Какао

Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.398
Обожавам какао :love:
За мене е едноставно благороден напиток.
Пијам уште од мал, старите седнати кафе пијат, јас обавезно какао, како замена.
Во средно многу често пиев пред одење во школо.
Сега зависи, на периоди.
А до ден денес има еден пријател на дедо ми шо ме вика "Као", бидејќи не можев да го изговорам точно :ROFLMAO:
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Почнав да го пијам пред некое време со "млеко" од лешник, феноменално ми е на вкус. Само ме интересира колкав ви е соодносот лажици какао со течноста? Јас го пијам 250мл млеко со 3 лажици какао релативно полни, ама некако се мислам да не претерувам со тоа.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
Како го подготвувате освен со млеко?
Кај мене отсекогаш се варело онака исто како турско кафе, со минимално шеќер.
Останува нешто корисно во него кога е така приготвено?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.559
Јас од пред 1-2 години најчесто го правам на следниот начин: во ладно млеко (1/4тина во чашата) ставам какао и половина лажичка шеќер и ги мешам (имам едно миксерче од тие за нескафе), после тоа му ставам врела вода и го промешувам повторно. Вака ми има најдобар вкус :)

Инаку сум пробал и поефтини и поскапи и не гледам некоја разлика од аспект на вкус.
 
K

Kitsune

Гостин
Јас несквикот го пијам со ладно млеко. А обично какао во прав го пијам или сварено со вода (ставам малку млеко и цимет, за вкус и мед за засладување) или исто со ладно млеко го мучкам во шише да се соедини убаво (исто ставам цимет и мед).
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.095
Поени од реакции
3.464
Јас од пред 1-2 години најчесто го правам на следниот начин: во ладно млеко (1/4тина во чашата) ставам какао и половина лажичка шеќер и ги мешам (имам едно миксерче од тие за нескафе), после тоа му ставам врела вода и го промешувам повторно. Вака ми има најдобар вкус :)

Инаку сум пробал и поефтини и поскапи и не гледам некоја разлика од аспект на вкус.
Јас ставам исто 1/4 , од чашата, вода во ѓезве, 1 лажичка какао, го варам. Ставам малку цимет ако не заборавам. Кога ќе почне да врие го тргам, остатокот од чашата го исполнувам со млеко.
Не ставам шеќер оти доволно ми е благо од млекото.
Обожавам какао :love:
За мене е едноставно благороден напиток.
Пијам уште од мал, старите седнати кафе пијат, јас обавезно какао, како замена.
Во средно многу често пиев пред одење во школо.
Исто и јас го обожавам од секогаш. Каде каде е поубаво од турското кафе.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
zelezoto vo krfta mi e EDVAJ 3,00 a trebalo da bide nad 10,00 i prvo sto mi preporaca DR,e kakao.
znaci kakaoto ima mnogu zelezo, preporacajte kakao so dobar vkust.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
zelezoto vo krfta mi e EDVAJ 3,00 a trebalo da bide nad 10,00 i prvo sto mi preporaca DR,e kakao.
znaci kakaoto ima mnogu zelezo, preporacajte kakao so dobar vkust.
Краш и агроплод. Најубаво е да јадеш црна чоколада со над 70-80% какао, зашто со пиење нема да внесеш многу.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.134
Поени од реакции
5.672
Знае ли некој, дали е штетен на желудникот талогот, што останува на крајот од какаото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom