Како да се откажете од цигарите?

Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Цигарот отсекогаш бил најглупиот,најбезсмислениот порок што некогаш постоел.Бавен убиец и на личноста и на финансиите.
Мислиш дека убива досада,а уствари цело време тапкаш,се вртиш во круг.
Еден од најманипулативните пороци,затоа луѓето тешко го откажуваат.
На долгорочно ниво толку многу пари ќе ти исцица,исто како да си искоцкал едно 20-30 илјади евра.
Во животот сум се коцкал,дрогирал,пиел,пушел и ред други пороци,се сум контролирал и на крајот откажал,мои другари до ден денес не можат да ги откажат цигарите,а само тој порок им бил во животот.Дури и јас кога пијам алкохол морам да запалам,а не пушам еве веќе подолг период.
Импулсот сеуште е присутен,еве и сега додека пишувам почна да ме тера на цигара.
Тоа јасно кажува колку само цигарот е подмолна работа.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.288
Цигарот отсекогаш бил најглупиот,најбезсмислениот порок што некогаш постоел.
Цигарот само покажува колку се глупи, прости, наивни и вон контрола на своите дејствија луѓето.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Мамата нивна на мафијата во рсм. Ниту фластери ниту мастики има во рсм да се купат. Ко намерно да сакаат да го држат народот навлечен на цигари. Најголеми пушачи сме по глава на жител во цел свет.
Нарачај си од странство
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.812
сите почнуваат да пушат ради курчење, али кога ќе им влезе чивјата веќе е касно
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.021
Јас ги откажав со пиење вода. Знам дека звучи чудно ама човек кога сака да откажи треба да се проба со се. Имено секојпат кога имав нагон за цигара одев директ да пијам една или 2 чаши вода. Во денот пиев по 2 литри и фазла. Колку побрзо го измочаш отрвот - никотинот надвор од телото, толку побрзо ќе куртулиш беше моето мото. Издржав месец. После нагонот не беше ни одблиску толку силен ко претходно кога ќе удри никотинот в глава.
Денес се вратив во стадиум кога други луѓе пушат околу мене чадот одвратно да ми смета, а не да ми прави мерак за пак да запалам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Јас ги оставив со помош на никотински мастики. Додека ги џвакам мастиките немам криза за цигара. После 1 месец користење на мастиките, ги прекинав и имав мали кризи за цигара но се издржуваше. Веќе 2.5 години не пушам, а активно пушев 12 години. Лошо е што ги нема во мк да се купат.
Буњаковец, спроти Цреша кафичот, има фирма што е застапник за карти, тутун и разни други работи, пред некој месец рекоа дека ќе носат такви мастики. Не знам дал почнале (бев по карти и чипови).
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Буњаковец, спроти Цреша кафичот, има фирма што е застапник за карти, тутун и разни други работи, пред некој месец рекоа дека ќе носат такви мастики. Не знам дал почнале (бев по карти и чипови).
Мене не ми требаат повеќе
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Јас ќе ги откажам, не пушам 2 3 6 месеци, ни цигара, и одеднаш, уз некоја седенка со алкохол, ќе ми се припуши, и паѓам, и после тоа пушам една недела до максимум 10 дена. После пак ги оставам, и така во круг. Иначе не трпам никакви психолошки или не знам какви стапици, не туку се лигавете, земи на хероин навлечи се и остај го, да видиш што се психолошки стапици. Пушењето е најглупата работа што може човек да си ја направи, да дава пари за сопствена болест и смрт. Не пушете и крај, мислите се само мисли, и не секогаш се ваши, ама не сте вие на ниво на мастер Јода тоа да го практикувате.
Па ете си паднал/а на психолошка стапица на пијанка. Тоа ми беше поентата.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.136
Поени од реакции
8.228
Јас ги откажав со пиење вода. Знам дека звучи чудно ама човек кога сака да откажи треба да се проба со се. Имено секојпат кога имав нагон за цигара одев директ да пијам една или 2 чаши вода. Во денот пиев по 2 литри и фазла. Колку побрзо го измочаш отрвот - никотинот надвор од телото, толку побрзо ќе куртулиш беше моето мото. Издржав месец. После нагонот не беше ни одблиску толку силен ко претходно кога ќе удри никотинот в глава.
Денес се вратив во стадиум кога други луѓе пушат околу мене чадот одвратно да ми смета, а не да ми прави мерак за пак да запалам.
Јас ги баталив пред 7 години. Airwaves Extreme некако ми ги згадуваа, а и семки/сончоглед за нервозата што ти се ствара...
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Jas gi imav ostaveno so elektronska cigara, ama posle 2 godini pusenje elektronska imav problemi so grloto i ja ostaviv. Ne pusev 2 meseci i posle se vrativ pak na obicni cigari, ne znam kako da gi ostavam... :toe:
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Jas gi imav ostaveno so elektronska cigara, ama posle 2 godini pusenje elektronska imav problemi so grloto i ja ostaviv. Ne pusev 2 meseci i posle se vrativ pak na obicni cigari, ne znam kako da gi ostavam... :toe:
Зарем електронската цигара ти правеше проблеми со грлото, а обичната не?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Зарем електронската цигара ти правеше проблеми со грлото, а обичната не?
Da, zasto pusev premnogu i imav jaka doza na nikotin vo tecnosta. Resiv da ja ostavam zasto e sepak nesto novo na pazarot i ne se znae kakvi posledici moze da ostavi po zdravjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom