Како да се откажете од цигарите?

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Успеав да дојдам на две во денот. Ама овие две не ги давам, сега за сега. Едната ја користам како смирување на инстант нервоза предизвикана за време на работа. Втората ми е хедонизам. Неа ја користам пред крајот на денот, кога ги сумирам впечатоците. Најчесто или сам застанувам на тераса со кафе или во друштво на омилената ми личност. Ја немам онаа потреба како порано, не чувствувам некоја привлечност, едноставно не се поднесуваме како порано. Постепено ќе настојувам да ги укинам и овие две. Но за тоа со тек на време.
Држете се, можете и ќе дојдете до крај. Победата сам над себе е мачна ама неверојатно слатка.
 
M

Muranyi

Гостин
Пријатно сум изненаден колку всушност кајганџии се обидуваат да ги откажат цигарите. Навистина изненадувачки, нели?

Овие два дена се чувствувам прекрасно, не чувствувам потреба да запалам ниту со кафе, кризи немам, полн сум со енергија, не сум уморен и поспан. Ви го препорачувам на сите водичот кој го постави Вертер,неколку страни поназад на темава, баш ќе ви даде правец во оваа тешка борба и инстант мотивација.

Каков дволичен кретен сум, дури почнав и да им мрчам на колегите пушачи,демек у стилот ми смрдите:pos: За ќотек сум,знам:icon_lol:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Успеав да дојдам на две во денот. Ама овие две не ги давам, сега за сега. Едната ја користам како смирување на инстант нервоза предизвикана за време на работа. Втората ми е хедонизам. Неа ја користам пред крајот на денот, кога ги сумирам впечатоците. Најчесто или сам застанувам на тераса со кафе или во друштво на омилената ми личност. Ја немам онаа потреба како порано, не чувствувам некоја привлечност, едноставно не се поднесуваме како порано. Постепено ќе настојувам да ги укинам и овие две. Но за тоа со тек на време.
Држете се, можете и ќе дојдете до крај. Победата сам над себе е мачна ама неверојатно слатка.
Браво.
Јас до 15 цигари на ден дојдов и тоа го сметам за успех:)
Неможам без цигара наеднаш, сега идам на втора варијанта да ги намалувам, па се надевам ќе те стасам за некој ден.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Браво.
Јас до 15 цигари на ден дојдов и тоа го сметам за успех:)
Неможам без цигара наеднаш, сега идам на втора варијанта да ги намалувам, па се надевам ќе те стасам за некој ден.
А плус скапи се и цигарите таму, така да, сакала-нејќела ќе мораш да се откажеш.:icon_lol:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Браво.
Јас до 15 цигари на ден дојдов и тоа го сметам за успех:)
Неможам без цигара наеднаш, сега идам на втора варијанта да ги намалувам, па се надевам ќе те стасам за некој ден.
Нема ни да можеш наеднаш. Така само ќе си направиш кризи и ќе се зезнеш сама. Оди на намалување на следниов начин. Денес ќе испушам само 10 цигари. Распореди ги за цел ден тие, од сабајле до вечер. По некое време намали ги на 8 и така ќе ги елиминираш постепено. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А плус скапи се и цигарите таму, така да, сакала-нејќела ќе мораш да се откажеш.:icon_lol:
Да можеа мене пари да ме откажат од цигари, лесно ќе беше и за други работи :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Е вакви видеа треба за кампања против пушење :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Јас искрено се стабилизирав на пакета и пол на 24 часа и тоа пред 10 и кусур години. Не дека пробав да ги намалам, нити да ги зголемам туку сум заклучил дека тоа сега засега ми е оптимална количина на витамин Н, и си се чувствувам исто како и пред 10 и кусур години. Нити тогаш нити сега неможам да истрчам 10 км, нити тогаш нити сега сум сакал да истрчам 10 км и нити тогаш нити сега сум сметал дека имам потреба да истрчам 10 км. И најбитно нити тогаш нити сега нити една владина реклама и кампања ( и не само владина ) не ми влијаела на мојот став во врска со пушењето или било што друго. Можеби сум тврдоглав и не примам ука од други или едноставно си имам свое јас за да некоја си реклама или видеоклипче нарачано од некој таму да ми влијае на мојот начин на живот и размислување.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова е многу тешко. Се борам од утро до мрак. Се чувствувам како наркоман. Три дена сум на мин цигари, првиот изгурав до 3, два дена палам само по 8 цигари. Ова е тешка психа. Јас или сум лигуш или вие не сте биле страсни пушачи. Јас ги сакам цигарите, јас уживам во нив. Ваков спој на нервоза и рамнодушност сум немала до сега. Како да се борам со некој ѓавол во мене и потоа ми станува сеедно. Незнам од каде црпите сила да продолжите, денес на сите се дерам. Зарем ако стасам до 0 ќе треба двајца да убијам?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ова е многу тешко. Се борам од утро до мрак. Се чувствувам како наркоман. Три дена сум на мин цигари, првиот изгурав до 3, два дена палам само по 8 цигари. Ова е тешка психа. Јас или сум лигуш или вие не сте биле страсни пушачи. Јас ги сакам цигарите, јас уживам во нив. Ваков спој на нервоза и рамнодушност сум немала до сега. Како да се борам со некој ѓавол во мене и потоа ми станува сеедно. Незнам од каде црпите сила да продолжите, денес на сите се дерам. Зарем ако стасам до 0 ќе треба двајца да убијам?

Размислувај цело време дека некој дебело те заебал, и немој да пушиш од чист инает.

;)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Ова е многу тешко. Се борам од утро до мрак. Се чувствувам како наркоман. Три дена сум на мин цигари, првиот изгурав до 3, два дена палам само по 8 цигари. Ова е тешка психа. Јас или сум лигуш или вие не сте биле страсни пушачи. Јас ги сакам цигарите, јас уживам во нив. Ваков спој на нервоза и рамнодушност сум немала до сега. Како да се борам со некој ѓавол во мене и потоа ми станува сеедно. Незнам од каде црпите сила да продолжите, денес на сите се дерам. Зарем ако стасам до 0 ќе треба двајца да убијам?
Ти побрзо ќе го изгубиш здравјето од нервоза отколку од цигарите :D затоа пуши си и не се замарај.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Размислувај цело време дека некој дебело те заебал, и немој да пушиш од чист инает.

;)
Ти побрзо ќе го изгубиш здравјето од нервоза отколку од цигарите :D затоа пуши си и не се замарај.
Е баш ваква сум и самата, прво едно си зборам за 5 мин друго :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ова е многу тешко. Се борам од утро до мрак. Се чувствувам како наркоман. Три дена сум на мин цигари, првиот изгурав до 3, два дена палам само по 8 цигари. Ова е тешка психа. Јас или сум лигуш или вие не сте биле страсни пушачи. Јас ги сакам цигарите, јас уживам во нив. Ваков спој на нервоза и рамнодушност сум немала до сега. Како да се борам со некој ѓавол во мене и потоа ми станува сеедно. Незнам од каде црпите сила да продолжите, денес на сите се дерам. Зарем ако стасам до 0 ќе треба двајца да убијам?
ако си решила тогаш главата горе, обуздај ги “хормоните“, и не се убивај со тоа “леле ама ми фали“ и сл фрази.
а ако си само во пробна фаза, тогаш најубаво не се залажувај и пуши си и понатаму.
П.С. се надевам дека откажувањето е само заради тоа што сакаш, а не заради здравствени проблеми
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Лесно и едноставно, од утре не пушам и готово. Без разлика колку сте навлечени на нив мора со психа да се проба, се друго е глупост и џабе.
И ако успеете да ги откажете наеднаш, желбата нема да се изгуби и по 1-2 години пак фаќа иштав за да запалиш, али тогаш е најубавото, не сте навлечени на нив а можете да си чурнете по некој без да ви станат повторно завист, ова за мене кажувам, најубаво ми е тоа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom