Какао

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Какаото се сврстува во категоријата супер храна бидејќи е богато со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси.Содржи антиоксиданси за три пати повеќе од црвеното вино, дваесет пати повеќе од зелениот чај и десет пати повеќе од боровинките. Овие вредности се однесуваат на сировото какао (дел од нив губи при подготовката, а претходно при неговата преработка за да се добие како краен продукт односно прашок).
Какаото е едно од најздравите овошја кои човекот ги консумира. Содржи големи количини железо затоа се препорачува да го внесуваат луѓето кои се анемични.

Содржи магнезиум и хром, а токму тие овозможуваат балансирање на шеќерот во крвта што значи какаото е совршено за дијабетичари.Богато е и со цинк и омега 6 масни киселини.

Какаото дава енергија и е едно од најдобрите артикли што се препорачуваат за губење на килограмите.
Содржи состојки кои ги зајакнуваат ноктите и косата, ја одржува кожата убава, врши детоксикација на црниот дроб и помага во работата на панкреасот.
Исто така помага да не дојде до згрутчување во крвта.

Имате ли навика шолјата кафе да ја замените со шолја какао? Колку често пиете какао? Кое какао ви највкусно?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Од какао се фаќа невиден запек. Чисто да си знаете. :cool:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нејчу кафе пијана су какао :icon_lol:.

Инаку горчливоста на какаото е знак за сите здрави состојки, колку повеќе горчи толку подобро. Ацтеките го пиеле во комбинација со лути пиперчиња страшна работа.

Какаото го пијам без шеќер без млеко само вода и две кафени лажици какао прав.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас пијам по едно какао на ден баш ради антиоксидансите и железото, од кога почнав со оваа пракса има многу подобрувања во резултатите и здравјето :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Штета што неам навика да го пијам... а низ дома сигурно иам едно 3-4 неотворени пакла.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
И јас пијам по едно какао на ден баш ради антиоксидансите и железото, од кога почнав со оваа пракса има многу подобрувања во резултатите и здравјето :)
хмм секако кафе пијам само за друштво, ќе се свртам на какаво сега :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Штета што неам навика да го пијам... а низ дома сигурно иам едно 3-4 неотворени пакла.
Ист проблем :(
Неам навика да пијам какао. Го користам само за у колачи/торти и еднаш годишно ако ми текне да сварам :D
Инаку највкусно какао е на Краш, а и од Кам - Алпико.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
И јас си пијам секој ден какао по една шоља, ми се допаѓа и не наоѓам мана на вкусот штом го пијам.
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Cokoladno kakao vo kombinacija so chili zacin:love:baska i cimet moze
Top za utrinska cirkulacija:D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Последно време го пијам многу почесто од кафе, со цимет или ванила.Овие две ми се фаворити моментално, некој инаков вкус е... само поретко ги наоѓам низ продавници


а инаку од Витаминка стандард...


Нејќу кафе , пијан су какао!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Какао секоја ден, пред него креатин и пробиотско нешто дали расолница или комбуха и двете понекогаш, пред нив спирулина, после еден лимон цеден, па сода бикарбона, па мед. Па секоја ден различни јаткасти продукти зависи шо ден фстаци, индиски ореви, ореви, бадеми, лешнци или кикиритки. После од семиња семки од тиква, сончоглед лупен непечен или сусам. Од зеленчук или морков или тиква за бета каротенот понекогаш и компири. И овошјето на крај најмногу јаболка по нив банани, портокали и киви.....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Порано ко мал ко е лажеа..пиј какао,не кафе...опаш од кафе ќе ти порасне. Од кога пораснав престанав да го пијам.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Бидејќи не пијам кафе, кога одам по куќите на гости секогаш ми варат какао, а и дома како што мора да има во секое време кафе, така мора и какао.
Сите сум ги пробала, на краш е најубаво!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom