Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Сегашна исхрана катастрофална мрсотии еден тон.
Стаж во теретана...тука е главниот проблем.До пред една година одев редовно година и више и бев у топ форма али еве веке една година паузирам и се напраив прасе.
Сега со новава 2012 планирам да се вратам и ми треба програма али отиден сум многу у плус и мислам нема да успеам со напамет измислени јадења.
Висина 175-6 тежина 89
Ќе те имам во предвид да ти пратам исхрана деновиве, бидејќи треба да побарам што ми се врти во компјутеров.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
26
Сегашна исхрана катастрофална мрсотии еден тон.
Стаж во теретана...тука е главниот проблем.До пред една година одев редовно година и више и бев у топ форма али еве веке една година паузирам и се напраив прасе.
Сега со новава 2012 планирам да се вратам и ми треба програма али отиден сум многу у плус и мислам нема да успеам со напамет измислени јадења.
Висина 175-6 тежина 89
другар земи јаже ,поти се секој ден трчај , у денот да имаш три оброка сабајле житарици со мелко,поручек месо ама варено ,риба ,ориз,компир ,боранија и такви зелени работи се варено да биде и вечера нека ти биде овошје ,а пред да легнеш една чаша вода да се заситиш да не ти се јаде одма кога ке станеш
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Немам ништо погрешно сфатено, ти се обидуваш да извадиш погрешна слика од целава ситуација.
Прво праша зошто фудбалерите не качуваат мускулна маса, потоа пиша дека на нив не им треба, одкога јас го напишав истото. И сега самиот откри ја поентата зошто ги спомна на прво место?

И немаш потреба да ги читаш моите теми доколку изигравам кловн во твои очи и сум смешен.
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 17:23 ---


Напиши повеќе за твојата сегашна исхрана, колку си тежок, висина, и стаж во теретана.
Ти го пишав тоа за да ти кажам дека неможе со таков интензитет на кардио да се гради мускул тоа е невозможно.. Ти тоа го поврза дека на нив не им треба.. Муабетот небеше дали им треба или не туку дека неможат да изградат мускул со таков начин на живеење..Прочитај го и постот на Ѓоровски.. мора да биде прилагодено кардиото за своите потреби и цели..

Смешен ми беше постот пошто ми викаш дека парирам на твоето знаење.. Таман работа тука сум за да научам нешто..
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 17:54 ---
Како на фудбалери не им е потребна маса ,иди нека се соблешче Роналдо види мускѕли,Дрогба нека дигне дресс да видичш груда само не може фудбалер од 1.80 да има 90 кила ке си има норамлно 70 или 75 кила
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 17:12 ---
Пове
Повеќе работат на зацбрстување на мускул а не на пумпање
Тоа е тоа.. неможат да кренат голема маса.. туку некоја солидна бројка на тежина..
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
другар земи јаже ,поти се секој ден трчај , у денот да имаш три оброка сабајле житарици со мелко,поручек месо ама варено ,риба ,ориз,компир ,боранија и такви зелени работи се варено да биде и вечера нека ти биде овошје ,а пред да легнеш една чаша вода да се заситиш да не ти се јаде одма кога ке станеш
Види кондиционо за мојата килажа сум и повеќе од спремен.Скокам дома на јаже играм фудбал понекогаш али проблемот е што јадам многу обилно и не ко што треба храна:)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
целта ми е да ги задржам килава,ама да ги претворам све во мускул(или да смалам 1-2 кила)

не ми треба исхрана и суплементи за ББ,пошто не планирам со тоа да се занимавам,туку со кошарка..

почнав да пијам веј протеин професионал + од ал макс,ама не ми дава некои резултати..
Воопшто не си свесен за тоа што го пишуваш, што значи.
77 кг мускули...е одлична количина за супер изглед.
Е сега, сеуште немам сретнато некој волшебник кој може да ја претвори телесната тежина во желба полна мускули, а да не му треба исхрана за бодибилдинг.
8 години тренираш кошарка и очогледно дека на тој начин кај тебе нема резултат за мускулест изглед.
А тоа што ти треба да го измениш, ти не го сакаш. Помош. Тешко.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Воопшто не си свесен за тоа што го пишуваш, што значи.
77 кг мускули...е одлична количина за супер изглед.
Е сега, сеуште немам сретнато некој волшебник кој може да ја претвори телесната тежина во желба полна мускули, а да не му треба исхрана за бодибилдинг.
8 години тренираш кошарка и очогледно дека на тој начин кај тебе нема резултат за мускулест изглед.
А тоа што ти треба да го измениш, ти не го сакаш. Помош. Тешко.
Не се разбираме,очигледно.

Не дека на мене нема ни еден мускул,далеку од тоа. Кое е тоа што треба да го изменам ? никој не ми кажал ништо такво.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако не се разбираме, значи дека не знаеш да формулираш прашање.
Тоа што треба да измениш, е начин на хранење.
Тоа што се обидуваш да добиеш, индивидуален програм за исхрана и трениг, не се добива инстант на начин на кој го бараш.
Тоа што самиот неможеш да составиш една солидна основа на тренинг исхрана, во ова време на информации, е твој недостаток.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не се разбираме,очигледно.

Не дека на мене нема ни еден мускул,далеку од тоа. Кое е тоа што треба да го изменам ? никој не ми кажал ништо такво.
Какви резултати сакаш да има од протеинот ако не работиш со тегови? Веројатно твоите мускули веќе се навикнати на оптеретувањето што го имаш со кошарка т.е. имаат постигнато обем кој им е доволен за тренинзите. Ако веќе сакаш да ја зголемиш мускулната маса ќе мора да работиш со тегови. Тоа ќе подразбира и внес на повеќе квалитетни калории за телото да има енергија за напорните тренинзи иако мислам дека теретаната може и да ти ги наруши перформансите во кошарка. Точно е дека озбилните спортисти одат во теретана, но од сосема други причини (пр. кошаркарите за повисок скок, спринтерите за експлозивен старт, фудбалерите за појак шут и тн.) тие имаат специјални програми за вежбање кои доста се разликуваат од класичните бодибилдерски, а се со цел да им ги подобрат професионалните перформансите, а не од естетски причини.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ако не се разбираме, значи дека не знаеш да формулираш прашање.
Тоа што треба да измениш, е начин на хранење.
Тоа што се обидуваш да добиеш, индивидуален програм за исхрана и трениг, не се добива инстант на начин на кој го бараш.
Тоа што самиот неможеш да составиш една солидна основа на тренинг исхрана, во ова време на информации, е твој недостаток.
А како се добива ? можам ја да го составам тој програм,но прашање е колку ќе е квалитетен.За тренинг програма имам,ти кажав да ми направиш пошто иста цена ми бараш и со и без тренинг програма.
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 21:16 ---
Или не има добра исхрана ,или не вежба правилно, трто нема ,пред да прашаш несто Educate dont discriminate размисли убаво што сакас
Уште на почеток јас кажав што ми треба,ама не ме читаат добро.
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 21:18 ---
Какви резултати сакаш да има од протеинот ако не работиш со тегови? Веројатно твоите мускули веќе се навикнати на оптеретувањето што го имаш со кошарка т.е. имаат постигнато обем кој им е доволен за тренинзите. Ако веќе сакаш да ја зголемиш мускулната маса ќе мора да работиш со тегови. Тоа ќе подразбира и внес на повеќе квалитетни калории за телото да има енергија за напорните тренинзи иако мислам дека теретаната може и да ти ги наруши перформансите во кошарка. Точно е дека озбилните спортисти одат во теретана, но од сосема други причини (пр. кошаркарите за повисок скок, спринтерите за експлозивен старт, фудбалерите за појак шут и тн.) тие имаат специјални програми за вежбање кои доста се разликуваат од класичните бодибилдерски, а се со цел да им ги подобрат професионалните перформансите, а не од естетски причини.
1.вежбам дома 2 години,а веќе 2 месеца,сега почнувам 3 сум у теретана.Програма имам за скок,така да не вежбам по програма за бодибилдери.Единствено од почеток што барав,е програма,режим,како сакате кажете го,за исхрана,и евентуално што да пијам од суплементи.
Незнам што имаше толку комплицирано во моите постови,али добро,ваљда се разбравме сега..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
1.вежбам дома 2 години,а веќе 2 месеца,сега почнувам 3 сум у теретана.Програма имам за скок,така да не вежбам по програма за бодибилдери.Единствено од почеток што барав,е програма,режим,како сакате кажете го,за исхрана,и евентуално што да пијам од суплементи.
Незнам што имаше толку комплицирано во моите постови,али добро,ваљда се разбравме сега..
sajSiGa многу убаво пишал. Џордан сигурно ти е познат и го знаеш :) Тој е единствениот спортист кој имал 3% на масно ткиво на него со што целиот бил мускули а ни приближно немал тело како на еден класичен билдер.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
А како се добива ? можам ја да го составам тој програм,но прашање е колку ќе е квалитетен.За тренинг програма имам,ти кажав да ми направиш пошто иста цена ми бараш и со и без тренинг програма.
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 21:16 ---


Уште на почеток јас кажав што ми треба,ама не ме читаат добро.
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 21:18 ---


1.вежбам дома 2 години,а веќе 2 месеца,сега почнувам 3 сум у теретана.Програма имам за скок,така да не вежбам по програма за бодибилдери.Единствено од почеток што барав,е програма,режим,како сакате кажете го,за исхрана,и евентуално што да пијам од суплементи.
Незнам што имаше толку комплицирано во моите постови,али добро,ваљда се разбравме сега..
Незнам кој кого не разбира, но Myers, 28 декември 2011 ти одговори, што е тоа што треба да го измениш во исхраната, ако сакаш мускулест изглед.
Во теретаната која ја посетуваш има најверојатно инструктор кој е непосредно до тебе и кој најлесно би можел да ти помогне. Полесно од составување на режим по виртуелен лик.

Никој не работи персонален програм за исполнување на желби без надомест. За ако сакаш некој да ти исполни желба и да те прати во постигнувањето на целта (а мора да те прати за да го запознае твојот организам како ќе реагира и на основа на тоа да прави соодветни промени) тоа има своја вредност. Иако тоа го знаеш, се потруди на место каде луѓето несебично се обидуваат да помогнат и споделат искуство, но од општо значење и примена, не индивидуално, да добиеш нешто повеќе. Направи ги промените кои ти ги предложија, па види како ќе се одрази тоа на твоето тело и организам. Или, ако сакаш постојан надзор и внимание, ангажирај си персонален тренер.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Незнам кој кого не разбира, но Myers, 28 декември 2011 ти одговори, што е тоа што треба да го измениш во исхраната, ако сакаш мускулест изглед.
Во теретаната која ја посетуваш има најверојатно инструктор кој е непосредно до тебе и кој најлесно би можел да ти помогне. Полесно од составување на режим по виртуелен лик.

Никој не работи персонален програм за исполнување на желби без надомест. За ако сакаш некој да ти исполни желба и да те прати во постигнувањето на целта (а мора да те прати за да го запознае твојот организам како ќе реагира и на основа на тоа да прави соодветни промени) тоа има своја вредност. Иако тоа го знаеш, се потруди на место каде луѓето несебично се обидуваат да помогнат и споделат искуство, но од општо значење и примена, не индивидуално, да добиеш нешто повеќе. Направи ги промените кои ти ги предложија, па види како ќе се одрази тоа на твоето тело и организам. Или, ако сакаш постојан надзор и внимание, ангажирај си персонален тренер.
Па многу нормално дека не работи никој за без пари.Јас ради тоа и ти се обратив на тебе,ама не ми враќаше ти,па пишав тука.Сепак,тоа е и мое право.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
26
Па многу нормално дека не работи никој за без пари.Јас ради тоа и ти се обратив на тебе,ама не ми враќаше ти,па пишав тука.Сепак,тоа е и мое право.

Драгрче сите ти пишуваме ти не разбираш викаш вежбам дома .идам у теретана а немаш резултати ,ти кажувам или немаш добар тренинг или немаш добра исхрана трето нема ,преиспитај се самиот прочитај поствите и процени ако ти треба нешто пиши ....
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Драгрче сите ти пишуваме ти не разбираш викаш вежбам дома .идам у теретана а немаш резултати ,ти кажувам или немаш добар тренинг или немаш добра исхрана трето нема ,преиспитај се самиот прочитај поствите и процени ако ти треба нешто пиши ....
Јас уште на почеток,и сега пред некој пост пишав што ми фали.

Исхрана.

Тренинг програма имам,и има резултати од нејзе,не е дека неам ни еден мускул на мене,далеку е од тоа,но треба уште.А за тоа уште,фали исхраната+ суплементи.Ради тоа и пишав тука.Ми кажаа да ги баталам пирошките и кроасаните.Ок,ќе ги баталам.А што да јадам наместо нив ? тоа ми треба мене,да ми каже некој што насабајле,што пред,што после тренинг,што навечер.Толку.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Maus, истото прашање постави го во оваа тема.
Оваа тема е за исхраната поврзана со спортов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom