Какао

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Гаден ми е вкусот и не го обичам скоро ич ама ако не прај проблем на висок притисок, ќе го шмркам на сила штом е така здраво.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Какао пијам 20+ години. Порано од краш беше највкусно, меѓутоа последниве неколку години не е веќе истото, иако и натаму е најскапо. Моментално го користам алпико од кам маркет.
А за припрема, 2-3 лажички какао со две три лажички шеќер во 200-250 мл вода.
Или истата количина во ладно млеко, па изматена.
 
K

kalimer0

Гостин
Денес имам испиено можеби литар какао :) Го пијам во шоља 3/4 какао и 1/4 ладно млеко. Цел ден сум топ :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Какаото го консумирам секој ден насабајле приготвено со млеко и мед. Прво го зовривам во вода се додека не пушти кајмак па потоа додавам малку млеко и едно лажиче чист природен мед. Одличен напиток! Ем вкусен, ем позитивно делува на расположението. Млекото има функција на разблажување на горчливиот вкус на какаото, но не треба да се консумира во поголеми количини бидејќи според научни сознанија не е идеално за човековиот организам. Плус, големите компании за млеко, во трка по профит, не водат сметка за здравјето на луѓето - најнов беше случајот со токсичното млеко на ДУКАТ. Ако имате можност, поздраво е овчото млеко а уште подобро - козјото.
Други многу корисни продукти за здравјето на луѓето, што треба да се користат секојдневно се циметот, мускантното ( индиско) оревче во прав и куркумата. Според мене, какаото и циметот не одат заедно - во комбинација не даваат добар вкус, па ги користам одделно, додека циметот и мускантното оревче се совршена комбинација.
Сите овие продукти поседуваат антивирусни и антибактериски својства, и се одлично средство за заштита на организмот од настинки и грип, па треба да ги користат сите кои не сакаат да се трујат со антибиотици.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Во последно време почнав насабајле место кафе да пијам какао, го пијам од Кибела какаото.



Па препорачајте некои други да пробам ???
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Кога ја видов темава ме потсети на една работа од вчера. Седнуваме в кафуле и иди келнер да порачуваме, бевме јас, женскава и нејзина другарка. И другаркава вика пиво, женскава по неа исто пиво, се подумав јас во тие 2-3 секунди време, донеси какао му викам :D Да се знај кој е маж.

Инаку го обожавам вкусот. Башка тоа што на мозоков ми помага.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Jас земам од Марвик какао, мислам 250 беше кило какао. Пробаjте прво да зовриете вода и во шолjа ставете лажица или две какао и само ставете ja водата. Сосема друг вкус му дава на какаото. Мене ми е поубаво така.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
sekoe sabajle meshano so kapuchino i toplo cokolado. Medovi.
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Кaкao пијaм сaмo кoгa ќе зaбoрaвaм кaфе дa си купaм или пa кoгa ќе немaм нештo блaгo пo дoмa, a oбичнo секoгaш имaм кaкao зa црни денoви штo би се реклo. :X3:
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
ова што е како нескик за деца , ова од витаминка што горчи неможам :pos:
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
Богато е со железо и затоа го пијам барем еднаш до два пати дневно без шеќер.
Ми доаѓа и на некој начин како замена за кафе иако кафе пијам за расонување и преку сила уште едно
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ова ми е фаворит моментално.Како чоколадно на вкус, нешто ко Алпико од Кам или едно од Полска по марлети имаше тек тук ама 50-60 ден
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Богато е со железо и затоа го пијам барем еднаш до два пати дневно без шеќер.
Ми доаѓа и на некој начин како замена за кафе иако кафе пијам за расонување и преку сила уште едно
Кај го најде убедливо најмалиот бенефит од какао да го истакнеш како клучен.....
 
M

Macedon1um

Гостин
Јас почнав да го пијам како замена за кафе, оти од кафето имав приметено зависност а не се имам напиено почнуваше да ме боли глава и сл
Други мислам какаово дека на некој начин ми ја намали желбата за благи работи а читам дека позитивно делува и врз кожата, циркулација, крвните садови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom