Каде е паричката?

Статус
Затворена за нови мислења.
U

UnholY

Гостин
така се збори за дедоти бе Шупак еден
Ми ја зеде темата:P
Абе будало една...ти ли ќе ми9 кажуеш како да зборувам за дедо ми..многу знаеш ти каков беше он..на крајот па дојдете и двајцата да ми се фатите...:vozbud:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.799
Поени од реакции
3.053
Абе откако престанаа да ми ја местат паричката коа бев мал.. не ми се има паднато:P :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ние Битолчани, на 13 вртиме паричка. Каков е тој адет шо денес вие вртите? Мислам дека по правило на 13 се врти, на Василица.
Добро бе луѓе,во различни краеви на различни денови си вртат паричката,што има врска,важно е среќа да донесе некому и да се одржи традицијата...Нема правила,религија и адети си се религија и адети,доста се е со правила,па и тука да се мешаат.Ајт сеа...
Лани кај мене се падна,оваа година ќе видиме...после ќе го преправам постов хехехехе.
Edit:Кај мене пак,не беше наместена чесен збор...јееееееееј!!!
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Кај нас ВЕЛЕС денес се дели погача со париче. Последната година се падна кај мене паричето и не можам да се пожалам од среќата изминатата година, бериќетна ми беше...
Се почнува вака:
За Господ;
За куќата;
За имоти-мимоти, кој шо има;
И после се делат парчињата почнувајќи од најстариот член во семејството.
Исто од Велес истиот редослед е мислам :) најстариот член на семејството ја дели погачата, не се станува од масата додека не се наадеш и мораш да каснеш од се шо е ставено на трпезата (демек :))

Кај нас е многу забавно на бадник :pos: добри 10-15 мин. од кога ќе седнеме баба и дедо се расправаат по кој редослед се делела погачата, па дали со нож или со рака да крши, па ќе си викаат "е шо си глуп" или "доста ма, остај ме, се ти знаеш", мама си седи мирна. ја и брат ми фаќаме сеир дока не се наапе тато и да им се раздере на двајцата и секоја година истото :pos2:

Не памтам кај кого се паднала лани, ама ете годинава нека ми се падне мене :) не за друго дедо дава пари на тој шо ќе му се падне, црна ја шворц сум :pos:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Kaj mene:Edno za gospod!
:Edno za lozjeto!
:Edno za nea i za dedo!
:Edno za nas
Ejj lani se padna kaj mene...Losa godina...Mnogu losa...Ne znam zosto ama aj neka ide sve u PM..A ovaa godina nema da se padne kaj mene ama mozebi ke mi bide srekna:):D
______________
:barca:
Only B A R C A is in my heart!!!
 

JOE

Hala Madrid
Член од
31 март 2007
Мислења
3.004
Поени од реакции
563
Добро бе луѓе,во различни краеви на различни денови си вртат паричката,што има врска,важно е среќа да донесе некому и да се одржи традицијата...Нема правила,религија и адети си се религија и адети,доста се е со правила,па и тука да се мешаат.Ајт сеа...
Лани кај мене се падна,оваа година ќе видиме...после ќе го преправам постов хехехехе.
Еј еј чупе се читаш шо пишиш.....ако си пијана оправдано ама вака трезна ако збораш тогаш сместа да превземиш нешто да се поправиш....
нели сме под една црква ало а тоа е Македонска Православна Црква или МПЦ.....е таја МПЦ има свои обичаи кои верниците ако се припадници на оваја црква треба да ги почитуваат и одржуваат обичаите али ако го кажуваш ова како верник припадник на МПЦ не си во ред....ако си нешто од срањата како протестант или незнам шо ок е....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Лани ни се изгуби паричето во питата,2 недели не можевме да го најдеме.:pos:

Инаку оваа година т.е денеска се падна кај мене.:pipi:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Еј еј чупе се читаш шо пишиш.....ако си пијана оправдано ама вака трезна ако збораш тогаш сместа да превземиш нешто да се поправиш....
нели сме под една црква ало а тоа е Македонска Православна Црква или МПЦ.....е таја МПЦ има свои обичаи кои верниците ако се припадници на оваја црква треба да ги почитуваат и одржуваат обичаите али ако го кажуваш ова како верник припадник на МПЦ не си во ред....ако си нешто од срањата како протестант или незнам шо ок е....
И ти се најде паметен па да исправаш криви Дрини? Припази малку на јазикот.

До традицијата е, и кај мене само што го кршевме лепчето. Се падна кај татко ми, втора година по ред. Ај нека му е со среќа!:)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Еј еј чупе се читаш шо пишиш.....ако си пијана оправдано ама вака трезна ако збораш тогаш сместа да превземиш нешто да се поправиш....
нели сме под една црква ало а тоа е Македонска Православна Црква или МПЦ.....е таја МПЦ има свои обичаи кои верниците ако се припадници на оваја црква треба да ги почитуваат и одржуваат обичаите али ако го кажуваш ова како верник припадник на МПЦ не си во ред....ако си нешто од срањата како протестант или незнам шо ок е....
Добро луѓе,ние у Скопје денес си праиме лепче со паричка,шо толку ви пречи?Минатата година кај мене се падна и бајаги среќна година ми беше,се надевам пак...
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Јуухууу кај мене се падна, лани имав супер година без паричката, значи оваа ќе биде топови:je:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
па, вртевме, вртевме така, едно 5-6 минути и паричката падна кај Господ.
ај, најубо така. нека тргне годинава за сите!
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Абе лани кај мене паднала а ја не памтам,годинава и ништо посебно не беше али ај..:tapp:
Инаку и у Куманово денес се врти лебчето..
Ја идам на две места бе ..Кај баба и дедо..и дома со моите..
Кај баба и дедо во Дедо падна..ај нека е жив и здрав..:pipi:
за дома после ке видиме:zlo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom