Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
И јас имам неограничен интернет... ама брзината ми ја намалуваат по 15 гига на 256/128 :)
другар ај кажи ако сакаш какво е твоето искуство со таков интернет со намалена брзина (мислам за отворањето на страни како кајгана мајгана и слично

значи ако вадиш торенти ке ти оди околу 32 кб/с а ако вадиш еден филм од 700 мб кај да е за 6-7 саати ке го спуштиш

е ваков "неограничен" мене не ми треба


јас сум со доплата значи треба да ми е 4 Мбпс а не е

100 мб ги спушта за 30 мин (за разлика од порано за тие 30 мин вадев 700 мб)
:nerv:

Update од Телекабел

Неограничени бесплатни меѓународни разговори во фиксната телефонија во мрежата на Телекабел и АИКОЛ- најавија менаџерите на овој кабелски оператор. Од денеска освен во пет градови низ државата, телефон, интернет и кабелска телевизија ќе нудат и во Велес. Најавија и ширење во западниот регион.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=54988

Инаку ако ја копаат оптикава треба да се стави и поголема брзина на интернетот сите оператори ја качија на 6 мбит а телекабел уште со 4 се:drk:
и телињата имаат оптика?????
или не е во прашање оптика а?

да не му мести монополот па после ке му ја продава нив или...
:tapp:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
другар ај кажи ако сакаш какво е твоето искуство со таков интернет со намалена брзина (мислам за отворањето на страни како кајгана мајгана и слично

значи ако вадиш торенти ке ти оди околу 32 кб/с а ако вадиш еден филм од 700 мб кај да е за 6-7 саати ке го спуштиш

е ваков "неограничен" мене не ми треба


јас сум со доплата значи треба да ми е 4 Мбпс а не е

100 мб ги спушта за 30 мин (за разлика од порано за тие 30 мин вадев 700 мб)
:nerv:
и телињата имаат оптика?????
или не е во прашање оптика а?

да не му мести монополот па после ке му ја продава нив или...
:tapp:
се нервираш на 30кб/с ?
дојди кај мене да видеш, call and surf comfort 25gb лимит, кога го минам со 8кб/с ми отвара
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
другар ај кажи ако сакаш какво е твоето искуство со таков интернет со намалена брзина (мислам за отворањето на страни како кајгана мајгана и слично
значи ако вадиш торенти ке ти оди околу 32 кб/с а ако вадиш еден филм од 700 мб кај да е за 6-7 саати ке го спуштиш

е ваков "неограничен" мене не ми треба


јас сум со доплата значи треба да ми е 4 Мбпс а не е

100 мб ги спушта за 30 мин (за разлика од порано за тие 30 мин вадев 700 мб)
:nerv:
Точно како што имаш напишано, веб страни си се отвараат нормално, посебно лета на кајгана форумов, на торенти вадам во просек 27-28 kb/s и за 6-7 саати се спушта филм... Претходниот месец со намалена брзина спуштив плус 20 гига, паааа сега види како оди :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ако се остава пц-то преку ноќ, со 30 Kbps сè може да се сними. Еден месец имам направено околу 100 GB сообраќај со пакетот со намалување брзина.
 

Co.oL

мафеЗ друарЧе ауФ
Член од
3 април 2008
Мислења
27
Поени од реакции
3
кабелскиов се среди, сеа е стабилен на 4ри со нормален пинг. ми недостига 6ката, а сакам и фазла :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Gazda Cincar....se slagam so etiketava ali kako i da e gazdava nakraj investirase, barem vo Centar za drugi mesta neznam. Slikava e od sredata na 28mi kaj mene u komsiluk. Zalosna vest e sto kabelov uste si stoi vaka pred zgrada nepriklucen zatoa sto seuste se pustaat kabli niz maalo i ne se dojdeni u taa faza da gi priklucat, ali nema gajle, uste 20dena da im treba ke pocekam, bitno optikava mi e do vrata i sigurno ke bide turbo posle :vozbud:
Posle vcerasnata promocija na FFTH od strana na Telekom moram da se samodemantiram za gornovo....definitivno optikava ne e na Telekabel kako sto mi kazaa kopacive sto kopava tuku na Telekom. Denes ni pustava kabel u vlez po vertikala(optka) i gi prasav deckite, za Telekom rabotat.
Povekje za FFTH imate tuka.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
И која е цената за FFTH?
Моментално 10 гига (сообраќај) кошта околу 20 евра со брзина од 8 мегабита. 50 мегабита се 6 пати повеќе, па да му удриме проста математика тој пакет ќе кошта 120 евра :pos: Се зезам, ама не верувам дека ние обичните корисници ќе можеме да платиме нешто што според T-Home Macedonia го користат 20 милиони луѓе во Светот.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Што е со честово пагање на нетот???
Не знам, последниве 2-3 дена се уби од паѓање.. ми се смени и убавата адреса :( Гледам сега користат линкови од Неотел (80.77.*.*), додека претходно излегувавме преку Телеком.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не знам, последниве 2-3 дена се уби од паѓање.. ми се смени и убавата адреса :( Гледам сега користат линкови од Неотел (80.77.*.*), додека претходно излегувавме преку Телеком.
Кај мене уште е со 89.205 ама во рок од 15 мин се смени 2-3 пати адресата..

Ај ваљда за арно е :)))

Едит..

Телекабел ја смениле малце страната,ама само малце.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не не, и јас имам 89.205 адреса, само ТК изгледа користат нови линкови.
Епа да се надеваме дека овие нови линкови ке донесат и поголема брзина..
Ако веке ја средиле мрежата од преоптоварување :)

P.s уште една смена на адресата ,мора да ресетирам рутер за да имам нет :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Се работело за некој проблем во Центар само поради тоа е вака со дисконекции постојано од вчера навака.
Иначе тој е pool-от 89.205.
П.С. до пред 2 мин немав никаков нет, се одсинка модемот и никако не можеше да се закачи.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ај што има редовно проблеми со интернетот, ама сега и телефонијата редовно е за никаде. Соговорникот се слуша со сецкање, ништо не се разбира.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom