Исчезнати лица

Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
ЉП - П, го поли со боја Геровски, јавно мислам, не одговараше за тоа.

Има куп лајна зад типот, од типот силеџиство, закани, некои од нив поврзани / реализирани со други ликови од неговото потесно друштво, барем така збори чаршија.

Во Мај годинава е приведен заради оружје (пиштол, за кој има дозвола за поседување но не и за носење) во Демир-Каписко. Таму се вели дека барал злато. Не е наведено дали носи метал-детектор со него (што исто така не знам колку е законски, посебно после оној случајот со кражби на археолошки артефакти).

Бананадонискиов Нордистан ни е преполн со шибицари, од сите и вон сите вери/националности, кои
живуркаат без работа, без разлика дали е тоа градење ш-класа објекти за 300Ем2 и препродавање на истите за 2000Е, партиско сендвичарење и плакатирање без идеологија (ако не се земе сендвич-идеологијата), живуркање по државни институции со клатење врата за плата (не клатат ни врата, мит е и тоа, ништо не прават), дилање, рекетарење, лихварење, кодошење, тендерење, препродавање струи, "приватизација" на државен капитал по брза постапка, водење т.н НВО-а само за да се добијат грантови/донации и сл (исто без идеолошка позадина, чисто ради пари).

Тиња, опортунизам на секој чекор, во секоја пора од општеството. Лешинари и живуркари кои се "надмудруваат" во сопствените лајна.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.002
Поени од реакции
3.533
Незнае да се изрази човекот, нема течна мисла, има долги паузи меѓу одредени зборови и нема целина неговиот говор. Сето тоа раѓа фрустрации и за тоа не го напаѓаат
друже ја ги мразам сдс од дното на душата, и проливер нормално, ама на пресов сега што беше човеков едвај издржа да не се расплаче, башка што на секоја секунда новинарите го прекинуваа, се убацуваа од страна, у исто време 10 новинари поставуваат прашање.. не му беше лесно..
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.526
Поени од реакции
43.048
Мене уште не ми е верно родител свесно да се нафати на ваков начин за изнудување пари, сопствено дете да користи како алатка. Инаку, за некој да е спремен да ти убие член на фамилија, не мора да изгледа профи, доволно е да е дебил безмозочен, како овие.

Доколку било закана, ме чуди како не успеал да надмудри вакви дебили, зошто посегнал по ваков очајнички потег!? Толку ли бил усран и не успеал да размислува рационално!? Мислам дека има уште нејасни нешта во овој дел, се надевам ќе се откријат наредниве денови, засега има само шпекулации и испревртени информации.
Да му дужи на Палчо не верувам, па уште и да има закана врз детето, Палчо не е моќник што може да му наштети под дифолт, со една пријавал ќе го лишел од слобода со години a и он ќе се ослободел од тој долг на некој начин, нема политичка инстанца у земјава што не сака Палчо да е у затвор со години така да тоа најмал проблем е, он е и против сдс и против вмро, win за сите ќе беше тоа.

Поголема е веројатноста дека должел на други, а веруј ми ако некој е многу длабоко во долгови, и ваквите очајнички потези им се логични, изводливо, ништо страшно, рутина, така размислува во даден момент иако од твоја, моја, наша перспектива тука тоа делува надреално, нит е прв нит е последен што така расудувал во даден момент, oдносно, најлудото во глава му делувало нормално, и изводливо.

Мада, со овој рандом развој на настани, може и да е некоја уште поапсурдна причина, несфатлива за секој што нормално расудува, да тргнеме од тоа што го знаеме, а тоа е дека ја убиле и во нивните калкулации тоа им бил единствен излез од гомната во кои биле, што повеќе од ова, тука сфаќаме колку е саат и колку овие луѓе се отсечени од реалноста и живеат у некој, само за нив, разбирлив свет. Џабе се обидуваме да бараме одговори, што како зашто, и да ги добиеме, никогаш нема да бидеме способни да ги разбереме, уште толку ќе ни е криво и ќе вриеме што едноставно не допуштиле девојчево да се врати дома, макар и да го остават на некој селски пат само да талка.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.011
Поени од реакции
4.565
Кој е петиот што е осомничен?
Палчо,Влатко,Велибор,Таткото, и ?
Боре тренерот по карате
За него уште вчера пишав дека по фејсбук пишуваат дека се изненадени, сега и на 24 вести имаше репортажа дека велешани се изненадени од неговата инволвираност.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.360
Поени од реакции
3.518
Патриотите не ги барајте помеѓу луѓе кои биле на позиција генерални секретари на СДСМ. И ти и онаа алкаедана чослмо или како и да се вика.
Aha da, do vcera bese pretsedatel na desna partija, sto go kanat na podkasti, mu davaat donacii od aus, mu rakopleskaat koga go poliva geroski so boja sred bel den, soliden broj privrzanici sto go branat do den denes, ali od vcera vekje ne e patriot.
Namesto da povtoruvas deka tazi dupka ne e dupka, moze treba da se preispitas zad kakvi lugje zastanuvash i kakvi vrednosti prifakjash.

Pak ke povtoram, ako ova e mainstream patriotizmot vo Makedonija, patriotite treba da se skrijat vo dupka i nikogas da ne vidat bel den.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.755
Поени од реакции
8.300
https://www.facebook.com/profile.php?id=100007889807137 - велибор манев
https://www.facebook.com/bore.videvski - боре видевски каратистот
https://www.facebook.com/vlatko.kesisev - влатко кешишев фаца убица
Палчо
Таткото
И овие двајца ги спомнуваа ама не знам што се случи со нив:
сите се од истата секта
Иако веќе е прекасно зошто сегде им ги има имињата и сликите, може да излезе дека некој од овие е невин, до крај на живот ќе бидат жигосани дека се убијци на деца, а и нивните фамилии кои немаат ништо со тоа следниов период ќе бидат третирани како лепрозни .

Ова е комплетна непрофесионалност од МВР и Обвинителство, кој се криви што веднаш земаа и објавија имиња на обвинети. Се надевам само дека имаат барем потпишани изјави каде признаваат, па да не го претворат и целиот судски процес во еден циркус зошто не собрале докази.
 
Последно уредено:

Outersprint

rags to riches
Член од
5 март 2018
Мислења
38
Поени од реакции
99
Пресов што се одржа, подобро и да не се одржеше, оти очигледно немаат доволно информации во самата истрага, а излегуваат да држат прес и да одговораат на новинарски прашања(кои беа прилично глупи, ама очекувано од нашите новинари).

Многу од одговорите што ги даваа беа нејасни и нецелосни, најмногу поради тоа што делува како да немаат доволно докази, односно конкретни докази иако имаат притворени осомничени лица.
Изминативе денови изјавија дека направиле повеќе разговори, претреси и добавување на информации и докази, но на пресов што го одржаа некако не делуваше така бидејќи се уште не го знаат мотивот зошто нажалост се убиени и киднапирани дедото од Велес и Вања, освен тоа што го имаат класифицирано како користољубие за кое што не дадоа конкретен одговор дека стварно е тоа.

Друга работа, особено со киднапирањето на Вања, не ми е јасно како во влез ја киднапирале Вања без да се вознемири зградата каде што е киднапирана, бидејќи како што кажаа, била врзана, ставена во вреќа за спиење и потоа ставена во ѓепекот на ситроенот.
Таква работа да направиш сигурно не е малку работа, бидејќи девојчето е 175цм, и се тоа во влез да го правиш без притоа никој, апсолутно никој да не излезе во тој интервал кога се одлучиле да ја киднапираат и без да испушти глас...
Линк: Спасовски: Девојчето со врзани раце и нозе е ставено во вреќа за спиење и убиено

Потоа го имаме делот и со возилото на дедото за кое што немале трага тие денови, или како што кажаа не ни знаеле дека имале возило кое било во сопственост на дедото за кое било некако извозено до Скопје и потоа преминато на еден тон камери низ центарот само за да ја киднапираат Вања и да прават изнуда.

Следува другото што го кажаа, а нема смисла, или не се изразија како што треба, а тоа е дека го направиле во страв и дека потоа ќе барале изнуда, едноставно како ќе го правиш тоа кога сите ќе бидат свртени кон извршеното убиство?

Не знаат дали и таткото е инволвиран или не, бидејќи од една страна наводно комуницирал им давал податоци, а од друга страна не знаат дали е така...

Во превод, детективите изминативе саати од кога ги приведоа, а и во претходните разговори што ги имале со потенцијалните осомничени испаѓа дека не си ја завршиле работата за да дознаат кој бил мотивот за ова да го направат и да убијат две личности на свиреп начин.
Пресов да не го одржеа до утре ќе искочеа уште 300 теории на заговор, требаше уште вчера да го одржат.
Делумно одговорија на сите поставени прашања, да не заборавиме дека вчера го најдоа девојчето, незнам што повеќе информации очекувате да добиете.
Возилото на Панчо беше најдено уште пред 2 дена, ваљда МВР уште тогаш имале сознанија за кој се работи и дека возилото било вклучено и во случајот со Вања ама не споделија ништо додека ги немаа фатено сите осомничени.
Неможат за 12 часа да ги добијат ни они сите информации, и новинариве се ужас, запнаа за таткото. Колку што знаат пренесоа.

"Таткото учествувал во некакви насоки кога девојчето ќе излезе само, таткото неможеме да го сомничиме ни дека е дел од групата затоа што немаме такви сознанија. Имаме одредени сознанија кои ни кажуваат само дека таткото имал контакт со лицето кое сега не ни е тука, само врз основа на сомнение. Јас ќе ја задржам и таа структура не презумцијата на невиност, да не направиме и друг проблем сега."
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Aha da, do vcera bese patriot sto go kanat na podkasti, mu davaat donacii od aus, mu rakopleskaat koga go poliva geroski so boja sred bel den, soliden broj privrzanici sto go branat do den denes, ali od vcera vekje ne e patriot.
Namesto da povtoruvas deka tazi dupka ne e dupka, moze treba da se preispitas zad kakvi lugje zastanuvash i kakvi vrednosti prifakjash.

Pak ke povtoram, ako ova e mainstream patriotizmot vo Makedonija, patriotite treba da se skrijat vo dupka i nikogas da ne vidat bel den.
Да имаше Палчо поддршка ќе собереше 1000 потписи да ја регистрира партијата. Џабе е тој муабет.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
983
Поени од реакции
3.963
Една можеби првично луда теорија ми се сврза во глава, но очигледно овој Палчо бил тотално одлепен па ми дава за право да се сомневам

Типов барал и копал злато носејќи оружје во Демир Капија, а пред неколку години исчезна едно момче токму во тој предел.


После ова со Вања и Панче ако се точни информациите на обвинителството Палчо е психопат и ладнокрвен убиец, па ништо чудно и момчето од Демир Капија(кое мајката кажуваше дека често шетал по природата околу) да наишол на Палчо како копа злато, овој се уплашил или му пукнало во глава дека е пратен од ЦИА или некоја друга негова шизо теорија па го убил

Телото на Илија беше најдено скриено во длабока провалија после 2 години

 
Член од
29 август 2023
Мислења
7
Поени од реакции
39
Мајката го објавува постот на Фејсбук во 12.08 часот. Каква е таа непостоечка фама и медиумски притисок во 10 часот сабајле (два часа пред статусот) што ќе те натера да убиеш дете?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.422
Поени од реакции
47.103
Да имаше Палчо поддршка ќе собереше 1000 потписи да ја регистрира партијата. Џабе е тој муабет.
Нема такво нешто како "џабе муабет" кај нив. Не смее ниедна смрт да оди фира. Кај родителите на децата од Смилковско езеро одеа да лажат, па овде немало да изиграат за партијата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.472
Поени од реакции
109.502
Daj be idi u picku mater da ti ebam sve po spisok na kraj kraeva, budalo edna picka ti materna. Prekini da zamaras so retardiranive teorii maloumniku eden i gubi se od tuka.

Se fakjal za stolce i nervoza pokazuval ALO 14 GODISNO DETE UBIJA, mislis li deka na obvinitelot, ministerot i inspektorite im e lesno posle se sto videle i slusnale denovive.

Stoko glupava.

Banirajte go be i taka e retardiran, neka si pisuva u toa mentalnata ramnozemjaska tema, nema potreba da go citame segde.
Retarda umrena
Постов го читам со гласот на Урко зашо е напишан на брутална латиница. Иначе и ја све да му ебам на овој куртонот.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Пресов да не го одржеа до утре ќе искочеа уште 300 теории на заговор, требаше уште вчера да го одржат.
Делумно одговорија на сите поставени прашања, да не заборавиме дека вчера го најдоа девојчето, незнам што повеќе информации очекувате да добиете.
Возилото на Панчо беше најдено уште пред 2 дена, ваљда МВР уште тогаш имале сознанија за кој се работи и дека возилото било вклучено и во случајот со Вања ама не споделија ништо додека ги немаа фатено сите осомничени.
Неможат за 12 часа да ги добијат ни они сите информации, и новинариве се ужас, запнаа за таткото. Колку што знаат пренесоа, битно е дека сите инволвирани се фатени а деталите ќе ги пренесат кога тогаш.
Подобро да има уште милион теории на заговор отколку неспремни и со нецелосни докази да излегуваат на прес и да одговораат на новинарски прашања.
Можеа да приберат повеќе докази, да земат ДНК примероци, да се обидат да дознаат мотивот и потоа да одговорат на прашања кои би ги покале теориите, кои и онака најголем дел беа бујни, а и се уште се прават такви.

Ја не очекувам ова да заврши за брзо, ама да излезеа поспремни и со поцелосни информации ќе си направија подобра работа отколку ова што сега го направија со пресов.

Edit;
Гледам дека имаш дополнето со цитат, затоа и тој пасус каде пишав дека немаат конкретни сознанија и се во можеби бил во комуникација, а можеби и не бил, се затоа што немаат доволни информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom