Каде е паричката?

Статус
Затворена за нови мислења.

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Се кршеше лепчето кај нас, оваа година порано од другите.. се падна у помаилот брат, дури у мене да се паднеше немаше да бидам посреќен. .:pipi:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Еј еј чупе се читаш шо пишиш.....ако си пијана оправдано ама вака трезна ако збораш тогаш сместа да превземиш нешто да се поправиш....
нели сме под една црква ало а тоа е Македонска Православна Црква или МПЦ.....е таја МПЦ има свои обичаи кои верниците ако се припадници на оваја црква треба да ги почитуваат и одржуваат обичаите али ако го кажуваш ова како верник припадник на МПЦ не си во ред....ако си нешто од срањата како протестант или незнам шо ок е....
Оооо голем верникуууу се извинувам...
Види вака...не верувам во попови,ниту пак во црквата како институција,јас си ја почитувам традицијата што ми ја пренеле баба ми и дедо ми и преку глава ми е од квази верници ко тебе...Верувам во Господ и не како што ми е наметнато од црквата,туку онака како што јас чувствувам дека треба да биде...Не навердувај ниедна вера,или пак да нарекуваш *срања* не ти дава ништо за право,почитувај ако ништо друго...каков верник си ти кога ги немаш основните работи...љубов,разбирање и толеранција...лицемер?!Секој има право на сопствен избор,за верата...Да не ме казни МПЦ случајно ако паричката не ја вртиме на Василица?!Па дај ако не нека издаде МПЦ нешто како устав,па да се водиме по него и нека воведе казни ако згрешиме...Те молам не ми се обраќај повеќе...барем не за вакви работи кога секој има слобода да прави како што смета дека треба да прави во рамките на неговата вера и традиција,тоа го сметам за интимно...затоа тргни се и не се труди да ми зборуваш како треба или не...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Алал да ви е, на вас што ви се падна паричката :)
Кај нас уште не сме вртеле тоа лебот 5 минути, ама ќе вртиме.
За овие 14 год. уште ми се нема паднато паричката, разочаран сум, ама не верувам во тоа дека носи среќа, па така да...се ми е исто :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
После 3 години доминирање, конечно и ја препуштив среќата на мајка ми. Иако лепчето требаше да го добијам јас, поради грешка на дедо ми :)pos:), мајка ми го доби паричето. Сум се прејал риба и препил вино. Сега не можам да дишам... Се трудам да потрошам малку енергија за да можам да земам здив. Ако има нешто за банирање/бришење/едитирање - кажујте. :bilokojzbor:

Иначе првпат слушам дека сите не го кршат лепчето денес.
Ова битолчаниве, само поразлични од скопјани да бидат... :pljus:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
абе каде бе за бадник парчка бе....тешко вас....
кај сте виделе други на бадник паричка....
и МПЦ дури се противи..........
Ало људи...за Василица паричка
па добро ја те разбирам дека се противиш на тоа дека денес се врти паричката оти мама и тато така те научиле ама не мора да си толк импулсивен. И каде прочита дека МПЦ се противи? не дека мене ми смета шо дел од западна Македонија си врти паричка на 13ти , ама колку шо читав историја и православие, а и шо ми кажуваше прабаба ми пред да почине, дека колена наназад си славеле бадник на 6ти а НГ на 13ти. Е кога католиците го прифатиле новиот календар под влијание на државата и нашите го прифатиле почнале да слават НГ на 31. Значи Бадниковава вечер ни е п старо.

Ние Битолчани, на 13 вртиме паричка. Каков е тој адет шо денес вие вртите? Мислам дека по правило на 13 се врти, на Василица.
А зашо ЗападнаМакедонија го прави тоа на 13ти не ми е познато. Ама не ми смета. Лани кога бев на гости во ПП јадев баничка мнооогу вкусна :)

П.С: чекам да се испече погачката па да видеме кај кого ќе се падне паричката :)
држете ми среќа
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Не се карајте бе луѓе, кај кого како останало како обичај, тогаш се врти. Во различни фамилии различно. Дури има некои што вртат и денес па и на Василица. Важно е да се продолжи традицијата.

Инаку кај баба ми падна годинава, од кога знам за себе освен лани (кај мене беше лани) постојано е кај неа или кај татко ми. Кај мајка ми не ни паметам да паднала.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Лани кај баба ми, оваа година кај брат ми..... А мене никогаш не ми паднала :( Јбг
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Ние уште не сме ја кршеле, ама пак денеска ќе ја кршиме. Зборам за Гевгелија и Гевгеличани(сите мои другари денеска кршеа)... така да не се единствени Скопјаните. Инаку посакајте ми среќа. Лани ако се сеќавам убаво се падна кај сестра ми. Годината не ми беше ни лоша, ни добра. У секој случај, ваљда ако паричката се падне у мене или господ ќе ми биде добра :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ќе ве шамарам. Смирете се.

Традиција е тоа. Отсекогаш било така.
Ние мазник, вие погача и тоа.
Не е Битола, него 90% од Македонија... ама вие сте скопјани си имате се посебно, најдобро па дури и поинаков календар. Ваше право, славете си.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
За жал се виде паричката кога го исеков лепчето, а уште ги немав поделено парчињата...штета. Ама ај вика жена ми ќе имаме поправен испит на 13ти :)
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Од кога знам за себе... Незнам за паричка :toe:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.657
Поени од реакции
10.967
Од кога знам за себе... Незнам за паричка :toe:
:pos2: Ајде ајде ќе ја биде :wink:
Кај нас кај мајка ми се падна :helou:
Се надевам ќе ја служи здравје и среќа и се по список
поздрав
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ќе ве шамарам. Смирете се.

Традиција е тоа. Отсекогаш било така.
Ние мазник, вие погача и тоа.
Не е Битола, него 90% од Македонија... ама вие сте скопјани си имате се посебно, најдобро па дури и поинаков календар. Ваше право, славете си.
Прилеп и Битола се 90% од Македонија? :)
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
хехе и кај нас кај мајка ми се падна :) сВе местачи ова мајкиве :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom