Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Болдираново е точно. Пред 2 години ТК беше поим за компанија која нуди интернет услуги, нетот буквално леташе ! Сега е катастрофа.
Ја се те сфакам тебе и ти верувам дека не е добро кај тебе..
Само една работа не ми е јасна. Зошто не ги смениш ? :D
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Незнам ти кој интернет го имаш.. Сигурен си дека е од Телекабел?

Па они да не беа,мислам дека интернетот немаше да биде ова што е сеа.
Имаат голем удел во развитокот на нетот во Македонија..
Увек први зголемуваа и брзина и лимит и све..
4 mbit e netot sega i nema zgolemuvanje od togas...Kejbltel i drugite nakacija na 6 mbit

чекаш ли кејблтел да стасат до пребег и кај нив да идеш ? епа ова ке го дочекаш

тука пишува пинг 79, а да земеш да играш игри еве на кантер на пример сите сервери имам над 200 пинг што значи не се игра, мерач немам на главната страна кај што се најавувам така да ме сецкат кога им прдне на брзина, интернетот паѓа секој 2-3 дена и нема со саати, па сеа размисли дали ке идеш на кејблтел, поарно остани на телекабел или иди си на адсл
Cekam ama aber nemaat da se pojavat..Inaku adsl ne mi se stava bidejki i one i t-home koga ke go nadmines limitot doplakas i ne se isplaka.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
4 mbit e netot sega i nema zgolemuvanje od togas...Kejbltel i drugite nakacija na 6 mbit
Ти ме заебаваш мене или што е работава???
Не кажувај дека 6 години не е сменето..пошто ја имам нет од кога беше и 512к ..
И знаеме дека другите накачиле на 6 мега.. ама ако ти текнува Телекабел прв ја зголеми брзината на 6 мегабита.. А зошто е сеа вратена на 4 мегабита тоа јави се и прашај си таму :)

Патем,сите сакаме да е 6+ мегабита :D
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Ти ме заебаваш мене или што е работава???
Не кажувај дека 6 години не е сменето..пошто ја имам нет од кога беше и 512к ..
И знаеме дека другите накачиле на 6 мега.. ама ако ти текнува Телекабел прв ја зголеми брзината на 6 мегабита.. А зошто е сеа вратена на 4 мегабита тоа јави се и прашај си таму :)

Патем,сите сакаме да е 6+ мегабита :D
Знаш што ми рекоа?
Господине имате пакет со 6 мбит брзина со цена 3000 денари.И што сега?Каде е одговорот?Ај јави се ти и баш прашај да видиш што ќе ти кажат.Инаку да не се навраќаме на минатото ,512 к итн.Важно сега се лузери во секој поглед:tapp:Тоа што биле биле,сега се само дух оператор.:wink:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Презадоволен сум месец-два, сега и со Youtube немам проблем. Интернетот ми нема паднето од кога го имам ставено поштено, едино што ме нервираше беше проблемот со Youtube, ама сега кога се ми е океј си уживам и јас како човек. :pipi:

 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Дефинитивно нешто чепкале последниве 2-3 недели, и денес јутубот арен, со 50-100 KBps се издржува некако.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
4 mbit e netot sega i nema zgolemuvanje od togas...Kejbltel i drugite nakacija na 6 mbit



Cekam ama aber nemaat da se pojavat..Inaku adsl ne mi se stava bidejki i one i t-home koga ke go nadmines limitot doplakas i ne se isplaka.
не си добро информиран...кејблтел е 4 мегабита ама очигледно они не ми испорачуваат ни пола од тоа... од искуство ти кажувам, адсл имав 1 година и за тоа време еднаш падна на многу кратко време а во останатиот дел имав константна брзина која не се разликуваше ни 5% во целото време, значи се беше во ред, а не знам од каде ти таа информација дека се доплаќа ? ти ја намалуваат брзината на 64/64 ( што е нешто што ме највеке нервираше кај адсл-от) али во друго беа ок
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Гледам премногу ги штитиш.Претпоставувам дека работиш кај нив.Ај објасни ми од каде го ископа ова со законот затоа што никаде го нема.Во договорот од Телекабел јасно е потеницирано колкава е брзината,исто така и на нивната офицјална страна.Што политика е ова?За едно си во право.Брзината зависи од влијанијата и инфраструктура.Епа ако ја нема целата брзина тогаш каде се они да се појават на терен и да го одстранат проблемот за да се испорача договорената брзина?Како што би направиле нормални оператори?Инаку веб страната им е срање.Ниту ги има дигиталните канали излистано што ги емитуваат или слично.Пошо гледам дека ги штитш еве кажи ми дали ти ги знаеш па да ги споредиме понудите со други оператори.Кејблтел,Оне,Т-Хоме сите тие брзината ја качија на 6 мбити и даунлоадот е 20 гб кај повеќето.Што со Телекабел?Направи ми споредба со комерцијалните услуги што се понудени а не приватни и со поволности.6 години имам интернет од нив и ништо не сменија.Ниту брзина ниту download сообраќај.И пак мислиш дека се најдобри?
Да, се меѓу најдобрите ... нема педерски договори, нема педерски фус ноти, секогаш сум бил културно услужен, секогаш кога ми закажале интервенција дошле на време, дури кора реновирав дома пред 2 лета 3 пати доаѓаа само бидејки мораше да ги сечеме дел од каблите во дневна...

Сто пати ти кажав не работам во ТК - и многу ме нервираат обвинувања без рагументи ... дај сигнали, јавувања, мрежни параметри, статус на компјутер (немој после вирус била гомнаријата) ...

