Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 септември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
0
Имам читано многу дискусии за тоа дали да се јади повеќе пати на ден помали порции или 3 пати на ден поголеми порции храна, некој велат добро е да се јаде повеќе пати на ден помали порции храна за да биде активен организмот да не оди во режим на штедење а пак некој велат дека е исто дали ќе јадеш 3 пати на ден или 5 пати.И имам неколку прашања до вас...
Некој предлог за што да се јади за доручек и за вечера ? Кој житарици се најздрави на македонскиот пазар ? и Дали има голема разлика ако пијам млеко со 3% масти или 1% (обесмастено или како и да е). :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Имам читано многу дискусии за тоа дали да се јади повеќе пати на ден помали порции или 3 пати на ден поголеми порции храна, некој велат добро е да се јаде повеќе пати на ден помали порции храна за да биде активен организмот да не оди во режим на штедење а пак некој велат дека е исто дали ќе јадеш 3 пати на ден или 5 пати.И имам неколку прашања до вас...
Некој предлог за што да се јади за доручек и за вечера ? Кој житарици се најздрави на македонскиот пазар ? и Дали има голема разлика ако пијам млеко со 3% масти или 1% (обесмастено или како и да е). :)
Постојат многу заблуди околу она што ти го спомна.
Во бодибилдинг светот не постои нешто што се вика ручек, доручен или пак вечера.
Ние имаме од оброк број 1 до оброк број 5-6-7-8 во зависност од тоа колку оброци внесуваме во текот на денот.
Друг општо познат факт зошто е тоа така бидејќи им овозможуваме на мускулите непрекинато хранење со потребните хранливи материи, се со цел да го постигнеме крајниот резултат кој го имаме замислено.
Главната причина зошто е тоа така, бидејќи со континуираното внесување (на секои 2-3 часа) на здрави калории, го забрзуваме метаболизмот и ги троши калориите што во спротивно би го складирал како резерви за подоцна да бидат претворени во масти. Затоа е тоа така.

За житарки, според мене најздрави се овесните снегулки бидејќи се богати со фибри и јаглехидрати кои се спороразложувачки и не го потикнуваат лачењето на инсулинот.

И се разбира дека има разлика помеѓу млеко од помала и поголема масленост, можеби тоа нема да се сети на 2-3 недели, но со континуирано внесување на повеќе масно млеко автоматски го зголемуваме бројот на калории, односно масти кои ги има во млекото а не се од голема полза доколку се обидуваме да го намалиме процентот на телесни масти.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Имам читано многу дискусии за тоа дали да се јади повеќе пати на ден помали порции или 3 пати на ден поголеми порции храна, некој велат добро е да се јаде повеќе пати на ден помали порции храна за да биде активен организмот да не оди во режим на штедење а пак некој велат дека е исто дали ќе јадеш 3 пати на ден или 5 пати.И имам неколку прашања до вас...
Некој предлог за што да се јади за доручек и за вечера ? Кој житарици се најздрави на македонскиот пазар ? и Дали има голема разлика ако пијам млеко со 3% масти или 1% (обесмастено или како и да е). :)
Доволно е, три главни оброка со две ужини. Остај тоа билдерите :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Имам читано многу дискусии за тоа дали да се јади повеќе пати на ден помали порции или 3 пати на ден поголеми порции храна, некој велат добро е да се јаде повеќе пати на ден помали порции храна за да биде активен организмот да не оди во режим на штедење а пак некој велат дека е исто дали ќе јадеш 3 пати на ден или 5 пати.И имам неколку прашања до вас...
Некој предлог за што да се јади за доручек и за вечера ? Кој житарици се најздрави на македонскиот пазар ? и Дали има голема разлика ако пијам млеко со 3% масти или 1% (обесмастено или како и да е). :)
Многу е подобро да се јаде помалку а почесто од повеќе причини. Прво организмот не се замара да свари огромни количини на храна од што може да се јави и замореност, нема драстични скокови во инсулнот, и најбитно од се се забрзува метаболизмот за разлика од кога јадеме мал број на оброци организмот калориите ги складира како сало (затоа што знае дека потоа подолго време нема да има оброк) што во случај кога ќе ги разделите орбоците (а пак внесуваш исто количина на храна) не се јавува.

Една студија од 1999 обработува 2 групи на луѓе на кои беа хранети на два начина. Првата група 80% од калориите ги примаше во еден оброк 20% во вториот оброк, а втората група ги имаше рамномерно поделено калориите во 4 оброци. Испутувањата покажаа дека азотниот баланс е поголем во втората група т.е. кај диетата со 4 оброци резултираше и со поголема синтеза на протеини во ткивата организмот (анаболизам).

И јас мислам дека овесните житарици се многу погоден избор. Ефтини се и имаат многу микроелементи меѓу кои и цинк неопходни за правилно функционирање на организмот + имаат диетални влакна во нив, единствено вкусот не им е баш привлечен. Можеш да побараш и микс од житарици (овес, лен, бадеми, сончоглед...) се јадат со млеко / јогурт / густ сок.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Да си здрав и жив за темава..

Откако почнав да спортувам 6то оделение па се до ден денес се немам разболено.. Само еднаш оваа година првпат после толку време фатив температура и тоа помина за 1 ден.. Е сега зошто е тоа така? Пошто цел живот се хранам здраво.Тоа многу ми се одрази на здравјето..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Да си здрав и жив за темава..

Откако почнав да спортувам 6то оделение па се до ден денес се немам разболено.. Само еднаш оваа година првпат после толку време фатив температура и тоа помина за 1 ден.. Е сега зошто е тоа така? Пошто цел живот се хранам здраво.Тоа многу ми се одрази на здравјето..
И спортот има голем удел во сето тоа. Јас од кога се занимавам со бодибилдинг немам фатено ни обична настина. Да не се урочам сега, ама така е :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Овесни снегулки/житарки или овес сварен со додаток на суво грозје ореви или бадеми и малку засладувач на пример маџун?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Овесни снегулки/житарки или овес сварен со додаток на суво грозје ореви или бадеми и малку засладувач на пример маџун?
Секој ќе ти каже различно, треба да одиш под претпоставка.
Ако тебе ти одговара, и немаш проблеми со дебелеењето од простиот шеќер во мали дози, тогаш не гледам зошто да не, иако и маџунот и сувото грозје имаат декстроза.
Ах, и зависно кога го јадеш тој оброк, ако е ти е прв оброк веднаш по станување, дури е пожелно да ги имаш тие работи.
Оревите и бадемите спаѓаат под здрави масти, со нив нема да имаш проблем, секако не претерувај само :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Секој ќе ти каже различно, треба да одиш под претпоставка.
Ако тебе ти одговара, и немаш проблеми со дебелеењето од простиот шеќер во мали дози, тогаш не гледам зошто да не, иако и маџунот и сувото грозје имаат декстроза.
Ах, и зависно кога го јадеш тој оброк, ако е ти е прв оброк веднаш по станување, дури е пожелно да ги имаш тие работи.
Оревите и бадемите спаѓаат под здрави масти, со нив нема да имаш проблем, секако не претерувај само :)
Ахам, ова би го комбинирал во секој случај како прв цврст оброк т.е. после станување шејк па за половина час овој оброк. Со што во овесот би додал можеби и некој други житарки за да биде малце покомплексен.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Би имал ли некој време да ми каже барем приближно како да се исхранувам,и што суплементи да зеам ?

Прашувам,за да знам дали да почнам да пишувам реферати..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Би имал ли некој време да ми каже барем приближно како да се исхранувам,и што суплементи да зеам ?

Прашувам,за да знам дали да почнам да пишувам реферати..
Многу е тешко кога некој ќе постави вакво прашање од проста причина што никој од нас незнае со колкав буџет располагаш на месечно ниво за исхрана.
Пиши од прилика како мислиш/сакаш да изгледа, гледај опфати ги сите компоненти (протеини, јаглехидрати и масти) и ќе ти ја средиме.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Многу е тешко кога некој ќе постави вакво прашање од проста причина што никој од нас незнае со колкав буџет располагаш на месечно ниво за исхрана.
Пиши од прилика како мислиш/сакаш да изгледа, гледај опфати ги сите компоненти (протеини, јаглехидрати и масти) и ќе ти ја средиме.
Проблемот е што не сум упатен уопште,за исхрана од дома купуваат и не прават проблем за тоа,суплементи сам купувам и би имал 1500-2000 месечно...би можел да ви пишам некои детали,како се исхранувам,тренирам,години,висина,тежина,цел...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Проблемот е што не сум упатен уопште,за исхрана од дома купуваат и не прават проблем за тоа,суплементи сам купувам и би имал 1500-2000 месечно...би можел да ви пишам некои детали,како се исхранувам,тренирам,години,висина,тежина,цел...
Затоа е темава, а и исхраната е нешто што варира од човек на човек, не значи дека ако една исхрана одговара кај мене и покажала резултати, со истата ќе ги имаш и ти.
Затоа треба да видиш што највеќе ти одговара на тебе.
И пиши години, висина, тежина, цел и стаж во теретана. Ќе пробам да најдам нешто што мислам дека ќе ти одговара.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
16,175,77 кила.

Тренирам кошарка,8та години цели,немам праено големи паузи,максимум ми била околу месец дена,не полн месец дена...последниве 2 години вежбав по дома,склекови,стомачни,вратило....сега почнав теретана,овој ми е 2 месец,тренирам по програма,таа е првично за скок,ама се јача цело тело со нејзе.

целта ми е да ги задржам килава,ама да ги претворам све во мускул(или да смалам 1-2 кила)

не ми треба исхрана и суплементи за ББ,пошто не планирам со тоа да се занимавам,туку со кошарка..

почнав да пијам веј протеин професионал + од ал макс,ама не ми дава некои резултати..

Сега за празнициве,ќе соберам повеќе пари,би имал за повеќе суплементи,ама незнам колку ќе можам тие да ги купувам понатака..

Да пишам како се исхранувам до сега,и шема на тренингот ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Да пишам како се исхранувам до сега,и шема на тренингот ?
Пиши го начинот на исхрана.

Што мислите за исхрана по крвна група? Конкретно за мојата B+ вика дека од месо пилешко да одбегнувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom