Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
16,175,77 кила.

Тренирам кошарка,8та години цели,немам праено големи паузи,максимум ми била околу месец дена,не полн месец дена...последниве 2 години вежбав по дома,склекови,стомачни,вратило....сега почнав теретана,овој ми е 2 месец,тренирам по програма,таа е првично за скок,ама се јача цело тело со нејзе.

целта ми е да ги задржам килава,ама да ги претворам све во мускул(или да смалам 1-2 кила)

не ми треба исхрана и суплементи за ББ,пошто не планирам со тоа да се занимавам,туку со кошарка..

почнав да пијам веј протеин професионал + од ал макс,ама не ми дава некои резултати..

Сега за празнициве,ќе соберам повеќе пари,би имал за повеќе суплементи,ама незнам колку ќе можам тие да ги купувам понатака..

Да пишам како се исхранувам до сега,и шема на тренингот ?
Според годините, висината и тежината треба дневно да внесуваш 2616 калории за одржавање на масата, 2093 за намалување на масти.

Пиши ја моменталната исхрана за одприлика да знам што треба да смениш.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Според годините, висината и тежината треба дневно да внесуваш 2616 калории за одржавање на масата, 2093 за намалување на масти.

Пиши ја моменталната исхрана за одприлика да знам што треба да смениш.
Вака...

Кога сум прва смена,станувам и идам у школо.Таму јадам или пирошки(има една жена продава,домашни со кашкавал внатре) по 5 јадам такви,не се големи,или јадам кроасан 7 дејс и млеко или чоколадно или обично...доаѓам,јадам пак нешто,дали сендвич или кроасан(зависно од тоа што сум јадел у школо) чекам 1 саат и идам во теретана.Доаѓам од теретана,ручам,увек иам или риба,пилешко,компири,грашак и слично.Пред да ручам,пијам еден протеин..навечер,јадам пак исто,или кроасан или сендвич...кога сум втора смена,истото ми е,само од сабајле кога ќе станам пијам шејк и јадам нешто..у школо само кроасан и млеко..ќе дојдам,ручам,идам у теретана,се враќам пак ручам истото..

Ова додека неам тренинзи у сала(на пауза сме) а кога имам тренинзи,ако сум 1ва смена,имам од 5 саат тренинг,па пред тренинг у сала ручам,доаѓам,пак ручам идам у теретана и кога ќе се вратам пијам шејк и нешто каснувам,ако останало ручек-тоа...и наместо од сабајле 2риот шејк,го пијам вечерта,пред спиење..

Истава ситуација,само кога сум 2ра смена у школо..
Имам тренинг сабајле,у 9 саат,станувам накај 7 и 30,пијам шејк,јадам кроасан и идам у сала.се враќам,пак јадам,идам у школо.Таму јадам обично или сендвич ладен,или кроасан.Доаѓам дома,ручам,идам у теретана,се враќам пијам шејк и ручам.обично тоа ми е вечерата...

Многу малце јадам овошје,тоа ми е проблемот,а вода пијам ептен..

сега ќе пишам и тренингот како ми е распореден.
--- надополнето: 28 декември 2011 во 14:43 ---
Ponedelnik
-Cucnjavi so tezina na grb(sipka) pocnav so 5ki od strana,posleden pat so po 2 petki od strani+sipkata.3*12
-Kacuvanje na stol.Naizmenicno leva-desna(so 10ki vo race,pocnav so 4ki) 3*12
-Iskoraci vo dolzina so tezina(pocnav so 4ki,sega so 10ki) 3*24
-Vezba za zadni butini(sutevi)3*12 (25-30 kila,pocnav so 20)
-Vezba za predni(sutevi) 3*12 (25 kila,pocnav so 15)
-Vezba za listovi,sprava,so 35 kila 3*20
-Skok na edna pa druga noga,dodeka ne se pocustvuva bolka 3 serii
Stomacni:
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30


Sreda
GRADI:
-Kosa klupa so ednoracni tegovi(pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-Kosa klupa so dvoracen teg(pocnav so 5ki od strana+sipka,sega so 7,5 od strana+sipka)3*12
-Prava klupa(bench) so ednoracni(ista kilaza)3*12
-Prava klupa(bench) so dvoracen(ista kilaza)3*12
-Pulover(pocnav so 5ka,sega so 7,5)3*12
-Gradi na razboj(po 20-25)
TRICEPS
-So sekoja vrsta,vkupno 3,so se jazeto,od sekoja 3*12 so po 20-25 kila
STOMACNI:
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30

Cetvrtok
RAMO
-So ednoracni tegovi,stois,vo strana (pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-So ednoracni tegovi,sedis na klupa,tegovite pod noze I krevas(letanje)(pocnav so 5ki,sega so 10ki)3*12
-So ednoracni tegovi napred(leva pa desna) (pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-So dvoracen teg,vo sedecka pozicija,pozadi glava(pocnav so 5ki od strana+sipka,sega so 7,5+sipka)3*12
- So dvoracen teg,vo sedecka pozicija ispred glava(isto kako pogore)3*12
PODLAKTICI
So prava sipka,so 5ki od strana,4*15 krevanje samo lakticite
TRAPEZ
-so ednoracni tegovi kruzenje nanapred 1*20
-So ednoracni tegovi kruzenje nanazad 1*20
-so ednoracni tegovi gore-dole 1*20
PETOK
-Cucnjevi so dvoracen teg,so 2 5ki od strani 3*12
-Za butini.so tezina vo racete(7,5 kg) ednata noga e polozena na klupa,I se pravat cucnjavi na edna noga.3*12
-cucnjevi bez te govi 3*12
-cucnjevi na edna noga,bez tegovi,sednuvam na klupa na edna noga,I taka stanuvam 3*12
-iscekori so pruzini,so tezina vo racete 3*12
-Listovi,sprava(20-25 kila) 3*20
-Skokovi na edna noga dodeka ne se pocustvuva bolka..3 serii
STOMACNI: vo petok
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30

Стомачните ги правам 3 пати во неделата,покрај ова имам секој ден тренинг у сала,освен недела...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Вака...

Кога сум прва смена,станувам и идам у школо.Таму јадам или пирошки(има една жена продава,домашни со кашкавал внатре) по 5 јадам такви,не се големи,или јадам кроасан 7 дејс и млеко или чоколадно или обично...доаѓам,јадам пак нешто,дали сендвич или кроасан(зависно од тоа што сум јадел у школо) чекам 1 саат и идам во теретана.Доаѓам од теретана,ручам,увек иам или риба,пилешко,компири,грашак и слично.Пред да ручам,пијам еден протеин..навечер,јадам пак исто,или кроасан или сендвич...кога сум втора смена,истото ми е,само од сабајле кога ќе станам пијам шејк и јадам нешто..у школо само кроасан и млеко..ќе дојдам,ручам,идам у теретана,се враќам пак ручам истото..

Ова додека неам тренинзи у сала(на пауза сме) а кога имам тренинзи,ако сум 1ва смена,имам од 5 саат тренинг,па пред тренинг у сала ручам,доаѓам,пак ручам идам у теретана и кога ќе се вратам пијам шејк и нешто каснувам,ако останало ручек-тоа...и наместо од сабајле 2риот шејк,го пијам вечерта,пред спиење..

Истава ситуација,само кога сум 2ра смена у школо..
Имам тренинг сабајле,у 9 саат,станувам накај 7 и 30,пијам шејк,јадам кроасан и идам у сала.се враќам,пак јадам,идам у школо.Таму јадам обично или сендвич ладен,или кроасан.Доаѓам дома,ручам,идам у теретана,се враќам пијам шејк и ручам.обично тоа ми е вечерата...
Ќе треба да ги исфрлиш комплетно од исхраната тие пирошки и сендвичи доколку сакаш мускулест изглед.
Треба исхраната да ти биде составена од јајца, пилешко, туна, паста, компир, ориз, овес, бадеми, лешници, ореви.

Одприлика околку 25 грама протеини, 40-50 грама јаглехидрати и 5 грама масти во еден оброк.

Треба да имаш околку 6 оброка на ден, со оглед на тоа што посетуваш теретана и пратиш друга физичка активност, како кошарката треба да внесуваш повеќе здрави калории со што ќе ти помогне да ја изградиш мускулната маса.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Myers, твое мислење за ова?
Незнам каде го имаш прочитано тоа, и секаде различно ќе ти каже.
Јас секогаш сум бил скептик кога се работи за диетите по крвната група, се додека ги внесуваш потребните микро/макро нутренти.

Еве ти нешто што можеби ќе ти помогне, бидејќи искрено не сум ги простудирал диетите по крвна група.

 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Незнам каде го имаш прочитано тоа, и секаде различно ќе ти каже.
Јас секогаш сум бил скептик кога се работи за диетите по крвната група, се додека ги внесуваш потребните микро/макро нутренти.

Еве ти нешто што можеби ќе ти помогне, бидејќи искрено не сум ги простудирал диетите по крвна група.
Конкретно другар успешно му има делувано диета по крвна група, на интернетов и по списанија секаде има и може да се најде.
Ме потикна да прашам да споделам мислење после тоа што го прочитав во 24 часа Здравје списанието и по дискусија со другар кој и он е B+ и стекот лошо влијае на него т.е. го дуе додека истото го немам приметено кај мене.
Ако треба ќе ја прекуцам статијата од списанието не ми е проблем.

Кога сме на диета за одредена цел отприлика после колку време би можеле да видиме резултати од истата, дали 4 недели се доволен период или е тоа кај секој различно?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Конкретно другар успешно му има делувано диета по крвна група, на интернетов и по списанија секаде има и може да се најде.
Ме потикна да прашам да споделам мислење после тоа што го прочитав во 24 часа Здравје списанието и по дискусија со другар кој и он е B+ и стекот лошо влијае на него т.е. го дуе додека истото го немам приметено кај мене.
Ако треба ќе ја прекуцам статијата од списанието не ми е проблем.

Кога сме на диета за одредена цел отприлика после колку време би можеле да видиме резултати од истата, дали 4 недели се доволен период или е тоа кај секој различно?
Секој различно како што веќе пиша, но во тие 20 дена од почнување на режимот би требало да видиш дали таа диета има позитивен или негативен ефект врз твоето тело.

Јас, пишав дека сум скептик зошто можеби по некоја луда коенциденција ја имам погодено диетата баш по мојата крвна група, па затоа дејстува на мене :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Јас, пишав дека сум скептик зошто можеби по некоја луда коенциденција ја имам погодено диетата баш по мојата крвна група, па затоа дејстува на мене :D
хех, ајде приквечер кога ќе се приберам ќе го искуцам текстот што го читав па ќе поразговараме околу тоа. Баш и е објаснето што како и зашто.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Myers, твое мислење за ова?
И моето мислење е скептично. Можеби за оптимално здравје е во ред да се проба со тие програми, но воопшто таква програма не пасува за бодибилдинг. Пример јас како А гупа ме советуваат да јадам само житарици а да избегнувам месо што би било скоро невозможно ако сакаш мускулесто тело.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Вака...

Кога сум прва смена,станувам и идам у школо.Таму јадам или пирошки(има една жена продава,домашни со кашкавал внатре) по 5 јадам такви,не се големи,или јадам кроасан 7 дејс и млеко или чоколадно или обично...доаѓам,јадам пак нешто,дали сендвич или кроасан(зависно од тоа што сум јадел у школо) чекам 1 саат и идам во теретана.Доаѓам од теретана,ручам,увек иам или риба,пилешко,компири,грашак и слично.Пред да ручам,пијам еден протеин..навечер,јадам пак исто,или кроасан или сендвич...кога сум втора смена,истото ми е,само од сабајле кога ќе станам пијам шејк и јадам нешто..у школо само кроасан и млеко..ќе дојдам,ручам,идам у теретана,се враќам пак ручам истото..

Ова додека неам тренинзи у сала(на пауза сме) а кога имам тренинзи,ако сум 1ва смена,имам од 5 саат тренинг,па пред тренинг у сала ручам,доаѓам,пак ручам идам у теретана и кога ќе се вратам пијам шејк и нешто каснувам,ако останало ручек-тоа...и наместо од сабајле 2риот шејк,го пијам вечерта,пред спиење..

Истава ситуација,само кога сум 2ра смена у школо..
Имам тренинг сабајле,у 9 саат,станувам накај 7 и 30,пијам шејк,јадам кроасан и идам у сала.се враќам,пак јадам,идам у школо.Таму јадам обично или сендвич ладен,или кроасан.Доаѓам дома,ручам,идам у теретана,се враќам пијам шејк и ручам.обично тоа ми е вечерата...

Многу малце јадам овошје,тоа ми е проблемот,а вода пијам ептен..

сега ќе пишам и тренингот како ми е распореден.
--- надополнето: 28 декември 2011 во 14:43 ---
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
И моето мислење е скептично. Можеби за оптимално здравје е во ред да се проба со тие програми, но воопшто таква програма не пасува за бодибилдинг. Пример јас како А гупа ме советуваат да јадам само житарици а да избегнувам месо што би било скоро невозможно ако сакаш мускулесто тело.
Се сложувам, текстот уште малце ми е да го допишам за крвните групи ама немам сили за вечерва. Ќе оставам утре тоа да го завршам па ќе издискутираме.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Вака...

Кога сум прва смена,станувам и идам у школо.Таму јадам или пирошки(има една жена продава,домашни со кашкавал внатре) по 5 јадам такви,не се големи,или јадам кроасан 7 дејс и млеко или чоколадно или обично...доаѓам,јадам пак нешто,дали сендвич или кроасан(зависно од тоа што сум јадел у школо) чекам 1 саат и идам во теретана.Доаѓам од теретана,ручам,увек иам или риба,пилешко,компири,грашак и слично.Пред да ручам,пијам еден протеин..навечер,јадам пак исто,или кроасан или сендвич...кога сум втора смена,истото ми е,само од сабајле кога ќе станам пијам шејк и јадам нешто..у школо само кроасан и млеко..ќе дојдам,ручам,идам у теретана,се враќам пак ручам истото..

Ова додека неам тренинзи у сала(на пауза сме) а кога имам тренинзи,ако сум 1ва смена,имам од 5 саат тренинг,па пред тренинг у сала ручам,доаѓам,пак ручам идам у теретана и кога ќе се вратам пијам шејк и нешто каснувам,ако останало ручек-тоа...и наместо од сабајле 2риот шејк,го пијам вечерта,пред спиење..

Истава ситуација,само кога сум 2ра смена у школо..
Имам тренинг сабајле,у 9 саат,станувам накај 7 и 30,пијам шејк,јадам кроасан и идам у сала.се враќам,пак јадам,идам у школо.Таму јадам обично или сендвич ладен,или кроасан.Доаѓам дома,ручам,идам у теретана,се враќам пијам шејк и ручам.обично тоа ми е вечерата...

Многу малце јадам овошје,тоа ми е проблемот,а вода пијам ептен..

сега ќе пишам и тренингот како ми е распореден.
--- надополнето: 28 декември 2011 во 14:43 ---
Ponedelnik
-Cucnjavi so tezina na grb(sipka) pocnav so 5ki od strana,posleden pat so po 2 petki od strani+sipkata.3*12
-Kacuvanje na stol.Naizmenicno leva-desna(so 10ki vo race,pocnav so 4ki) 3*12
-Iskoraci vo dolzina so tezina(pocnav so 4ki,sega so 10ki) 3*24
-Vezba za zadni butini(sutevi)3*12 (25-30 kila,pocnav so 20)
-Vezba za predni(sutevi) 3*12 (25 kila,pocnav so 15)
-Vezba za listovi,sprava,so 35 kila 3*20
-Skok na edna pa druga noga,dodeka ne se pocustvuva bolka 3 serii
Stomacni:
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30


Sreda
GRADI:
-Kosa klupa so ednoracni tegovi(pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-Kosa klupa so dvoracen teg(pocnav so 5ki od strana+sipka,sega so 7,5 od strana+sipka)3*12
-Prava klupa(bench) so ednoracni(ista kilaza)3*12
-Prava klupa(bench) so dvoracen(ista kilaza)3*12
-Pulover(pocnav so 5ka,sega so 7,5)3*12
-Gradi na razboj(po 20-25)
TRICEPS
-So sekoja vrsta,vkupno 3,so se jazeto,od sekoja 3*12 so po 20-25 kila
STOMACNI:
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30

Cetvrtok
RAMO
-So ednoracni tegovi,stois,vo strana (pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-So ednoracni tegovi,sedis na klupa,tegovite pod noze I krevas(letanje)(pocnav so 5ki,sega so 10ki)3*12
-So ednoracni tegovi napred(leva pa desna) (pocnav so 5ki,sega so 7,5) 3*12
-So dvoracen teg,vo sedecka pozicija,pozadi glava(pocnav so 5ki od strana+sipka,sega so 7,5+sipka)3*12
- So dvoracen teg,vo sedecka pozicija ispred glava(isto kako pogore)3*12
PODLAKTICI
So prava sipka,so 5ki od strana,4*15 krevanje samo lakticite
TRAPEZ
-so ednoracni tegovi kruzenje nanapred 1*20
-So ednoracni tegovi kruzenje nanazad 1*20
-so ednoracni tegovi gore-dole 1*20
PETOK
-Cucnjevi so dvoracen teg,so 2 5ki od strani 3*12
-Za butini.so tezina vo racete(7,5 kg) ednata noga e polozena na klupa,I se pravat cucnjavi na edna noga.3*12
-cucnjevi bez te govi 3*12
-cucnjevi na edna noga,bez tegovi,sednuvam na klupa na edna noga,I taka stanuvam 3*12
-iscekori so pruzini,so tezina vo racete 3*12
-Listovi,sprava(20-25 kila) 3*20
-Skokovi na edna noga dodeka ne se pocustvuva bolka..3 serii
STOMACNI: vo petok
1.levo I desno dopiranje na stopalata 1x30
2.levo I desno so laktite kon kolena 1x30
3.4x10 so diganje na nozete,racete pozadi,na daskata od krevetot,nozete vo vis
4.so diganje na nozete so gz 2x15
5.so pernica ispod gz I tegot pozadi glava 2x20
6.so tegot levo desno I dignato teloto 2x 1 min
7.spoeni race I megu kolena se digas 2x20
8.racete ispruzeni I nozete isto u agol od 45 stepena I gi dopiras (nozici) 1x20
9.tocak 1x30

Стомачните ги правам 3 пати во неделата,покрај ова имам секој ден тренинг у сала,освен недела...
Убаво ти кажа Myers.. Зголеми внес на протеини така ќе се чуствуваш понајаден а и мускулите ќе ти ги добијат потребните работи.. Исфрли кроасанот и пирошките.. Тие највеќе дебелеат јас ја правев истата грешка.. За вечера оди со чисто месо со салата.. Не ти се потребни јаглехидрати пред спиење.. После вежбање да ориз,компир.. доста ќе те најадат и заситат.. ова е ако сакаш да се исчистиш малце..

И пробај да следиш калории.. Не јади отприлика читни колку калории има оризот,компирот за да знаеш колку да јадеш во порција.. само така ќе можеш да симнеш сало а да задржиш мускулатурата..
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Убаво ти кажа Myers.. Зголеми внес на протеини така ќе се чуствуваш понајаден а и мускулите ќе ти ги добијат потребните работи.. Исфрли кроасанот и пирошките.. Тие највеќе дебелеат јас ја правев истата грешка.. За вечера оди со чисто месо со салата.. Не ти се потребни јаглехидрати пред спиење.. После вежбање да ориз,компир.. доста ќе те најадат и заситат.. ова е ако сакаш да се исчистиш малце..
И јас планирам од февруари-март да почнам со повеќе кардио но немам јас многу за губење масти (сега сум околу 15% масно ткиво) така да би сакал да го спуштам до 9-10%.

Сега воопшто не правам кардио во теретана а тогаш мислам да завршувам со 30 минути на велоспипед 3 пати неделно. Од суплементи планирам да додадам само БЦАА, омега3 и зелен чај без користење класични топачи. А од исхрана да исфрлам прости шеќери (сокови, цедевита и да намалам со внес на леб).

Што мислите ќе функционира ли програмава за намалување на масти а задржување на стекнатите мускули ?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
И јас планирам од февруари-март да почнам со повеќе кардио но немам јас многу за губење масти (сега сум околу 15% масно ткиво) така да би сакал да го спуштам до 9-10%.

Сега воопшто не правам кардио во теретана а тогаш мислам да завршувам со 30 минути на велоспипед 3 пати неделно. Од суплементи планирам да додадам само БЦАА, омега3 и зелен чај без користење класични топачи. А од исхрана да исфрлам прости шеќери (сокови, цедевита и да намалам со внес на леб).

Што мислите ќе функционира ли програмава за намалување на масти а задржување на стекнатите мускули ?
Брат некои зборат дека кардио гори мускул некој велат дека е мит.. Според мене терај со суплементите.. Само намали на јаглехидратите.. На пример внесуваш 200 гр протеин од различна храна тоа се 800 калории.. Да кажеме дека ќе внесуваш 1800 на ден.. Имаш уште 1.000 калории паметно да ги распоредиш.. Големиот дел нека ти идат на зелка,краставици,домати,салати и сл.. со нив максимум можеш да направиш 200-300 калории останатото нека ти бидат ЈХ.. Вака јас се чистам и ќе треба да пазиш да задржиш сила на сите вежби.. за да не ти се изгуби мускулатурата : ) И јас од февруари ќе идам на чистење.. Полека но сигурно да се зачува целиот труд што си го вложил : )
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Брат некои зборат дека кардио гори мускул некој велат дека е мит.. Според мене терај со суплементите.. Само намали на јаглехидратите.. На пример внесуваш 200 гр протеин од различна храна тоа се 800 калории.. Да кажеме дека ќе внесуваш 1800 на ден.. Имаш уште 1.000 калории паметно да ги распоредиш.. Големиот дел нека ти идат на зелка,краставици,домати,салати и сл.. со нив максимум можеш да направиш 200-300 калории останатото нека ти бидат ЈХ.. Вака јас се чистам и ќе треба да пазиш да задржиш сила на сите вежби.. за да не ти се изгуби мускулатурата : ) И јас од февруари ќе идам на чистење.. Полека но сигурно да се зачува целиот труд што си го вложил : )
Кардиото не "гори" мускул ако имаш добро комплетирана исхрана.
А салатите, односно краставиците, зелката, марулата итн итн се "мртви" калории, односно не влегуваат во дневниот калориски внес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom