Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ајде сега - пак плачете дека спор ви е јутуб а??

Еве и брзината да не зборите ...



Ај сеа коментари??? Или само кога не чини ќе го тупите а? :pipi:
ама не си у право ...
ќе кукаат ами како ...
шо пишува у договор која брзина треба да ја има ..
и сега ако нечини цела недела ... а чини само 2-3дена треба да бидат задоволни?
повеќе од 2-3 саата не смее да им паѓа ... за шо им плаќам за да ме нервираат цели недели ... е сега било арно па ај „кукајте“ демек .. хехе ... е ај нека нечини од цел месец 2недели па задоволни да бидеме .. :tapp:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
ама не си у право ...
ќе кукаат ами како ...
шо пишува у договор која брзина треба да ја има ..
и сега ако нечини цела недела ... а чини само 2-3дена треба да бидат задоволни?
повеќе од 2-3 саата не смее да им паѓа ... за шо им плаќам за да ме нервираат цели недели ... е сега било арно па ај „кукајте“ демек .. хехе ... е ај нека нечини од цел месец 2недели па задоволни да бидеме .. :tapp:
ИЗминативе 10 месеци немало сериозни проблеми со мрежата ... да поединечни случаи имало и ќе има, но ако биле пријавени како дефекти ќе биле и разрешени ...
Проблемот со јутуб и со рапидшер со брзината беше приметлив во одредени периоди во денот ... сега јутуб е нормализиран, но рапидшер сеуште прави проблем (дури и со премиум пристап) ...

Значи, разибрам да има реакции ама кукање на едни исти го гледам како безполесно ...

Кога веќе сте запнале со тие договори - таму пишува ДО х мегабита и има стафка дека брзината на пристап зависи од условите на мрежата ... реченица која ја има кај сите оператори (дури и кај оптиката до дома на телеком) ... значи ако имаш проблем јави се и ако се однесуваш коректно ќе ти го разрешат ... ама не - кај нас само се критикува, пофалби многу тешко ќе чуеш :toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ама не ме разбираш Бидиков ..
неможе да има пофалби кога 50% од времето не е ОК ..
да е 90+% Ок да има пофалби ... ама не е .. :toe:
никој не бара 100% идеално ... но 50%-70% е срање ..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
има право exelexmk

кај мене јутуб чинеше вчера 1 саат
после тоа се врти у нормала ( нормалата е ненормала )
еве сеа отворив... и чекам баферинг на 2 минути клип неможам да го изгледам.. срамота
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
@Bidikov
па добро сега сигурно нема да лажеме за нетот ?!
а кукање има и ќе има зошто телекабел е многу слаб во споредба со другите интернет провајдери
по мое мислење...

иначе сега се опраи малку нетот еве СС
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Bidikov не чини интернетов, незнам како да ти објаснам/објасниме. Значи се жалат луѓево од интернетот, сигурно не би кукале за џабе. Не е добро, не е како што беше, YouTube е споро, FB е споро, сајтови што порано ги отвараше со суперсонична брзина сега ги чекам се влечкаат. Има периоди кога е добро, но тоа е само 30 % од времето поминато на интернет. И ајде, ќе си помисли човек дека навечер по полноќ демек ради растеретување на мрежата ќе добие поголема брзина, но не е така, иста е брзината 24/7. Треба да се средат Telekabel, тоа е ФАКТ.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Кај мене е топ. Еве се осека подобрувањето на јутјубот што беше и најголем проблем во изминатиов период,зборам за оние кои стварно користеа премногу јутјуб а ја многу ретко го користев така да и немав некоја причина за револт :D.. али ги сфакам оние што си користат,не им чини па се жалат..

Кај мене торенти летаат до максимум (480кб/с) Стриминзите се одлични,можам и 2-3 стрима да глеам паралелно.. како и високо квалитетни близу HD стримови,за страни никад и немало проблем .. така да,све је кул.

Чекаме на евентуално зголемување на брзината .
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.957
Поени од реакции
5.520
И кај мене е супер... не користам многу Youtube за да знам што и како се дешава, еве овој месец беше во ред... Брзината е супер, само уште да ги зголемат лимитите... :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Кога веќе сте запнале со тие договори - таму пишува ДО х мегабита и има стафка дека брзината на пристап зависи од условите на мрежата ... реченица која ја има кај сите оператори (дури и кај оптиката до дома на телеком) ... значи ако имаш проблем јави се и ако се однесуваш коректно ќе ти го разрешат ... ама не - кај нас само се критикува, пофалби многу тешко ќе чуеш :toe:

Ставката ДО X мегабита според спидтестов не е ни 50% од тоа што е договорено, а кога договореното не се почитува до овој степен навлегува у нешто што во правото се вика Измама и редно е некој да ве затужи на суд! За разлика од Телекабел другите оператори што ги спомнуваш 24/7 ја даваат ~90% од брзината договорена во ставката ДО.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
daj neka go zgolemat limitot brem do nekoi 30 gb ,ovie 15 gb soobrakaj se smesni
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693

Ставката ДО X мегабита според спидтестов не е ни 50% од тоа што е договорено, а кога договореното не се почитува до овој степен навлегува у нешто што во правото се вика Измама и редно е некој да ве затужи на суд! За разлика од Телекабел другите оператори што ги спомнуваш 24/7 ја даваат ~90% од брзината договорена во ставката ДО.
Ајде трк читај закон за Електронски коминукации - едуцирај се и после ќе сватиш дека ДО значи ДО од 0..4мбита и дека ако тоа зависи од условите на мрежата чим имаш повеќе од 1 кбит проток они го исполнуваат договорот ... сакаш загарантирана брзина (т.е симетричен пристап) бујрум плати 60-120 евра месечно по единица мегабит ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Факт е дека Телекабел тоне и само прашањето е кога ќе се деси тоа.Еве гледам плачат нешто на нивната офицјална страна нелојална конкуренција бла бла значи смешки:pos2:Почнаа да се појавуваат посериозни компании од нив и сега се осеќаат повредено,жалчиња се:tv:Ај ќе гледам деновиве да поминам да им донирам паломи за да не трошат пари и на тоа:pos2:Слика со снег,4 мбпс интернет,нема Дискавери и слично.Сите ги зголемуваат пакетите Телекабел не.Е единствено тие фраери што имаат побрза конекција од овие на обичните корисници е само они се во прв фронт да ги штитат интересите на Телекабел.Ама ќе видиме до кога ќе трае тоа.

Ајде трк читај закон за Електронски коминукации - едуцирај се и после ќе сватиш дека ДО значи ДО од 0..4мбита и дека ако тоа зависи од условите на мрежата чим имаш повеќе од 1 кбит проток они го исполнуваат договорот ... сакаш загарантирана брзина (т.е симетричен пристап) бујрум плати 60-120 евра месечно по единица мегабит ...
Гледам премногу ги штитиш.Претпоставувам дека работиш кај нив.Ај објасни ми од каде го ископа ова со законот затоа што никаде го нема.Во договорот од Телекабел јасно е потеницирано колкава е брзината,исто така и на нивната офицјална страна.Што политика е ова?За едно си во право.Брзината зависи од влијанијата и инфраструктура.Епа ако ја нема целата брзина тогаш каде се они да се појават на терен и да го одстранат проблемот за да се испорача договорената брзина?Како што би направиле нормални оператори?Инаку веб страната им е срање.Ниту ги има дигиталните канали излистано што ги емитуваат или слично.Пошо гледам дека ги штитш еве кажи ми дали ти ги знаеш па да ги споредиме понудите со други оператори.Кејблтел,Оне,Т-Хоме сите тие брзината ја качија на 6 мбити и даунлоадот е 20 гб кај повеќето.Што со Телекабел?Направи ми споредба со комерцијалните услуги што се понудени а не приватни и со поволности.6 години имам интернет од нив и ништо не сменија.Ниту брзина ниту download сообраќај.И пак мислиш дека се најдобри?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
.6 години имам интернет од нив и ништо не сменија.Ниту брзина ниту download сообраќај.И пак мислиш дека се најдобри?
Незнам ти кој интернет го имаш.. Сигурен си дека е од Телекабел?

Па они да не беа,мислам дека интернетот немаше да биде ова што е сеа.
Имаат голем удел во развитокот на нетот во Македонија..
Увек први зголемуваа и брзина и лимит и све..
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
Факт е дека Телекабел тоне и само прашањето е кога ќе се деси тоа.Еве гледам плачат нешто на нивната офицјална страна нелојална конкуренција бла бла значи смешки:pos2:Почнаа да се појавуваат посериозни компании од нив и сега се осеќаат повредено,жалчиња се:tv:Ај ќе гледам деновиве да поминам да им донирам паломи за да не трошат пари и на тоа:pos2:Слика со снег,4 мбпс интернет,нема Дискавери и слично.Сите ги зголемуваат пакетите Телекабел не.Е единствено тие фраери што имаат побрза конекција од овие на обичните корисници е само они се во прв фронт да ги штитат интересите на Телекабел.Ама ќе видиме до кога ќе трае тоа.



Гледам премногу ги штитиш.Претпоставувам дека работиш кај нив.Ај објасни ми од каде го ископа ова со законот затоа што никаде го нема.Во договорот од Телекабел јасно е потеницирано колкава е брзината,исто така и на нивната офицјална страна.Што политика е ова?За едно си во право.Брзината зависи од влијанијата и инфраструктура.Епа ако ја нема целата брзина тогаш каде се они да се појават на терен и да го одстранат проблемот за да се испорача договорената брзина?Како што би направиле нормални оператори?Инаку веб страната им е срање.Ниту ги има дигиталните канали излистано што ги емитуваат или слично.Пошо гледам дека ги штитш еве кажи ми дали ти ги знаеш па да ги споредиме понудите со други оператори.Кејблтел,Оне,Т-Хоме сите тие брзината ја качија на 6 мбити и даунлоадот е 20 гб кај повеќето.Што со Телекабел?Направи ми споредба со комерцијалните услуги што се понудени а не приватни и со поволности.6 години имам интернет од нив и ништо не сменија.Ниту брзина ниту download сообраќај.И пак мислиш дека се најдобри?
чекаш ли кејблтел да стасат до пребег и кај нив да идеш ? епа ова ке го дочекаш

тука пишува пинг 79, а да земеш да играш игри еве на кантер на пример сите сервери имам над 200 пинг што значи не се игра, мерач немам на главната страна кај што се најавувам така да ме сецкат кога им прдне на брзина, интернетот паѓа секој 2-3 дена и нема со саати, па сеа размисли дали ке идеш на кејблтел, поарно остани на телекабел или иди си на адсл
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Незнам ти кој интернет го имаш.. Сигурен си дека е од Телекабел?

Па они да не беа,мислам дека интернетот немаше да биде ова што е сеа.
Имаат голем удел во развитокот на нетот во Македонија..
Увек први зголемуваа и брзина и лимит и све..
Болдираново е точно. Пред 2 години ТК беше поим за компанија која нуди интернет услуги, нетот буквално леташе ! Сега е катастрофа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom