Како да се откажете од цигарите?

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Освен никотинските лепенки, силната волја и специјалните таблети за откажување од цигарите, австриски научници...
...откриле уште еден начин за престанување на ложата навика - вежби.
Научниците од виенскиот универзитет испитувале 68 доброволци, разделени во две групи. Едните користеле само никотински мастики за џвакање за откажување од цигарите а другите ги комбинирале мастиките со редовни физички вежби.
Тие бивши пушачи што спортувале воопшто не мислеле на цигари, додека оние кои користеле само мастики, многу брзо потоа се вратиле на старата навика.
Испитувањето траело три месеци. На крајот, 80% од тие што спортувале, немале намера да пропушат повторно, додека од другата група само 52% му се спротивставиле на искушението да запалат повторно.
Според лекарите, вежбите му помагаат на телото да се исчисти побрзо од токсините кои се натрупувале со години од цигарите, го зголемуваат тонусот и го опуштаат телото од насобраната негативна енергија.
Понатаму раководителот на испитувањето вели: “Во исто време, оние пушачи кои само џвакале мастики или избрале други медикаментозни начини, немаат сила да се откажат од навиката затоа што не пронашле здрав начин да ја заменат.”
Освен тоа, умерената физичка активност после откажувањето од цигарите ќе ви помогне да ги зачувате килограмите после откажувањето од цигарите. Добро познат факт е дека многу често оние кои ги откажуваат цигарите ја зголемуваат својата тежина за неколку килограми.
Интересно нели? Но мене не ми треба советов зошто не пушам цигари=)...Можеби вие знаете некој начин/совет за откажување од цигари? Сте пробале вие,,или ваши познати,,некое ваше или туѓо искуство? повелете:smir::smir::smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Интересна статија, како и многу други што се за откажување од цигари :icon_roll. Сум се обидел многу пати да ги оставам цигарите, но секогаш било залудно. Единствено јака волја би помогнало многу, но мислам дека во моментов сум слаб према неа :wink:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Најдобар начин е со инает.Треба да имаш цврст карактер.Еднаш ќе кажеш НЕ повеќе и толку:)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Само со јака волја и наеднаш.Постепено откажување ти е залудно.Барем најчесто е така. А и времево е погодено за откажување. На жешко не ти се пали цигара а и лубеници има.:)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Земај кутијата и фрли ја во ѓубре каде што и е местото
Ја после 6 години активности, ги откажав и топ ми е сеа :helou:
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
агриид... јас не пушам веќе 8 месеци... и ми е ТОООООП:.. :je::je::je:

треба само ЦВРСТА ВОЛЈА.. и инат голем.. од 2+ кутии денот на НУЛА!!!!...

а тоа за спортот.. па можда помогна.. пошто одам во теретана.. и трчам од сабајле.. така да .. ооок
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Види ако ги откажиш цигарите одма од 2 кутии на нула можеш малце и да се мрдниш :wink: И нормално секој ден ќе си нервозен

@Clen 7
Баш знам доста луѓе кои постепено ги откажале цигарите. И мислам дека е еден од најлесните начини пак да не пропушиш. Зашо ако ги откажеш наеднаш, (можда еве ти си исклучок), првата журка покрај друштво што пуши, ти ќе си еден од нив :pos2:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ја пушиш последната од пакетчето и викаш толку беше последна беше оваа и си продолжуваш да живееп без нив.)
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
Види ако ги откажиш цигарите одма од 2 кутии на нула можеш малце и да се мрдниш :wink: И нормално секој ден ќе си нервозен
Верви.. не беше лесно.. ВООООПШТО.. вистина првите 2-3 недели ко пореметен бев.. али се исплатеше.. сега ми е СУПЕР...

а тоа постепено.. ЗАЕБИ... само аку пресечиш ги оставаш..

It's the only way...:star:
 
Член од
3 август 2008
Мислења
250
Поени од реакции
2
Ми треба помош и совети за тоа као да се откажам од цигари... ако знаете нешо поише пишете. Или пак као некој ваш близок се откажал ?! Сум пробуел на 100 начини и не ми успева. Стално у друштво иам некој тежок пушач и тоа не ми дава да проужам ,,здраво,,:wink: Постнете некое клипче, слика, к**ци палци да ми се отвори глаата :wink: фала однапред .
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Еве еден совет: Кога ќе ти се пуши, не пуши. :toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ми треба помош и совети за тоа као да се откажам од цигари... ако знаете нешо поише пишете. Или пак као некој ваш близок се откажал ?! Сум пробуел на 100 начини и не ми успева. Стално у друштво иам некој тежок пушач и тоа не ми дава да проужам ,,здраво,,:wink: Постнете некое клипче, слика, к**ци палци да ми се отвори глаата :wink: фала однапред .
Само ти треба желба и цврст карактер.
Ама чим не си се откажал до сеа, нешто од ова ти фали :)

Земи една кутија, испуши ја со мерак и нека ти биде последна. Полесно здравје!

Нареден пат кога ќе ти се јави желба за цигара, земи џвакај мастики, лижавчиња, чуда.... :):):)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Не се фурај,еден ден ќе ти дијагностицираат болест и само по себе ке си дојде :):):)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
купи косовски бос лајт...
дефинитивно помага
ако не да ги откажеш со све барем да ги намалиш.
еднаш купив косовски пред две три недели и сеа пишам по една денвно... цигара
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ми треба помош и совети за тоа као да се откажам од цигари... ако знаете нешо поише пишете. Или пак као некој ваш близок се откажал ?! Сум пробуел на 100 начини и не ми успева. Стално у друштво иам некој тежок пушач и тоа не ми дава да проужам ,,здраво,,:wink: Постнете некое клипче, слика, к**ци палци да ми се отвори глаата :wink: фала однапред .
Јас пушев 15 години и едно сабајле решив дека е доста. Последните две кутии цигари ги оставив на полица и седеа таму некоја недела дур не појдоа в ѓубре.
Од тогаш немам запалено (8-9 години) и веќе и заборавив како е да се држи цигара в рака.
Арно ама јас сум тип со карактер и воља, и кога нешто ќе наумам нема бегање. Така да ако си барем половина човек како мене, пробај го тој начин.
БИДИ МАШ !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom