Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
:pos: :pos: :pos:

Од јачината на компјутерот...
Intel Prescott 3.0 ghz
2 гига рам... 512 мега графичка... најнов флеш... лап-топот core2duo 2.0, 3 гига рам, 512 мега графичка...
И сакаш да кажеш дека тоа има врска? И што да купам за да можам да отворам YouTube? Да ми испратат нешто од NASA може и ќе отвори некое клипче :tapp:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Кога ќе сватите дека тоа нема врска ... еве доказ за тоа се горниве луге - кај сите има добри тестови ...

Инаку за проблемот на јутуб мала дигресија после малце тестирање излезе дека брзината на баферирање и колку добро е синхронизирано видеото зависи правопропорционално од јачината на пц-то и пази ова сеа дали имаш најнов флеш ... :toe:
Слаб компјутер може да прави проблем со плејбекот, ама со баферирањево не ми оди логиката, X58 + Core i7 + DDR3 + GTX 260, можеби треба да почнам да размислувам за upgrade за клипчињата на youtube :).

Барем кај мене е очигледен проблемот, во текот на денот е многу споро баферирањето, подобрувањата започнуваат после 1-2 по полноќ, кога повеќето корисници спијат.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Реков ако имате послаб компјутер - не реков дека имате вие слаби компјутери преќинете да глумите лудило ...

Бидејќи нели вие сте најпаметни најдете објаснување како може да имате по 4 мегабита на спидтест а да не сте виделе јутуб клип ... уствари не барајте објаснувања и така не ви држат логика па ќе треба темава да ја префрлам во мистерии ...
:pos2:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Реков ако имате послаб компјутер - не реков дека имате вие слаби компјутери преќинете да глумите лудило ...

Бидејќи нели вие сте најпаметни најдете објаснување како може да имате по 4 мегабита на спидтест а да не сте виделе јутуб клип ... уствари не барајте објаснувања и така не ви држат логика па ќе треба темава да ја префрлам во мистерии ...
:pos2:
За ова веќе дури почнувам да се сомневам дека намерно го прават. Не сум читал на претходните страни на темава, можда некој и го има кажано тоа. Лимитирај ја брзината кон јутјуб и автоматски кратиш на ризик од гушење. Лошо лошо лошо...

Плус, револтиран сум од лошата подршка за корисниците. Требало да дојдам два-три дена пред почетокот на месецот за да сменам тарифа за истиот. Дојдов на 1ви ебаго, ми вика неможе. Зошто? заради 25те мегабајти шо ги имам потрошено од сабајле шо не ви идат у сметка? Гив ми а факин брејк. Туку ајде, декември е, и така пола месец ке сум ваму-таму.

Мислам дека болдираното е доволно.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Мислам дека болдираното е доволно.
Тоа можете да има логика акко постоеше таков едноставен начин да го направиш тоа т.е да го лимитираш јутуб. Прогуглај како е концепирана мрежата на Гугл и ќе сватиш дека скоро е невозможно да го направиш тоа така лесно како што вие си замислувате ...

Значи доста правите теории на заговор - вратете се на дискусии на темата кои имаат смисла ...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Кај мене не е случајот само со youtube, туку секоја страница каде што има онлајн видео, исто така има многу проблеми со live streaming, зошто е така не знам, ама сигурно не е поради нивната "одлична" мрежа.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.074
Поени од реакции
1.340
Незнам кај им се ботовите на Телекабел кои не се јавуваат ни на мејлови ни на подршка телефон да земат малце парички од тоа што прибираат од тоа кога плаќаме и да земат да стават 2-3 кабли оптика бидејќи ова вака не оди:devil2::devil1:Толку многу ако читаат на кајгана што се збори за нив и ако им смета ја да бев во Телекабел барем ќе застанев и ќе кажев "Имаме реакции од корисниците мислам дека треба да се инвестира во инфраструктура".Ама кој не слуша нас нели...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
интернетот ми е катастрофа... често пага и за да го вратам морам да го извадам кабелот од модемот и да го ставам пак.. и од што го правев тоа многу често кабелот веке едвај е зацврстен.... клипче на јутуб недај боже да ти текне да глеаш... ке ти се одгледа... така да планирам да бегам на друг оператор :salut:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513


62.25 ? WTF :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

леле смешкиииииииииииии а јутуб чекам 5 дена да ми отвори клипче од 3 минути :D
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Продолжете со дискусијата .. но ако одите оф-топик ќе ве бришат :pipi:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Видео од 40 Секунди да ми праи buffering ? СРАМОТА !!!
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
еве ја брзината а едно видео од 1:30 неможе да ми отвори:toe::tapp:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Добро... имаат ли планови за некои новости?
Нови пакети?
Нови брзини?
Други цени?
FTP сервери... леле ако има FTP сервер, ќе биде лудница... :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom