Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Часовник со аларм до 200 ден, алармот ми е важен да биде точен бидејќи затоа го земам часовикот.
Фала
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Јасмин ориз? Гледам Био Космос има, но само со нарачки. На кои места ги има за купување?
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
Kaко се чисти ова од прашина?
Поима немам :). Јас планирам оваа година да реновирам и да поставам ваква површина кај мене во стан.
Мене ме интересираше цена и тоа прашав. Можеш да им пишеш, одговараат во истиот ден (за макс 1-2ч)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
koj e rang na ceni za Tabla (igra, so pulovi i zarovi, backgammon)?

mislam imav zagledano vo Jumbo ili nekoj slicni kaj nas, valjda se od nekoj eftini materijali,
momentalno so gledam po internet se e nad 100e
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
koj e rang na ceni za Tabla (igra, so pulovi i zarovi, backgammon)?

mislam imav zagledano vo Jumbo ili nekoj slicni kaj nas, valjda se od nekoj eftini materijali,
momentalno so gledam po internet se e nad 100e
Зависи големината, голема и поубав материјал околе 1200-1300 се движат, помали имаш 700-1000. Пиши шах табла на гугл и ќе ти испаднат повише опции.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Каде можам да најдам работници (аргати) на еден ден за средно-тешка физичка работа.
Порано знам дека имаше на Јужен булевар....сега поима немам.
Ne bi ti gi preporacala od juzen bulevar.Edna cena kazuvaat I koga na pola rabota ti baraat duplo I se agresivni,se kara at.Za pola cas rabota (shifonjer premestuvanje od eden sprat na drug mi zedoa na kraj 2000 den pred dve godini).
Sakaa da se tepaat vo mom stan so mene zasto tezok bil shifonjerot.Bevme pazareni 1000.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Ne bi ti gi preporacala od juzen bulevar.Edna cena kazuvaat I koga na pola rabota ti baraat duplo I se agresivni,se kara at.Za pola cas rabota (shifonjer premestuvanje od eden sprat na drug mi zedoa na kraj 2000 den pred dve godini).
Sakaa da se tepaat vo mom stan so mene zasto tezok bil shifonjerot.Bevme pazareni 1000.
Ako ste bile sama vo toj moment vi se isponashale zosto ste zena, ali takvi goveda vednas se brkaat, jas taka izbrkav eden moler mi dojde pijan, dvrvo, kamen, pa barase i pari za patot, ali na kraj si gi sobra rabotite i si zamina, kaj pijan, kaj pari za patot barase, ako sakal da raboti nemase pijan da mi dojde. :D
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Ako ste bile sama vo toj moment vi se isponashale zosto ste zena, ali takvi goveda vednas se brkaat, jas taka izbrkav eden moler mi dojde pijan, dvrvo, kamen, pa barase i pari za patot, ali na kraj si gi sobra rabotite i si zamina, kaj pijan, kaj pari za patot barase, ako sakal da raboti nemase pijan da mi dojde. :D
Da sama bev.Vidoa zena I se isponasaa.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Ne bi ti gi preporacala od juzen bulevar.Edna cena kazuvaat I koga na pola rabota ti baraat duplo I se agresivni,se kara at.Za pola cas rabota (shifonjer premestuvanje od eden sprat na drug mi zedoa na kraj 2000 den pred dve godini).
Sakaa da se tepaat vo mom stan so mene zasto tezok bil shifonjerot.Bevme pazareni 1000.
За жал има секогаш такви работници, а поголем проблем е ако се поединци. Јас за клима уред некои работи се договорив со сопственикот на фирмата 1000 денари. Доагаат двајца работници, завршуваат и ми бараат 2700 денари. Им се јавив кај сопственикот, им го дадов тие разговараа и после тоа се правдаа дека некој попуст имало, тие не биле известени. Затоа јас секогаш се договарам однапред со сопственикот ако има ако не на работниците/мајсторите им кажувам уште пред да дојдат,оти некои ако видат подобра кука или стан ги зголемуваат цените. Така за водовод некој мајстор ми требаше, се договоривме пред да дојде 1200 денари. Доага и јас му кажувам, 1200 денари ти давам повеке не, он вика дека ги зголемиле цените на деловите, ке треба 2000 денари. Му викам врати го делот, не правам. Си најдов друг после за 1300 денари дојде и заврши.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Ne bi ti gi preporacala od juzen bulevar.Edna cena kazuvaat I koga na pola rabota ti baraat duplo I se agresivni,se kara at.Za pola cas rabota (shifonjer premestuvanje od eden sprat na drug mi zedoa na kraj 2000 den pred dve godini).
Sakaa da se tepaat vo mom stan so mene zasto tezok bil shifonjerot.Bevme pazareni 1000.
Слично искуство потврдувам. За работа што не беше нешто многу физички тешка за неполни два саати, на цела гужва, морав 2000 да платам или да се рапсравам до недоглед со дибек. Бацето на договорена цена испадна да бара повеќе, зошто бил два саати. А тоа дека за тие два саати повеќе цупкаше во место, одошто испадна корисен, не го интересираше. Битно му отишле два саати од неговото време. Еј, замисли. Сега ме фаќа дури и смеа. А кога ги прашував таму колку бараат за физичка работа, сите во хор лупаа цени само за да влезат во кола. Типот што го земав до моментот на плаќање не кажа ни А ни Б, е ама после тоа како вадев пари почна да префрла, како бил саат време плус, сакал дупло од тоа, дрн дрн јариња.. Му викам не се договоривме така, а тој почна да се објаснува и мафта ко будала, или толку или ич не земам и остана да стои ко теле. Добро му викам, јас за толку те најмив, толку плаќам, еве ти пари оди си. Е не може ми вика, јас ти кажав цена за саат, бев два, не мора тогаш ич да ми платиш ама не сакам будала да ме правиш и остана пак да стои. После се потргна малце до една жардињера и остана да чека таму. Не поминаа 5 мин и ете го пак, ќе се расправа. Сакам да ми ги платиш двата саати, ти реков - ми рече прост муабет.. притосок им се крена на сите што беа околу мене. Му дадов 2000 и се изгуби. Тежок сељак излезе. Од тогаш реков ич да не ми затреба таков дибек.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.902
Поени од реакции
10.527
Слично искуство потврдувам. За работа што не беше нешто многу физички тешка за неполни два саати, на цела гужва, морав 2000 да платам или да се рапсравам до недоглед со дибек. Бацето на договорена цена испадна да бара повеќе, зошто бил два саати. А тоа дека за тие два саати повеќе цупкаше во место, одошто испадна корисен, не го интересираше. Битно му отишле два саати од неговото време. Еј, замисли. Сега ме фаќа дури и смеа. А кога ги прашував таму колку бараат за физичка работа, сите во хор лупаа цени само за да влезат во кола. Типот што го земав до моментот на плаќање не кажа ни А ни Б, е ама после тоа како вадев пари почна да префрла, како бил саат време плус, сакал дупло од тоа, дрн дрн јариња.. Му викам не се договоривме така, а тој почна да се објаснува и мафта ко будала, или толку или ич не земам и остана да стои ко теле. Добро му викам, јас за толку те најмив, толку плаќам, еве ти пари оди си. Е не може ми вика, јас ти кажав цена за саат, бев два, не мора тогаш ич да ми платиш ама не сакам будала да ме правиш и остана пак да стои. После се потргна малце до една жардињера и остана да чека таму. Не поминаа 5 мин и ете го пак, ќе се расправа. Сакам да ми ги платиш двата саати, ти реков - ми рече прост муабет.. притосок им се крена на сите што беа околу мене. Му дадов 2000 и се изгуби. Тежок сељак излезе. Од тогаш реков ич да не ми затреба таков дибек.
која е таа рабора бе што за саат време плаќате 1000ден за општ работник? затоа и дремат тие таму топ им е


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
која е таа рабора бе што за саат време плаќате 1000ден за општ работник? затоа и дремат тие таму топ им е


Sent from my iPhone using Tapatalk
Повремено ги ангажираш затоа е таква цената.

Еве јави се да купиш бела техника и прашај колку ќе ти земат за да ги го донесат до станот, ако живееш во зграда.

Теоретски двајца ќе го качат нештото за 10-20 минути, ама наплаќаат отприлика по 200 денари од кат (пример ако си на 7ми, 1400 денари ќе ти наплатат за доставата од влез до стан).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ne bi ti gi preporacala od juzen bulevar.Edna cena kazuvaat I koga na pola rabota ti baraat duplo I se agresivni,se kara at.Za pola cas rabota (shifonjer premestuvanje od eden sprat na drug mi zedoa na kraj 2000 den pred dve godini).
Sakaa da se tepaat vo mom stan so mene zasto tezok bil shifonjerot.Bevme pazareni 1000.
Одамна завршена работа....договоривме фиксна цена уште на сам старт, пред да ги земам. Двајца по 700ден/саат од човек и нема мрдање од саатницата.....не се ни обидоа да покачуваат, однапред им реков да не се обидуваат во тоа. А јас кога ќе кажам такво нешто, цврсто стојам зад тоа.....луѓето претежно го приметуваат тоа кај мене.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
која е таа рабора бе што за саат време плаќате 1000ден за општ работник? затоа и дремат тие таму топ им е


Sent from my iPhone using Tapatalk
За еднократни работи што не можеш да ги завршиш сам, а мораш.
Мене конкретно ми требаше за да однесам некои ствари до сајмиште, што прво требаше да се распоредат, фала богу зошто толку им фаќа црпката морав сам да ги сортирам повеќето од работите, а капак на сè беше кога му плаќав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom