Каде е паричката?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Паричката се падна во Господ :)
се утепавме со мајка ми додека ја најдовме :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Македонија-Скопје, Велес и Гевгелија и Струмица мислам дека вртат.
Сите други на 13. Така сум слушнал, не сум 100 % сигурен, еве баш ќе истражам.

Се распрашав. Баш за ова лансак година со мајка ми го прашувавме попот, компшија ми е. Вртењето на мазник/погача/пита се правело во чест на светецот Василиј. Значи на 13ти.

Во чија чест се врти денес?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Во Велес и Струмица сигурно е денеска.
За другите не знам.
Бтњ,кај мене се падна паричката....Should i be happy now?:toe::pos2:
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Ќе ве шамарам. Смирете се.

Традиција е тоа. Отсекогаш било така.
Ние мазник, вие погача и тоа.
Не е Битола, него 90% од Македонија... ама вие сте скопјани си имате се посебно, најдобро па дури и поинаков календар. Ваше право, славете си.
Ако не нешто друго тогаш барем гледај ТВ да видиш што кажа Дедо Стефан и кога црквата кршеше лепче со паричка, денес се крши лепче а трпезата е посна се навестува Исусовото раѓање..Инаку кај татко ми се падна паричката втора година по ред:helou:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
*Ivka*

Ау, фала.

Гледав телевизија. Гледав и јадење колбаси и пеење песни и пагански обичаи кои ги изведуваме секоја година, во време на најстроги пости... али тоа е. Значи вртите лепче денес во чест на раѓањето Исусово а на 13ти ради Василиј. Ок.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Кај мене се падна паричката!!! :vozbud:

Последен пат ми се имаше паднато кога бев трето одделение...многу одамна...и затоа сум среќен :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.111
Поени од реакции
44.585
Втора година по ред кај мене и веќе е јасно дека сум најзвер у фамилија.

оф топик
Каква риба сум јадел љуѓе алал да и е на мајка ми едвај се домкнав од маса до компјутеров
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Кај мене се падна, втора година по ред, вкупно петти пат. :pehar: :je:
Едит: шести, дем ит. :pos: :vozbud:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Хаха, а да видите каква ја сум јадел? :) :) Се прејадов и ја од рибата, ептен беше добра.
За паричката подобро не прашувајте..секаде се паѓа, само не у мене :(
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Kaj meneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Абе лани кај мене паднала а ја не памтам,годинава и ништо посебно не беше али ај..:tapp:
Инаку и у Куманово денес се врти лебчето..
Ја идам на две места бе ..Кај баба и дедо..и дома со моите..
Кај баба и дедо во Дедо падна..ај нека е жив и здрав..:pipi:
за дома после ке видиме:zlo:
Кај мене пак падна паричката...У ла ла ла...Се надевам ке биде добра до некаде годинава:pipi::eek:jea:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
лани кај дедоми денес кај братми :) нека има здравје срека лјубов слога.. успех пари .. (стомакот ке ми пукне)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom