Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Кардиото не "гори" мускул ако имаш добро комплетирана исхрана.
А салатите, односно краставиците, зелката, марулата итн итн се "мртви" калории, односно не влегуваат во дневниот калориски внес.
Тогаш зошто фудбалерите неможат да качат мускулна маса? : )
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Зошто на фудбалер би му било потребна мускулна маса ?
Многу сакаат ради изглед.. Самото тело неможе да функционира така.. да работи на трчање без престан 2 сати а притоа да гради мускул.. не иде.. Имам другари фудбалери јадат повеќе од мене а исто вежбаме мускул тешко градат само се оцртани..

Еден другар имаше проблеми со ногата и прекина да тренира фудбал и одма качи маса : )
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Многу сакаат ради изглед.. Самото тело неможе да функционира така.. да работи на трчање без престан 2 сати а притоа да гради мускул.. не иде.. Имам другари фудбалери јадат повеќе од мене а исто вежбаме мускул тешко градат само се оцртани..

Еден другар имаше проблеми со ногата и прекина да тренира фудбал и одма качи маса : )
Јас ти кажувам како што се фактите.
И они не горат мускул, туку горат калории (повеќе од тебе) со секојдневните тренинзи и затоа нив не им дозволува да качат маса.
И пак, на крај ти кажувам дека на фудбалер не му е потребна маса, дури и да е возможно да качи (а е, доколку јаде +1000 калории од што јадел пред тоа)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Аеробниот тренинг (кардио) во одибилдингот и фитнесот се употребаува како алатака за симнување на тоа што лесно не се симнува, на стигнување со форма на време, но и како одличен извор за целосно подобрување на здравјето (кардио-васукарен систем и респираторен тракт).
И како таква алатка неговата примена е прецизна и се знае како се дозира.
Тоа е разликата во примена на кардио програма кај билдери и пример, фидубалерите.
Тие својот кардио тренинг неможат да го дозираат според своите потреби. За разлика од билдерите.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Аеробниот тренинг (кардио) во одибилдингот и фитнесот се употребаува како алатака за симнување на тоа што лесно не се симнува, на стигнување со форма на време, но и како одличен извор за целосно подобрување на здравјето (кардио-васукарен систем и респираторен тракт).
И како таква алатка неговата примена е прецизна и се знае како се дозира.
Тоа е разликата во примена на кардио програма кај билдери и пример, фидубалерите.
Тие својот кардио тренинг неможат да го дозираат според своите потреби. За разлика од билдерите.
Да се разликува кардиото на билдерите и фудбалерите..
--- надополнето: 1 јануари 2012 во 16:55 ---
Јас ти кажувам како што се фактите.
И они не горат мускул, туку горат калории (повеќе од тебе) со секојдневните тренинзи и затоа нив не им дозволува да качат маса.
И пак, на крај ти кажувам дека на фудбалер не му е потребна маса, дури и да е возможно да качи (а е, доколку јаде +1000 калории од што јадел пред тоа)
Неможат да качат мускулна маса а обична маса со сало можат да.. Пошто нивното трчање се разликува од кардиото што го прават билдерите.. Тие не трчаат 90 минути без престан, прават со низок интензитет или HITT..

Самото тело неможе да функционира така. Со голема мускулна маса да издржи тренинзи што ги прават фудбалерите.. Затоа на нив не им е потребна маса.. Муабетот беше дека премногу кардио е лошо за изградба или задржување на мускулатурата..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Самото тело неможе да функционира така. Со голема мускулна маса да издржи тренинзи што ги прават фудбалерите.. Затоа на нив не им е потребна маса.. Муабетот беше дека премногу кардио е лошо за изградба или задржување на мускулатурата..
И пак, на фудбалерите не им е потребна мускулна маса ни во најмал размер.
Еве ти пример на играч од светски размер, кој едвај се забележува дека има мускулна градба.
Нив им е потребна експлозивност, затоа ја користат терената, не за изглед.
И целиот моабет се врти околу тоа, дека тие воопшто не се трудат да ја зголемат својата мускулна маса, затоа си во заблуда зошто они "неможат" кога всушност треба да ти се врти во глава поимот дека они несакаат.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
И пак, на фудбалерите не им е потребна мускулна маса ни во најмал размер.
Еве ти пример на играч од светски размер, кој едвај се забележува дека има мускулна градба.
Нив им е потребна експлозивност, затоа ја користат терената, не за изглед.
И целиот моабет се врти околу тоа, дека тие воопшто не се трудат да ја зголемат својата мускулна маса, затоа си во заблуда зошто они "неможат" кога всушност треба да ти се врти во глава поимот дека они несакаат.
Хаха пак повторуваш дека не им треба мускулна маса.. факт е дека тие неможат истата да ја направат со напорните тренинзи.. Али како сакаш верувај неможам да се карам сеа за ова..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Хаха пак повторуваш дека не им треба мускулна маса.. факт е дека тие неможат истата да ја направат со напорните тренинзи.. Али како сакаш верувај неможам да се карам сеа за ова..
Јас не се карам, јас само ја докажувам својата поента.
Факт е дека на нив не им е потребна мускулната маса.
Ти со твоето знаење базирано на интернет, тврдејќи дека зелката има калории кои се искористливи, неможеш многу да парираш на моето верување (читај знаење) бидејќи бодибилдингот не е основан на религија, туку факти кои се надополнети со однапред осмислени одговори.
 
Член од
23 септември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
0
На фудбалерите не ми треба мускулна маса,нив им треба да се слаби и да имаат брзина подвижност да се агилни а не да имаат голема маса.Поради големите интензивни тренинзи тие тешко да добијат мускулна маса дека нон-стоп трчаат,шутираат и други вежби кој се поврзани со кардио.:)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Јас не се карам, јас само ја докажувам својата поента.
Факт е дека на нив не им е потребна мускулната маса.
Ти со твоето знаење базирано на интернет, тврдејќи дека зелката има калории кои се искористливи, неможеш многу да парираш на моето верување (читај знаење) бидејќи бодибилдингот не е основан на религија, туку факти кои се надополнети со однапред осмислени одговори.
Погрешно ме имаш сватено.. Зеленчукот го опишав како одличен начин на слабеење.. Пишувам работи што на мене делувале и што мислам дека и на друг би му помогнале..А ти што мислиш дека телото може да има мускулна маса и притоа да издржува тешки кардио тренинзи си се излажал.. 100 пати ти реков дека на фудбалерите не им треба мускул ама исто така и тие неможат да го направат со таков начин на живот..

Добро и самиот знаеш дека мускулот расте кога одмара и кога е нахранет а не кога работи интензивно..Имам доста другари фудбалери кои одат во теретана веќе повеќе од 1на година и потешко ставаат мускул..

И од каде заклучи дека моето знаење е базирано на интернет... смешни ми се твоите постови
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Ми треба програма на исхрана за да симнам 15 кг.Значи најтешката(нема да ми биде проблем).Кој може да ми помогне нека ми пише приватна порака.Фала ви однапред.
Се разбира нека биде постепено но ефикасно...
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
26
Како на фудбалери не им е потребна маса ,иди нека се соблешче Роналдо види мускѕли,Дрогба нека дигне дресс да видичш груда само не може фудбалер од 1.80 да има 90 кила ке си има норамлно 70 или 75 кила
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 17:12 ---
Пове
Како на фудбалери не им е потребна маса ,иди нека се соблешче Роналдо види мускѕли,Дрогба нека дигне дресс да видичш груда само не може фудбалер од 1.80 да има 90 кила ке си има норамлно 70 или 75 кила
Повеќе работат на зацбрстување на мускул а не на пумпање
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Погрешно ме имаш сватено.. Зеленчукот го опишав како одличен начин на слабеење.. Пишувам работи што на мене делувале и што мислам дека и на друг би му помогнале..А ти што мислиш дека телото може да има мускулна маса и притоа да издржува тешки кардио тренинзи си се излажал.. 100 пати ти реков дека на фудбалерите не им треба мускул ама исто така и тие неможат да го направат со таков начин на живот..

Добро и самиот знаеш дека мускулот расте кога одмара и кога е нахранет а не кога работи интензивно..Имам доста другари фудбалери кои одат во теретана веќе повеќе од 1на година и потешко ставаат мускул..

И од каде заклучи дека моето знаење е базирано на интернет... смешни ми се твоите постови
Немам ништо погрешно сфатено, ти се обидуваш да извадиш погрешна слика од целава ситуација.
Прво праша зошто фудбалерите не качуваат мускулна маса, потоа пиша дека на нив не им треба, одкога јас го напишав истото. И сега самиот откри ја поентата зошто ги спомна на прво место?

И немаш потреба да ги читаш моите теми доколку изигравам кловн во твои очи и сум смешен.
--- надополнето: 2 јануари 2012 во 17:23 ---
Ми треба програма на исхрана за да симнам 15 кг.Значи најтешката(нема да ми биде проблем).Кој може да ми помогне нека ми пише приватна порака.Фала ви однапред.
Се разбира нека биде постепено но ефикасно...
Напиши повеќе за твојата сегашна исхрана, колку си тежок, висина, и стаж во теретана.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Сегашна исхрана катастрофална мрсотии еден тон.
Стаж во теретана...тука е главниот проблем.До пред една година одев редовно година и више и бев у топ форма али еве веке една година паузирам и се напраив прасе.
Сега со новава 2012 планирам да се вратам и ми треба програма али отиден сум многу у плус и мислам нема да успеам со напамет измислени јадења.
Висина 175-6 тежина 89
 

Kajgana Shop

На врв Bottom