Да, не зголемиле уште брзина - ама па јас знам за најмалце 100 луѓе кои со пакетот од 500 денара комотно го поминуваат месецот ...

Сакаш гарантирана брзина - ти реков која е цената ... тоа е пазарна цена и тамо се други условите ...

Значи последен пат Ви кажувам и опоменувам - ако не знаете да коментирате и само зборите округло па на ќоше НЕ пишувајте ќе ве бришам!!!
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Да, се меѓу најдобрите ... нема педерски договори, нема педерски фус ноти, секогаш сум бил културно услужен, секогаш кога ми закажале интервенција дошле на време, дури кора реновирав дома пред 2 лета 3 пати доаѓаа само бидејки мораше да ги сечеме дел од каблите во дневна...

Сто пати ти кажав не работам во ТК - и многу ме нервираат обвинувања без рагументи ... дај сигнали, јавувања, мрежни параметри, статус на компјутер (немој после вирус била гомнаријата) ...

Да, не зголемиле уште брзина - ама па јас знам за најмалце 100 луѓе кои со пакетот од 500 денара комотно го поминуваат месецот ...

Сакаш гарантирана брзина - ти реков која е цената ... тоа е пазарна цена и тамо се други условите ...

Значи последен пат Ви кажувам и опоменувам - ако не знаете да коментирате и само зборите округло па на ќоше НЕ пишувајте ќе ве бришам!!!
dobar e paketot od 500 den. samo mislam deka treba da se zgolemi limitiot do nekoi 30 gb soobrakaj i se ke bide vo red,jas licno nemam nekoi golemi problemi so brzinata
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Корисник сум на интернет од Телекабел речиси две години и да бидам искрен презадоволен сум од интернетот кој што го добивам од нив. Нормално е дека има некои падови од нивна страна, едно време имав многу пинг но тоа од порано го имаат средено. Интернетот исклучиво ми треба за форуми, читање некои тракатанци, барање материјали и книги за факс и симнување преку торенти... сето тоа ми функционира беспрекорно, од youtube и остали места и не гледам толку клипови, така да и не ги осетив баш-баш тие проблеми со YouTube... Откако сум корисник и немаат нешто променето, само брзината од 6 ми ја намалија на 4 мегабита колку пишуваше во договорот, ама тоа и не ми е некој проблем, 4 или 6 не ми прави некоја разлика. Но, сум спомнал неколку пати, ќе спомнам и сега, единствено што не ми се допаѓа е тоа што лимитот е 15 гигабајти, тоа мора да се среди, во времето кога ставав интернет понудата од Телекабел беше најдобра и по брзина и по лимит, но сега заостануваат зад другите оператори. Размислував да ставам Optic од T-Home, ама единствената причина поради која не ставам од нив е прескапата цена на опремата, па со цената за опремата јас ќе платам интернет за цела година од Телекабел. И тоа што во моментов најмногу ми се допаѓа на Телекабел е тоа што и по надминувањето на лимитот се има солидна брзина од 256/128, за разлика од Call & Surf пакетите од T-Home кои намалуваат речиси на Dial-Up. Слободно можам да кажам дека Телекабел се доста стабилни и можеби по квалитет се единствено зад T-Home... нека го зголемат лимитот, и ќе бидам уште долго дел корисник на интернет од Телекабел :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Моментално баферот на Youtube е одличен кај мене :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Да, се меѓу најдобрите ... нема педерски договори, нема педерски фус ноти, секогаш сум бил културно услужен, секогаш кога ми закажале интервенција дошле на време, дури кора реновирав дома пред 2 лета 3 пати доаѓаа само бидејки мораше да ги сечеме дел од каблите во дневна...

Сто пати ти кажав не работам во ТК - и многу ме нервираат обвинувања без рагументи ... дај сигнали, јавувања, мрежни параметри, статус на компјутер (немој после вирус била гомнаријата) ...

Да, не зголемиле уште брзина - ама па јас знам за најмалце 100 луѓе кои со пакетот од 500 денара комотно го поминуваат месецот ...

Сакаш гарантирана брзина - ти реков која е цената ... тоа е пазарна цена и тамо се други условите ...

Значи последен пат Ви кажувам и опоменувам - ако не знаете да коментирате и само зборите округло па на ќоше НЕ пишувајте ќе ве бришам!!!
Знаеш чудна ми е твојата логика Значи последен пат Ви кажувам и опоменувам - ако не знаете да коментирате и само зборите округло па на ќоше НЕ пишувајте ќе ве бришам!!! Некако во смисол "Ако зборите лошо за Телекабел ве бришам".Anyway сеедно пошо тука изгледа темата требала да биде "Позитивни искуства со Телекабел".Сигурна е техничка грешка.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Знаеш чудна ми е твојата логика Значи последен пат Ви кажувам и опоменувам - ако не знаете да коментирате и само зборите округло па на ќоше НЕ пишувајте ќе ве бришам!!! Некако во смисол "Ако зборите лошо за Телекабел ве бришам".Anyway сеедно пошо тука изгледа темата требала да биде "Позитивни искуства со Телекабел".Сигурна е техничка грешка.
Читај многу јасно пишувам и не трипај непотребно!!!
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Ме интересира дали некој користи Кејблтел , во последниве неколку дена тапа ептен е нешто и ненормален пинг има :|
Eве што извадив додека пишував тука .


Па ае од вас некој ако користи да споредиме :kesa:

*** Едитирано од модератор
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ај тоа во темата за кејблтел ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom