КОД: Сојуз меѓу Грција и Србија за поделба на Македонија?

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Информацијата е навистина стара, ама не треба да се заборави.Milosevic: portrait of a tyrant By Dusko Doder, Louise Branson p.189-190

А, и оваа Лупевска малку да се потрудеше наместо да арчи пари за да ни покаже како отишла дури до Атина демек да го истражи случајов, можеше да го најде барем ова:


Појасно кажано од ова за тоа кои сме ние МАКЕДОНЦИТЕ, дали постоиме, каде ни се вековните огништа, и сите други наводни "недоумици" што ги мачат сите наши "мили" соседи здравје...

Туку, очекував многу повеќе од "истрагава" на Лупевска околу скокотливите детали за доаѓањето на Грилакис во тие рани 90-ти, така интересно опишани во мемоарите на Глигоров, арно ама ништо од тоа.
Изгледа по стариот добар обичај, ќе чекаме да цркне и тој па после да си исплетеме (т.е. да ни исплетат) некоја прифатлива приказна, дебело филувана од некого.

Желев во тоа време беше поголем Македонец од Глигоров.
Ќе си ги симнеш сам розовите окалки низ кои го гледаш светот или треба некој друг да ти ги симне..?!?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ќе си ги симнеш сам розовите окалки низ кои го гледаш светот или треба некој друг да ти ги симне..?!?
Ако има маж нека ги симне.

1990, 1991, знаеш што правеше Глигоров ?
Праќаше регрути на страната на Милошевич.
На Глигоров знаеш што му беше помило во тоа време ?
Мини Југославија.
Знаеш колку млади загинаа на боиштата на бивша Ју?
Да, во тоа време Желев беше поголем Македонец со тоа што ја призна Македонија а не мину Југославија.

Ако имаш поинаков факт повели, не брчи само.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
А ова за вас нешто ново е ?????????????????? :uvo:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.092
Поени од реакции
154
Еве нешто повеќе за ова:

Kako izbrisati Makedoniju? Michas tvrdi da jedan od razloga zašto je ogromna većina Grka bila tako fanatično prosrpska tokom ratova, jeste to što su grčki mediji "minimizirali" ili čak nisu ni pominjali zvjerstva. Athanasios Papandropouloss, jedan od bivših predsjednika Evropske unije novinara, izjavljuje: "Način na koji je većina medija umanjila ili propustila pomenuti užase Srebrenice i ostalih mjesta zločina podsjeća me na način na koji su neki neorevizionistički historičari minimizirali ili zanijekali postojanje Auschwitza." Michas također daje detalje navodne Miloševićeve ponude iz 1991. Antonisu Samarasu, tadašnjem grčkom ministru vanjskih poslova, da izazove sukob u Makedoniji. Sukob bi potom doveo do rušenja Makedonije, intervencije jugoslavenske armije - i zajedničke granice među Srbijom i Grčkom. Michasov izvor za kontroverzu je knjiga koju je napisao Alexandros Tarakas, bivši viši politički savjetnik Samarasa, inače autora predgovora te knjige. Tu Tarakas opisuje sastanak od 4. septembra 1991. između Miloševića i Samarasa. Nakon večere, Milošević je grčkog ministra vanjskih poslova sproveo u svoj ured, a potom u "manju i mračniju sobu", posred koje je bila mapa Balkana. Zatim je Milošević iznio obrise strategije u dva koraka: "napuhati do neprepoznatljivosti broj Srba koji žive u tom području te, istodobno, podstaći masovniji priliv civila iz Makedonije u Srbiju. Završni korak bi, kao što se dešavalo drugdje, obuhvatao slanje jugoslavenske armije da 'zaštiti' srpsku manjinu. To bi rezultiralo rušenjem Makedonije kao neovisnog entiteta i njenom apsorpcijom u Srbiju". Michas odlučno tvrdi da "Miloševićev prijedlog nije došao kao potpuno iznenađenje za njegove grčke prijatelje… Zapravo, sličnim se idejama poigravalo i grčko ministarstvo vanjskih poslova".
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
А ова за вас нешто ново е ?????????????????? :uvo:
Не би рекол но нови се овие глупости што ги читам.Значи сите се притопориле со војски да влезат.Па дури и Турција оти К.Ататурк учел во Битола.Желев ја спасил Македонија оти бил поголем Македонец и од нас.Во ред туку дај сега ако има некој љубезен нека ми кажи како тоа куртуливме.Кои се новите ни спасители.Низ историјата сме имале само спасители па сега не ми е јасно кој тоа е нашиот нов спасител?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Тоа време беше многу тешко, ми кажуваа моиве, а знаете ли зашто. Кога се одржуваше референдумот за независна Македонија беше многу напната ситуацијата, бидејќи единици на ЈНА се уште беа стационирани во Македонија па беа на готовс и чекаа наредба од Белград за испровоцирање на војна и геноцид врз Македонците и Албанците. А најголем поборник за војна во Македонија беа ттокму Хрватите, причина поради тоа што 1991 година кога почна офанзивата на ЈНА на Хрватска требало да почне војна во Македонија со цел да се ослабат и дел од единиците на ЈНА да се префрлат на македонскиот фронт. Тоа требаше да се деси и во Косово уште 1991 а не 1999 но Хашим Тачи им рече не на Хрватите бидејќи тогаш Косоварите немаа оружје. Тогаш тој план требаше да ја стисне ЈНА во кош и да се повлече од Хрватска но не се оствари
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ако има маж нека ги симне.

1990, 1991, знаеш што правеше Глигоров ?
Праќаше регрути на страната на Милошевич.
На Глигоров знаеш што му беше помило во тоа време ?
Мини Југославија.
Знаеш колку млади загинаа на боиштата на бивша Ју?
Да, во тоа време Желев беше поголем Македонец со тоа што ја призна Македонија а не мину Југославија.

Ако имаш поинаков факт повели, не брчи само.
Абе на тебе изгледа постојано ти "брчи" меѓу уши штом вака си брбориш глупости без трунка поткрепа.
Какви "регрути праќал Глигоров" во 1990 бе, кога е избран за претседател на Македонија на 27 јаунуари 1991..?!?
На истата дата е избрана и Владата на чело со Кљусев..!
Којашто во тоа матно време по тајни канали и некои по агилни и патриотски настроени луѓе во ТО и службите на тогашна ЈНА ги криеа списоците и картичките на македонските регрути и апла бараа да не се одзиваат на повиците за служење на воен рок. Тоа не значи дека не беа земани некои и тогаш, а некои и сами отидоа зашто не беа донесени основни одредби со кои ќе се регулира таа сфера и ЈНА се повикуваше на законски одредби коишто сеуште беа на сила и сакаше дури на сила да собира регрути од Македонија!
Референдумот и фактичкото прогласување на НЕЗАВИСНОСТ е на 8 Септември 1991 година!
Сосема друг е муабетот за таа смотана "Платформа Глигоров-Изетбеговиќ" и слично...
Немој некому сега да му падне на памет дека јас нешто го бранам Глигоров, ама факти се факти, да се држиме до нив, а не да си вадиме муабети од ракав.

Бугарија не призна при крај на јануари или февруари 1992 година, не ми текнува точно, ама може да се провери!
И престани да дрочиш тука за како демек "Желев бил поголем Македонец од сите" заради тоа.
Уште на првата страна овде Братот ти постирал неколку изјави на твојот возљубен Желев кои ЈАСНО и НЕДВОСМИСЛЕНО го покажуваат неговото мислење за нас и нашата историја, со што исто така јасно се потврдува и допрецизира вистинската причина зошто Бугарија не "признала" тогаш.
Не сакам да го омаловажувам фактот, зашто навистина ни помогна во тие моменти, ама не сакам некој да инсинуира и да ЛАЖЕ за вистинските факти и намери што стојат позади сето тоа.

Еве ти неколку изјави на Желев за нас низ годиниве, коишто патем речено мошне прикладно се користат и од грчките сајтови каде се шири гадна пропаганда против нас:

"Затоа што таа држава сеуште не е на јасно со својот национален идентитет."

"Иако, велам, на голем дел од населението етничките корени му се бугарски"

ИЗВОР

"Македонската нација што беше фабрикувана од Коминтерната после војната претставува криминално дело извршено од Титоизмот и Сталинизмот"

ИЗВОР

претседателот на Бугарија изјавил дека двајцата државници имале исти ставови за прашањето за непостоење на македонско малцинство, односно малцинства, и дека Република Македонија не може да има никакви претензии за свои малцинства кон двете држави

бугарскиот претседател изјавил дека во Бугарија не признавале и не можеле да признаат постоење на македонски народ, нација и јазик


ИЗВОР

Ова ли е твојот "поголем Македонец"..?!?
Чукни си ја главата, и мисли малку што пишуваш...

Еве нешто повеќе за ова:

Kako izbrisati Makedoniju? Michas tvrdi da jedan od razloga zašto je ogromna većina Grka bila tako fanatično prosrpska tokom ratova, jeste to što su grčki mediji "minimizirali" ili čak nisu ni pominjali zvjerstva. Athanasios Papandropouloss, jedan od bivših predsjednika Evropske unije novinara, izjavljuje: "Način na koji je većina medija umanjila ili propustila pomenuti užase Srebrenice i ostalih mjesta zločina podsjeća me na način na koji su neki neorevizionistički historičari minimizirali ili zanijekali postojanje Auschwitza." Michas također daje detalje navodne Miloševićeve ponude iz 1991. Antonisu Samarasu, tadašnjem grčkom ministru vanjskih poslova, da izazove sukob u Makedoniji. Sukob bi potom doveo do rušenja Makedonije, intervencije jugoslavenske armije - i zajedničke granice među Srbijom i Grčkom. Michasov izvor za kontroverzu je knjiga koju je napisao Alexandros Tarakas, bivši viši politički savjetnik Samarasa, inače autora predgovora te knjige. Tu Tarakas opisuje sastanak od 4. septembra 1991. između Miloševića i Samarasa. Nakon večere, Milošević je grčkog ministra vanjskih poslova sproveo u svoj ured, a potom u "manju i mračniju sobu", posred koje je bila mapa Balkana. Zatim je Milošević iznio obrise strategije u dva koraka: "napuhati do neprepoznatljivosti broj Srba koji žive u tom području te, istodobno, podstaći masovniji priliv civila iz Makedonije u Srbiju. Završni korak bi, kao što se dešavalo drugdje, obuhvatao slanje jugoslavenske armije da 'zaštiti' srpsku manjinu. To bi rezultiralo rušenjem Makedonije kao neovisnog entiteta i njenom apsorpcijom u Srbiju". Michas odlučno tvrdi da "Miloševićev prijedlog nije došao kao potpuno iznenađenje za njegove grčke prijatelje… Zapravo, sličnim se idejama poigravalo i grčko ministarstvo vanjskih poslova".
Друже постирај извор.
Јас најдов од каде ти е превземено, ама твое е да си го дадеш изворот.
:smir:

Не би рекол но нови се овие глупости што ги читам.Значи сите се притопориле со војски да влезат.Па дури и Турција оти К.Ататурк учел во Битола.Желев ја спасил Македонија оти бил поголем Македонец и од нас.Во ред туку дај сега ако има некој љубезен нека ми кажи како тоа куртуливме.Кои се новите ни спасители.Низ историјата сме имале само спасители па сега не ми е јасно кој тоа е нашиот нов спасител?
Болдираното со црвено треба да биде сарказам, или стварно му поверува на Славјански..?

Тоа време беше многу тешко, ми кажуваа моиве, а знаете ли зашто. Кога се одржуваше референдумот за независна Македонија беше многу напната ситуацијата, бидејќи единици на ЈНА се уште беа стационирани во Македонија па беа на готовс и чекаа наредба од Белград за испровоцирање на војна и геноцид врз Македонците и Албанците. А најголем поборник за војна во Македонија беа ттокму Хрватите, причина поради тоа што 1991 година кога почна офанзивата на ЈНА на Хрватска требало да почне војна во Македонија со цел да се ослабат и дел од единиците на ЈНА да се префрлат на македонскиот фронт. Тоа требаше да се деси и во Косово уште 1991 а не 1999 но Хашим Тачи им рече не на Хрватите бидејќи тогаш Косоварите немаа оружје. Тогаш тој план требаше да ја стисне ЈНА во кош и да се повлече од Хрватска но не се оствари
Мошне интересна теза, ама ќе треба барем некој документ или изјава да цитираш инаку ќе остане чаршиски муабет.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Мошне интересна теза, ама ќе треба барем некој документ или изјава да цитираш инаку ќе остане чаршиски муабет.
Дел од постов е мое согледување на тогашните настани а поголемиот дел не се чаршиски муабети туку имам гледано документарец мислам дека се викаше Распадот на Југославија, незнам кој дел беше или дали беше тој докумнетарец не се сеќавам но знам дека го гледав тоа со Хашим Тачи и Хрватите, а за останатото читав во весник ама беше одамна, но и Тупурковски пред некое време кажуваше во врска со референдумот за независна Македонија и каква била атмосферата тогаш кога ЈНА сеуште беше во Македонија
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Не заборавајте дека имало ваков сличен сојуз и за поделба на Македонија меѓу Бугарија и Албанија до колку дојде се разбира до договорената поделба меѓу Србија и јужниот сосед на Македонија
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Chris напиша:
Се извинувам Ч Е Н Т О

Сепак еве:

http://www.bhdani.com/arhiva/258/t25801.shtml
Нема гајле Chris.
Таа книга "Unholy Alliance" е многу пати цитирана и има некои клучни информации за периодот, а не ми е познато дека е преведена кај нас.

Дел од постов е мое согледување на тогашните настани а поголемиот дел не се чаршиски муабети туку имам гледано документарец мислам дека се викаше Распадот на Југославија, незнам кој дел беше или дали беше тој докумнетарец не се сеќавам но знам дека го гледав тоа со Хашим Тачи и Хрватите, а за останатото читав во весник ама беше одамна, но и Тупурковски пред некое време кажуваше во врска со референдумот за независна Македонија и каква била атмосферата тогаш кога ЈНА сеуште беше во Македонија
Реков, "мошне интересна теза" без трунка иронија или сарказам, туку напротив.
И јас сум го мислел тоа порано, ама сепак мора работите да се поткрепат со минимум докази, изјави, факти.
На пример точни дати на почеток на воени дејствија и акции во кои области или населени места. Па број и профил на единици, и слично.
Дали се префрлани и колку од Македонија спрема Хрватска, кога точно, со какво наоружување, и слично.
Или барем нечија изјава, или ете и документарец со слични тези.
Во тој смисол...
Зашто сите тие податоци постојат, само треба време и упорност да се исчепкаат, и преку нив да се склопи мозаикот.
Затоа реков "инаку ќе остане чаршиски муабет", т.е. една недореченост и шпекулација на која секој со полно право може да рече "да, така е", или "не, не се слагам".

komando напиша:
Не заборавајте дека имало ваков сличен сојуз и за поделба на Македонија меѓу Бугарија и Албанија до колку дојде се разбира до договорената поделба меѓу Србија и јужниот сосед на Македонијa
Хммм, пак муабет од ракав...
Изјава, цитат, снимка, документ, на што го темелиш тврдењево..?
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Јас неколкупати на прес конференции и овде и во Скопје, на новинарите им одговарав вака: „Пријатели разберете дека меѓународно-правно се признава државата и нејзината независност и суверенитет, плус територијалната целовитост. А, каква религија има, каква националност има, какви ентички групи има внатре, какви културни традиции, тоа е внатрешно прашање.

ЧЕНТО, кажи ми во кое не е во право Желев? Секое слово е 100% верно. Никаде на светот нема со декрет признаване на религиа, език, националност.
И престанете со това "Признаи, та признаи". Смешни сте.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе на тебе изгледа постојано ти "брчи" меѓу уши штом вака си брбориш глупости без трунка поткрепа.
Какви "регрути праќал Глигоров" во 1990 бе, кога е избран за претседател на Македонија на 27 јаунуари 1991..?!?
На истата дата е избрана и Владата на чело со Кљусев..!
Којашто во тоа матно време по тајни канали и некои по агилни и патриотски настроени луѓе во ТО и службите на тогашна ЈНА ги криеа списоците и картичките на македонските регрути и апла бараа да не се одзиваат на повиците за служење на воен рок. Тоа не значи дека не беа земани некои и тогаш, а некои и сами отидоа зашто не беа донесени основни одредби со кои ќе се регулира таа сфера и ЈНА се повикуваше на законски одредби коишто сеуште беа на сила и сакаше дури на сила да собира регрути од Македонија!
Референдумот и фактичкото прогласување на НЕЗАВИСНОСТ е на 8 Септември 1991 година!
Сосема друг е муабетот за таа смотана "Платформа Глигоров-Изетбеговиќ" и слично...
Немој некому сега да му падне на памет дека јас нешто го бранам Глигоров, ама факти се факти, да се држиме до нив, а не да си вадиме муабети од ракав.

Бугарија не призна при крај на јануари или февруари 1992 година, не ми текнува точно, ама може да се провери!
И престани да дрочиш тука за како демек "Желев бил поголем Македонец од сите" заради тоа.
Уште на првата страна овде Братот ти постирал неколку изјави на твојот возљубен Желев кои ЈАСНО и НЕДВОСМИСЛЕНО го покажуваат неговото мислење за нас и нашата историја, со што исто така јасно се потврдува и допрецизира вистинската причина зошто Бугарија не "признала" тогаш.
Не сакам да го омаловажувам фактот, зашто навистина ни помогна во тие моменти, ама не сакам некој да инсинуира и да ЛАЖЕ за вистинските факти и намери што стојат позади сето тоа.

Еве ти неколку изјави на Желев за нас низ годиниве, коишто патем речено мошне прикладно се користат и од грчките сајтови каде се шири гадна пропаганда против нас:

"Затоа што таа држава сеуште не е на јасно со својот национален идентитет."

"Иако, велам, на голем дел од населението етничките корени му се бугарски"

ИЗВОР

"Македонската нација што беше фабрикувана од Коминтерната после војната претставува криминално дело извршено од Титоизмот и Сталинизмот"

ИЗВОР

претседателот на Бугарија изјавил дека двајцата државници имале исти ставови за прашањето за непостоење на македонско малцинство, односно малцинства, и дека Република Македонија не може да има никакви претензии за свои малцинства кон двете држави

бугарскиот претседател изјавил дека во Бугарија не признавале и не можеле да признаат постоење на македонски народ, нација и јазик


ИЗВОР

Ова ли е твојот "поголем Македонец"..?!?
Чукни си ја главата, и мисли малку што пишуваш...


Друже постирај извор.
Јас најдов од каде ти е превземено, ама твое е да си го дадеш изворот.
:smir:


Болдираното со црвено треба да биде сарказам, или стварно му поверува на Славјански..?


Мошне интересна теза, ама ќе треба барем некој документ или изјава да цитираш инаку ќе остане чаршиски муабет.
И веднага Желев все едно е знаел што ке напише нашиот Ченто и вели вчера...
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=132750
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Јас неколкупати на прес конференции и овде и во Скопје, на новинарите им одговарав вака: „Пријатели разберете дека меѓународно-правно се признава државата и нејзината независност и суверенитет, плус територијалната целовитост. А, каква религија има, каква националност има, какви ентички групи има внатре, какви културни традиции, тоа е внатрешно прашање.

ЧЕНТО, кажи ми во кое не е во право Желев? Секое слово е 100% верно. Никаде на светот нема со декрет признаване на религиа, език, националност.
И престанете со това "Признаи, та признаи". Смешни сте.
Хаха, еве ги се јавија благополучните стипендисти на правителството...
Абре смешник без потреба се препелкаш тука, ти дадов погоре 100% ВИСТИНСКИ изјави на Желев, повели коментирај ги нив?

И кажано ви е 1000 пати до сега, НИЕДНА друга држава која не признала во светот не правела такви глупости како вашата.
Нормални држави НЕМААТ проблеми да потпишуваат документи и други спогодби за соработка на своите јазици, ама ВИЕ сте тие коишто имавте и сеуште имате со нашиот јазик, па мораше специјална спогодба (мошне килава) да се прави со вас за да се регулира тоа "прашање" коешто ве мачи ВАС, а не нас!

"Миновски ја истакна средбата меѓу претседателите Глигоров и Желев на 12 август 1992 година, на која бугарскиот претседател изјавил дека во Бугарија не признавале и не можеле да признаат постоење на македонски народ, нација и јазик. Односите се влошуваат во 1993 година, откако Бугарија одбива билатералните договори, спогодби и други акти да ги потпишува на македонски јазик."

Сега кој има проблем и е СМЕШЕН, ние или вие..?!?

А, ова што е бре:

"На Бугарија и биле потребни две години по признавањето на Македонија за да воспостави дипломатски односи, што се случи на 20 декември 1993 година"

Или бидејќи сме многу далеку, па не можевте толкави патни трошоци да им исплаќате на вашите дипломати, па затоа ви требало цели 2 години..?!?

ИЗВОР
 

Kajgana Shop

На врв Bottom