Како да се откажете од цигарите?

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
И јас така си се тешам, кога ке останам бремена ке ги откажам цигарите, дека нели му штетам на друг не само на себе.......шо не ми се верува, али ај :D
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Само пази, веке не ти се рачуна дека си ги оставил на петок 13-ти, туку дека си ги оставил пред 2-3 дена... :)

Јеби га, и ја вчера бев кај шурата на слава и сите пушеа ко за инат маму им ебем, само ја седев и пиев сок (да му се мочам) али да ти казажам и поарно. Седев 1-2 часа, си дојдов дома рано, си легнав, се наспав ко човек....

Ајде јас да се исповедам, зашто мислам дека е добра идеја да си споделуваме искуства, нешто како групна психотерапија(се крстам на овие зборови :LOL: ).

По којзнае кој пат пробувам да ги откажам цигарите, но сега, за разлика од порано кога чекав да дојде први или понеделник или 1. Јануари, сега решив да ги откажам на петок 13. Добро ми оди, кафето наутро навистина ми нема смисла да го пијам без цигарче али штачеш, навика. Почнав да одам во теретана за да си го окупирам умот со нешто, да правам нешто корисно и да имам бубаче во мозокот дека ако пропушам се ќе засерам. Напнат сум, не сакам никој да си игра курташаци со мене зашо сум во состојба да го плеснам као вехабијата коа го плесна Дедо Мраз. Е сега, ми се погодија две вечери со кумот и другарите да пиеме ракија, фино мезенце, прекрасна атмосфера и урнебесна дружба и искрено си купив по една кутија цигари,пушев вечерта и од следниот ден исто како да не сум запалил.

Не се тешам, не се залажувам сам себе,имам искуства со откажување и знам како функционира посраната психа кога се откажуваш од мерак на душичката,али вака мислам дека ќе терам,барем ова време за да не го нокаутирам Дедо Мраз. Ионака се предновогодишни журки, собиранки и остало, ќе си пушам кога пијам алкохол,инаку не. Ова нека биде вакум период, од наредната недела планирам да не излезам од кафана, па барем да си го истерам хедонизмот до крај.

И ќе ти откажам,макар последно нешто ми било во животот.
 
M

Muranyi

Гостин
Јеби га, и ја вчера бев кај шурата на слава и сите пушеа ко за инат маму им ебем, само ја седев и пиев сок (да му се мочам) али да ти казажам и поарно. Седев 1-2 часа, си дојдов дома рано, си легнав, се наспав ко човек....

:pos:

Ова како утеха си го пиша или навистина го мислиш?
Дефинитивно мора да се престане со алкохолот зашо нема шанси тогаш да им одолееш на цигарите. Со кафето некако ќе се снајдеш.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Абе може да се рече и утеха, ама пошто сум цврсто решен да не пушам не ми треба утеха пошто тоа е тоа, се соочив со одлуката и реалноста и јеби га....
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
Цигарите си се посебна приказна.Нема шо да ги мешате со пиење алкохол и кафе.Може да пиете без да пушите.
Е саа на почетоко малку ќе ви е потешко,ама верувајте СЕ е навика.
Ајде нека ви е со лесно откажувањето:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.082
Поени од реакции
10.802
пробав два пати да ги оставам безуспешно, кафе без цигара пиев колку да се каже, без задоволство али се издржуваше :)
ама послем јадење ме пукаат кризи, нема поголемо задоволство од тоа послем јадење да запалиш цигара.
заклучок: да престанам да јадам ебате па може ке ги оставам :D
 
M

Muranyi

Гостин
ама послем јадење ме пукаат кризи, нема поголемо задоволство од тоа послем јадење да запалиш цигара.
А после е.ење те пукаат кризи да запалиш или не?:cautious:
--- надополнето: 19 декември 2013 во 15:51 ---
Jas oslabeh. Kafinja bez cigare, samo espresso na eks. Tursko ne ode da go pijas bez cigarceto.
I koo se otkazah, oslabnah petnajse kila. Site se zdebeluvat, jas oslabnah.
Колку време не пушиш?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.426
Поени од реакции
47.127
еден ден цел издржав во 2004та на први јануари Бучко кога си поскапе, најлош ден во мојот живот. пења од уста ми искачаше и склет осеќав некој чуден... наредниот 2ри испушив три кутии.

Цигара е закон, пушење не е ништо лошо. Кој ги ебе ВМРО и Влатко Ѓорчев пичката. закон што донесоа.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Цигарите си се посебна приказна.Нема шо да ги мешате со пиење алкохол и кафе.Може да пиете без да пушите.
%ТасмаГола%, јас никогаш не пушам дур пијам. Прво голтам, ја оставам чашата или шишето, и после паЉам :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom