Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.056
Поени од реакции
1.310


ПС Втора работа што ме интересира го имам модемот Motorola SBV4200E.Можам ли пример сеа да го вратам тој и со доплата да го земам новиот Томсон што го даваат??Знае ли некој,има ли така направено?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86


ПС Втора работа што ме интересира го имам модемот Motorola SBV4200E.Можам ли пример сеа да го вратам тој и со доплата да го земам новиот Томсон што го даваат??Знае ли некој,има ли така направено?
А што е разликата мегу тие 2?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Постабилен е
Kако заклучи дека е постабилен кога не си го имал?
И што ти значи тоа постабилен? Интернетов на телекабел не чини бидејќи имаат проблеми и премногу им е загушена мрежата, не е тоа до модемот, ништо не те спасува тие ако не си ја поправат мрежата.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Дали има проблеми со телефонијата на Telekabel во исто време кога има проблеми со интернетот?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Таман ќе кажам пофални зборови за ТК, одма ме разочаруваат...Што е ова, да неможе еден скапан Buffer да напраи на YouTube..Жива срамота сте ццц...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.056
Поени од реакции
1.310
Има ли некој Телекабел инсајдер тука?Ако има нека каже дали ставаат оптика или нешто слично да надградат мрежата:tapp: и дали наскоро ќе ја дигнат брзината на интернет?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Да ама за жал некој директно или индиректно е поврзан со Телекабел. Иако таа дотична особа не сака да го признае тоа.


Интернетов денес е тиња. Незнам дали некогаш ќе биде стабилен и брз подолг временски период.
Ova veke se slucuva nekolku pati veke, pa da ne bidam bezobrazen i da pravam raboti koj ne mi licat na godinite, taka da, koj i da e administrator za forumov, postovite ili sto i da e, te molam ne mi gi brisi postovite. Ako imas neso protiv mene, slobodno pisi mi, ima privatni poraki i kraj, a ne se pravi faca i da mi gi brises postovite. Poso nikade ne vregam ili pak pcujam i slicno. Forumov e staven za zborenje i se registrirame da ostavime svoe mislenje, a ako ste planirale samo da bide citanje, togas ne dozvoluvajte registracija.
Pozdrav
Ako on e povrzan sea toa e negova licna rabota, ne smeeme da dademe svoe mislenje i licno iskustvo i da kazeme deka e tinje telekabel, a stavena e tema za muabet. Temava e za sporeduvanje teleglupostkabel so drugite i sekoj so saka moze da pise. Ako ima pcuenje, vreganje ili sto znam tamu, neso od tie zakonite na forumite, ako postojat i takvi neka go izbrise postot ili neka go opomeni toj so pravi takvi raboti, a ne mu teknalo sea i ke brise, ajde de sto e ova Zimbabve.
Има ли некој Телекабел инсајдер тука?Ако има нека каже дали ставаат оптика или нешто слично да надградат мрежата:tapp: и дали наскоро ќе ја дигнат брзината на интернет?
И да има нема да добиете информации бидејќи јасно се гледа дека на некои мрмчење им е хоби (или можеби и работна задача) ...

Значи културни дискусии околу темата се дозволени ама постојано зборење и трескање глупости не се толерира ...

Ако толку не ви чини сервисот барајте алтернатива, барем кај ТК нема договори на 24 месеци ... ако веќе сте корисници дискутирајте нормално - во спротивно има мерки со кои ќе ве санкционираат :nenene:

Сега збор два за брзината ... секогаш кога мислите дека е загушено и некој сајт не отвара добро (пример јутуб) направете спид тест до серверот на Телеком ... ако тука покаже добра бројка тогаш проблемот може да е поврзаноста на upstream провајдерите (видете во темата за АДСЛ колу се жалат на брзината исто) ... :toe:

За модемот Томсон ... прво не сум сигурен дека е модем со телефонија ... а второ од лично искуство моторолите се постабилни ... сепак треба да се проба некогаш проблемот може да е во блискиот комшилук ...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Добро @bidikov, не може за се да е Телеком крив...
Но настрана проблемите, ќе има ли некоја новост од Телекабел, долго време не ги имаат променето своите пакети :(
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.056
Поени од реакции
1.310
Добро @bidikov, не може за се да е Телеком крив...
Но настрана проблемите, ќе има ли некоја новост од Телекабел, долго време не ги имаат променето своите пакети :(
Незнам,за 1100 денари имам интернет(15гб),тв и телефон барем месечно толку плаќам.Ефтино е да вртиш во странство,сите другари се на Телекабел па си зборам беспари ама мислам дека брзината треба да ја дигнат на 6 мбпс.Ова 4 веќе е малку,сите оператори го сторија тоа.Инаку им пишав на емаил да прашам дали може да се замени модемот,и на мое изненадување(иако не очекував дека ќе одговорат) добив одговор:
#cg_msg_content DIV { MARGIN:0px;} Почитувани,
Можете да ја направете замената со доплата од само 1500 ден.

Поздрав,
ТЕЛЕКАБЕЛ

Значи ова важи ако го замените стариот со нов модем и долатите за новиот.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
И да има нема да добиете информации бидејќи јасно се гледа дека на некои мрмчење им е хоби (или можеби и работна задача) ...

Значи културни дискусии околу темата се дозволени ама постојано зборење и трескање глупости не се толерира ...

Ако толку не ви чини сервисот барајте алтернатива, барем кај ТК нема договори на 24 месеци ... ако веќе сте корисници дискутирајте нормално - во спротивно има мерки со кои ќе ве санкционираат :nenene:
Nikoj ne mrci, tuku kazuva iskustva okolu telekabel. A ova so "barajte alternativa ako ne vi cini" isto kako da go slusam Zoran, ova mi go kaza vo lice, a direktor, wow nemam zborovi. Plakas neso t.e. nekoja usluga i dobivas niso, posle toa ti vikaat smeni se, a modemot ne bese gratis inace. Koj toa mene ke me sankcionira i so sto, ke mi isece kabel za internet ili ke me banira nekoj admin od ovoj forum. Ti se molam, ova Makedonija e, ne e zapad, pa sankcii. Bidikov ako nesakas da se zbori protiv telekabel, napomeni i nema da zborime. Jas imam internet od TELEKABEL, ne od ADSL, plakam na telekabel i se zalam za telekabel ili go falam seedno. A ako adsl imal i on losa brzina, so da pravam so taa informacija. Toa ke mu dojde isto kako ti da imas broj na t-mobile i imas slaba mreza i si vikas, paa zaradi kosmofon e. Ako vlijae toa vrz internet provajderite, jas ke se zalam kaj mojot, toj od adsl na negoviot i taka i ide toa, circle of life.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Добар је,али ми недостигаат 6те мегабита а би сакал и 8 :vozbud:
Али ај доага нова година,може желбата ке ми се исполни :pos2:
Еве у моментов како е..
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
И да има нема да добиете информации бидејќи јасно се гледа дека на некои мрмчење им е хоби (или можеби и работна задача) ...

Значи културни дискусии околу темата се дозволени ама постојано зборење и трескање глупости не се толерира ...

Ако толку не ви чини сервисот барајте алтернатива, барем кај ТК нема договори на 24 месеци ... ако веќе сте корисници дискутирајте нормално - во спротивно има мерки со кои ќе ве санкционираат :nenene:

Сега збор два за брзината ... секогаш кога мислите дека е загушено и некој сајт не отвара добро (пример јутуб) направете спид тест до серверот на Телеком ... ако тука покаже добра бројка тогаш проблемот може да е поврзаноста на upstream провајдерите (видете во темата за АДСЛ колу се жалат на брзината исто) ... :toe:

За модемот Томсон ... прво не сум сигурен дека е модем со телефонија ... а второ од лично искуство моторолите се постабилни ... сепак треба да се проба некогаш проблемот може да е во блискиот комшилук ...

Кога не е добар нетот ќе го ругам колку сакам па што сака нека е...ти неможеш да ми го забраниш тоа. Јас сум корисник и муштерија. Ние сме тие коишто му го пуниме џебот на газдата. Кажи ми дали еднаш кога е добар интернетот не сум го пофалил и не сум кажал дека е топ ? Ама кога не сака да ми отвори YouTube клип од 1 минута нема да ќутам.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Што е ова, да неможе еден скапан Buffer да напраи на YouTube..Жива срамота сте ццц...
За ова веќе дури почнувам да се сомневам дека намерно го прават. Не сум читал на претходните страни на темава, можда некој и го има кажано тоа. Лимитирај ја брзината кон јутјуб и автоматски кратиш на ризик од гушење. Лошо лошо лошо...

Плус, револтиран сум од лошата подршка за корисниците. Требало да дојдам два-три дена пред почетокот на месецот за да сменам тарифа за истиот. Дојдов на 1ви ебаго, ми вика неможе. Зошто? заради 25те мегабајти шо ги имам потрошено од сабајле шо не ви идат у сметка? Гив ми а факин брејк. Туку ајде, декември е, и така пола месец ке сум ваму-таму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom