Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
И јас сум од Велес и неделава ставив од тој пакет на телекабел...Интернетот е добар значи ја имам онаа загарантирана брзина од 4 мегабити и немам никакви проблеми со паѓање или со јутуб како што имам читано, е едино за играње онлајн игри пингот заебава малце односно има околу 25 jiter а на телекомци им е 1 но навечер се поправа (ваљда тоа оти преку денот мрежата им е преоптеретена).Се на се добри се а башка и ми кажаа дека од наредниот месец ги зголемувале пакетите односно 30 гб сообраќај и 10мб брзина што е за пофалба.Само ме интересира како да проверам сообраќај страната ја знам но тоа шифра и пасворд не знам пошто не пишува во договорот како на ти хоме со пишуваше, па ако може некој да ми помогне фала однапред.
A нешто сервер како на кабловскиот интернет да не има??Со филмчиња и нешто слично??
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
За шифра и пасс требале тие да ти кажат (јави им се и прашај ги), а за ова со 30 гигабајти... Ако е точно е за поздравување, би бил презадоволен со таков нет :) А и брзина од 10 мегабита... уф... уф... :vozbud:
No way:pos2:

И јас сум од Велес и неделава ставив од тој пакет на телекабел...Интернетот е добар значи ја имам онаа загарантирана брзина од 4 мегабити и немам никакви проблеми со паѓање или со јутуб како што имам читано, е едино за играње онлајн игри пингот заебава малце односно има околу 25 jiter а на телекомци им е 1 но навечер се поправа (ваљда тоа оти преку денот мрежата им е преоптеретена).Се на се добри се а башка и ми кажаа дека од наредниот месец ги зголемувале пакетите односно 30 гб сообраќај и 10мб брзина што е за пофалба.Само ме интересира како да проверам сообраќај страната ја знам но тоа шифра и пасворд не знам пошто не пишува во договорот како на ти хоме со пишуваше, па ако може некој да ми помогне фала однапред.
Хах а чек кој ти кажа за нови брзини и трафик?Другарче или некој од "стручната служба"?

ako e ova tocno stvarno ke bidat najbolji
Не ме рачунајте како расипувач на забави ама они ако до сега не направија барем 6 мбпс зошто би кренале на 10?хах мислам дајте малце логика:pos2::pos2:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Па претходно беа први што имаа брзина од 6 мегабита (иако во договорот имавме 4), први беа кои дадоа понуда со повеќе од 3 гигабајти лимит, први беа со понуда од 15 гигабајти лимит... Нема воопшто да биде лошо 30 гигабајти лимит :) Не мора 10 мегабита, јас би бил задоволен и со 6 мегабита :pos:
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Да вработени од телекабел ми го кажаа тоа ако ме лажат они онда јбг...нема таква мрежа како на кејблтел (а рака на срце мислам дека не ти ни треба), иначе кејблтел се срање ништо не им чини кабловска 450 ден 30 бедни програми со никаков квалитет, а за интернетот да не правам муабет... телекабел моментално според цената и квалитетот што го нудат се најреални нека продолжат така:smir:
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Па претходно беа први што имаа брзина од 6 мегабита (иако во договорот имавме 4), први беа кои дадоа понуда со повеќе од 3 гигабајти лимит, први беа со понуда од 15 гигабајти лимит... Нема воопшто да биде лошо 30 гигабајти лимит :) Не мора 10 мегабита, јас би бил задоволен и со 6 мегабита :pos:
ако е така супер ке биди :vozbud:

само и тие 30 не се многу ама кај нас во МК ке биди најдобро моментално ако е толку а за брзината мене доста ми е и 4 Мбит ама стабилна а не преку ден 0,5-1 Мбит

преоптоварена му е мрежата?

па дајте УПМ поврзете на една базна станица колку шо треба а не неколку пати повеќе корисници

ЛАКОМ ГАЗ

а со 10 Мбит ако вадам торенти секој ден можам и 1ТБ да потрошам ццццц ке ми треба 2 ТБ ХДД да си земам :pos2:

да има лимит 100 гб за 500 ден и после тој лимит да паѓа на 1 Мбит брзината а не на 256 кбпс ке биди одлично ама :toe:

да видам па да поверувам за оваа понуда од 1 ви мај

а на другарот во Велес да не му кажаа првоаприлска шега???????
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Да вработени од телекабел ми го кажаа тоа ако ме лажат они онда јбг...нема таква мрежа како на кејблтел (а рака на срце мислам дека не ти ни треба), иначе кејблтел се срање ништо не им чини кабловска 450 ден 30 бедни програми со никаков квалитет, а за интернетот да не правам муабет... телекабел моментално според цената и квалитетот што го нудат се најреални нека продолжат така:smir:
Ако ги надградат пакетите следниот месец ти праќам едно нес кафе :wink:
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ако ги надградат пакетите следниот месец ти праќам едно нес кафе :wink:
Да се надеваме... бај д веј не знам зошто ве чуди ако ги наградат? Па телекомци ги дигнаа пакетите сега најмалиот пакет е 15гб и 6 мегабити брзина,и сега за да останат конкурентни на ред е кабелските оператори да променат со оглед на тоа дека не можат да се пофалат со некоја стабилност тоа би било единственото решение.Останува да видиме..
П.С Те држам за збор за кафето :vozbud:
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Да се надеваме... бај д веј не знам зошто ве чуди ако ги наградат? Па телекомци ги дигнаа пакетите сега најмалиот пакет е 15гб и 6 мегабити брзина,и сега за да останат конкурентни на ред е кабелските оператори да променат со оглед на тоа дека не можат да се пофалат со некоја стабилност тоа би било единственото решение.Останува да видиме..
П.С Те држам за збор за кафето :vozbud:
ај ке видиме од следниот месец

само мене ме чуди како телекабел да има поголем трафик од телеком кога телеком му го продава нетот (или дека е нестабилен нетот на телекабел можи)
па уште и 10 Мбит ке биди (сигурно нема да биди 24 сати толку брзината)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
ај ке видиме од следниот месец

само мене ме чуди како телекабел да има поголем трафик од телеком кога телеком му го продава нетот (или дека е нестабилен нетот на телекабел можи)
па уште и 10 Мбит ке биди (сигурно нема да биди 24 сати толку брзината)
Мене ми е стабилен нетот... нема врска тоа, си имаат договори Кабелските и Телекомуникациските оператори, кој колку и како да нуди... Само ни мачкаат очи на нас обичните :pos:
Инаку Cabletel нуди 50 гигабајти интернет + кабловска за 1000 денари, па редно е нешто и нашиве да променат.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Мене ми е стабилен нетот... нема врска тоа, си имаат договори Кабелските и Телекомуникациските оператори, кој колку и како да нуди... Само ни мачкаат очи на нас обичните :pos:
Инаку Cabletel нуди 50 гигабајти интернет + кабловска за 1000 денари, па редно е нешто и нашиве да променат.
кај мене паѓа преку ден ама ретко да се погоди стабилен колку шо имам забележано (значи 0,5 1 1,5 4 па 2 Мбит па пак 0,5 и така)

ама кога и ако биди 10 Мбит доста ми е 2 саати да е стабилен (па ке извадам 400-500 гб месечно) ама да почекаме па да видиме

а дали и Cabletel купва од телекомот или не (знам дека нуди 50 гб за 1100 ден веќе неколку месеци
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
кај мене паѓа преку ден ама ретко да се погоди стабилен колку шо имам забележано (значи 0,5 1 1,5 4 па 2 Мбит па пак 0,5 и така)

ама кога и ако биди 10 Мбит доста ми е 2 саати да е стабилен (па ке извадам 400-500 гб месечно) ама да почекаме па да видиме

а дали и Cabletel купва од телекомот или не (знам дека нуди 50 гб за 1100 ден веќе неколку месеци
Cabletel има свој ISP а се партнери со Telesmart Digital.Од таму им е интернет.

Знае ли некој како се влегува во кабелскиот модем,то ест неготово мени?

Update: Да не бидам парти брејкер ама се јавив во Телекабел и ми рекоа дека 10 мбит нема да има наскоро:pos2::pos2: А евентуално зголемување на 6 мбит за крајот на годината можеби:pos2::pos2::pos2: Цареви се:vozbud:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
А 30 гигабајти? :vozbud:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
А 30 гигабајти? :vozbud:
Не ги прашав тоа заборавив:pos2::pos2:Ај јави се ти може ќе ти кажат плус нешто што ќе биде поразлично од досега тоа што е споменато:kesa:
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Сакам да земам телекабел пакет телевизија/нет/интернет кој е 1000 денари па ме интересира колку гигабајти имам за даунлоад и дали е добра брзината.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom