Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
12 март 2009
Мислења
15.319
Поени од реакции
10.078
Повремено ги ангажираш затоа е таква цената.

Еве јави се да купиш бела техника и прашај колку ќе ти земат за да ги го донесат до станот, ако живееш во зграда.

Теоретски двајца ќе го качат нештото за 10-20 минути, ама наплаќаат отприлика по 200 денари од кат (пример ако си на 7ми, 1400 денари ќе ти наплатат за доставата од влез до стан).
на времето, 1982 купив фрижидер со комора горе, во дуќан во чаршија... последен беше а и немаше опаковка. Бевме договорени со вереницата таа да дојде со кола да го товариме, ама продавачот ни да праша туку викнал еден ром со моторче со 3 тркала.( веројатно имаше некој процент или пријател)... е сега ромот кажува ке го носам со моторчето фрижидерот и ќе го качам на 1 спрат за 250динари. Ај одиме со моторчето, јас седев позади ромот и дојдовме до зелен пазар, кај што живеев... го качи и сега да му платам, му давам 300 динари ама ромот не дава кусур 50 динари, вика квалитетно сум ти го носел :icon_mrgr: ... значи наравоучение на ром, поп, адвокат и слични само точно пари, кусур не враќаат :cool:..
бу тхе веј, по 3 месеци готов беше станот во Аеродром па го селев сам фрижидерот со кола, а таму го качивме со лифт, беше пуштен. Туку по месец дена изгоре моторот,
( изгубил фреон, може имал некое мало оштетување бидејќи без амбалажа ми го продадоа..)..ми го поправија, а 2004 го однесов во Охрид во станот и до лани, 2020 беше таму, лани почна да не лади доле, само комора, ама сега нема ни мајстор ниту се исплати праење па го фрливме и купивме нов... ај да видиме колку ќе трае новиот:confused:
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
261
Поени од реакции
311
Toa znachi za 5 casa si platil 3500 od chovek?
Skapi.
Majstorska dnevnica e 1500 za osum casa.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.569
Поени од реакции
12.270
Toa znachi za 5 casa si platil 3500 od chovek?
Skapi.
Majstorska dnevnica e 1500 za osum casa.
Пред неколку месеци ми правеа опшивки на прозори и на 5 места се јавив но никаде не најдов за 1500 денари.
Од 2000 до 2500 денари одат сите мајстори и тоа во помал град не во Скопје.
Калџија може да оди за 1500.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.542
Поени од реакции
5.513
Пред неколку месеци ми правеа опшивки на прозори и на 5 места се јавив но никаде не најдов за 1500 денари.
Од 2000 до 2500 денари одат сите мајстори и тоа во помал град не во Скопје.
Калџија може да оди за 1500.
во помалите градови е поскапо зашто на прсти се бројат тие што се останати а и знак прашалник е колку се професионалци у работата све приучено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.569
Поени од реакции
12.270
во помалите градови е поскапо зашто на прсти се бројат тие што се останати а и знак прашалник е колку се професионалци у работата све приучено


Sent from my iPhone using Tapatalk
За Битола и Прилеп се такви цените, е сега овие два и не се така мали градови.
А дека нема останато нема, со коронава се вратија некои, инаку се што беше поасално (водоводџии, градежништво, паркет, ламинат..) ја збриша за: Германија, Чешка, Малта...
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
261
Поени од реакции
311
Пред неколку месеци ми правеа опшивки на прозори и на 5 места се јавив но никаде не најдов за 1500 денари.
Од 2000 до 2500 денари одат сите мајстори и тоа во помал град не во Скопје.
Калџија може да оди за 1500.
Se izvinuvam no sum zaboravila da kazam deka pred 1,5 -2 god koga se raspravav so majstori I vo Sk.Ne bea angazirani preku firma tuku neposredno. Rabota incidentno preku vikend. Hrana dorucek I ruchek od mene. Ne ocekuvam deka tolku se kacile cenite,zasto nema promeni vo valuta Ili jas sum imala sreka.
Vo Dojran prijateli ne mozea da najdat majstori ni za 50 posto povisoko cena. Majstori nosea od Skopje.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.678
Поени од реакции
9.045
Има ли некој од форумов што се разбира од компјутери?
Не прашуваш на правото место, има теми одредени за компјутери, совети и помош околу нив
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
962
Поени од реакции
2.254
Некој да познава некога што пишуе дипломски на англиски јазик?
На 60% напишану дипломску, професорка почна да ми изиграва нешто и ме изнервира, демотивира ме, више не ми се ни замара да гу завршу, тражи ми некои анкете и истражувања божем вакцину за корону развивам.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.846
Поени од реакции
309
Каде може да се најде округла дрвена даска за севирање со механизам што може да се врти? (како на сликата).

Okrugla-daska-za-serviranje-sa-mehanizmom-NOVO-_slika_O_36015157.jpg
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
383
Поени од реакции
398
На врв Bottom