Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па ако судиме по временската прогноза од последниве 2-3 дена, мене ми изглеа дека иде зима :D
Ќути, поарно вака отколку +40... само се прашувам уште колку ќе издржи.

Dosta ja falish makedonija. Brachedami ojde tamu pred edna nedela i mi vika deka smrznuva, tuka site odat na plaza a nejze i studi vo MK :) Ja ako gledam na prognozite ne samo nanazat, nego i napred vo Makedonija e nenormalno ladno za leto.
Хехе, не ја фалам, ама изгледа жешкото ќе дојди со тебе навака :p. Па да си бидиш психички спремна, да не речиш вакви такви никакви, не кажафме :)
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
пуштете euronews да видат некои за каде се спремаат за на одмор
 
П

Пепси_

Гостин
Dosta ja falish makedonija. Brachedami ojde tamu pred edna nedela i mi vika deka smrznuva, tuka site odat na plaza a nejze i studi vo MK :) Ja ako gledam na prognozite ne samo nanazat, nego i napred vo Makedonija e nenormalno ladno za leto.
Баш пред една недела си дојдив од Германија и за разлика од таму тука во македонија беше САХАРА а ова твојот муабет не држе вода. Овие денови залади а точно пред една недела беше пекол провери дали браЧедати те лажи за да не си дојдиш наваки :D
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Ние идеме цело друштво во Грција сега во недела во Олимпик Бич,па ме интересира дали секој од нас смее да внесе по 1 литро алкохол и 1 штека цигари пошто нели имаше муабет,бар ја сум го слушнал, дека не смее да се внесе алкохол и само по 1 кутија цигари од човек.па да знаеме да не се заебеме таму на граница ако може некој што знае да ми каже :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Дали знае некој кој има понуди за Кавос ?
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Па сеуште незнам бидејќи семејниот бизнис ни е во прв план..ако има време Охрид, Грција или Бугарија би биле добро место за релаксација ;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ние идеме цело друштво во Грција сега во недела во Олимпик Бич,па ме интересира дали секој од нас смее да внесе по 1 литро алкохол и 1 штека цигари пошто нели имаше муабет,бар ја сум го слушнал, дека не смее да се внесе алкохол и само по 1 кутија цигари од човек.па да знаеме да не се заебеме таму на граница ако може некој што знае да ми каже :)
Да,точно е и не е муабет туку според Закон за Царина на РМ е дозволено.Литар жестоко,2 шишиња (0,75) вино и штека цигари ПО ЛИЦЕ.Ова е сигурно за влез во Македонија,ама 90 % и во другиве земји е истата пракса.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Сончев брег понуди за хотели и дали може да се отиде директно во некој хотел да се резервира или мора преку агенција од тука? Дали цените се различни ако одиш директно во некој хотел?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Да,точно е и не е муабет туку според Закон за Царина на РМ е дозволено.Литар жестоко,2 шишиња (0,75) вино и штека цигари ПО ЛИЦЕ.Ова е сигурно за влез во Македонија,ама 90 % и во другиве земји е истата пракса.
знам како е за во Македонија, ама изгледа не го сфати моето прашање.јас несакам да внесам на враќање од одмор литро алкохол и штека цигари туку сега во недела кога тргаме да си понесеме секој од нас литро алкохол и цигари за таму пошто таму цигарите и пиењето се каде каде поскапи.е сеа ја слушнав дека поради кризата во Грција наводно смее 1 кутија цигари и несмее алкохол.слично како тоа што го направија со бензинот, со колку бензин да се влезе со цел да се купува повеќе кај нив .. и незнам што да правиме сега а тргаме за некој ден :)
 
Член од
11 март 2011
Мислења
33
Поени од реакции
4
Сакам да прашам дали некој е биден во игало и како е таму, како се движат цените за апарманите?:X3:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Сончев брег понуди за хотели и дали може да се отиде директно во некој хотел да се резервира или мора преку агенција од тука? Дали цените се различни ако одиш директно во некој хотел?
Многу тежко директно во некоj хотел.
Директно ке си наjдеш лесно приватно сместуване во близина на Слончев Брег-Несебар,Равда, св. Влас.

За сите пушачи,които ке одат на одмор во Бугариja, ги предупредувам да внимават при влез е дозволен само 1 пакет цигари. Ако сте со кола за морето бидете внимателни на делницата Стара Загора - Карнобат. Фреквентността е огромна и стануват многу често инциденти.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ние идеме цело друштво во Грција сега во недела во Олимпик Бич,па ме интересира дали секој од нас смее да внесе по 1 литро алкохол и 1 штека цигари пошто нели имаше муабет,бар ја сум го слушнал, дека не смее да се внесе алкохол и само по 1 кутија цигари од човек.па да знаеме да не се заебеме таму на граница ако може некој што знае да ми каже :)
Стави ги во куфер,кој ќе ти каже нешто.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
знам како е за во Македонија, ама изгледа не го сфати моето прашање.јас несакам да внесам на враќање од одмор литро алкохол и штека цигари туку сега во недела кога тргаме да си понесеме секој од нас литро алкохол и цигари за таму пошто таму цигарите и пиењето се каде каде поскапи.е сеа ја слушнав дека поради кризата во Грција наводно смее 1 кутија цигари и несмее алкохол.слично како тоа што го направија со бензинот, со колку бензин да се влезе со цел да се купува повеќе кај нив .. и незнам што да правиме сега а тргаме за некој ден :)
Добро те разбрав.Напишав дека исто е и во Грција(нашиот Царински Закон е правен по урнек на тие од ЕУ),ама не сум сигурен со последнава нивна ситуација како е.
Да,точно е и не е муабет туку според Закон за Царина на РМ е дозволено.Литар жестоко,2 шишиња (0,75) вино и штека цигари ПО ЛИЦЕ.Ова е сигурно за влез во Македонија,ама 90 % и во другиве земји е истата пракса.
Најдобро да си прашаш на ЦИ Богородица ,би требало да се информирани колкава количина имаш дозвола да изнесиш.
034/230 100, 034/230 230
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Стави ги во куфер,кој ќе ти каже нешто.
па и тоа што викаш хахахахха :)

Добро те разбрав.Напишав дека исто е и во Грција(нашиот Царински Закон е правен по урнек на тие од ЕУ),ама не сум сигурен со последнава нивна ситуација како е.

Најдобро да си прашаш на ЦИ Богородица ,би требало да се информирани колкава количина имаш дозвола да изнесиш.
034/230 100, 034/230 230
фала другар :)
 
Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
Ме интересира дали некој бил преку Атлантис http://www.atlantis.com.mk/index.php?id=276 за Сончев брег и ако има да сподели искуства импресии посебно за хотелите што ги има на понудава????
Конкретно за првиот хотел Лион можам да ви кажам дека одличен, само што се наоѓа прилично далеку до плажата околу 15тина мин пешачење. Тоа за мене беше чист замор. За др незнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom