kako se igra tablanet 7 veceri (ali tie 3 sto gi iskoci ubavo se otvori momakot) mesto da iskaca i kako se pie 2 litra vino so tablanetot, toa zaso na trezno trpi porazi ko od sala pa so vinovo probuvase da gi zaboravi.[DOUBLEPOST=1407242223][/DOUBLEPOST]
Samo pak da ti kazam nekako mi e mn skapo toa sto vikas 90 evra za 7 dena vo toj period pa makar i so prevoz da bilo. Znaci vo ekot na sezonata koga e najskapo nie plakavme po 165 evra (prevoz+smestuvanje). Vidi i vo drugi agencii sigurno ke najdes poeftino. Ova mi mirisa deka e vo vila Paradisos ili taka nesto bese. Tamu i nie bevme smeteni, ok e mestoto ne e hotel so 5 dzvezdi ama e pristojno.
Нема. се се тие цени. варираат од 80 до 90 евра па нагоре.. Медитеран, Весна Турс и Максима травел ги имаат најефтини понуди се ми е разгледано. Тој период толку е.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.972
Поени од реакции
2.823
@Stefan-kobe da ne cuvas be web strani od tie vilite sto ni bea u komsii ednata mislam deka bese olimpia (taa so bazenot vo dvor) a drugata kaj sto se grebevme wifi kako bese.

Ako gi cuva uste probaj kontaktiraj gi moze ke najdes poeftina ponuda od toa.

Zasto realno tebe ti iskaca 13 evra od den koga e kraj na sezona, a nie koga e najskapo plakavme 16,5 evra mn e mala razlikava.

Vidi be i na krf vo ipsos imas ponudi preku jupiter 7 dena za senite sto gi pisa. Moze plazite ne se kako na kalitea ama sigurno ke imas poveke zabava.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
5.937
Поени од реакции
5.202
@Stefan-kobe da ne cuvas be web strani od tie vilite sto ni bea u komsii ednata mislam deka bese olimpia (taa so bazenot vo dvor) a drugata kaj sto se grebevme wifi kako bese.

Ako gi cuva uste probaj kontaktiraj gi moze ke najdes poeftina ponuda od toa.

Zasto realno tebe ti iskaca 13 evra od den koga e kraj na sezona, a nie koga e najskapo plakavme 16,5 evra mn e mala razlikava.

Vidi be i na krf vo ipsos imas ponudi preku jupiter 7 dena za senite sto gi pisa. Moze plazite ne se kako na kalitea ama sigurno ke imas poveke zabava.
Не идам баш за забава. Идам онака да се одморам плажа, одмарање, шетање по малце.

Еве ја едната понуда.
http://www.ajdenaodmor.mk/aranzman/6986/148947/

А еве ја и другата.
http://vesnatours.mk/test/?holiday=вила-poppis-калитеа
 
На врв Bottom