Како ги прифаќате новите луѓе во вашиот живот?

Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Сакам да се дружам со луѓето. Па затоа сум секогаш расположена за нови пријателства. Но, понекогаш кога согледам дека со некоја личност воопшто не ни се вклопуваат карактерите, едноставно само тивко се повлекувам од тоа пријателство.
За моја среќа ова реткко се случува зашто по природа сум личност што многу лесно се прилагодува на различните карактери на луѓе.:helou:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
хммм.. секој е добредојден на почеток... са понатака ке треба да се покаже што човек е!
у глобала дружељубив сум, поштувам други мислења постапки и слично али некад треба покрај покажувањето и да се докаже човек!!!
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Многу големо влијание има првиот впечаток кој личноста ми го оставила, доколку е позитивен ќе продолжам да се дружам со неа, а ако не чао пријатно.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Широкоградо и искрено, со шанси да трае долгорочно. Но во текот на тој процес постои испитување и испробување на можноста за зацврстување или пак разидување на дружбата со новите луѓе.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
gi prifakjam,no ne po sekojacena a i zavisiod karakterot,obicno sakam raspolozeni i otkaceni lugje okolu mene :tv:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.751
Во последно време многу тешко ми е да прифатам нови луѓе во животта моја, порано бев повеќе отворен а сега слабо нешто.
Личноста МОРА да има нешто МНОГУ, многу заедничко со мене за да ја прифатам иначе немам ни волја ни сила за нови пријателства...изгубив доверба во луѓето одамна, туѓи ми се некако...:toe:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Во последно време многу тешко ми е да прифатам нови луѓе во животта моја, порано бев повеќе отворен а сега слабо нешто.
Личноста МОРА да има нешто МНОГУ, многу заедничко со мене за да ја прифатам иначе немам ни волја ни сила за нови пријателства...изгубив доверба во луѓето одамна, туѓи ми се некако...:toe:

The same shit here.Исто и јас изгубив одамна доверба во луѓето, особено сум згрозен од тоа колку се лицемерни денешниве луѓе.Пред тебе се прават насмеани, весели, сите се супер сакаат да играат, да се дружат со тебе, па пиење едно друго, и на крај.......Секогаш тие веселења завршуваат со по некоја секира во грб од тој кој сакал да се дружи, пие, игра, патува во вселената со тебе, или Ескалибур во срце, од позади.Happy end and marry axe mass.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.751
The same shit here.Исто и јас изгубив одамна доверба во луѓето, особено сум згрозен од тоа колку се лицемерни денешниве луѓе.Пред тебе се прават насмеани, весели, сите се супер сакаат да играат, да се дружат со тебе, па пиење едно друго, и на крај.......Секогаш тие веселења завршуваат со по некоја секира во грб од тој кој сакал да се дружи, пие, игра, патува во вселената со тебе, или Ескалибур во срце, од позади.Happy end and marry axe mass.
Така е, премногу секири, премногу лицемерие не прават претпазливи, не прават пребирливи...а сето тоа не прави да изгледаме ладнокрвно, но подобро е да не гледаат како ладнокрвни отколку како корисна шанса за лечење на комплекси преку нас. Бесмислено е да губиме нерви и време на такви.:nesum:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
...Новите.. хммм.. Ги прифаќам али можеби со некоја резерва, затоа што стварно неам доверба у секого!
Новите ги прифаќам баШ ко нови, само онака за дружење, некој општ муабет, некои интересни откачени теми (ако ми се свиѓа карактерот на таа личност)....
А старите пријатели служат за се тоа и плус кон ниф гледам со поголема доверба, слобода и можам да се ослонам коа ми е тешко:))))))
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Убеден сум дека најискрените и најчистите пријателства се склопуваат во раната возраст, претшколска и школска. Тие се создадени врз основа на сличности, меѓусебно разбирање и толерирање, со многу малку или нималку задни интереси и корист. Вистинско богатство е некое такво другарство да се зачува и во подоцнежниот период.
Во подоцнежните години другарствата многу често се некакви коалиции, симбиози или домаќинско-паразитски односи за остварување на некаква цел, позиција или статус. Секако дека постојат исклучоци и јас верувам дека ги има, но тоа најчесто се - исклучоци. Интересна е леснотијата со која се создаваат и брзината со која се завршуваат некои пријателства, како да не постоеле.
Јас немам многу пријатели. Имам многу познаници. Пријателите се најмногу 4-5 на број и со нив се знам доста долго време, имам доверба и мислам дека добро ги познавам. Не ме оставиле на цедило, а верувам дека и јас сум се однесувал слично. Значи, не сум премногу отворен за нови луѓе. Зависи од случајот, но генерално сум прилично воздржан. Тоа се нови табиети на кои треба да најдам време, внимание и стрпливост за да се прилагодам.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ги прифаќам сите,мора да има некоја незалемена жичка во себе за да го прифатам како пријател.Овие ги обожавам од првиот ден и секогаш си ги имам покрај себе.Нова фаца мора да ме заинтересира со нешто за да се дружам со неа,во спротивно ми останува само на „здраво“.
Не се замарам со ножеви во грб од пријатели,бидејќи не ни им се отварам како на долгогодишните другари.Овие новите се само за смеење,лудување,пиење,сеир фаќање и слично.Ништо приватно,ништо страшно.Така да ги прифаќам со отворени раце и им верувам бидејќи немам причина да не им верувам.
Неможам да научам да ги прифатам мирните луѓе,незнам како се учи тоа.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Тука има проблем кај мене. Не идам да запознавам луѓе, додека не дојде некој да се запознае со мене. Ме запознаваат преко други, пример има дечки кои преко врски се запознавале со мене. Знам многупати некои дечки ја прашуваат другарка ми или другар ми дали може да се запознат со мене. И после он дојде со уште некој другар/пријател да ме запознал и он.
Од друга страна пример, кога се движам по улиците пријателите на другар ми ретко да му кажат здраво, или пример се поздравуваат и одма продолжуваат. Другар ми вика дека не се понашаат така кога не сум со него, дури ми се смее поради тоа.
Ми вика дека ми имаат страв, демек у прв поглед изгледам опасно. По природа не зборувам многу. Стави се на мое место, како би се чуствувал/а? Како фраер, нешто посебно, обично? како? Јас се осеќам изолирано. Има денови кога тоа не ми се свиѓа ич.
 

hellboysk

Зависник
Член од
11 април 2010
Мислења
39
Поени од реакции
1
Од првиот муабет знам дали ќе се слагаме , до каде ќе одиме и дали има шанса за нешто повеќе , мислам дека тоа е многу вообичаено. :salut:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не ги прифаќам сите,мора да има некоја незалемена жичка во себе за да го прифатам како пријател.Овие ги обожавам од првиот ден и секогаш си ги имам покрај себе.Нова фаца мора да ме заинтересира со нешто за да се дружам со неа,во спротивно ми останува само на „здраво“.
Не се замарам со ножеви во грб од пријатели,бидејќи не ни им се отварам како на долгогодишните другари.Овие новите се само за смеење,лудување,пиење,сеир фаќање и слично.Ништо приватно,ништо страшно.Така да ги прифаќам со отворени раце и им верувам бидејќи немам причина да не им верувам.
Неможам да научам да ги прифатам мирните луѓе,незнам како се учи тоа.
Имам многу сличен табиет: или ми „фаќа“, и го прифаќам „скроз“, или ми останува таму некаде резерва која многу тешко (и ретко) ја тргам на страна.
Инаку, сакам нови луѓе и лица, нарочито ако се позитивни и неоптеретени.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
ги прифаќам па ги анализирам ако ми фаќаат око продолжувам да се дружам со нив ако не се тргам на страна :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom